Прескочи до съдържание

Планиране на прибалтийска инвазия


iMari

Препоръчани мнения

Дани Магелани
преди 17 часа, new one каза:

На мен ми трябва за Талинк, ако има нещо? Талин - Хелзинки и обратно 😉

Струва ми се, че там си държат постоянни цени. Явно имат сигурен постоянен поток клиенти.

Има хора, които ежедневно пътуват рано сутрин към Хелзинки, явно на работа. Съдя по липсата на багаж, пътуват с ръце в джобове.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Прясна информация за Естонско-Руската граница от един познат ходил до Санкт Петербург.

Накратко : моята препоръка е да не се пътува, освен ако не вкарате доста буфер за непредвидено забавяне.

 


Човека с Латвийски паспорт + електрона виза (50 евро).

 

От Латвия за Ст Петербург ходиха  с Еcolines през Границата Luhamaa (Естония).

Рейса не се сменя, ама седяха на границата 7 часа през нощтта.

Излизане от Естония - без проблем.

Влизане в Русия: Всичките възрастни не притежаващи руски паспорт ги пращаха на събеседване с някакъв майор.

Доста чакане падна. В крайна сметка 10-20 минути събеседване с въпроси за какво пътуваш, имаш ли роднини в Русия, дали някой от познати/роднини воюва от едната или от другата страна. + пребъркват контента на телефона ти и гледат изтрити/скрити папки. общо взето не е от приятните спомени.

 

В санкт петербург всичко е гот, няма никакви проблеми.

 

Обратно пътуваха  с ЛуксЕкспрес през Нарва, там границата се минава пеша и се сменя автобус, границата работи само 7:00-23:00, има си опашка, ама за обратно няма интервюта.

 

Та общо взето освен ако имате достатъчно буфер, и не сте коментирали за/против руско-украинския конфликт в интернета или месенджерите - то може да се пробвате, ама си е на късмет.

 

Поздрави!

  • Харесвам 10
  • Шок 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Коментара още беше - че рейсовете са с предимство.

За колите примерно 1 ден чакане. А за тирове - направо трагедия. Това е за Естонско-Руската граница.

 

Латвийско-Руските граници са доста по-зле от Естониските откъм опашки, та по-добре даже да не пробвате.

 

Литовско-Белоруските : Литовците намеренно забавят всичко за да откажат повече хора да пътуват за  Белорус, та също е много зле.

Поздрави!

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

И на израелското летище, преди да ни върнат, преравяха телефоните, четяха чатове😅 и от толкова четене на чужда информация какво стана...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Дани Магелани

В любимия ми ресторант на самообслужване в Акрополис мол, Вилнюс.

Сабята е предостатъчна да преядеш и е по-малко от 5 евро.

Любимите ми палачинки със сметана и с прясно горещо сладко от горски плодове.

Другите десерти са само за дегустация.

А снощи бяхме в друг любим ресторант Монмартър-френски собственик и готвачи. Много вкусни френски пиле и патица.

За двама с по чаша френско вино 55 евро. Препоръчвам и двете места.

 

IMG_20240513_123203.jpg

 

IMG_20240513_123306.jpg

 

IMG_20240513_124031.jpg

 

 

IMG-20240513-WA0000.jpg

 

IMG-20240513-WA0001.jpg

 

IMG-20240513-WA0005.jpg

 

IMG-20240513-WA0007.jpg

 

IMG-20240513-WA0008.jpg

IMG_20240513_160012.jpg

  • Харесвам 17
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 30 минути , Дани Магелани каза:

ресторант Монмартър

Би ли дала адрес на този ресторант, не успях да го открия.

Ако някой има изпитани предложения за места за хранене в Рига, Вилнюс и Талин ще съм много благодарна да ги сподели.

Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 30 минути , Цвете каза:

Би ли дала адрес на този ресторант, не успях да го открия.

Ако някой има изпитани предложения за места за хранене в Рига, Вилнюс и Талин ще съм много благодарна да ги сподели.

От Остробрамската дева/порта  тръгваш само напред, подминаваш руския манастир в розово в дясно и на първата пресечка в дясно е на ъгъла.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, Цвете каза:

Ако някой има изпитани предложения за места за хранене в Рига, Вилнюс и Талин ще съм много благодарна да ги сподели.

В Рига препоръчвам LIDO Vērmanītis https://maps.app.goo.gl/kSXZDBrKU6byM9zT8, ресторантът е на самообслужване, мнаваш и си избираш най-различни салати, супи, основни ястия, десерти и напитки, след което плащаш на касата. Принцино Лидо са верига, но всички казваха, че има разлика между ресторантите им и този е най-добър като цени и асортимент. На мен ми хареса, че имаш много голям избор, цените са съвсем нормални, можеш да опиташ доста различни традиционални неща и най-вече - виждаш кое какво представлява.  

 

Във Вилнюс Etno Dvaras също имат поне два ресторанта. Могат да коментирам този до Филхармонията https://maps.app.goo.gl/DspXu2eyaHBJSvJM8 - добре беше миналата година. Предлагат кафе от жълъди. Не ми хареса, но все пак е нещо различно. 

  • Харесвам 13
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 22 часа, Цвете каза:

Би ли дала адрес на този ресторант, не успях да го открия.

Ако някой има изпитани предложения за места за хранене в Рига, Вилнюс и Талин ще съм много благодарна да ги сподели.

Да не се излъжеш да платиш вход за "Двореца" . Строиха го по мое време, т.е. преди няколко години. А не по времето на ЛИ.

Обяд за 6,50, а чаша НЗ вино 7 евро в това бистро.

Показвам мястото, адрес не се вижда.

 

 

IMG_20240514_130342.jpg

IMG_20240514_130348.jpg

IMG_20240514_130415.jpg

IMG_20240514_133949.jpg

IMG_20240514_133955.jpg

IMG_20240514_134009.jpg

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
Дани Магелани
На 13.05.2024 г. в 16:03, Дани Магелани каза:

От Остробрамската дева/порта  тръгваш само напред, подминаваш руския манастир в розово в дясно и на първата пресечка в дясно е на ъгъла.

Цвети, отново сме на френска кухня за да ти дадем локация.

Screenshot_20240515-184014.png

IMG_20240515_182347.jpg

IMG_20240515_182339.jpg

IMG_20240515_182328.jpg

IMG_20240515_192639.jpg

IMG_20240515_192555.jpg

IMG_20240515_184938.jpg

  • Харесвам 5
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
Дани Магелани

Получихме съобщения. На летище Вилнюс ни дават безплатна консумация на освежителни напитки за 6 евро срещу бордната карта тук:

Screenshot_20240516-075706.png

Ние сменихме полета си и промоцията предполагам изгоря. 

За бордните карти при чекиране на летището явно не се полага нищо. Нямахме съобщения.

Дано съм полезна и някой се възползва.

Screenshot_20240516-082837.png

Screenshot_20240516-082846.png

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 2 часа, Дани Магелани каза:

Получихме съобщения. На летище Вилнюс ни дават безплатна консумация на освежителни напитки за 6 евро срещу бордната карта тук:

Screenshot_20240516-075706.png

Ние сменихме полета си и промоцията предполагам изгоря. 

За бордните карти при чекиране на летището явно не се полага нищо. Нямахме съобщения.

Дано съм полезна и някой се възползва.

Screenshot_20240516-082837.png

Screenshot_20240516-082846.png

След известен размисъл, стигнах до извода, че това не е никаква промоция, а храната, полагаща се за закъснението от 2 ч. на полета ни, за който се бяхме чекирали он лайн. Ха ха! Няма безплатен обяд!

Но ние сменихме с ранен полет и не се възползвахме.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
Дани Магелани

Вчера след обяд посетих едно ново място във Вилнюс. Парк Belmontas , създаден преди два века от благородник за любимата си. Изключително приятно, спокойно, зелено местенце, свеж въздух. Река с водопад и сьомга в нея. Пълен релакс!

Нямаше много отворени места. Само едно заведение за хапване - топла храна, кафе, десерти. Но и как да има? Посещава се само с автомобил, няма градски транспорт. От района на гарата/автогарата до там е 15-16 евро с такси.

IMG_20240515_161148.jpg 

IMG_20240515_162207.jpg 

IMG_20240515_161410.jpg 

IMG_20240515_161231.jpg 

IMG_20240515_161336.jpg

 

Screenshot_20240516-204451.png

  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към коментар

Още едно указание.

Това е пластиката, която се купува и зарежда с карти и билети. Цената и е малка.

Тази пластика + карта за 3 дни е 9,50 евро. 

Аз имах пластика от преди, но я забравих в София. Мога да услужа на някого с връщане.

 

 

IMG_20240517_093557.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
Преди 1 час, Дани Магелани каза:

Още едно указание.

Това е пластиката, която се купува и зарежда с карти и билети. Цената и е малка.

Тази пластика + карта за 3 дни е 9,50 евро. 

Аз имах пластика от преди, но я забравих в София. Мога да услужа на някого с връщане.

 

 

IMG_20240517_093557.jpg

Това за кой град е?

Връзка към коментар
преди 50 минути , master_of_germs каза:

Това за кой град е?

https://judu.lt/en/for-public-transport-passengers/vilniecio-kortele-vilnius-resident-card/

И все пак не съм сигурен, че тази карта е ОК - JUDU/Vilniečio (Vilnius resident) card

Ако дебнат чуждите туристи и там за нарушения като тук при нас ...

Връзка към коментар
преди 4 часа, master_of_germs каза:

Това за кой град е?

За Вилнюс.

преди 3 часа, jorocontrola каза:

https://judu.lt/en/for-public-transport-passengers/vilniecio-kortele-vilnius-resident-card/

И все пак не съм сигурен, че тази карта е ОК - JUDU/Vilniečio (Vilnius resident) card

Ако дебнат чуждите туристи и там за нарушения като тук при нас ...

Явно са ме приели за местна. Говорих им на руски. И двете пластики от сайта ги имам. Не съм знаела, че са за резиденти.

 

Още нещо се сетих. 

Въртящият се ресторант в тв кулата не работи, в ремонт е. Работи кафето. Но изисква билет за качване 16 евро.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.