Прескочи до съдържание

Глоба за паркиране в Германия


Препоръчани мнения

Син ми, след екскурзия в немско, получи глоба за паркиране с ренталката. Глобата дойде по пощата тук, в Пловдив. 
Плащате ли ги тези глоби, остават ли в някакви списъци при евентуални следващи пътувания, растат ли с времето и какво знаете по въпроса?

И преди да ме жигосате за тариклатлъците😀, да вметна, че скоро ЕС поиска въвеждането на електронна книжка, точно заради това, че не могат да съберат над 40-45 % от наложените глоби, публикуваха статистика.

Та не съм само аз тарикатина😀.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 18 минути , Sun4o каза:

Син ми, след екскурзия в немско, получи глоба за паркиране с ренталката. Глобата дойде по пощата тук, в Пловдив. 
Плащате ли ги тези глоби, остават ли в някакви списъци при евентуални следващи пътувания, растат ли с времето и какво знаете по въпроса?

И преди да ме жигосате за тариклатлъците😀, да вметна, че скоро ЕС поиска въвеждането на електронна книжка, точно заради това, че не могат да съберат над 40-45 % от наложените глоби, публикуваха статистика.

Та не съм само аз тарикатина😀.

 

Растат с времето ама май не безкрайно, и доколкото знам аз, хубаво е да се платят преди да отидеш пак в държавата 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 33 минути , Sun4o каза:

Син ми, след екскурзия в немско, получи глоба за паркиране с ренталката. Глобата дойде по пощата тук, в Пловдив. 
Плащате ли ги тези глоби, остават ли в някакви списъци при евентуални следващи пътувания, растат ли с времето и какво знаете по въпроса?

И преди да ме жигосате за тариклатлъците😀, да вметна, че скоро ЕС поиска въвеждането на електронна книжка, точно заради това, че не могат да съберат над 40-45 % от наложените глоби, публикуваха статистика.

Та не съм само аз тарикатина😀.

 

Това са германци! Плащай, защото ще става все по-зле. Германец глоба не забравя. Плащай, за да не го спрат някой ден изневиделица на някое летище. 

Въпросът е само рентал фирмата да не ти съберат от картата сумата на глобата, защото, доколкото съм запознат, така процедират. Вижте си картата, ако е дръпната сумата, изпратете им в потвърждение извадка от справката за извършени плащания по картата.  

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Не са дръпнали от картата нищо.

Преди 6 години имах едни глоби от Болоня. Там ме щракнаха 2 пъти от картата и след това още 2 получих. Супер измислени.

Не ги платих, получавах 5 г. писма, сега спряха, май давността изтече. Като ида до Италия пак, ще разбера😀.

Та затова питам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Имахме подобен случай в Швейцария. Дойде по мейла и по пощата(харития) писмо с две глоби. Едната от рента-кара за 40е и една от полицията за превишена скорост 7км/ч.- 100 франка.  И двете трябва да се платат, има срок без лихва някъде 2 седмици и после запова яко да скача сумата. И ние бяхме в колебания дали да платим, но се оказа ,че после могат да те спрат на летище. От рента кара се опитаха да дръпнат 40е веднага, но картата беше заключена. После си платихме всичко с банков превод, за като също ни одраха кожата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 49 минути , Брани каза:

Растат с времето ама май не безкрайно, и доколкото знам аз, хубаво е да се платят преди да отидеш пак в държавата 🙂

Ясно е, че “плащай” е отговора по презумпция. Въпросът е ако не платиш, има ли последствия и някой патил ли е или е минал метър. Интересна ми е позицията на такъв магеланец.

Давам пример, отпреди няколко години - с ренталка в Норвегия, при преминаване на мостове, тунели, ти дърпат парите от картата и няма мърдане. Ако си с Бг номер обаче, получаваш сумата по пощата. И никой не плащаше, нямаше и последствия.

Тук пари не са дърпали от картата, понеже е общинска глоба явно, не катаджийска..

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Глобата за паркиране предполагам е локална (общинска). И мен ме цакаха така лятото, хем си бях платил билетчето за паркинг и беше на предното стъкло. Беше малка сума и я платих (30-40Е). Листчето за глоба беше като реклама. Добре, че питах, че хич не шпрехя ...

 

Неофицилано: имам един прЕятел с неплатени глоби в Италия и Франция от години. Ходил е пак, коли е наемал и проблеми не е имал ...

Не мисли да ги плаща (за сега и без съд).

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 56 минути , Monika_Koko каза:

Имахме подобен случай в Швейцария. Дойде по мейла и по пощата(харития) писмо с две глоби. Едната от рента-кара за 40е и една от полицията за превишена скорост 7км/ч.- 100 франка.  И двете трябва да се платат, има срок без лихва някъде 2 седмици и после запова яко да скача сумата. И ние бяхме в колебания дали да платим, но се оказа ,че после могат да те спрат на летище. От рента кара се опитаха да дръпнат 40е веднага, но картата беше заключена. После си платихме всичко с банков превод, за като също ни одраха кожата.

  След колко време дойде глобата по пощата? Питам, защото имам едни съмнения от миналото лято, когато бяхме с личната ни кола в Швейцария, нищо не съм получавал...

Може би има значение и това, че сте били с кола под наем, където са ви имали данните. Не знам дали биха могли да изпратят нещо на база регистрация от България. 😄 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не знам дали си струва да си създаваш потенциални проблеми баш с Германия. Това не е Исландия, Гибралтар или Монако дето я отидеш втори път, я не.

Покрай сина ми знам, че са големи "кучета". 

Той беше блъснал един елен на магистрала (по ковид времената, когато почти нямаше движение и всичко диво се появяваше безпрепятствено)  и чак след 2 часа се беше обадил по телефона да си каже. Опитаха се да му направят проблем, че не е останал на място и не се е обадил веднага. Спасиха го малките деца (едното 4-5 месечно бебе), с които е бил в колата т.е. не можел да чака с малки деца в колата посред зима и нощ.

Друг случай. Беше забравил да плати на бензиностанция горивото. Заредили, яли, пили кафе, починали 30 минути, нахранили бебето и тръгнали. Отначало беше много сериозно - едва ли не съд, престъпност. Добре, че първо е заредил, после стояли 10-20 минути отпред, пак влизали в безиностанцията - тоалетна, кафета. След това дремели 20-на  минути, после помолили в бензиностанцията да им сгреят вода за млякото на бебето и т.н. 

И това при положение, че жена му е немкиня и още в началото им го е казала и тя е водила кореспондецията.

А колата му е с холандска регистрация, но там интеграцията явно си е на ниво.

  • Харесвам 4
  • Шок 1
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Както повечето хора по-горе са казали - хубаво ( за теб) е да се плати. 

Ако искаш да експериментираш с немската правораздавателна система, това е друг въпрос. Всеки тук  (вкл. и аз) знае за случаи, в които някой в България е получил глоба от Германия и не я е платил.  Ако се разледат по-подробно тези случаи ще се установят редица неща, например: получателя е познат на познат; чух от един познат и т.н.; или случаи от преди 5-10-15г.  

Последните години интеграцията на западните системи е на високо ниво, дори съм изненадан че глобата не го е чакала на Сръбско-Българската граница. 

Последните 2-3 години чувам че глоби са се разминали единствено на румънците, които прелитат по нашите пътища към Гърция. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 5 часа, Sun4o каза:

Ясно е, че “плащай” е отговора по презумпция. Въпросът е ако не платиш, има ли последствия и някой патил ли е или е минал метър. Интересна ми е позицията на такъв магеланец.

Давам пример, отпреди няколко години - с ренталка в Норвегия, при преминаване на мостове, тунели, ти дърпат парите от картата и няма мърдане. Ако си с Бг номер обаче, получаваш сумата по пощата. И никой не плащаше, нямаше и последствия.

Тук пари не са дърпали от картата, понеже е общинска глоба явно, не катаджийска..

Не е по темата , ама я кажи как е в Норвегия, мисля да взема ренталка от Скваста и да отскоча за ден до Осло. Директно от КК ли ще си дърпат парите , може ли на място да се плаща, ще сме със шведски номера.

Връзка към мнение

Аз бих платил. Погледни дали няма някаква отстъпка при плащане в определен срок. Голяма част от глобите в Европа са на този принцип. Май и при нас е така за част от тях...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, П.Кръстев каза:

  След колко време дойде глобата по пощата? Питам, защото имам едни съмнения от миналото лято, когато бяхме с личната ни кола в Швейцария, нищо не съм получавал...

Може би има значение и това, че сте били с кола под наем, където са ви имали данните. Не знам дали биха могли да изпратят нещо на база регистрация от България. 😄 

Октомври е случката, преди три седмици е дошла глобата

преди 14 минути , ivan69 каза:

Не е по темата , ама я кажи как е в Норвегия, мисля да взема ренталка от Скваста и да отскоча за ден до Осло. Директно от КК ли ще си дърпат парите , може ли на място да се плаща, ще сме със шведски номера.

Знам ситуацията от другата страна - че с Бг номер не са плащали нищо. Познати бяха на гости на българи в Норвегия и те са им обяснили как за местни и ренталкаджии няма прошка, но за български номера ставало. И така и не са платили нищо в крайна сметка.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В случай , че не платите глобата (когато е над 70€),  същата се изпраща за признаване от окръжния съд по местоживеене в РБ. Съдът я признава, без да изследва фактите по нарушението и я праща на НАП за събиране. Става въпрос за всякакъв вид глоби, налагани по адм. път, включително и за такива свързани с нарушения по движението на пътя. Лихвите и таксите са високи. Може да платите в един момент и тройно и четворно. За справка може да погледнете  

https://lex.bg/mobile/ldoc/2135664929 и рамково решение 2005/214/ПВР на Съвета относно прилагането на принципа за взаимно признаване на финансови санкции

 

П.С. В момента валят такива искания (издава се удостоверение от санкциониращата държава) за "признаване" и събиране на глобите от редица европейски държави. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз бих платила. Мен ме бяха снимали преди няколко години и 6 месеца по -късно ме издириха чрез полицията в Швейцария за да ми връчат глобата. 
глобите в Германия са символични, така че не бих препоръчала опит за минаване метър.

но ако все пак решиш да не плащаш- няма да Те вкарат в затвора , но рано или късно ще намерят начин да си я съберат.

Връзка към мнение

@П.Кръстев , бяхме в Щвейцария нколко дни преди коледа, около 20 декември. Глобата дойде 10 март. Разбира се рента кара имат всички данни и те ги предоставят на полицията. Именно заради тази любезна услуга те искат 40е. А полицията си иска отделно за нарушението.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 11 часа, liliya каза:

В случай , че не платите глобата (когато е над 70€),  същата се изпраща за признаване от окръжния съд по местоживеене в РБ. Съдът я признава, без да изследва фактите по нарушението и я праща на НАП за събиране. Става въпрос за всякакъв вид глоби, налагани по адм. път, включително и за такива свързани с нарушения по движението на пътя. Лихвите и таксите са високи. Може да платите в един момент и тройно и четворно. За справка може да погледнете  

https://lex.bg/mobile/ldoc/2135664929 и рамково решение 2005/214/ПВР на Съвета относно прилагането на принципа за взаимно признаване на финансови санкции

 

П.С. В момента валят такива искания (издава се удостоверение от санкциониращата държава) за "признаване" и събиране на глобите от редица европейски държави. 

 

преди 10 часа, Velyana каза:

Аз бих платила. Мен ме бяха снимали преди няколко години и 6 месеца по -късно ме издириха чрез полицията в Швейцария за да ми връчат глобата. 
глобите в Германия са символични, така че не бих препоръчала опит за минаване метър.

но ако все пак решиш да не плащаш- няма да Те вкарат в затвора , но рано или късно ще намерят начин да си я съберат.

 

преди 11 часа, tch каза:

Кога е издаден фиша? Ако до три месеца след нарушението не са го издали отпада по давност.

Ето такива отговори чаках, благодаря.

@tch, сигурен ли си за срока?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 30 минути , Sun4o каза:

 

 

Ето такива отговори чаках, благодаря.

@tch, сигурен ли си за срока?

В България е 3 месеца от откриване на нарушителя, но не повече от 1 година от извършване на нарушението. Предполагам са аналогични сроковете. Т.е. получаването на фиша може и обикновено надвишава 3-месечния срок. Важен е моментът на съставянето. Той трябва да бъде в рамките на 3-те месеца и горната граница от 1 година. Освен това в България, за да отпадне отговорността - глобата, трябва да обжалваш фиша/наказателното постановление пред съда. Иначе глобата си важи дори и актът да е незаконосъобразен.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, ДиянаВ каза:

В България е 3 месеца от откриване на нарушителя, но не повече от 1 година от извършване на нарушението. Предполагам са аналогични сроковете. Т.е. получаването на фиша може и обикновено надвишава 3-месечния срок. Важен е моментът на съставянето. Той трябва да бъде в рамките на 3-те месеца и горната граница от 1 година. Освен това в България, за да отпадне отговорността - глобата, трябва да обжалваш фиша/наказателното постановление пред съда. Иначе глобата си важи дори и актът да е незаконосъобразен.

Въх ...

Преди 2 месеца ми дойде един фиш от преди 2+ години. Незнаейки си платих, но все пак какво означава това. Да се съдим и да имам адвокат, за да падне?

Връзка към мнение
преди 3 часа, Sun4o каза:

 

 

Ето такива отговори чаках, благодаря.

@tch, сигурен ли си за срока?

За срока съм сигурен, но както и в други коментари посочват трите месеца са срока, в който трябва да издадат фиша след като си направил нарушението. След това колко време имат да те издирят не съм търсил, но първо да отметнем тази точка.

Връзка към мнение
преди 52 минути , jorocontrola каза:

Въх ...

Преди 2 месеца ми дойде един фиш от преди 2+ години. Незнаейки си платих, но все пак какво означава това. Да се съдим и да имам адвокат, за да падне?

Да, казано накратко. Отмяната на глобата е по съдебен ред.

Не е толкова просто за обяснение, но ще опитам. Има различни срокове по Закона за административните нарушения и наказания:

- за съставяне на акт за установяване на административно нарушение - 3 месеца от откриване на нарушителя или 1 година от извършване на нарушението. Това важи за КАТ, а за данъчни и други нарушения са по-големи сроковете.

- за издаване на наказателно постановление - 6 месеца от съставянето на акта.

След влизането в сила на НП има други срокове - за изпълнение на наказанието. За глобата, ако са изтекли 2 години, не се изпълнява. Обаче има и разни особености 🙂

Давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.

И накрая ....независимо от спирането или прекъсването на давността, административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора 2-годишния срок, т.е. 3 години от влизането в сила на НП. 

Но и това не е краят 😜, защото ако е образувано изпълнително производство, т.е. дадена е за събиране на НАП, други срокове има 🙉.

 

Още нещо: под откриване на нарушителя се има предвид не да го издирят на адрес, а да съберат данни за установяване на самоличността му. КАТ го правят веднага, защото имат база данни с регистрационните номера при тях.

Редактирано от ДиянаВ
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Аз само да добавя, че за издаването на акта се прилага местното право. Ако се тръгне към обжалване на акта по принцип съдът трябва да  установи и приложи правото по местоиздаване на акта. 

Ако вече нещата са на етап принудително събиране от съдебен изпълнител се прилага българското процесуално право и тогава вече е налице влязло в сила наказателно постановление. 

Та аз не бих била толкова смела в желанието си да доказвам наличие на давност. 

От работата ми преди години за застраховател знам, че не на всякъде давността се припокрива с тази по българското право.  

Отделно има и сроковете за обжалване на актовете. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Подкрепям. Освен разлики в сроковете и самото прилагане на давностните срокове крие съответните рискове. Разбира се, всеки сам си преценя...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз също си плащам редовно и в срок задълженията към държавата🙂. С горния пост исках да кажа на @jorocontrola да не се вайка, че е платил стара глоба. Нещата са по-сложни от простото събиране на две числа🙂. Постът обаче стана много дълъг и забравих😃

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.