Прескочи до съдържание

Маршрут за пет дневно пътуване с кола в Гърция, в края на месец октомври...


Duke

Препоръчани мнения

преди 1 час, Zaro каза:

За такава обиколка можеш да си вземеш, ако вече нямаш, транспондер за магистралните такси. Не че ще има кой знае колко трафик в момента, но е безплатен и не пречи. Може да се вземе още преди първия пункт за плащане. Транспондерите на различните оператори са валидни за цялата магистрална мрежа на Гърция, а всеки оператор дава 5% отстъпка от таксата за своя участък.

Тоест, ако правилно разбирам, предимството на транспондера е 5% отстъпка от таксата и най-важното експресно преминаване през тол пунктовете. Дотук добре, но ако не знам колко пари са необходими за този маршрут ще трябва да налучквам сумата, която да внеса в транспондера. Имаш ли някаква представа относно размера на таксите предвид описания маршрут? И последно, без транспондер как се плаща, че навремето си спомням, че ставаше само кеш - има ли вече опция за картово плащане?

Връзка към мнение
преди 31 минути , Duke каза:

Тоест, ако правилно разбирам, предимството на транспондера е 5% отстъпка от таксата и най-важното експресно преминаване през тол пунктовете. Дотук добре, но ако не знам колко пари са необходими за този маршрут ще трябва да налучквам сумата, която да внеса в транспондера. Имаш ли някаква представа относно размера на таксите предвид описания маршрут? И последно, без транспондер как се плаща, че навремето си спомням, че ставаше само кеш - има ли вече опция за картово плащане?

Точно така. Особено полезно е, ако има големи опашки, както нерядко е през летния сезон. Депозитът няма срок. Моят транспондер е на оператора на Егнатия, която ползвам най-често. Има приложение, чрез което зареждаш пари (първото зареждане е при получаването на транспондера на място). В него можеш да видиш колко ти е депозитът. След това, при преминаване през пункта, ако имаш над 10 евро, пише ОК или нещо подобно, при под 10 евро, излиза предупреждение, че депозитът намалява,

 

image.png.675deb783ba80f51e52d3260efdfd67f.png

 

Има подробно описание в книжката за транспондера. В страницата на операторите си има табличка със сумите, които се плащат на всеки пункт. тук са на Егнатия (но на теб ти трябва друг): https://egnatia.eu/en/for-the-citizen/stathmoi-diodion-timokatalogoi/.

 

Мисля, че и с карта може да се плаща. Не знам.

 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Аз не мога да помогна с програмата, но бих се включил с въпрос относно транспондера - от къде може да се вземе? На първия пунк на магистралата след минаване на границата?

Връзка към мнение
преди 31 минути , П.Кръстев каза:

Аз не мога да помогна с програмата, но бих се включил с въпрос относно транспондера - от къде може да се вземе? На първия пунк на магистралата след минаване на границата?

Възможно е, аз моето го купих около Солун. Всеки оператор има на страницата си пунктовете за продажба.

Обикновено са в нещо като големите контейнери за превоз разположени.

 

Връзка към мнение
преди 51 минути , Zaro каза:

Възможно е, аз моето го купих около Солун. Всеки оператор има на страницата си пунктовете за продажба.

Обикновено са в нещо като големите контейнери за превоз разположени.

 

Което от само себе си води до следващ въпрос:

 

Как мога да разбера кой оператор обслужва участъците по моя маршрут?

Връзка към мнение
преди 29 минути , Duke каза:

Което от само себе си води до следващ въпрос:

 

Как мога да разбера кой оператор обслужва участъците по моя маршрут?

https://www.tolls.eu/greece

 

image.png.a581d00e1ca837480b43d178bc286a02.png

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ето тук има тема за тези транспордери:

 

 

Моето мнение от 13.08.2022 все още е валидно. Ходихме и до Лефкада, покрива се от Егнатия пас. На сайта им пише, че покриват вече всички платени участъци в Гърция. На място може да се заредят някакви пари и като се минава през толовете, ако свети жълто, а не зелено, означава, че имате малко пари. През апп-а също става зареждане с пари. Много е лесно и супер удобно.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 минути , Duke каза:

А някой може ли да потвърди, че вече приемат плащане с карта на пунктовете?

Да, по толовете се плаща с карта.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Nayden Bondzhev каза:

Да, по толовете се плаща с карта.

Благодаря, което предполага нормално преминаване и без транспондер извън туристическия сезон. Може би ще си спестя упражнението със закупуване, активиране, речарджване и т.н...

Връзка към мнение
преди 28 минути , Duke каза:

Благодаря, което предполага нормално преминаване и без транспондер извън туристическия сезон. Може би ще си спестя упражнението със закупуване, активиране, речарджване и т.н...

Аз пътувах предпоследната седмица на Август до Парга, имаше леки опашки, повече от 10 мин не съм чакал, а на тола преди Кулата в посока България, но там се задръства събота и неделя основно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , Nayden Bondzhev каза:

Аз пътувах предпоследната седмица на Август до Парга, имаше леки опашки, повече от 10 мин не съм чакал, а на тола преди Кулата в посока България, но там се задръства събота и неделя основно.

Не разбрах, преди Кулата ли си чакал 10 минути или навсякъде? Това ми звучи ужасно много като време за преминаване през тол пункт. Много често пътувам в посока Европа през Белград, Загреб, Любляна и Италия и досега почти не си спомням случай да чакам на тол пункт. Точно преди тринадесет години пътувахме до Атина с колата и не помня да сме чакали много по безбройните тол пунктове. Може би в Гърция е проблем в летния период, когато много чужденци пътуват. Предполагам самите гърци минават с транспондери. Да се надяваме, че извън сезона в края на месеца ще се минава нормално през тол пунктовете...

Връзка към мнение
преди 2 часа, Duke каза:

Не разбрах, преди Кулата ли си чакал 10 минути или навсякъде? Това ми звучи ужасно много като време за преминаване през тол пункт. Много често пътувам в посока Европа през Белград, Загреб, Любляна и Италия и досега почти не си спомням случай да чакам на тол пункт. Точно преди тринадесет години пътувахме до Атина с колата и не помня да сме чакали много по безбройните тол пунктове. Може би в Гърция е проблем в летния период, когато много чужденци пътуват. Предполагам самите гърци минават с транспондери. Да се надяваме, че извън сезона в края на месеца ще се минава нормално през тол пунктовете...

Чаках на един тол преди тунелите, на останалите минах бързо. Най много съм чакал на влизане в България, на тола преди границата. Иначе и самите гърци се редят по толовете.

Връзка към мнение

Има ли някакви проблеми с картови плащания в Гърция по ресторанти, магазини и бензиностанции, че последните години въобще не нося кеш при пътуване в Европа, но пустата ми предубеденост ме кара да съм предпазлив за всичко по отношение на тази дестинация... 

Връзка към мнение

Настаняванията предпочитат кеш, където ще спите, питай предварително за плащането с карта. В супермаркетите имат терминали, в заведения, закусвални, картите се приемат. Ако може би не е някакво съвсем малко място за хранене, не би трябвало да имате проблеми.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря!

 

преди 49 минути , Coo каза:

Настаняванията предпочитат кеш, където ще спите, питай предварително за плащането с карта.

Навсякъде сме в хотели, които приемат карти, затова и не питам за настанявания. По-важни са ми малките семейни ресторантчета от типа италианска тратория, че обичаме да сядаме по такива места... 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.