Прескочи до съдържание

Маршрут за пет дневно пътуване с кола в Гърция, в края на месец октомври...


Duke

Препоръчани мнения

Давайте идеи, че Гърция не ми е сила. Ходили сме до Солун и Атина с кола, преминавали сме по цялата Егнатия Одос още преди да я открият официално, но така и не намерихме време и най-вече мотиви, за да обиколим страната. За островите е ясно, че са друга бира...

 

Отварят се пет свободни дни в самия край на месец октомври и мисля да направим мини обиколка на част от Гърция с кола. Мисля си за йонийското крайбрежие и евентуално Пелопонес, но нямам никаква идея как да конструирам маршрута. Нямам и представа какво време да очаквам, но се надявам да е приятно топло. Очевидно плаж не влиза в програмата, което пък може би означава, че извън сезона няма да бъде толкова пренаселено. Моля за някакви насоки относно програмата, целта е лежерна разходка, съчетана с посещение на някоя и друга забележителност...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние ще посетим каньона Викос и Метеора за 4 дни в средата на октомври, есенно и красиво.

Иначе за по-културна обиколка може би @krasen_denev лесно ще те насочи в подходяща посока. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 14 минути , Lindt каза:

Ние ще посетим каньона Викос и Метеора за 4 дни в средата на октомври, есенно и красиво.

Иначе за по-културна обиколка може би @krasen_denev лесно ще те насочи в подходяща посока. 

Метеора сме виждали, каньона Викос звучи като трекинг, а това не влиза в плановете. Хубаво ще е да обиколим разни морски градчета, че ни влече водата, както и евентуално някоя и друга забележителност. Ще чакам Красен да видим какво ще предложи, той е достатъчно пунктуален, а и познава нашите интереси и стил на пътуване...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , Duke каза:

Метеора сме виждали, каньона Викос звучи като трекинг, а това не влиза в плановете. Хубаво ще е да обиколим разни морски градчета, че ни влече водата, както и евентуално някоя и друга забележителност. Ще чакам Красен да видим какво ще предложи, той е достатъчно пунктуален, а и познава нашите интереси и стил на пътуване...

Аз предполагам, че Пелопонес или Пелион ще бъдат неговите предложения и даже ще са доста уместни. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, Duke каза:

Метеора сме виждали, каньона Викос звучи като трекинг, а това не влиза в плановете. Хубаво ще е да обиколим разни морски градчета, че ни влече водата, както и евентуално някоя и друга забележителност. Ще чакам Красен да видим какво ще предложи, той е достатъчно пунктуален, а и познава нашите интереси и стил на пътуване...

София - Парга - Навпактос (с Делфи) - Метеора - София. Море, градчета, забележителности, история.

Пелопонес е изпълним за 5 дни, ако искате да огледате пътищата. След моста в Патра има съвсем малко магистрала и после се пътува бавно, което рязко запълва времето.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

На Пелопонес има най-много за обикаляне. Коринт, Нафплион, Микена и докъдето можете. Също може да включите дневен трип до остров Хидра без колата. Минус е отдалечеността.

Пелион е близо. Там също си е по-традиционно. Планина и малки селца до морето. Загора, Макриница, Домухари / сниман е Мамма Мия /, Трикери. Това е и планинска дестинация с пътеки, прекрасна местна кухня /основно месо/, но по малките крайбрежни селца и морски дарове. Милина е такова село.  Минус - по-близо е и дали ще си уплътните времето.

Ако се насочите към Йонийското крайбрежие - Сивота, Парга и в допълнение - или Епидавъра, или може да обиколите Лефкада, или препоръчвам остров Паксос с ферибот от Сивота.

Друг вариант е директно към Атина и от там с фери до някой от Сароническите острови.

Прогнозата за времето също вече има голямо значение накъде да поемете. Но където и да е, хубаво изкарване!

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 2 часа, Duke каза:

Метеора сме виждали, каньона Викос звучи като трекинг, а това не влиза в плановете. Хубаво ще е да обиколим разни морски градчета, че ни влече водата, както и евентуално някоя и друга забележителност. Ще чакам Красен да видим какво ще предложи, той е достатъчно пунктуален, а и познава нашите интереси и стил на пътуване...

Здравей, Жоро!

Пет дни/ четири нощи ,правилно ли съм разбрал? 

Ще ти дам няколко амбициозни плана и виж какво можеш да включиш/изключиш от тях.

План 1:

Ден 1:Ако тръгнете рано след десет часа каране,което ще рече в ранния следобед ще сте вече в Навплио.Правите обичайните туристически занимания,като настаняване и разходки с разглеждане на града.Не един път съм казал ,че Навплио е страхотен.Площада,крепостта Бурци,Паламиди.Аз бих останал задължително две нощувки тук.

Ден 2: След като се наспите отидете до амфитеатъра в Епидаврос.Сигурен съм,че много ще ви хареса.Следобед отново се потопете в атмосферата на Навплио.

Ден 3: Тук ще ти предложа да отидеш до Монемвасия и ако можеш да спиш там.Градчето е уау,а чувството на уединение вечерно време е незаменимо.Има страхотни таверни. Само да уточня,че става въпрос за стария град/на острова,вече полуостров/.В новото градче е малко по-шумно,но там настаняването е по-евтино.Така ще забавите темпото и няма да ви се струва като невероятно препускане.Ако не искате да нощувате в Монемвасия може да се върнете към Гитио и да спите в гръцката столица на октоподите,ако и това не ви е достатъчно може да продължите към Спарта с цел да сте близо до Мистра.

Ден 4: Независимо къде сте избрали да нощувате в този ден ви предлагам да посетите Мистра и след това продължете към Коринт.Вижте канала от долната му точка и продължете към Делфи.Спете там

Ден 5: Посещаване на Делфи и завръщане в България

 

План 2 :

Ден 1: Караш до Делфи и го разглеждате.Може да спите там, защото е много приятно.

Ден 2: Продължавате по крайбрежието и така до Навпактос/страхотно градче/ .Минавате покрай моста Рио-Антирио и продължавате на северозапад с цел Лефкада.Там можете да направите две нощувки.

Ден 3 : Ако сте на Лефкада все ще намерите какво да правите.

Ден 4: Отидете до Парга и нощувайте там

Ден 5: В този последен ден се отбийте до Янина или Мецово  на път за дома

Горната програма/план 2/е значително по-лека и може да се разгледа като разходка в парка.

 

План 3:

Ден 1: Делфи и спане

Ден 2-4: Атина 

Ден 5: спиране в Лариса на път за дома

 

Не ти предлагам района на Волос защото не знам колко са пораженията от тазгодишните пожари, иначе Пелион е страхотен.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
  • Браво 4
Връзка към мнение
Преди 1 час, krasen_denev каза:

Пет дни/ четири нощи ,правилно ли съм разбрал?

Точно така...

 

План 1 изглежда чудесно - дълго пътуване в първия ден последвано от две нощувки, точно както обичам да правя. Третата и четвъртата нощувка обаче нещо ми се губят в плана. Ако слезем до Моневмасия и нощуваме там, което изглежда доста примамливо, реално ще ни остане само още една нощувка, която да раздели 1100 км от София. Имам чувството, че предложението включва още една нощувка, с която за съжаление не разполагаме. В този смисъл, къде е най-удачно да бъде направена тя? Мистра е твърде близо до Моневмасия, а за Делфи не съм убеден, че ще има време за разглеждане след около шест часа път...

 

План 2 също изглежда добре балансиран, но отново се чудя доколко е удачно да разглеждаме Делфи след осем часа път от София. Реално остава за предиобед на следващия ден. После половин ден придвижване до Лефкада и две нощувки там. Трета нощувка в Парга и директно за София...

 

И двата плана изглеждат ОК, но все пак кой препоръчваш?

 

План 3 директно отпада. Били сме в Атина. Добре, че беше концертът, който посетихме. Никога не съм посещавал по-невзрачен и потискащ град от Атина...

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Duke каза:

 

И двата плана изглеждат ОК, но все пак кой препоръчваш

Май, не ти се разглежда Делфи? Твърдо план 1. Можеш да направиш малко промени. След Навплио по път за Монемвасия да разгледате Тиринт. Не отнема много време.  След като стигнете до Монемвасия се насладете на града и надвечер продължете към Мистра.До тук са три нощувки. На следващия ден разгледайте Мистра след това само спирка на долната и горната площадки за наблюдение на Коринтския канал и от там в Делфи. Последният ден разглеждане на Делфи и пътуване до София. Ако не желаете да се отбивате до Делфи просто го махнете от програмата.Така може да спите в Коринт или малко след него и в последния ден да тръгнеш направо към София.Ако махнеш Делфи тогава включи Микена. Така може да спите в Монемвасия след това на сутринта да пътувате до Мистра след това Микена,Коринтския канал и нощувка.

Стана объркано.

Нощувка 1 и 2 Навплио

Нощувка 3 Монемвасия

Нощувка 4 Коринт или някъде там.

Пътя от Коринт до София е ок и се пътува лесно и бързо

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 7 минути , krasen_denev каза:

Май, не ти се разглежда Делфи? Твърдо план 1. Можеш да направиш малко промени. След Навплио по път за Монемвасия да разгледате Тиринт. Не отнема много време.  След като стигнете до Монемвасия се насладете на града и надвечер продължете към Мистра.До тук са три нощувки. На следващия ден разгледайте Мистра след това само спирка на долната и горната площадки за наблюдение на Коринтския канал и от там в Делфи. Последният ден разглеждане на Делфи и пътуване до София. Ако не желаете да се отбивате до Делфи просто го махнете от програмата.Така може да спите в Коринт или малко след него и в последния ден да тръгнеш направо към София.Ако махнеш Делфи тогава включи Микена. Така може да спите в Монемвасия след това на сутринта да пътувате до Мистра след това Микена,Коринтския канал и нощувка.

Пак нещо се обърках в броя на нощувките...

Връзка към мнение

Аз в противовес на останалите бих препоръчал да се съсредоточите на континентална Гърция, която наистина предлага много, без Пелопонес. През октомври дните са кратки и бих препоръчал следната програма: 

1. София - гробниците на Вергина - Мецово

2. Мецово - Янина - Додони - Сивота/Парга/Платария

3. Парга - изворите на Ахерон - Превеза 

4. Превеза - Aitoliko - Nafpaktos - Galaxidi - Arachora 

5. Arachora - Delphi - София 

Йонийското крайбрежие е много, много красиво дори и извън сезон, Парга обикновено е пренаселена, Превеза е страхотно местенце и няма никакви туристи. Мецово и Янина са прекрасни градчета и има какво да се разгледа, а Делфи и Додони са достатъчно внушителни. Останалите места са приятни морски градчета с гръцки дух. Голяма част от този маршрут минах това лято. Но, каквото и да избереш, няма да сбъркаш 🙂.  

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 1 минута , Duke каза:

Пак нещо се обърках в броя на нощувките...

Да! Редактирах си мнението и мисля,че е по-ясно вече. Извинявай! Пиша от телефона и ....

Връзка към мнение
преди 6 минути , Kristian Desev каза:

Аз в противовес на останалите бих препоръчал да се съсредоточите на континентална Гърция, която наистина предлага много, без Пелопонес. През октомври дните са кратки и бих препоръчал следната програма: 

1. София - гробниците на Вергина - Мецово

2. Мецово - Янина - Додони - Сивота/Парга/Платария

3. Парга - изворите на Ахерон - Превеза 

4. Превеза - Aitoliko - Nafpaktos - Galaxidi - Arachora 

5. Arachora - Delphi - София 

Йонийското крайбрежие е много, много красиво дори и извън сезон, Парга обикновено е пренаселена, Превеза е страхотно местенце и няма никакви туристи. Мецово и Янина са прекрасни градчета и има какво да се разгледа, а Делфи и Додони са достатъчно внушителни. Останалите места са приятни морски градчета с гръцки дух. Голяма част от този маршрут минах това лято. Но, каквото и да избереш, няма да сбъркаш 🙂.  

Благодаря, както писах, преди много години сме минавали цялата Егнатия Одос с кола от Игуменица до Александруполис с посещение и нощувка на Метеора. Два пъти съм минавал и по магистралата от Солун до Атина. Сега търсим по-различната Гърция...

преди 19 минути , krasen_denev каза:

Пътя от Коринт до София е ок и се пътува лесно и бързо

Тук трябва да реша дали Коринт (заслужава ли си самото градче?) или все пак Делфи (при ранно тръгване от Монемвасия доколко е разумно да се надявам да разгледаме и Делфи в същия ден?). Също така кой е по-подходящ маршрут към Пелопонес - през Йоанина или през Лариса? 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 40 минути , Duke каза:

Благодаря, както писах, преди много години сме минавали цялата Егнатия Одос с кола от Игуменица до Александруполис с посещение и нощувка на Метеора. Два пъти съм минавал и по магистралата от Солун до Атина. Сега търсим по-различната Гърция...

Тук трябва да реша дали Коринт (заслужава ли си самото градче?) или все пак Делфи (при ранно тръгване от Монемвасия доколко е разумно да се надявам да разгледаме и Делфи в същия ден?). Също така кой е по-подходящ маршрут към Пелопонес - през Йоанина или през Лариса? 

Задължително по магистралата през Лариса, освен ако не искате да влезете в Пелопонес по моста Рио-Антирио. 

Аз съм твърдо за Делфи.Лично на мен и на семейството ни Делфи ни хареса много.С цялата тази мистика и множеството легенди от гръцката митология......! Можете да го разгледате в последния ден преди да тръгнете за София, но този вариант е ако спите последната нощувка там.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , krasen_denev каза:

Задължително по магистралата през Лариса, освен ако не искате да влезете в Пелопонес по моста Рио-Антирио.

И аз така предположих, ще трябва да прочета за новата им система за плащане на тол такси. Преди си спомням, че пунктовете между Солун и Атина бяха безбройни и трябваше да се плаща в кеш. Сега не знам как е организирано...

 

Според теб, ако включим последна нощувка в Делфи на връщане, колко време е необходимо за разглеждане на археологията там? Или по-добре Коринт, за който не каза нищо...

Връзка към мнение
преди 6 минути , Duke каза:

И аз така предположих, ще трябва да прочета за новата им система за плащане на тол такси. Преди си спомням, че пунктовете между Солун и Атина бяха безбройни и трябваше да се плаща в кеш. Сега не знам как е организирано...

 

Според теб, ако включим последна нощувка в Делфи на връщане, колко време е необходимо за разглеждане на археологията там? Или по-добре Коринт, за който не каза нищо...

Отново съм си редактирал мнението докато си писал.Погледни го/горното/. Ако влезете в археологическите разкопки сутринта с отварянето плюс музея и храма на Атина Палада- максимум четири часа.Може и цял ден да откарате,но едва ли ще ви се ходи толкова задълбочено и детайлно из разкопките. За Коринт ти казах- канала от двете площадки.Ако ходите на архитектурният ансамбъл в Делфи няма смисъл да посещавате този в Коринт.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Май клоня към следният план:

 

Ден 1: София - Делфи - нощувка;

Ден 2: разглеждане на Делфи до обяд и отпътуване за Навплио - настаняване привечер, разглеждане и нощувка;

Ден 3: посещение на амфитеатъра в Епидаврос и придвижване към Монемвасия - настаняване следобед, разглеждане и нощувка;

Ден 4: придвижване от Монемвасия до Коринт - настаняване следобед, разглеждане и нощувка;

Ден 5: Коринт - София

 

Реално отпада една нощувка в Навплио, но за сметка на това пътуването се оптимизира значително...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, Duke каза:

Май клоня към следният план:

 

Ден 1: София - Делфи - нощувка;

Ден 2: разглеждане на Делфи до обяд и отпътуване за Навплио - настаняване привечер, разглеждане и нощувка;

Ден 3: посещение на амфитеатъра в Епидаврос и придвижване към Монемвасия - настаняване следобед, разглеждане и нощувка;

Ден 4: придвижване от Монемвасия до Коринт - настаняване следобед, разглеждане и нощувка;

Ден 5: Коринт - София

 

Реално отпада една нощувка в Навплио, но за сметка на това пътуването се оптимизира значително...

А време за Навплио?  Жоро, виждам, че последния ден по всякакъв начин избягваш да имаш обект за посещение,а го оставяш само за път.Това умишлено ли е и има ли някаква причина? Навплио е наистина страхотен,затова те съветвам да си оставиш време и за него.

Връзка към мнение
преди 55 минути , krasen_denev каза:

А време за Навплио?  Жоро, виждам, че последния ден по всякакъв начин избягваш да имаш обект за посещение,а го оставяш само за път.Това умишлено ли е и има ли някаква причина? Навплио е наистина страхотен,затова те съветвам да си оставиш време и за него.

Пристигане в Навплио в късния следобед и цяла вечер за градчето не е ли достатъчно време?

 

При очертаващ се 10 часов преход от Коринт до София, как и защо да предвидя посещение на каквото и да е било?

Връзка към мнение
преди 1 час, Duke каза:

Пристигане в Навплио в късния следобед и цяла вечер за градчето не е ли достатъчно време?

 

При очертаващ се 10 часов преход от Коринт до София, как и защо да предвидя посещение на каквото и да е било?

Разбрахте те перфектно,приятелю! 

Мислех да ти дам съвет след тръгването от Монемвасия да стигнеш до Делфи,но разбивайки пътя със спиране в Мистра и на канала в Коринт си става един цял ден прекаран в колата и по чукарите.Ако мислиш, че е постижимо за вас и няма да се скалите от умора то тогава го направи с нощувка в Делфи след тръгване от Монемвасия.

Тук ще ти предложа нещо съвсем ново. Махни Делфи от програмата и го остави за следващата обиколка,като включиш в нея Галаксиди, Навпактос и Лефкада.

Сега се отдай само на Пелопонес.

Направи две нощувки в Навплио,една нощувка в Монемвасия и една в Коринт.Така ще ти е хем по-лежерно хем след Коринт ще тръгнеш за София.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 6 минути , krasen_denev каза:

Разбрахте те перфектно,приятелю! 

Мислех да ти дам съвет след тръгването от Монемвасия да стигнеш до Делфи,но разбивайки пътя със спиране в Мистра и на канала в Коринт си става един цял ден прекаран в колата и по чукарите.Ако мислиш, че е постижимо за вас и няма да се скалите от умора то тогава го направи с нощувка в Делфи след тръгване от Монемвасия.

Тук ще ти предложа нещо съвсем ново. Махни Делфи от програмата и го остави за следващата обиколка,като включиш в нея Галаксиди, Навпактос и Лефкада.

Сега се отдай само на Пелопонес.

Направи две нощувки в Навплио,една нощувка в Монемвасия и една в Коринт.Така ще ти е хем по-лежерно хем след Коринт ще тръгнеш за София.

Звучи логично, но извън субективното, какво повече от няколко часа може да ми предложи Навплио, че толкова настояваш да му посветя две нощувки?

 

Опитвам се да намеря причина да отпиша от програмата очевиден избор като Делфи за сметка на повече време в Навплио...

Връзка към мнение

Правиш Пелопонес, че лятото не се трае, а около Великден е претъпкано от местни.

преди 11 минути , Duke каза:

Звучи логично, но извън субективното, какво повече от няколко часа може да ми предложи Навплио, че толкова настояваш да му посветя две нощувки?

 

Опитвам се да намеря причина да отпиша от програмата очевиден избор като Делфи за сметка на повече време в Навплио...

В YouTube гледах от запад на изток какво да се посети.

Връзка към мнение

@krasen_denev, в крайна сметка:

 

Ден 1: София - Делфи - ранно тръгване от София, посещение на забележителностите в Делфи в часовия диапазон от 15 до 19 ч., настаняване и нощувка в Итеа;

Ден 2: Делфи - Монемвасия - настаняване в късния следобед, разглеждане и нощувка;

Ден 3: Монемвасия - Навплио - по пътя спирка в Мистра, настаняване следобед, разглеждане и нощувка;

Ден 4: посещение на Епидаврос, връщане в Навплио и нощувка;

Ден 5: Навплио - София - кратка спирка в Коринт

  • Браво 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Duke каза:

@krasen_denev, в крайна сметка:

 

Ден 1: София - Делфи - ранно тръгване от София, посещение на забележителностите в Делфи в часовия диапазон от 15 до 19 ч., настаняване и нощувка в Итеа;

Ден 2: Делфи - Монемвасия - настаняване в късния следобед, разглеждане и нощувка;

Ден 3: Монемвасия - Навплио - по пътя спирка в Мистра, настаняване следобед, разглеждане и нощувка;

Ден 4: посещение на Епидаврос, връщане в Навплио и нощувка;

Ден 5: Навплио - София - кратка спирка в Коринт

За такава обиколка можеш да си вземеш, ако вече нямаш, транспондер за магистралните такси. Не че ще има кой знае колко трафик в момента, но е безплатен и не пречи. Може да се вземе още преди първия пункт за плащане. Транспондерите на различните оператори са валидни за цялата магистрална мрежа на Гърция, а всеки оператор дава 5% отстъпка от таксата за своя участък.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.