Прескочи до съдържание

Панама, Коста Рика, Никарагуа - обща тема за планиране


Препоръчани мнения

ами не, няма такава практика, обикновено е безплатно

аз мисля, че никой не изпада в такива подробности да гледа номера на паспорта, но точно с тези не съм летял

има ли номера на паспорта на борднатта карта?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Боян Димитров
Преди 1 час, Lindt каза:

Има някакво развитие по въпроса ми, но трудно може да мине за удовлетворяващо: 

 

AirPanama отговориха на имейла ми, че такива промени струват 25 $. Предвид това, че полетът е вътрешен и ще се чекирам онлайн, не знам на кой и кога се предполага да ги платя.

 

Wingo не са отговорили. Дали при онлайн чекин ще ми позволи да ги подменя?

 

Практика ли е за авиокомпаниите да имат такса? 

 

За Wingo мога да коментирам само, защото ние бяхме в същата ситуация и за всеки случай като си сменях паспорта , оставихме старите. Реално това беше напълно излишно. Онлайн чекина в Wingo е за парлама. Това, което се случва е, че на място се минава през цялата процедура. Редиш се на гишето, там показваш баркод от онлайн чекина и те започват процедура по издаване на бордна карта, после секюрити и напред. Никой, никъде не ни е правил дума за старите паспорти. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ако летите с Уинго към Панама, имайте задължително разпечатана или на скрийншот резервацията в Търкиш за обратния полет насам. Да се виждат имената ви. Направо се заяждат и нямаше да ни качат.

А приложението на Търкиш е толкова безобразно сбъгано, че само заради него си мисля, дали изобщо си струва да летя повече с тази компания. Лощото е, че имам и още едни билети с тях. 

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение

Аз лично се чекирах онлайн за полета до Картахена.Тъй като очилата са ми слаби,въведох номера на паспорта с окомер, минах през гише само да ми сложат лепенка на wingo. Не са ми давали хартиена бордна карта,За Сан Андрес не ми искаха и паспорт ама то е вътрешен полет.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 8 минути , master_of_germs каза:

Ако летите с Уинго към Панама, имайте задължително разпечатана или на скрийншот резервацията в Търкиш за обратния полет насам. Да се виждат имената ви. Направо се заяждат и нямаше да ни качат.

А приложението на Търкиш е толкова безобразно сбъгано, че само заради него си мисля, дали изобщо си струва да летя повече с тази компания. Лощото е, че имам и още едни билети с тях. 

И на нас са ни искали резервация за обратния полет с имената. Извадих резервация от имейла, от приложение не можах.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, ivan69 каза:

Аз лично се чекирах онлайн за полета до Картахена.Тъй като очилата са ми слаби,въведох номера на паспорта с окомер, минах през гише само да ми сложат лепенка на wingo. Не са ми давали хартиена бордна карта,За Сан Андрес не ми искаха и паспорт ама то е вътрешен полет.

Става въпрос за полети към Панама. Панамците държат да се покаже доказателство за напускане на страната, а уинго явно са го взели присърце и преди да ни качат от Сан Хосе за Панама се заядоха. 

Първо на чек-ин гишето. Там ровихме и  приложението на търкш се виждаше само 6-знаковият код на резервацията. Но нали е двупосочен, седеше само датата на полета от София. Служителката беше млада, някак я убедихме, че това си е нашата резервация. 

Но вече пред гейта по уредбата ни извикаха поименно и искаха всичко... голямо ровене падна в мейлите да ги намерим отпреди не знам си колко месеца.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 27 минути , master_of_germs каза:

Става въпрос за полети към Панама. Панамците държат да се покаже доказателство за напускане на страната, а уинго явно са го взели присърце и преди да ни качат от Сан Хосе за Панама се заядоха. 

Първо на чек-ин гишето. Там ровихме и  приложението на търкш се виждаше само 6-знаковият код на резервацията. Но нали е двупосочен, седеше само датата на полета от София. Служителката беше млада, някак я убедихме, че това си е нашата резервация. 

Но вече пред гейта по уредбата ни извикаха поименно и искаха всичко... голямо ровене падна в мейлите да ги намерим отпреди не знам си колко месеца.

При мен искаха за напускане на Колумбия,показах им скрийншотовете от wingo, отне 19 секунди.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

С Wingo нещата се случиха нормално, на имейла за сменен паспорт поискаха да им пратим новите данни и ги актуализираха. 

 

AirPanama с 25$ ще ги мислим в събота на летището :)

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

В костарикански колони или в долари биха ни теглили за хотели, атракции и ресторанти в Коста Рика? Че се чудя какво да заредя в революта. 

Връзка към мнение
преди 2 минути , Lindt каза:

В костарикански колони или в долари биха ни теглили за хотели, атракции и ресторанти в Коста Рика? Че се чудя какво да заредя в революта. 

Навсякъде ни теглиха в костарикански колони.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, mimziinka каза:

Навсякъде ни теглиха в костарикански колони.

A как става това, от къде би ги теглило?

Не виждам тази валута в Револют за holding and exchanging,

https://help.revolut.com/help/wealth/exchanging-money/what-currencies-are-available/what-currencies-are-supported-for-holding-and-exchange/#:~:text=With Revolut%2C you can hold,%2C TRY%2C USD%2C ZAR.

 

само за spending:

 

https://help.revolut.com/help/card-payments-withdrawals/getting-started-with-card-payments/what-currencies-are-supported-for-spending/ 

Връзка към мнение

От дефолтната сметка на револют ми ги тегли (тоест левовата), защото както ти каза револют не поддържа сметка в костарикански колони. Просто не съм обменяла никакви пари.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Малко информация и от нашето посещение до момента. Относно парка Мануел Антонио - посетихме го и с гид и самостоятелно. Видяхме доста животни - маймуни, ленивци, сърни, игуани, гущери, прилепи и едно коати. Повечето животни видяхме сами. Обиколката с гид конкретно в този парк определям като дразнеща и доста досадна, в общи линии 5 секунди гледаш животно, а после 15 минути чакаш цялата група да се опитва  да му направи снимки през апаратурата на гида. Дори с просто око се виждат много животни самостоятелно, а ако човек има и бинокъл, въобще не си струва включването в групова обиколка, поне в този парк. Иначе парка е много натоварен, има доста хора в него. Относно плажовете в парка и около него - посетихме четири  и според мен не стават за къпане и морска почивка. Много са красиви, с фин пясък, надвесени палми, буйна растителност, с две думи като излезли от National Geographic, но океанът е бурен, има големи вълни и силно течение, водата е адски мътна - направо като боза. Приятно е за сърфистите,но за нас не беше. Днес вече сме в Монтеверде, ходихме до градината с орхидеите и до парка с пеперудите. И за двете неща съм на кантар дали си струват входната такса. Сега чакаме да започне нощния тур. Ето малко снимки от Мануел Антонио

IMG-2b5fc72716383f353bdd4005c8cf7625-V.jpg.98e1319d658266bdba71c443f5027df8.jpgIMG-50ae95bf70859c35eb00cff026538953-V.jpg.7c0cd12e0ecb4fb549cea654fc30b7f7.jpgIMG-65ffee23e58f4ba844c36936272d3042-V.jpg.6660214149584da722b558f477ef9a29.jpgIMG-da237a2aa3827cbd40ada9ee5f74a003-V.jpg.2ac1d826d45e13af218f69a04e34e1be.jpgIMG-a802ac900b108258e001b4a4f544e940-V.jpg.6463fb6dee62b0b5fb63647c9ddeab48.jpg

  • Харесвам 12
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ние ще сме в Мануел Антонио другия месец за няколко дни. Резервирахме за два поредни дни само входа за парка, решихме да пропуснем да сме с гид. Груповите турове много ме напрягат винаги. В най-лошия случай, ако два дни са много за парка - просто няма да ходим втория ден и ще се ориентираме към друго място. 
Ние ще сме с кола под наем, но чета, че “parking attendants” по пътя към Мануел Антонио парка изкачат пред колите на пътя, представят се за полиция и са супер агресивни. Какви са вашите наблюдения? Резервирахме и делфински/китовски/шнорхел тур с катамаран в един от дните, както и обмисляме да отидем до Rainmaker парка, за който имаме добри очаквания. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Напълно подкрепям за Мануел Антонио. Трябва да се влезе рано сутринта около 7 ч. Само тогава имаш примерно един по-спокоен час. Някои от най-красивите пътеки са затворени. И то остава много малко пространство, което се препълва с хора. Въпреки това животни има и гид е напълно излишен. Ние гледахме основно раци и игуани, както и редовните ленивци и маймуни, като само там видяхме squirrel monkeys. Нито сърни, нито прилепи видяхме. Всъщност, никъде в Коста Рика не успяхме да видим, но за сметка на това снощи имаше прилепчета в центъра на София, като се видяхме с @Lindt и @Gentleman Basta за по бира и последни наставления преди да тръгнат. Та очаквам скоро темата да избухне.

Та, да се върна на Мануел Антонио. Ако не бяхме видели мравояд в края на посещението си (без гид - ние си го открихме и даже впоследствие го показваме на водачите с групи), щях директно да си го броя тоя парк за туристически капан. 

пичовете по паркингите наистина са агресивни и дразнещи, и то не само при мануел антонио, а навред из коста рика. Особено фрапиращи бяха случаите при безплатните топли извори (el choyin) при Аренал. Там са сложили фалшиви униформи, светлоотразителни жилетки и уж ти помагат да паркираш. А то реално паркинг няма, просто спираш отстрани на пътя. Просто пълен игнор и ако трябва им теглите сочни нашенски стоичковизми.

При Ринкон де ла виеха - същата работа. 7 км преди парка някакъв в униформа завардил пътя и иска такса за преминаване, та чак и бариера сложил. Че и билетчета си приготвил. По 800 колона на човек. Не можахме да минем през него, но се спазарихме да платим само за двама от 5 души, понеже и само двама влизахме него ден в парка. 

 

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Имам усещането, че колкото и да е претъпкан Мануел Антонио, все пак се предпочита пред Монтеверде и май ще я зарежа тази облачна гора в последния момент преди да тръгнем. 

Връзка към мнение
преди 1 минута , Lindt каза:

Имам усещането, че колкото и да е претъпкан Мануел Антонио, все пак се предпочита пред Монтеверде и май ще я зарежа тази облачна гора в последния момент преди да тръгнем. 

Ние зарязахме Монтеверде след нощния тур и не останахме за дневна обиколка, просто защото нацелихме гадно време. От друга страна, по пътя към Монтеверде има убийствено добри гледки и към планините, и към океана, залива и полуостров Никоя зад него. В крайна сметка, каквото и да решите, климатичните условия са тези, които в най-голяма степен ще определят крайното усещане от дадено място, а те влияят и върху това, какви добитъци ще успеете да видите 😉

Лично аз съм много далеч от възхитен от Коста Рика, но се радвам, че видяхме, каквото видяхме, защото определено нямам намерение да се връщам втори път в страната.

 

  • Харесвам 5
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 9 минути , Lindt каза:

Имам усещането, че колкото и да е претъпкан Мануел Антонио, все пак се предпочита пред Монтеверде и май ще я зарежа тази облачна гора в последния момент преди да тръгнем. 

Аз мога да ти споделя нашите аргументи срещу Монтеверде и за Мануел Антонио:
- пътуването от Ла Фортуна до Монтеверде отнема много време, ако човек ще прекара там 1-2 дни само.

- Голяма част от "атракциите" са подобни с тези около Ла Фортуна. Зипове, висящи мостове, турове за кафе и т.н.

- Мануел Антонио има плажове

 

Трябва да се има предвид все пак, че флората и фауната са различни, понеже  Ла Фортуна и Монтеверде имат едни около 1000 метра разлика в надморската височина. Особено по отношение на птиците, май Монтеверде предлага повече.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , master_of_germs каза:

Ние зарязахме Монтеверде след нощния тур и не останахме за дневна обиколка, просто защото нацелихме гадно време. От друга страна, по пътя към Монтеверде има убийствено добри гледки и към планините, и към океана, залива и полуостров Никоя зад него. В крайна сметка, каквото и да решите, климатичните условия са тези, които в най-голяма степен ще определят крайното усещане от дадено място, а те влияят и върху това, какви добитъци ще успеете да видите 😉

Лично аз съм много далеч от възхитен от Коста Рика, но се радвам, че видяхме, каквото видяхме, защото определено нямам намерение да се връщам втори път в страната.

 

Лично аз пък мисля, че мнението ми по отношение на възхищението доста се припокрива с твоето 😄

  • Харесвам 3
  • Браво 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 31 минути , ivailo_radev каза:

Аз мога да ти споделя нашите аргументи срещу Монтеверде и за Мануел Антонио:
- пътуването от Ла Фортуна до Монтеверде отнема много време, ако човек ще прекара там 1-2 дни само.

- Голяма част от "атракциите" са подобни с тези около Ла Фортуна. Зипове, висящи мостове, турове за кафе и т.н.

- Мануел Антонио има плажове

 

Трябва да се има предвид все пак, че флората и фауната са различни, понеже  Ла Фортуна и Монтеверде имат едни около 1000 метра разлика в надморската височина. Особено по отношение на птиците, май Монтеверде предлага повече.

Монтеверде всъщност нищо не предлага за снимане на животни, защото:

- няма хранилки

- висока и гъста е гората и птиците са далеч

- по-високо и хладно е спрямо Аренал, заради което обитателите му са много по-малко.

-повечето обитатели са нощни, а на туровете не се вижда колкото около Ла Фортуна

 

 

 

Връзка към мнение

"сложили фалшиви униформи, светлоотразителни жилетки и уж ти помагат да паркираш. А то реално паркинг няма, просто спираш отстрани на пътя. Просто пълен игнор и ако трябва им теглите сочни нашенски стоичковизми.

В една група четох, че ако не дадеш пари на така наречените Ticos, тия "охранители" на паркингите (които уж пазели колата ти), може да се окажеш или със спукани гуми или с разбито стъкло. Ще разберем на място😬

Ние също избрахме Мануел Антонио заради съчетанието от тропическа гора и плажове. Rainmaker също е в близост и доколкото разбирам не толкова налазена засега от туристите.

Ще се допълня, че ако се ходи в Мануел Антонио без гид, билетите за парка трябва да се вземат предварително и отрано, защото бързо свършват. Ние ще сме в Коста Рика по време на пролетната ваканция в САЩ, затова съм се примирила, че тълпите ще са чудовищни. Няколко човека вече споменавате, че не сте впечатлени от Коста Рика. Ще е интересно да споделите кое е нещото, което ви разочарова.

Връзка към мнение

Аз се възхищавам на всички, които успяват да видят животни без да им ги показват. Аз лично виждах само игуаните из краката ми докато сме седнали на кафе в Ла Фортуна. Змиите добре, че не ги видях, всичко друго с голям зор и чужда помощ. 

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Абе как смятате да снимате прилепи? Сигурно спящи през деня? Това нещо като лети не мога да го следя с очи, какво остава с фотоапарат...

 

За паркингджиите, има различни, едни ако нямаш или дадеш малко казват приятен ден, други се заяждат и си искат недостигащото... То сигурно не е в град, ако е в град винаги може да обиколиш наоколо и да намериш място където ги няма.

Всъщност има и такива дето искат пари да паркираш до плажа, ама приемат и банков трансфер, и ти дават да ползваш импровизиран душ на излизане 😀

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 18 минути , neuromancer каза:

Абе как смятате да снимате прилепи? Сигурно спящи през деня? Това нещо като лети не мога да го следя с очи, какво остава с фотоапарат...

 

За паркингджиите, има различни, едни ако нямаш или дадеш малко казват приятен ден, други се заяждат и си искат недостигащото... То сигурно не е в град, ако е в град винаги може да обиколиш наоколо и да намериш място където ги няма.

Всъщност има и такива дето искат пари да паркираш до плажа, ама приемат и банков трансфер, и ти дават да ползваш импровизиран душ на излизане 😀

Само докато спят - за летящи си трябва техника и опит.

Връзка към мнение
Преди 1 час, neuromancer каза:

Абе как смятате да снимате прилепи? Сигурно спящи през деня? Това нещо като лети не мога да го следя с очи, какво остава с фотоапарат...

Ние мислим да спим спящи под листо прилепи. Не знам как, надявам се водачът ни да направи нещо и да можем да направим приличен кадър. Аз не бих се решила да осветя сама животно с цел снимка, дори да си го намеря.

Иначе ако летят по светло, ги снимаш като птици. Поне тези големите лисици докато пият вода ми се струват постижима цел, за мъниците не знам.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.