Прескочи до съдържание

Планиране на прибалтийска инвазия


iMari

Препоръчани мнения

преди 8 минути , saved_ каза:

О, абсолютно ден 3 е на макс 🙂 Нямам проблем да спя във ферибот. Виж сега - за спането в автобус още го мисля как точно ще стане, но ще трябва да стане. Тя, така или иначе, умората си казва своето 🙂 Доколкото съм запозната времето за пътуване от Турку до Хелзинки е малко над 2 часа. След това половин ден в Хелзинки за основните забележителности без o-в Суоменлина (за мен той не представлява интерес) и после 2 часа на ферибот до Талин. Все още проучвам дали може директно с автобус от Хелзинки до Санкт Петербург, но май към момента границата е затворена. Тук съм на стенд бай - ако отворят границата Хелзинки - директно към Санкт Петербург и после към Талин.

 

Нагледала съм се на музеи и рядко влизам в такива вече - трябва да е нещо, което наистина да е различно. В повечето случаи просто се разходждам по улиците и си търся типично местни заведения.

 

В тази връзка намерих този викингски ресторант в Стокхолм и смятам да го отметнем първата вечер - http://aifur.se

 

За визите - към момента е със сигурност с обикновени визи дори ако се ходи само до Санкт Петербург. Като цяло, като купувах билетите, въобще не мислех да ходя до СП, после ми хрумна, че така или иначе трудно се стига до там със самолети, полети, билети, цени... Та сега се навила да ходя в тази част на света и ще изцедя белите нощи до макс 🙂

Границата Хелзинки - Санкт Петербург е затворена в момента.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 часа, Г.Вълков каза:

Според вас заслужава ли си?

Според мен програмата ти е много натоварена и то във време, в което може да бъде от много студено до много, много студено. 

Имаш четири полета, три пътувания с автобус над 3ч и един ферибот. Отделно имаш и транспорт от/ до няколко летища. Едно, че по-голямата част от пътуването ще мине в път, деня е кратък, какво ще видиш от градовете и дали ще става за разходки на открито не е ясно, другото е риска заради лоши метеорологични условия да не може да се осъществи заложената програма в някоя отсечка. А може и това да провали цялото пътуване. 

Иначе цената е ОК. Вече ти си знаеш колко си подготвен за споменатите условия и изненади.

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, dimitrov6 каза:

До Петербург е безплатна електронна виза, четох го снощи.

Да, ако влезеш със самолет само обаче. По суша не става с нея.

 

https://electronic-visa.kdmid.ru/checkpoint.html

 

Това е единственият пункт за влизане с ел. виза в областта г. Санкт-Петербург и Ленинградская область:

Санкт-Петербург (Пулково)

Пулково е летището.

 

Редактирам се, добавили са за пешеходно пресичане, и за влак, и за автомобил:


Преди можеше само със самолет и кораб.
Това трябва да се провери. Освен това там всеки си решава когато му скимне да затвори граница.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ами със сигурност Luxbus пътуват от Талин до Санкт Петербург. Дали се слиза от автобуса, пресича се пеша и после от другия край ги чака автобуса, незнам... но през сайта на автобусната компания може да се ревервират билети, тъй че явно може някак. Въпросът е, че визата не е безплатна към този момент.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Хоп, да се включа и аз, че скоро не съм писал из темите. Значи, букнах една екскурзия за Балтика при следния график:

 

- 08.08 - София-Рига-Вилнюс - пристигаме вечерта в 21 часа, до хотела, разходка и т.н.

- 09.08 - Вилнюс-Рига - полет в 15 часа, т.е. имаме вечерта и половин ден във Вилнюс - предполагам, че е малко, та се чудя дали да не нап-равя полета вечерен и да имам целия ден?

- 10.08 - Рига през целия ден, ще съм благодарен за някакъв трип, колега ми подсказа да се разходя до Юрмала?

- 11.08 - полет рано сутринта в 7.30 до Талин, цял ден в Талин

- 12.08 - ферибот на Tallink до Хелзинки - доколкото четох, тези на Талинк са от центъра до центъра на Талин/Хелзинки (горе-долу), докато на другите линии имало и товарни, които те стоварват някъде извън градовете? Пътуваме сутринта, прибираме се вечерта, т.е. 6 часа имам в Хелзинки, което вероятно е ок

- 13.08 - път обратно

 

Така, полетите съм ги букнал с Еър Балтик, макар и не най-изгодни - около 500 лева на човек са всички полети, но пък лято, сравнително далечна дестинация, доста полети и т.н., горе-долу се ядва. Не съм взел хотели, та ако препоръчате нещо, което да е прилично и за до 100 евро на вечер за двама, ще съм благодарен, както и на всякакви корекции, места за посещение, дали да не отделя повече време тук или там и т.н. Не съм оосбен фен на музеите, обичам да се разхождам и да усетя атмосферата за времето, което имам (наясно съм, че не е много). Аз обещавам да драсна дълъг разказ после какво и как се е случило като благодарност от моя страна 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 19 часа, new one каза:

Хоп, да се включа и аз, че скоро не съм писал из темите. Значи, букнах една екскурзия за Балтика при следния график:

 

- 08.08 - София-Рига-Вилнюс - пристигаме вечерта в 21 часа, до хотела, разходка и т.н.

- 09.08 - Вилнюс-Рига - полет в 15 часа, т.е. имаме вечерта и половин ден във Вилнюс - предполагам, че е малко, та се чудя дали да не нап-равя полета вечерен и да имам целия ден?

- 10.08 - Рига през целия ден, ще съм благодарен за някакъв трип, колега ми подсказа да се разходя до Юрмала?

- 11.08 - полет рано сутринта в 7.30 до Талин, цял ден в Талин

- 12.08 - ферибот на Tallink до Хелзинки - доколкото четох, тези на Талинк са от центъра до центъра на Талин/Хелзинки (горе-долу), докато на другите линии имало и товарни, които те стоварват някъде извън градовете? Пътуваме сутринта, прибираме се вечерта, т.е. 6 часа имам в Хелзинки, което вероятно е ок

- 13.08 - път обратно

 

Така, полетите съм ги букнал с Еър Балтик, макар и не най-изгодни - около 500 лева на човек са всички полети, но пък лято, сравнително далечна дестинация, доста полети и т.н., горе-долу се ядва. Не съм взел хотели, та ако препоръчате нещо, което да е прилично и за до 100 евро на вечер за двама, ще съм благодарен, както и на всякакви корекции, места за посещение, дали да не отделя повече време тук или там и т.н. Не съм оосбен фен на музеите, обичам да се разхождам и да усетя атмосферата за времето, което имам (наясно съм, че не е много). Аз обещавам да драсна дълъг разказ после какво и как се е случило като благодарност от моя страна 🙂

То вече си взел билетите, но да си кажа. Може би е по-добре да се лети от Рига към Хелзинки рано и вечерта с ферито към Талин. Така има повече време за Хелзинки без да се спи там.

Ноември цените бяха на половина, но и това си е добре.

Предлагам да пием бира на 10ти вечерта в Рига 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Иван Попов
На 10.01.2024 г. в 8:07, dimitrov6 каза:

До Петербург е безплатна електронна виза, четох го снощи.

Аз искам до там ама няма да имаме време просто 🙃

 

На този етап само това ще е, нали @Bozhidar1978 и на това ще сме доволни, ако стане 😊

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 13.01.2024 г. в 10:08, jorocontrola каза:

То вече си взел билетите, но да си кажа. Може би е по-добре да се лети от Рига към Хелзинки рано и вечерта с ферито към Талин. Така има повече време за Хелзинки без да се спи там.

Ноември цените бяха на половина, но и това си е добре.

Предлагам да пием бира на 10ти вечерта в Рига 🙂

Ноември бяха 144 евро общо за маршрута, сега са 258:

София-Талин-София (така ми излиза по-евтино, като не ползвам Рига-Талин) - 78/168 евро

Рига-Вилнюс-Рига - 44/58 евро

Рига-Талин - 22/32 евро

 

Записал съм си го, понеже тогава се мотах и така и не букнах, та сега си плащам отгоре, щото съм много умен. Разбира се, за мен ще е удоволствие да пием по бира в някое местно заведение, макар да не съм особен фен на бирата - да драсна телефон на лични? Винаги е приятно да те разведе местен :) Препоръчай ми дали да ходя до Юрмала, или да си стоя в Рига? Принципно не съм особен фен на музеи и т.н. - разхождаме се, усещаме атмосферата, хапваме и такива неща. примерно за един Вроцлав, който предполагам е нещо като Рига, ми беше предостатъчен един ден да разгледам всички интересни места. На други може и седмица да не им стигне, но аз съм такъв тип турист :)

 

Та всякакви препоръки за маршрута и забележителности+хотели и ресторанти ще са ми от полза. Иначе и аз го мислех това за директно към Хелзинки, но ми се видя далече летището, а и не ми се носеше раницата (сега ще си виси в хотела). Пък и тази екскурзия е за РД на благоверната, та да не я поставям в допълнителни трудности - стига ѝ, че е женена за мен ;)

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 7 минути , new one каза:

Разбира се, за мен ще е удоволствие да пием по бира в някое местно заведение, макар да не съм особен фен на бирата - да драсна телефон на лични? Винаги е приятно да те разведе местен 🙂

Чак местен не съм, просто тогава ще съм там и аз.

Аз определено мисля да отида до Jūrmala. Но зависи колко време имате, че бяхте с гъст график май. Също и до Ķemeri National Park. Поне на снимките е много готино блато 🙂

В Рига съм харесал TAILS Restaurant и Shōyu. Има ги в гайда на Мишлен и не би трябвало да са много скъпи.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , jorocontrola каза:

Чак местен не съм, просто тогава ще съм там и аз.

Аз определено мисля да отида до Jūrmala. Но зависи колко време имате, че бяхте с гъст график май. Също и до Ķemeri National Park. Поне на снимките е много готино блато 🙂

В Рига съм харесал TAILS Restaurant и Shōyu. Има ги в гайда на Мишлен и не би трябвало да са много скъпи.

 

О, супер, на тема ресторанти сме винаги ЗА - бил съм къде ли в разни звездни ресторанти, включително Остериа Франческана на Масимо Ботура, за което правих резервация 3 години 🙂 За Юрмала каква е врътката? Ние реално имаме ден и половина в Рига, така че примерно събота, 10.08, ако има нормален транспорт и е интересно, можем да отделим време за там

Връзка към мнение

Мога да препоръчам веригата Lido  в Латвия и Естония - на принципа на закусвалня с достатъчно голям избор на супи / основно / десерт / салати, на съвсем прилични да не казвам ниски цени, а интериора е като на нормален ресторант. Също и Free Walking tours във Вилнюс и Рига - случихме на гид и ни разказаха / показаха много интересни неща.  В Каунас ако минавате наблизо, може да надникнето в това дворче - нищо особено, но стават хубави снимки:

 

Yard Gallery - Google Maps

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
преди 12 минути , new one каза:

О, супер, на тема ресторанти сме винаги ЗА - бил съм къде ли в разни звездни ресторанти, включително Остериа Франческана на Масимо Ботура, за което правих резервация 3 години 🙂 За Юрмала каква е врътката? Ние реално имаме ден и половина в Рига, така че примерно събота, 10.08, ако има нормален транспорт и е интересно, можем да отделим време за там

Ами 30мин с влака на всеки 30мин 🙂

image.png.4ce178f6134bbc5a878137314f2e6131.png

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 2 часа, new one каза:

Ноември бяха 144 евро общо за маршрута, сега са 258:

София-Талин-София (така ми излиза по-евтино, като не ползвам Рига-Талин) - 78/168 евро

Рига-Вилнюс-Рига - 44/58 евро

Рига-Талин - 22/32 евро

 

Записал съм си го, понеже тогава се мотах и така и не букнах, та сега си плащам отгоре, щото съм много умен. Разбира се, за мен ще е удоволствие да пием по бира в някое местно заведение, макар да не съм особен фен на бирата - да драсна телефон на лични? Винаги е приятно да те разведе местен 🙂 Препоръчай ми дали да ходя до Юрмала, или да си стоя в Рига? Принципно не съм особен фен на музеи и т.н. - разхождаме се, усещаме атмосферата, хапваме и такива неща. примерно за един Вроцлав, който предполагам е нещо като Рига, ми беше предостатъчен един ден да разгледам всички интересни места. На други може и седмица да не им стигне, но аз съм такъв тип турист 🙂

 

Та всякакви препоръки за маршрута и забележителности+хотели и ресторанти ще са ми от полза. Иначе и аз го мислех това за директно към Хелзинки, но ми се видя далече летището, а и не ми се носеше раницата (сега ще си виси в хотела). Пък и тази екскурзия е за РД на благоверната, та да не я поставям в допълнителни трудности - стига ѝ, че е женена за мен 😉

Много ми хареса последното изречение!

Юрмала:

Студено и мръсничко море, безкрайна плажна ивица, след нея веднага горски пояс. На много места има масички и импровизирани барбекюта. Закопани в земята тенекии напр. от сирене. Купуваш от Максима скара и всичко нужно за дребни пари. Сипваш дървените въглища и печеш. Там съм имала най-страхотният пикник /след Банско/. Купуваш сьомга от пазара на Рига, подправяш и печеш. Вкуснооо!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Дани Магелани

В мол Акропол във Вилнюс има на самообслужване страхотно ресторантче. Кухнята е литовска и европейска. Вземете си задължително палачинки с горски плодове и сметана, седнете до прозорец към ледената пързалка и се любувайте на фигуристите.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Според вас Рига или Вилнюс си заслужава повече или и двете по равно? Другия месец ще имам два дена и половина в Латвия / Литва. Кацам в Рига към 3 следобед, след което имам два дни за разглеждане и на третия летя сутринта от Каунас. Засега мисля да остана първата вечер в Рига, на другия ден към обяд да пътувам с автобус до Вилнюс, нощувам там и на другия ден вечерта пътувам към Каунас, но не съм сигурен дали това е най-оптималният вариант, защото пътуването с автобус ще изяде много от светлата част на деня.

Връзка към мнение

Аз харесвам Рига и бих отделил повечето време за там , но при толкова малко време едва ли имаш голям избор.Ако има вечерен автобус към Вилнюс ( виждам че има)  вземи него и прекарай деня в Рига.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Погледни и опциите за самолет. За февруари излизат опции под 40Е. Предполагам може да се намали цената, но зависи кога точно си там. Автобус е над 4ч, полет под час. Все ще се избие малко време за разглеждане.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Като се има предвид че до до едното летище е поне 40мин и другото 30, както и че трябва да се предвиди някакво време преди полета, голяма част от тези 3 часа разлика ще се изяде, но може да се проиграе и този вариант и да се види според часовете на полетите и на автобусите, кое е по удобно и ще остави повече време за разглеждане.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Относно Талин- Санкт Петербург: Понеже руснаците затварят за реконстругция границата за автомобилен транспорт, Lux Express продава билети с условие че ви карат до границата с един автобус, там ви дават два часа да минете пеша границата и в Русия ще ви чака автобус на фирмата партньор, който чака тия 2 часа и потегля. Ако не успеете само вие или мальк процент от пътниците да минете за 2 часа- няма да ви чака. Ако повечето пьтници са забавени- ще чака повече от 2 часа да се качите.

И като цяломестествено сега границите между прибалтика и Русия не са от приятните. Може да има повечко въпроси.

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Тези от вас, които са шофирали в прибалтийските държави, може ли да ме насочите какво е движението в и извън градовете, има ли задръствания, с които да се губи време за разглеждане, лесно ли се намират места за паркиране в столиците, спокойно ли се шофира или трябва да си постоянно нащрек за изскачащи оттук-оттам "състезатели".

Връзка към мнение
На 3.02.2024 г. в 9:39, chandni каза:

Тези от вас, които са шофирали в прибалтийските държави, може ли да ме насочите какво е движението в и извън градовете, има ли задръствания, с които да се губи време за разглеждане, лесно ли се намират места за паркиране в столиците, спокойно ли се шофира или трябва да си постоянно нащрек за изскачащи оттук-оттам "състезатели".

Преди две години и половина правихме обиколка с колата през месец август. Трафикът е напълно спокоен за нашите навици. Има един основен първокласен път, който свързва балтийските държави - Е67 или по-известен като "Виа Балтика". Няма да те спойлвам излишно, но прочети с какво е известен този път, историята е крайно любопитна. Колкото по- на север се качваш, толкова по-малко е движението и толкова по-скъп става бензина. Движението в градовете е като навсякъде, но значително по-добре организирано от България, така че няма да имате проблеми. "Състезатели" липсват, защото тези хора имат съвсем друг манталитет и се доближават плътно до скандинавците. Все пак препоръчвам да спите в хотели с паркинг, мога да изровя къде сме спали ние, но като цяло останахме доволни от всеки един от тях...

 

Прегледах набързо темата и ме струва, че Рига е доста подценена, а поне от наша гледна точка се превърна в абсолютен връх на пътуването. Изключителен град във всяко едно отношение! Талин също е много интересен, докато Вилнюс е малко по-познат за нас, защото наподобява полските градове. Тракай не бива да се пропуска ако сте с кола, както и не е зле да се мине през Юрмала. Ходихме с ферибот без колата за един ден до Хелзинки, също си заслужава. Общо взето мога да дам много полезна информация, но не знам откъде да започна...

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Пускам и нашата програма, която може да претърпи промени, но на прима виста е това.

Дано е полезна някому.

 

Латвия 15-25.06.2024 г.

15.06 Рига - полет от София в 15.05 с Air Baltic.   хотел
16.06 Хелзинки - Ранен полет с Air Baltic, кацане в 8.20. Хотел
17.06 Хелзинки - цял ден правене на плюски на краката. В 20.30 хващаме кораб за Талин на Vicing line (мини круиз за 9.30 часа, базова цена за двойна каюта - 101 евро.) 
18.06 Талин - пристигане в 6.00. И газ към Куресааре, остров Сааремаа, с полет на Nyxair (чакаме разписание). Хотел
19.06 Талин -  с полет на Nyxair (чакаме разписание). Хотел
20.06 Талин - хапване, пийване, музейче, галерийка... Хотел
21.06 Рига - полет от Талин с Air Baltic в 9.10, кацане в 10.00. Денят е за Рига, Хотел
22.06 Кулдига - (евентуално) Хотел
23.06 Юрмала - най-обичаният празник в Латвия, денят на лятното слънцестоене. Купон на Балтийско море. Хотел
24.06 Рига - продължаваме с празнуването. Хотел
25.06 София - полет с Air Baltic към дома в 11.40. Без хотел

  • Харесвам 6
  • Браво 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

В Хелзинки също така можете да се насладите на Небесна Сауна - в столицата има огромно виенско колело, чиито кабинки освен че осигуряват прекрасен изглед над целия град, са и напълно оборудвани за сауна. Казах ви, че за финландците сауната не е шега работа! Срещу “скромната” сума от 240 EUR за група от 4 човека, ще можете да си направите незабравима парна баня в небето.

ТУК

1234.jpg

  • Харесвам 1
  • Шок 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   1 магеланец

    • Taliana
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.