Прескочи до съдържание

Париж за начинаещи


Lindt

Препоръчани мнения

, защото гаджето ми не проявява никакъв интерес към Париж. 

Много умно! Вече сме двама!

В Париж през цялото време се чудех дали не сме в Африка. Добре, че беше за кратко.

Връзка към мнение

Извинявайте, ама ако двама млади искат романтичен Париж, трябва да избягват музеи. Какъв Лувър, какви пет лева? Нито един музей! Не виждам нищо романтично в опашка от навлеци от цял свят. Разходки из паркове, Шанз Елизе, Латинския, моста с катинарите зад Нотр дам - това е. Като бонус може Пер Лашез - в това също има романтика, макар и по-различна.

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

(Извинявам се за предварително за офф-топика!)

 

Като бонус може Пер Лашез - в това също има романтика, макар и по-различна.

 

По този повод не мога да не спомена, че в темата за Париж в един друг форум (да не споменавам имена) една потребителка беше задала въпроса "Как се стига до Перла 6?".

 

Оттогава всеки път като чуя за "Пер Лашез" и ме напушва смях...

 

Хубаво е мястото! Аз доста дълго си бях мечтала да отида там, преди да отида. И все пак не мисля, че е подходящо за първо посещение в Париж (едно на ръка, че е много отдалечено от центъра), особено ако посещението е толкова кратко и се търси комбинация на романтично прекарване + да се види колкото се може повече.

Редактирано от jennie
  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение

(Извинявам се за предварително за офф-топика!)

 

 

По този повод не мога да не спомена, че в темата за Париж в един друг форум (да не споменавам имена) една потребителка беше задала въпроса "Как се стига до Перла 6?".

 

Оттогава всеки път като чуя за "Пер Лашез" и ме напушва смях...

Е, как - до всяка Перла се стигаше с връзки.

 

Да прибавим към романтиката и странното работно време на ресторантите по обед. Те ще ми казват кога да огладнявам....

 

Париж не е гостоприемен град. Грабва те, разтърсва те, но не го усещаш близък.

Връзка към мнение

И понеже темата е Париж за начинаещи, нека малко да помогнем с ориентацията кое къде е, поне от основните забележителности. 

 

1. Версай

Започвам с това, че е по-лесно. На практика двореца и градините са извън централен Париж, което означава доста път и в двете посоки. С времето за транспорт и обикаляне това си е цял ден занимавка. 

 

Стига се с RER, което е влакче от градския транспорт, за да държим нещата по-прости, нещо като метро е. Спирката е Versailles - Château - Rive-Gauche на RER C или Versailles - Chantiers за влакове N и U. Абе така и така първата им работа в Париж е да се сдобият с карта на метрото/влаковете, от там нататък да се оглеждат за спирки, които имат Versailles в заглавието :)

 

2. Люксембургските градини, Латинския Квартал, Нотр Дам, Лувъра, градините на Tuileries (ех тоя френски), площад Конкорд, Шанс Елизе, Триумфалната Арка.

 

Това си е прилично дълга разходка, но препоръчвам да не се разцепват забележителностите, защото са си в близост една до друга. Ако ги мързи може да го разделят на две, но иначе няма смисъл да се врат в метрото, когато над него има хубав парк за разходка и почивка :)

 

Лувъра го споменавам само мимоходом, ясно е, че за него си трябва отделен план. Може би цял един ден да отделят на Лувъра и Musee d'Orsay (музея на мадам Орсо, както пишеше в офертата на една бг тур агенция :)).

 

Ето го маршрута като чисто ходене, 7км ориентировъчно според гугъл мапс, със разкарването насам натам ще стане 10:

 

2014-02-19_10-03-17.jpg

 

Препоръчвам слизане на някоя от метро спирките в Латинския Квартал и от там по посочената дъга.

 

Може естествено и обратното, да слезнат на Триумфалната Арка и от там посока Нотр Дам. Този вариант е по-малко мързелив с оглед на това, че е спускане, а не изкачване, но мен лично обратната разходка повече ми харесва.

 

Задължително да не пропуснат излежаване в Tuileries на едни от любимите ми столчета край езерото. Ей тук, ако е хубаво времето си заминава поне час без да го усетиш.

 

DSC00747.JPG

 

Триумфалната Арка според мен си заслужава да се качи. Не е най-високата точка в Париж, но се събират няколко булеварда и е наредено като пъзел отдолу. Въобще, аз лично бих предпочел качване на арката вместо на Айфеловата Кула, но така и така всеки стъпил за първи път в Париж трябва да се качи на кулата и никой не слуша съвети, че не си заслужава тълпите и реденето на опашки :)

 

Монпарнас сигурно също си заслужава да се качи, споменаха го други хора преди мен. Аз лично не съм ходил. До там е отделно ходене с метро/влак. 

 

3. Айфеловата Кула.

Тя е малко отделена от останалите забележителности. Може да се стигне или с метро на спирка Bir Hakeim или пеша от Триумфалната Арка. Доста приличен наклон е от арката надолу, за това не се препоръчва обратната разходка - от кулата към арката. 

 

Колкото и да е клиширана, с фонтаните на Трокадеро и ливадките си е чудесно място за убиване на време. А и все пак може да се докоснеш до един от световните символи. Със сигурност да минат някой ден и след залез, когато пускат светлините на кулата. Право срещу нея, откъм Трокадеро има супер видимост и стават чудесни снимки. 

 

13841_179272112964_6732339_n.jpg

 

4. Сакре Кьор, Монмартр, Мулен Руж.

Тези също са малко отделени от останалите. 

 

Базиликата Сакре Кьор се е чучнала на едно хълмче, откъдето се отваря чудесен изглед към цял Париж. Самата тя е от бял камък и е задължително да се разгледа и отвън и отвътре. Ако имат късмет да хванат литургия или нещо подобно ще е супер, гласовете още ми кънтят в главата. 

 

Бях споменал да се внимава с атлетичните черни момчета, които ще се опитат да вържат гривничка на ръката, уж за здраве, и след това ще искат пари. След твърд и любезен жест да се разкарат си тръгват. 

 

Тук е и района с най-евтините сувенири, ако ще купуват кулички за роднини и приятели, това е мястото. Качеството не е нещо кой знае какво, но и в центъра покрай кулата е същото, а цените са поне двойни. Между другото, сувенирния магазин на Триумфалната Арка също беше от най-евтините, изненада. 

 

Може да щракнат мелницата на Мулен Руж отвън, задължително вечер за да е осветена. Не е кой знае какво според мен. Забавата евентуално е вътре, но е скъпо, а и съм чувал хората повече да хвалят Crazy Horse. 

 

Ами това е малка част от Париж, но за 4 дни мисля е достатъчно. Дано уцелят времето :)

1 ден Версай

1 ден Лувър и ако има други музеи, които са им интересни (d'Orsay или Помпиду)

1 ден разходката Латинския Квартал до Триумфалната Арка

1 ден Айфеловата Кула и Сакре Кьор/Монмартр, разходка по Сена - с корабче и/или пеша + евентуално неща, които не са видяли предишните дни. 

 

Мисля, че е добър план :)

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

И понеже темата е Париж за начинаещи, нека малко да помогнем с ориентацията кое къде е, поне от основните забележителности. 

 

......

 

Ами това е малка част от Париж, но за 4 дни мисля е достатъчно. Дано уцелят времето :)

1 ден Версай

1 ден Лувър и ако има други музеи, които са им интересни (d'Orsay или Помпиду)

1 ден разходката Латинския Квартал до Триумфалната Арка

1 ден Айфеловата Кула и Сакре Кьор/Монмартр, разходка по Сена - с корабче и/или пеша + евентуално неща, които не са видяли предишните дни. 

 

Мисля, че е добър план :)

И аз мисля, че е добър. Можеш ли да го преместиш в началото на темата?

Някъде бях чела, че с корабче по Сена, когато дърветата са се раззеленили, не се вижда почти нищо друго освен тях. Не знам дали е истина, мога да си потърся клипче.  

Аз ще направя подарък за двойката с един гид на НГ, може да им е полезен на място или поне в самолета.  

Редактирано от Lindt
Връзка към мнение

Едно уточнение, ако си взимате пасс за метро/транспорт за 3 дни да кажем(дали индивудуално или чрез аганеция + музейните входове), той включва зона от 1 до 3, където всъщност за разположени всички любопитни забележителности на Париж, но без Версай, който е в зона 4. За да няма неприятни изненади, тъй като билетчето за гр. транспорт се чеква на влизане в метрото, но и на излизане, да не останете блокирани вътре, а вътре в самото метро не се продват билети, демек се плаща глоба на 100%, която мисля, че е около 90евро. Това е честа туристическа грешка...

 

Относно ресторантите... Нека да не влизат в туристическите такива. Важно е, чеовек да се научи да разпознавам туристическите от типично за локални хора, естествено това рефлектира на цената.

Например в Монмартр, в уютен малък тичен френски ресторант, с жива музика пиано, атмосфера и усещане, че всеки момент ще узбухне революция, вечерно меню 15 евро на човек - фр. лучена супа, някакво месо с печени картофи с розмарин и десерт, тарт с плодове или сладолед плюс еспрессо... Бутилка чешмяна вода, носят безплатно, виното не помня, но само аз пих, струва ми се, че беше около 7 евро за половин литър, не това е замъглен спомен.

 

Аз лично бих препоръчала буржоазния Маре. Разходка около множеството малки кокетни галерии. На всеки 10 метра има артисти, които представят изкуство на улицата: оперно пеене, свирене на феерия от различни инструменти, балетно и т.н. Посещение и около синагогата и малките сладкарнички. Цветния пазар, виждаш напет дядо, с букетче и франзелка, как тича наделя сутрин към дома :) В този район се намира и къщата на Виктор Юго, пред една приятна градинка с множество френски кафенца и любопитни столчета за наблюдения :))))

 

Защо не посъветваш приятелите си за т.нар. ... май всъщност не знам как се казва. Та има сайтове, където хора дават част от апартаментите си под наем, те или също живеят там или ги няма. Така може да позлвате кухнята за сутрешна закуска. Мисля, че се водят от сорта на bed and breakfast, но ако те интересува мога да погледна за сайтове. Чувала съм много добри мнения.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Знам, че времето е кратко и няма да стигне за всичко, но и аз да препоръчам любимото ми място в Париж: районът Маре с еврейския квартал и площад Вож /Place des Vosges/. Мисля, че пасажът с хотел де Сули е нещо което трябва да се види.

post-514-0-04047700-1392805137_thumb.jpgpost-514-0-81252500-1392805155_thumb.jpgpost-514-0-45637900-1392805201_thumb.jpgpost-514-0-67328700-1392805304_thumb.jpgpost-514-0-03010700-1392805368_thumb.jpg

 

 

Виждам, че Мая ме е изправарила с идеята за Маре.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Когато ходихме в Париж, резервирахме хотел по-отрано оттук http://www.0800paris-hotels.com/uk/hotels-paris.asp?s=1&e=3. На hotelsdeals се появяват много добри оферти.

Връзка към мнение

Аз съм за апартаментите под наем, особено ако е тип студио, това означава спалня, баня с пралня, кухня и понякога малък хол в цената, което спестява и от страна на храната, ако престоят е около седмица да кажем. А цената на този тип апартаментчета е колко двойна стая в хотел, а често дори и доста по евтина, плюс, че може да си закусваш "у вас", плюс че някоя вечер може да си толкова изморен, че грабваш нещо от маркета и си го ядеш на балкона с гледка, а и швейцарска тактика е да си купиш храна и приготвиш за следващия ден за изпът, нещо което май в Бг от доста време не се практикува. Поне опитът ми от последните години в Бг е бил "Бе, какво ще си правиш сандвичи за изпът, като може да седнем някъде" То сядането хубаво, но като имаш предвид, че е западна Европа и да седнеш 3-4 пъти на ден, плюс 2-3 кафета между другото, някой и друг сладолед, после минеш и ти замирише на палачинки с шоколад, макар да не съм гладна винаги изяждам една за вътрешен мир... винаги може да се спести поне едно ядене ако има къде да си го приготвиш.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

И на мен Маре ми е любимият квартал в Париж.

Не е много популярен за first time visitors, но наистина предлага много преживявания и точно там е мястото, където обичат да ходят артистичните парижани, много изкуство, много мода и страхотни кафенета и ресторанти извън утъпкания туристически маршрут.

 

По отношение на Маре (и в контекста на разговора за Париж като бюджетна дестинация) препоръчвам MUSÉE CARNAVALET, който се намира съвсем близо до Place des Vosges, за който вече е станало дума по-горе. Това е сравнително малък, но много симпатичен музей, посветен на историята на Париж, който освен всичко друго е безплатен. Намира се в хубава сграда с вътрешна градина и изложбите са интересни и доста стегнати. Понеже не е съвсем популярен, не е и претъпкан с хора. Единственият недостатък е, че надписите са само на френски, но със сигурност и да не знаеш френски се разбира достатъчно.

Редактирано от jennie
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Едно уточнение, ако си взимате пасс за метро/транспорт за 3 дни да кажем(дали индивудуално или чрез аганеция + музейните входове), той включва зона от 1 до 3, където всъщност за разположени всички любопитни забележителности на Париж, но без Версай, който е в зона 4. За да няма неприятни изненади, тъй като билетчето за гр. транспорт се чеква на влизане в метрото, но и на излизане, да не останете блокирани вътре, а вътре в самото метро не се продват билети, демек се плаща глоба на 100%, която мисля, че е около 90евро. Това е честа туристическа грешка...

Отдавна бях в Париж, 2010 г., и напълно неориентирана, първия ден си хванах метрото в грешната посока. Доколкото си спомням, на линия А имаше разклонения, на които внимателно трябва да следиш последната спирка...но кой да ми каже. Отзовах се в зона 5 или 6, не помня, но с билета който имах, не можах да изляза. Тогава един китаец, виждайки ме в беда, ми посочи да застана до него и мина през портала за хора с багаж/или инвалидни колички. После ми направи знак да мина след него. Тези портали държат отворени вратите си по-дълго време. После забелязах, че е масово явление хората да си седят до тях и да изчакват да мине някой с колело, за да минат след него. Не поощрявам този вид ползване на градски транспорт, но споделям, че по този начин се измъкнах от безизходицата, това ми беше първото самостоятелно пътуване...Та ако ви се наложи....Но не знам дали още е възможно, може да има камери и полиция вече :)

Редактирано от eloena
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз пък наистина си мислех, че това си е само наша БГ измислица, да те проверяват в метрото :) Никога не ми се е случвало някъде другаде. Но аз тогава си имах билет, просто не беше за тази зона, а и нямаше опция да се върна с другото метро, без да изляза и да вляза пак. Иначе казано, спирката не беше остров. Изобщо, тъпа работа, нямаш опция да се объркаш, а точно такъв беше случая.

Връзка към мнение

Последният път, когато бях в Париж, за 5 работни дни ме провериха над 15 пъти!

На изхода на Версай сега стоят цяла група с полицай, както и на други подобни места, където свършват класическите тур. билетчета.

eloena, извадила си голям късмет. Това с промъкването и аз съм го виждала, но главно в центъра на града, но освен нас явно и кондукторите са го видяли, та затова са сега на всяка крачка.
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Един въпрос - карнетът от 10 билета за един ден ли важи?

Освен ако няма някоя нова радикална промяна няма как да важи само за един ден...

Редактирано от stenk
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Един въпрос - карнетът от 10 билета за един ден ли важи?

Карнетът си е точно талон с 10 билета, като нашите, но там не трябва да показваш 10-тия при проверка. Ние точно карнети ползвахме за придвижване в Париж :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Да добавя и моето мнение в темата.

Напълно съм съгласен с Георги, че когато казваме за някой град, че е скъп или евтин е добре да говорим с цифри. :)

По принцип аз съм доста далеч от бюджетните пътувания.

Никога не съм спал в хостел и нямам намерение да спя за в бъдеще.

Ако трябва да летя надалеч и да избера между по-евтината цена на една авиокомпания, която обаче нещо не ми допада и по-скъпата на друга, която обаче много ми импонира ще избера второто и т.н.. Само сега някой да не ме попита какво правя в Магеланци, като тук се издига в култ факта да намерим най-евтиното :)

Та да дам и моя принос към най-евтиното.

Мисля дори, че ще съумея да опровергая Георги, че може човек да изкара със 70 евро на ден в Париж.

Започвам с цифрите, и ще добавям такива докато се върна от там.

Ще летим на 14 ноември с Уиз еър до Париж и се прибираме на 17 ноември в София.

Без да се лишаваме от нищо/според моите разбирания за комфорт и моите принципи при пътуванията и разглеждането на един град/  и почти без да правя компромиси с тези мои принципи мисля, че ще се вместим за по-малко от 70евро на ден на човек. Или за 14,15,16,17 ноември трябва да похарчим двама човека общо 560  евро. И то при положение, че отиваме за пръв път в Париж и Франция. Т.е. сме пълни новобранци! :lol:

Дотук съм платил

1. самолетните билети - 2 възрастни - общо: 140лв. /70 евро /предполагам, че ще ми простите малката неточност в курса, вместо 1,95583 ги смятам по 2лв./

2. Трансферите от Буве до Париж и обратно с автобуса-онлайн: 4х 15,90Е = 63,60евро

3. Студио от airbnb - https://www.airbnb.com/rooms/2884231

по-хубаво място от това за 3 нощувки в Париж не успях да открия. И отзивите и коментарите бяха отлични, затова и без много да мисля, разбира се с безценната помощ и съвети на БГ МАМИТЕ, го резервирах и платих. Студиото се намира на ул. Вашингтон №3, т.е. на 10метра от Шанз Елизе №114  и метро станция George V, на 50м. от Лидо, на.... да не изреждам повече....

Просто супер. Ще заспиваме и събуждаме на Шанз Елизе :) - цена на студиото - 228евро

4. Онлайн билети за Лувъра- 2 билета- 27,20евро

5. Онлайн билети за Айфеловата кула- до 3 етаж-  2 билета- 30 евро.

6. Онлайн билети за корабче по Сена - 2 билета- 18 евро

 

Или общо дотук: 436,80евро

 

Повече музеи не смятаме да плащаме, за транспорта мисля, че повече от карнет с 10билета . т.е. 13,60 евро няма да ни трябват, защото сме близо до абсолютно всичко.

Т.е. имам пълното основание да вярвам, че без да се стискаме много ще можем да се включим в общата сума от 560евро.

Дали ще стане така ще разберем на 17 номври като се приберем в София.

Единственото, което може да поразбие бюджета ни е хубавото френско вино, от което няма как да се лишим :P

Редактирано от Roje
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.