Прескочи до съдържание

Такси до летище София


Препоръчани мнения

На 25.05.2023 г. в 17:35, Георги Матеев каза:

Въобще няма да ми липсват ОК - след поредица от случки с тях, някои от които доста неприятни, вече от поне година-две си поръчвам такси през Taxistars веднага щом мина паспортен контрол - идва макс до 8-10 минути. Спестявам си бутането и хаоса на такси стоянката, спестявам и чувството на неудобство, че случайно съм отишъл при "грешната кола" (аз да не съм разпоредител, че да знам кой е наред?) + така знам предварително колко струва курса (избирам фиксирана цена, която почти винаги е по-ниска) и накрая плащам през апа, което ми дава пълен контрол.

 

Любимият ми номер на ОК (и който не се изморяват да правят) е като започне курса освен първоначалната такса случайно да бухнат и допълнително левче за поръчка по телефона. Кокошкарска история.

 

Една от най-"забавните" ситуации с ОК - сядам и казвам: За паметника Левски, но моля минете през махалата и Ботевградско шосе. Коментарът от самозабравилия се шофьор, при това с изключително арогантен тон: Еее, абе ти верно ли ще ме караш да минем през махалата вместо през Цариградско шосе, за 2 лв разлика ли си? Просто станах и без нито една дума напуснах колата и се качих на следващата.

Включвам се и аз с пресен опит от ОК такситата. Бяхме с приятелката ми за кратко на гости в България. Влизаме в колата на Дъ Мол и му казваме, че искаме да отидем до летище София. Колата беше средна хубост, редовният мирис на цигари и захабените седалки си бяха неизменна част от интериора. С приятелката ми започваме да си говорим на немски, защото е немкиня и по едно време шофьорът ме заговаря и казва: Тя от Германия ли е? Казвам "Да". -Ааа, ама разбира ли български?, пита ме той. Казвам "Не толкова много". След което започна една тирада от шофьора относно германците, които взели украински войници на обучение в Германия и как той това не може да го приеме, защото германците са нацисти. Във всяка друга държава би било приемливо, но не и в Германия. След което започна да ми разказва, как кризата с газта тази зима ще удари германците още по-лошо и те ще живеят по-бедно и от българите. След като през цялото време се опитвах абсолютно неутрално да хънкам и да му покажа, че нямам интерес да разискваме тази тема, най-накрая пристигнахме. След като слезнахме, приятелката ми ми разказа, че основата я е схванала - и темата с нацистите и темата за газта. Стана ми толкова неудобно и след това й обясних, че българите всъщност не сме такива. Разбира се това тя го знаеше, защото не е за първи път в България, но просто си представям какво им е на другите чужденци, които за първи път кацат на родното ни летище и такива таксиджии ги качват в очуканите им коли и им обясняват от къде изгрява слънцето... 

С Йелоу нямам много опит, защото през годините, когато живях в София използвах за добро или лошо винаги ОК, но стискам палци да имаме една модерна таксиметрова фирма, която да има хубави и поддържани коли и в която темите за разговор с шофьора да са по-различни от "Съсипаха я тая държава"...

  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към мнение
На 25.05.2023 г. в 19:45, aladinoplus каза:

"Нали знаете тарифата за Дружба....?"

"Развалихте ми деня"

"Точно на мен да ми се падне някой до Дружба. Такъв карък съм".

"Не ми казвайте да задържа рестото. Заради такива като вас сме зле".

Ама наистина ли са ти говорили на "вие" , или ти така го преразказваш? :grin:

 

  • Смея се 7
Връзка към мнение

Най-любезния шофьор на който съм попадал от доста време беше копърка на която се качих , заради миг на разсеяност.ОК нещо си , 9722121 вместо 9732121, и то не е като да не съм се научил отлично да разпознавам ментетата. Както и да е, бързах да се прибирам  и реших да не правя циркове за 15 лева , но човекът спокойно можеше да бъде и университетски преподавател. Напоследък при ОК се нароиха и доста роми , но явно просто не достигат квалифицирани хора.Доколкото знам гладът за шофьори е огромен и мнозина си намират по-добре платена работа.Не вярвам с  "Йелоу" да има кой знае каква промяна.Ползвам и двете таксиметрови компании.Може би ако има някаква по-висока първоначална такса за превоз от летището , както е на доста места по света няма да има толкова намръщени шофьори отказващи кратки курсове...примерно 10 лв с включени няколко км.Не че и тогава ще са щастливи от курс до "Дружба" , но няма и да са съвсем нагли.Така и пътниците ще са наясно , дали изобщо да се качват в такси или да си ползват градския транспорт.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 3 часа, stanimir каза:

няма да има толкова намръщени шофьори отказващи кратки курсове

 

Цитатът показва, че тези хора са с друго ДНК - един таксиджия има интерес от 10 курса по 2 км, отколкото от един курс от 20. Но не го разбират.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 17 минути , Zaro каза:

Цитатът показва, че тези хора са с друго ДНК - един таксиджия има интерес от 10 курса по 2 км, отколкото от един курс от 20. Но не го разбират.

Теоретично е точно така, задари първоначалната такса, и аз съм си го мислил това, обаче на практика явно за времето, за което ще направят един курс от 20км., явно няма да успят да си намерят клиенти за 10 курса по 2км, а може би само 3-4, предвид чакането между курсовете. Все пак, колкото и да приемем че не са гении, не вярвам да не са установили (поне емпирично) кое им е по-изгодно. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 7 минути , Фил каза:

Теоретично е точно така, задари първоначалната такса, и аз съм си го мислил това, обаче на практика явно за времето, за което ще направят един курс от 20км., явно няма да успят да си намерят клиенти за 10 курса по 2км, а може би само 3-4, предвид чакането между курсовете. Все пак, колкото и да приемем че не са гении, не вярвам да не са установили (поне емпирично) кое им е по-изгодно. 

Принципно да, но с уговорката, че за начална точка на периода на чакане не приемаме момента на потегляне по 20-километровия курс, а излизането за работа.

Но откакто един случаен шофьор, докато му споделях моя опит с ГТП, ми каза "е, що не ми се обади да ти кажа къде да отидеш", разбрах, че тези хора са универсални професионалисти и тяхната компетентност не трябва да се полага на съмнение. Как съм могъл да не му се обадя и до днес не проумявам.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Моето впечатление е, че поръчването през приложение (независимо на фирма или интегратор) намалява в пъти шофьорската простотия.
Първо - приложението дава опция за рейтинги и по-лесно оплакване и обикновено шофьорите се въздържат от някои простотии.

Второ - които са ок да работят цивилизовано, са точно тези, които са в приложението (доколкото знам, все още има опция да не си в приложението и пак да има достатъчно работа).

Съответно - на опашката на "Пристигащи" се натрупват по-голяма част от оставащите неандерталци.

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към мнение

Винаги ползвам Максим, цената е наполовина, например от Люлин до Летището е 13-14 лв, от НДК - 10 лв, освен това преди поръчката знаеш точно колко ти струва и няма опция да ти поискат повече. Приложението се казва - Taxsee

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 2 часа, Борил каза:

Винаги ползвам Максим, цената е наполовина, например от Люлин до Летището е 13-14 лв, от НДК - 10 лв, освен това преди поръчката знаеш точно колко ти струва и няма опция да ти поискат повече. Приложението се казва - Taxsee

Дано е така. Аз редовно ползвах Максим,когато и приложението си се наричаше Maxim. Такива цени 8-10 лв.от НДК плащах доста отдавна,още по време на Ковид. Последният път  даде някаква ниска цена,не и такава. Сутринта тази кола беше изчезнала.Започна се едно пазарене в приложението-различни шофьори предлагат  цени като на другите компании.  Съгласих се,нямах избор вече и после махнах приложението.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, Борил каза:

Винаги ползвам Максим, цената е наполовина, например от Люлин до Летището е 13-14 лв, от НДК - 10 лв, освен това преди поръчката знаеш точно колко ти струва и няма опция да ти поискат повече. Приложението се казва - Taxsee

Може ли скриншот на иконката на app-a, защото излизат няколко опции, едната с много лоши ревюта?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Първият курс с taxsee беше много забавен. 🤣 Ранен полет, трябва ми такси. Инсталирала съм два аппа, подобни(уж) на Bolt и Uber. Преглеждам Tuda и Taxsee какви цени ще дадат до летището. При вторите цената е малко по-добра, пускам поръчка. 5 мин няма никой. Вдигам залога +1лв 😁 и хоп на екрана излиза съобщение, че  Маргарита с Жълто -оранжево АудиA4 ще дойде до 6 Мин. След малко ми звъни мъжки глас да ми каже да излизам, бил долу.???!!! Питам от taxsee ли сте, аз чакам Маргарита, отговаря, не от Максим съм, слизайте. 😄😋Слизам, на екрана виждам, че колата трябва да е на нашата улица, но никъде не се вижда жълто-оранжево Ауди. В следващия момент два фара ме осветяват и към мен се приближава черен ван Дачиа. Шофьора, напомнящ чичо Фестът от семейство Адамс ми се ухилва и вика Влизай. Ама чакайте, аз очаквам оранжево Ауди, да не сме объркали поръчката. Отговора е хихи, няма проблем. Отварям плъзгащата се врата на вана, от три реда седалки, средният е махнат - тъкмо да има къде да разфасоват труповете на заблудени клиенти. (Ок, възможно е да прекалявам с Investigation discovery и скандинавските криминални романи, ама цялата ситуация си беше притеснителна) 😬

Сядам със свито сърце.....ииии в този момент ми звънни някакъв Георги. Чудя се дали да не вдигна, викайки пооомощ, но Георги е по-бърз и само изстрелва, след 5 мин съм на адреса, слизайте????!!! Ама как, ама защо, аз вече съм в колата. А така ли, затваря телефона. Поглеждам екрана и виждам, че все още ми търсят кола. Питам Фестър не трябва ли той да потвърди, че ме е качил. Не, трябвало аз да анулирам поръчката. Не ми се занимаваше, анулирах, едва ли пак ще ги ползвам. Но се чудя как успяваме да вземем нещо полезно и добре измислено и да го побългарим до степен на неизползваемост.

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение

Ами това нещо специално никак не е особено добре измислено. Всъщност приложението оперира абсолютно нелегално в България като много нагло отказва да се съобрази с изискванията. Там е и основният проблем на цялата “услуга”, което я прави напълно ненадеждна за мен и не бих я ползвал по никакъв повод, камо ли за летището, където ако нещо се обърка може да стане много неприятно.

Имаше доста статии за тези. Ето пример: https://bnr.bg/post/101724132/akcia-nelegalno-taksi-v-sofia-hvanaha-dvama-shofyori-spraha-kolite-im-ot-dvijenie

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение

Под "добре измислено" имах предвид приложения като Болт, Яндекс, Убер, които са първообраза на алтернативния превоз и които ползваме с кеф къде ли не. Всъщност ти си прав, проблема идва от нелегалността. Преди време Убер оперираха или се канеха да оперират в БГ, но таксиджиите се вдигнаха да протестират, че щели да бъдат ощетени и Убер се отказаха. Ако всичко е регламентирано и законно услугата ще изглежда по съвсем различен начин. Те и таксиметрови шофьори биха спечелили ако някое от известните приложения започне да оперира тук, защото биха могли да работят и към него. А цял свят знае какво е Uber, за Ок Супертранс не съм сигурна. 🤣 Ама по друго мислене трябва.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Различно е , има и доста по-западни държави ( и отделни градове) , където UBER и останалите са забранени или нямат право да взимат клиенти от летището и т.н. 

Другаде направо си има стоянки за тях ,  точно както за нормалните таксита и автобусите.

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

В Убер и другите подобни има част (Uber Taxi), с която си викаш напълно лицензирано такси по тарифата за такси (със съответните бонуси, ако има такива в момента), ползвал съм. Примерно в период на голямо натоварване когато цените на Убер са космически, а такситата са си нормални излиза по-изгодно. Или пък ако не вярваш на нелицензирани частници.

В някоя по-криминална държава нещо с описаната от iMari схема няма как да се ползва.

 

Връзка към мнение
  • 8 месеца по-късно ...
преди 30 минути , Фил каза:

Някой знае ли дали има такси-компания, която разполага със 7-местни автомобили

Ако накрая се  окаже сложна задача за решаване, дали пък трансфер с 8-местен бус за 47 лева няма да е приемливо решение:  Цък   Зависи колко далеч от летището трябва да се пътува все пак.   Yellow taxi също предлагат услугата трансфер, но трябва да се направи писменно запитване:  Цък

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Фил каза:

Някой знае ли дали има такси-компания, която разполага със 7-местни автомобили, че да се придвижим 5 човека до летището? 

2 спарка?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.