Прескочи до съдържание

Париж за начинаещи


Lindt

Препоръчани мнения

Здравейте, напоследък някои приятели се опитват да ме превърнат в бюро Справки, но на мен Париж не ми е приоритет и съм твърде заета, за да им организирам пътуване. Все пак приветствам идеята на момчето да подари изненада за рождения ден и наистина разбирам, че се нуждае от помощ. 

И двамата са на по 25, студенти са(това предполагам е добре за входовете). Обичат да излизат и да ходят по заведения, нямам представа какъв бюджет са предвидили и им е нужен. Не вярвам да се навият да ходят много продължително, задължителна им е картата за метро. 

Нямат почти никакъв опит с пътуване зад граница. 

Купиха си билети на wizz за 17-21.март 

Надяват се на 500-600 лв за хотел. 

 

Ще се радвам на всякакви предложения и идеи, дори район за хотел. 

Благодаря от тяхно име :)

Редактирано от Lindt
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За някои хора Париж е клише, за мен е най-любимият ми голям град в Европа. Никога не ми омръзва да ходя там и при наличие на време винаги си оставям по няколко дни при смяна на полети. За евтини хотели с добра локация - района около операта Гарние (старата опера), като евтин да се разбира 90-100 евро на стая на вечер. За този район бонус е, че до операта е спирката на експресните автобуси до летището (CDG).

 

Аз намирам за много изгодно да се вземе карта Paris Visite, с която се пътува с градкият транспорт (различни цени според броя дни и зони на пътуване), намаления за някои музеи, както и безплатно пътуване с горепосочените автобуси от и до летището (затова е добре да се купи още там).

 

За излизане по заведения - изключително място за такива дейности, кажи им само да си вземат една дебела пачка или кредитна карта с много висок лимит :) :) :)

 

Много се чудих до момента как в този сайт се обсъждат толкова различни градове, а се пропуска Париж.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Любим мой град!

 

Ето една карта с основните забележителности:

http://cdn-locations.tripomatic.com/attractions-maps/paris-tourist-map.pdf

 

И още една полезна карта:

http://www.frommers.com/destinations/paris/maps

 

След като са на 25, повечето музеи са им безплатни:

 

http://en.parisinfo.com/discovering-paris/themed-guides/paris-for-free/low-cost-culture/free-admission-and-good-deals-in-museums-and-monuments-in-paris#Ancre%206

 

Карта за метрото - вариантите са дневна или Навиго(важи от понеделник до неделя - самата карта струва 5 евро, а се зарежда в зависимост от зоните, които желаете).

 

Едно линкче за предварителна настройка:

http://www.fromparis.com/panoramas.html

 

За избора на район за хотел - избягвам да препоръчвам хотели, но зоната, която на мен не ми допада е около халите.

Добър избор е Латинския квартал.

Ако не са пътували много, могат да изберат място близо до спирката на шатъла в Париж - от Конгресния дворец, до Триумфалната арка изобилства от хотели.

 

Мога още много да пиша... :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Да, не знам как ще стане това с голямата пачка, имаха извънреден ремонт на колата.

И аз реших, че не може да няма поне една тема за Париж.  

Mary, благодаря, бях събирала някакви подобни карти, ама съм забутала тази информация не знам и аз къде, защото гаджето ми не проявява никакъв интерес към Париж. 

Редактирано от Lindt
Връзка към мнение

Ами...ако може да ги препратиш направо тук, че трудно така да се препредава информация :)

 

За Париж мнения бол и разнообразни, за мен лично е град който е съвсем различен, когато се юркаш да обиколиш забележителностите, и когато просто се шляеш без определена цел и посока. За 4 дни може да направиш пътуването и от двата типа и по-разбързано и по-лежерно. Аз лично бих предложил за един ден да изръшкат айфелови кули, триумфални арки и всички подобни и другите дни да са просто разходки, паркове (в зависимост от времето естествено) и т.н. 

 

Много жалко, че не им се ходи, защото лично за мен най-голямото удоволствие е точно разходката в Париж. Ако се опънеш от Лувъра, чак до Триумфалната Арка, с почивки на пейките в парковете си е един супер прекаран лежерен ден. 

 

Паса предложен от Flytraveler може да работи, ако решиш да посетиш много музеи, но като цяло ако си вземеш карта за метрото и си плащащ входове, сигурно ще е по-евтино, особено ако са млади, повечето музеи ще са безплатни.

 

За заведенията ще падне голямо цакане, определено, ако им е толкова мерак - една вечер да пият по 1-2 в някой клуб на Шанс Елизе, иначе да си запазят парите за българските клубове, няма да е по-различно :)

 

Всъщност обсъждан е Париж, имахме си френска седмица и една тема със едно 100-ина отговора за предложение на брак на върха на Айфеловата Кула, много тематично днес :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ами...ако може да ги препратиш направо тук, че трудно така да се препредава информация :)

 

 

Много жалко, че не им се ходи, защото лично за мен най-голямото удоволствие е точно разходката в Париж. Ако се опънеш от Лувъра, чак до Триумфалната Арка, с почивки на пейките в парковете си е един супер прекаран лежерен ден. 

 

 

Всъщност обсъждан е Париж, имахме си френска седмица и една тема със едно 100-ина отговора за предложение на брак на върха на Айфеловата Кула, много тематично днес :)

 Хаха, малки са да се женят. Аз четох там, ама съм забравила.

За ходенето ме докараха до лудост на Рилските езера, така че не вярвам в Париж да се размърдат много.

Препредаването е трудно, ама ми е специалност. Освен това са като ваденки двамата залепени, а пътуването е тайна от момичето.  Не знам кога ще намери време да чете, но ще му пратя линк. 

А парковете през март, няма ли да духа, да вее ? 

Връзка към мнение

 Хаха, малки са да се женят. Аз четох там, ама съм забравила.

За ходенето ме докараха до лудост на Рилските езера, така че не вярвам в Париж да се размърдат много.

Препредаването е трудно, ама ми е специалност. Освен това са като ваденки двамата залепени, а пътуването е тайна от момичето.  Не знам кога ще намери време да чете, но ще му пратя линк. 

А парковете през март, няма ли да духа, да вее ? 

 

Ми кой го знае, виж каква зима караме в момента :) Иначе перфектно френско изживяване е да се купи сирене, франзелка, бутилка вино и да си направиш мини пикник в парка. Ще излезе и евтино :)

 

Забравих да кажа за хотелите. Принципно най-евтини и сравнително с централна локация са в района на Монмартр. Но като цяло не е готин регион, в смисъл там са червените фенери и вечер може да изглежда притеснително. Но ако са двойка, едва ли ще ги притеснява някой, има и предостатъчно полиция, просто не е комфортно. Както на всеки, който търси бюджетно спане бих препоръчал airbnb, но може би ще ги е страх да се ангажират с нещо такова, ако са неопитни. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Както на всеки, който търси бюджетно спане бих препоръчал airbnb, но може би ще ги е страх да се ангажират с нещо такова, ако са неопитни. 

А също и  Homelidays :)

Връзка към мнение

Ако се опънеш от Лувъра, чак до Триумфалната Арка, с почивки на пейките в парковете си е един супер прекаран лежерен ден

 

Паса предложен от Flytraveler може да работи, ако решиш да посетиш много музеи, но като цяло ако си вземеш карта за метрото и си плащащ входове, сигурно ще е по-евтино, особено ако са млади, повечето музеи ще са безплатни.

Е, "чак" до Лувъра:) Това си е 2 часа лежерна разходка с почивки:) За този пас си спомням, че основното, което беше на далавера беше, че влиза автобуса от и до летището, като си извадиш тези разходи излизаше по-евтино от пас за общественният транспорт. Ако няма да ползват автобуса до CDG може и да е по-изгодно само с пас за транспорт. Музеите съм ги мислил само евентуално като бонус.

 

Сега се сетих за едно друго много приятно "клише" - разходка с корабче по Сена, но вечер (по тъмно). За Париж могат да се изпишат фермани, сега като се замисля никъде в Европа не съм се чувствал по-приятно... Аз си обичам френските неща, по принцип...  ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Българските студенти се събират в някакъв ден от седмицата /май четвъртък/ близо до „Пантеона” – в кафенето "Le Violon Dingue" - Rue Montagne Sainte Geneviève, мetro Maubert/Mutualité (Ligne 10).  Има happy hour до 22 часа.

 

От спирка "Пигал" - „Le Divan Du Monde” - 75 rue des Martyrs, Metro: Pigalle, Abbesses ou Anvers. Има happy hour до 22 часа, бирата е само две евро. Безумен купон, ще видят как френската младеж се весели.

 

Цялата улица "Рокет" - зад "Бастилията". По пресечките й има много свежи латино заведения. По тази улица могат да се хранят сравнително евтино в малки азиатски и пр. ресторанти, сандвичите са по-евтини в сравнение с най-туристическия център.

 

За ев. пазар и гледане на шарения - квартал "Брбес". Да си пазят парите и документите много бдително през цялото време.

 

Латинският квартал е отличен за разходки, но скъп за всичко друго.

Подкрепям Георги в предложението му да се разхождат, колкото могат. За четири дни могат да изръшкат доста неща.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Бюджетно пътуване и Париж са две несъвместими неща за мен...

 

Категорично не мога да се съглася. Най-хубавото на Париж е разходката според мен, която е безплатна навсякъде...отделно ако хората не обичат да ходят си е техен проблем :) Но нито луксозния хотел е важен, нито скъпата храна, нито безкрайно скъпи атракции. В Лувъра може и безплатно. Цяла седмица изкарах в Париж, точно когато бях най-опърпан и това, че не съм вечерял в луксозни ресторанти и не съм спал в прекрасни хотели не мисля ,че ме е лишило от нещо. 

 

Хотела в Париж е просто място да прекараш нощта, както е на много места по света. Храната, ако човек иска завъртяни патици и първо-второ-трето може да е скъпо, да, но топла франзела със малко бри е уникално вкусно нещо и евтино. 

 

Корабче по Сена е май по-малко от 10-ина евро, в никакъв случай нещо непреодолимо. Да, кафето струва 2-3 евро, но едва ли това би отказало някой да посети Париж.

 

Може би да изброиш кои са скъпите неща, без които Париж не си заслужава за да те разбера по-добре. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Може би да изброиш кои са скъпите неща, без които Париж не си заслужава за да те разбера по-добре. 

 

Няма нужда от изброяване. Самата дестинация е скъпа. Париж предлага скъпи изкушения. Ако отиваш за първи път в Париж, няма как да не посетиш основните забележителности. Дори и да пазаруваш от супермаркети и да се храниш в апартамент, това пак ще струва повече, отколкото струва в почти всеки друг европейски град. Не знам защо ми вменяваш някакви парвенюшки прояви с посещение на скъпи ресторанти и хотели, но както и да е...

Връзка към мнение

Няма нужда от изброяване. Самата дестинация е скъпа. Париж предлага скъпи изкушения. Ако отиваш за първи път в Париж, няма как да не посетиш основните забележителности. Дори и да пазаруваш от супермаркети и да се храниш в апартамент, това пак ще струва повече, отколкото струва в почти всеки друг европейски град. Не знам защо ми вменяваш някакви парвенюшки прояви с посещение на скъпи ресторанти и хотели, но както и да е...

 

Напротив, не ти вменявам нищо. Но ако твърдиш, че е скъпо, може да избориш защо е така. Защото едно изречение "Бюджетно пътуване и Париж са две несъвместими неща за мен..." нищо не говори. Все пак и различните хора си имат различни представи какво точно е скъпо. За едни 12 евро вход за Айфеловата Кула е приемливо, за други е скъпо. Може би и аз се изказвам малко наизуст, за това предполагам е правилно в абсолютни цифри да говорим, пък от там нататък нека си преценят хората. 

 

Аз изхождам от моята гледна точка, че малко дестинации като цяло няма как да се посетят бюджетно. Скандинавските например. Но Париж не мисля, че е от тях. 

Връзка към мнение

Не мога да се съглася, че посещенията на скъпи хотели и ресторанти е непременно първенющина, моля, моля.  :P

 

Моето мнение е, че колкото по-голям и туристически е един град, толкова по-бюджетно може да се организира едно пътуване до там. В този смисъл Париж сигурно е в топ 10 на най-бюджетните дестинации в Европа. Факт е, обаче, наистина, че храната в супермаркетите е по-скъпа отколкото на редица други места, обаче е факт и че може да се намерят евтини самолетни билети, евтини нощувки, приятно е да се ходи пеша, така че абсолютно може да се спести от двата основни разхода - хотел и транспорт. Може и от друго, но е въпрос на предпочитания как човек да си запълни времето...

 

Lindt, твоите приятели фенове ли на изкуството, ще искат ли да ходят по музеи и изложби?

 

По отношение на нощувките и аз мисля, че най-добрият вариaнт е airbnb.

Редактирано от jennie
Връзка към мнение

Сетих се за още нещо важно (според мен) - за невероятна панорама отвисоко е най-добре да се качи човек на кулата Монпарнас. Няма друго място с такава гледка, много по-евтино е от качване на Айфеловата кула и много по-високо. Не се чака и такава опашка. Картата, за която писах по-горе май даваше намаление за там. На откритата тераса на покрива като нищо може да се изкарат 2 часа, особено ако се разпознава кое какво е от високо. Това си е направо Парижкият еквивалент на Емпайър Стейт Билдинг в Ню Йорк.

 

Всички тези неща ги пишем не за твоите приятели, които даже не идват на сайта, ами за всички останали, които четат :)

 

Относно бюджета - Париж може да се направи с нисък бюджет и да се изкара добре и според мен е напълно съпоставим като цени с който и да е западноевропейски град. Прекрасен за дълги разходки, метрото е много добро... Направо ми се приходи... Тъкмо се чудех за дестинация за 5 годишната ни дъщеря (постоянно пита за разни градове и държави и кога ще я вземем отново с нас на пътуване, явно "болестта" се предава по наследство), има и парк на Дисни...

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Като заговорихме за височини - задължително е да се види Париж височината на базиликата "Сакре Кьор". И самата Базилика да се разгледа естествено. Само да се внимава с черничките момчета, които насилстветно се опитват да връзват гривнички на ръцете "за здраве" и после искат пари :)

Връзка към мнение

И аз се очудвах досега, че не съм мяркал тема за Париж, както и за Лондон - два града, които са масово посещавани. 

 

Харесвам Париж, стилен град. Град на изкуството, за да бъде оценен подобаващо се изисква добра подготовка. Лувърът е изумителен музей, но пък не спада в графа "автентичен". Венера, Нике, Мона Лиза, робите на Микеланджело нямат нищо общо с Франция, а са завоевателски проект на един грандоман. В този смисъл д'Орсе си е на точното място и според мен като за първо посещение е задължителен. За другите музеи, спрямо интересите бих казал.

 

Според мен обаче Париж не е романтичен (каквото и да означава това) по начина, който се рекламира. Не е слънчев град и няма шарени фасади. На моменти стои малко студен, подобно на Виена. Намирам доста прилики в двата града. Глобализацията не се отразява позитивно на града.

 

И все пак, Монмартър ми харесва най-много, мостовете по Сена, градините, площадите, френската култура, кафенетата по тротоарите, храната.

Не ми допада глобализацията и архитектурните копия.

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Сетих се за още нещо важно (според мен) - за невероятна панорама отвисоко е най-добре да се качи човек на кулата Монпарнас. Няма друго място с такава гледка, много по-евтино е от качване на Айфеловата кула и много по-високо. Не се чака и такава опашка.

 

Подкрепям с две ръце. Сега не знам как е, но преди години горе имаше панорамен бар на много прилични цени. Доста "монако" съм изпил в него наблюдавайки Париж от високо...

 

Монмартър с църквата и всичко останало + галерията на Дали на хълма, посещение на "Пер Лашез" (това си е заради моята лична мания и може да се пропусне), латинския квартал и района около Пантеона и Сорбоната, Люксембургската градина, музей д'Орсе и център Жорж Помпиду, Дефанс и естествено черешката на тортата Версай. Това са задължителни места при първо посещение на Париж, останалото са разходки около Сена...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Когато бях там преди 2-3 години ми излезе доста евтино. Тръгнах с 500 евро за седмица /само за харчлък, спането ми беше безплатно/, много наплашена, че там е страшна скъпотия и няма да стигнат за нищо. За това го раздавах много пестеливо. Харчех само за музеи, храна от супера /пикници по паркове, на Марсово поле и т.н./ и Paris visit, който тогава струваше 26 евро за 5 дни. На 5-ия ден се оказах с 300 и кусур евро и го ударих на шопинг. То пък се оказаха едни намаления тогава...не ми стигна куфара да си ги домъкна! И Дисни ленд си позволих, и на кръчма отидох /веднъж/ и изобщо, от нищо не се лиших. Сега си мисля, че спокойно можех да изкарам с 250 евро. Това бюджетно ли е?

Връзка към мнение

Аз изхождам от моята гледна точка, че малко дестинации като цяло няма как да се посетят бюджетно. Скандинавските например. Но Париж не мисля, че е от тях. 

Е, на теб ако мерило са ти скандинавските, то значи всеки друг град в държава в Европа е бюджетен.

С изключение на обществения транспорт, Париж е по-скъп от Лондон. Факт! Дори и за супер бюджетно пътуване. В Лондон има поне десетина хостела за около 20 евро. В Париж най-евтиния е 35 евро, и е само един, който няма нито едно позитивно мнение. Всичко друго е нагоре, ама много нагоре от Лондон. За Берлин да не говорим. В Париж дори и храната в местните вериги супермаркети (Franprix, Leader price, Mono Prix), е с около 30-60% по-скъпа от тази в Лондон (Tesco, Sainsbury's, Waitrose), и всяка година цените се увеличават, докато в Лондон даже напротив - намаляват. Храната от улицата - пица на парче, багета с нещо си, хот-дог, бургери, за под 8 евро няма, като това е абсолютния минимум. В Лондон може и за 5-6 да се нахраниш с хубав сандвич, и то в Сити на обяд. Като цяло цените в Париж са с тенденция за отчетливо покачване всяка година - сравнявал съм в две последователни години цените на едни и същи стоки от едни и същи магазини как са се покачили с до 50% . В Лондон не се променят динамично (пак с изкл. на градския транспорт), даже напротив - все повече и по-често има огромни и реални разпродажби на всякакви стоки - от пакетче ванилова есенция, до къщи и автомобили.

В Лондон има десетки безплатни музеи. В Париж не знам дали има и 5.

Това ако говорим за бюджетни разходи. Иначе 100%  има и много поскъпи неща в Лондон, отколкото в Париж.

 

Сакре Кьор е задължително място, и според мен. Даже по-задължително от Айфеловата кула, и Нотр Дам. :)

Другите са Люксембургската градина, и района на Сорбоната.

 

Да не остана грешно разбран - Париж и на мен много ми харесва. Атмосферата в по-старите райони е неповторима за мен. А френските кафенета (в повечето извън центъра се пуши) са си част от задължителната програма. В две-три да влезе човек и може да разбере много повече за Парииж, отколкото часове в четене на пътеводители и мнения из форуми. ;)

Даже и аз мисля догодина пак да оптида, че от 3 години не съм ходил. Стига да остане време.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да, просто го тръгнахме малко наизуст какво точно означава бюджетно посещение. Нито ми е било целта да го сравнявам дали е по-евтин от Лондон :) Както казах, за мен основното удоволствие в Париж са парковете и разходките, които са безплатни. Повечето парижки музеи са безплатни до 25 години, каквито са приятелите на Lindt. Нотр Дам, Сакре Кьор също, на практика от топ 10 парижки атракции май само Триумфалната Арка и Айфеловата Кула имат вход за тях. 

 

За уличната храна не съм съгласен, франзелката си е по 1 евро, взимат и едно парче сирене за 5-6 евро и са готови и двамата. Мисля и че парче пица на улицата не е 8 евро със сигурност. Меню във фаст фуд верига е 7-8 евро, не че не си предпочитам франзелката, но просто като отправна точка :)  Разбира се, това е по-скъпо от доста места из Европа, но не мисля че е непреодолимо. 

 

Ето списък с основните цени: http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=France&city=Paris

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 В този смисъл д'Орсе си е на точното място и според мен като за първо посещение е задължителен. За другите музеи, спрямо интересите бих казал.

 

Според мен обаче Париж не е романтичен (каквото и да означава това) по начина, който се рекламира. Не е слънчев град и няма шарени фасади. На моменти стои малко студен, подобно на Виена. Намирам доста прилики в двата града. Глобализацията не се отразява позитивно на града.

Много точно написано за Музе д'Орсе. Най-любимият ми, особено раздела с картините на импресионистите и Ван Гог. Самата идея да се превърне бивша гара в музей е интересна, както и разположението вътре. Ходя всеки път като съм в Париж и прекарвам вътре половин ден. В Лъвъра съм ходил само веднъж - първият път. При другите посещения обичам да го гледам отвън, харесва ми стъклената пирамида на фона на старите сгради. Музеят на Модерното Изкуство (центъра Помпиду) с фонтана Стравински до него също е много як. На Монмартр има и малко известен малък музей на Салвадор Дали, който е прекарал време от живота си там.

 

Иначе аз го намирам за изключително романтичен и слънчев (особено през лятото човек направо може да получи слънчев удар - шегичка, разбрах какво имаш предвид). Виена (ходил съм само 2 пъти и не познавам града много добре) ми се струва доста различен като атмосфера, но всеки си ги възприема градовете различно.

 

Глобализацията колкото и да е повлияла на Париж, пак е по-малко от повечето други места в Европа (имайки предвид и броя на посетители - някой гледал ли е статистика дали има по-посещаван град в света?).

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Е, на теб ако мерило са ти скандинавските, то значи всеки друг град в държава в Европа е бюджетен.

С изключение на обществения транспорт, Париж е по-скъп от Лондон. Факт! Дори и за супер бюджетно пътуване. В Лондон има поне десетина хостела за около 20 евро. В Париж най-евтиния е 35 евро, и е само един, който няма нито едно позитивно мнение. Всичко друго е нагоре, ама много нагоре от Лондон. За Берлин да не говорим. В Париж дори и храната в местните вериги супермаркети (Franprix, Leader price, Mono Prix), е с около 30-60% по-скъпа от тази в Лондон (Tesco, Sainsbury's, Waitrose), и всяка година цените се увеличават, докато в Лондон даже напротив - намаляват. Храната от улицата - пица на парче, багета с нещо си, хот-дог, бургери, за под 8 евро няма, като това е абсолютния минимум. В Лондон може и за 5-6 да се нахраниш с хубав сандвич, и то в Сити на обяд. Като цяло цените в Париж са с тенденция за отчетливо покачване всяка година - сравнявал съм в две последователни години цените на едни и същи стоки от едни и същи магазини как са се покачили с до 50% . В Лондон не се променят динамично (пак с изкл. на градския транспорт), даже напротив - все повече и по-често има огромни и реални разпродажби на всякакви стоки - от пакетче ванилова есенция, до къщи и автомобили.

В Лондон има десетки безплатни музеи. В Париж не знам дали има и 5.

Това ако говорим за бюджетни разходи. Иначе 100%  има и много поскъпи неща в Лондон, отколкото в Париж.

 

Гледам, че отново с wilks мислим еднакво. Мен ме домързя, но той е направил хубав сравнителен анализ между Париж и Лондон. Нека повторим, сравняваме цените в Париж спрямо тези в Лондон, който се води принципно за един от най-скъпите градове в смета. Тоест, сравнението е не просто коректно, а достатъчно за потвърждаване на очевидното: Париж не е бюджетна дестинация. Кой както иска да го разбира това...

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.