Прескочи до съдържание

Планиране на прибалтийска инвазия


iMari

Препоръчани мнения

Здравейте искам да пробвам нощния круиз от Стокхолм до Талин , като вариант за трансфер между двата града.

Предлагат го две компании Viking line  и Tallink . 

Някой може ли да сподели впечатления , ако е ползвал този тип трансфер ?

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 9 минути , Tesh каза:

Здравейте искам да пробвам нощния круиз от Стокхолм до Талин , като вариант за трансфер между двата града.

Предлагат го две компании Viking line  и Tallink . 

Някой може ли да сподели впечатления , ако е ползвал този тип трансфер ?

С Viking пътувах между Хелзинки и Стокхолм. Прекрасна храна на блок маса с няколко вида сьомга на вечеря и на закуска. Не усетих люлеене.

С Tallink пътувах от Талин до Хелзинки. Може би е от конкретния регион, от времето, но люлееше силно. Добре, че пътуването беше кратко.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Дани Магелани каза:

С Viking пътувах между Хелзинки и Стокхолм. Прекрасна храна на блок маса с няколко вида сьомга на вечеря и на закуска. Не усетих люлеене.

С Tallink пътувах от Талин до Хелзинки. Може би е от конкретния регион, от времето, но люлееше силно. Добре, че пътуването беше кратко.

А като обстановка и качество на кораба , кое ти хареса повече. Принципно цените на двата са сходни и за това опитвам да събера информация коя компания да избера.  

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 1 час, Tesh каза:

А като обстановка и качество на кораба , кое ти хареса повече. Принципно цените на двата са сходни и за това опитвам да събера информация коя компания да избера.  

Викинг, но съм предубедена.

Връзка към мнение

Не мисля, че има някаква съществена разлика. Ние сме пътували с Tallink Стокхолм-Хелзинки и обратно. На отиване не сме усетили никакво вълнение, на връщане - съвсем леко. Закуските бяха на шведски маси, изключително богати, не мисля, че отстъпват на Viking. Не сме вечеряли. На същите дати @Фил пътува с Викинг до Талин и обратно, от това, което си говорихме не съм усетил да има някаква сериозна разлика в корабите. При мене натежа първо, че тогава на Таллинк цената беше малко по-ниска и второ, че корабите им акостират на по-удобно място в Стокхолм.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 7.01.2024 г. в 10:07, Дани Магелани каза:

Автобусите са по-добър вариант, според мен. Моите 5 пари:

 

Вилнюс минимум 2-3 дни. Прекрасните барокови катедрали и руската църква до гейта към града, където на се намира иконата на Остробрамската дева. Хълмът със замака да се види, стига се със асансьор. Дворецът е нещо като македонските забележителности, нищо историческо, построен през последното десетилетие. 

Мол Акропол с ледена пързалка и много вкусна храна, вкл. местна. Препоръчвам!

На изхода на пристигащи си купете седмична карта, ще ви е по-изгодно от билетчета, дори да стоите по-малко.

 

Топ забележителност, извън Вилнюс, е Тракай.

Каунас също е добре да се види за 1 ден.

До Клайпеда, в градче Нида пък е Куршская коса с живи и мъртви дюни. До там се стига с автобус.

Гората от кръстове на загинали римляни не съм посещавала, че не е моето.

 

Два цели дни стигат ли за Вилнюс според теб? Колко време отнема горе-долу за Тракай - отиване, разглеждане и връщане?

 

На 7.01.2024 г. в 10:54, Lirea каза:

За Вилнюс мога да добавя и Ужупио република като приятно допълнение към разходката. Ще може да казвате, че сте посетили още една държава 😉 Статутът й не ми е напълно ясен, но за стастическото броене може и да мине 😉 

 

Друго интересно място извън Вилнюс, освен Тракай, е Хълмът на хилядата кръста - Kryžių kalnas. Някои може да ги побият тръпки и не е за всеки, но на мен ми беше любопитно. Може би това е гората от кръстове, за която Дани Магелани спомена горе, само че на нас ни разказваха легенди за кръстовете и мястото, нямащи нищо общо с римляни.

Има ли автобуси до този хълм с кръстовете? Виждам, че е малко извън града. Освен това е по-близо до Каунас, отколкото до Вилнюс. 

 

Някой може ли да сподели Каунас заслужава ли си и 1 ден дали е достатъчен за него? Намерих някаква организирана екскурзия + еднопосочен транспорт от Вилнюс през Каунас до Рига - https://www.traveller.ee/tour/tallinn-riga-bus-tour Заслужава ли си програмата или най-добре да се отдели една нощувка?

 

Някой ходил ли е в Тарту, Финландия? Впечатления?

Връзка към мнение
преди 2 часа, Guinness каза:

 

Два цели дни стигат ли за Вилнюс според теб? Колко време отнема горе-долу за Тракай - отиване, разглеждане и връщане?

 

Има ли автобуси до този хълм с кръстовете? Виждам, че е малко извън града. Освен това е по-близо до Каунас, отколкото до Вилнюс. 

 

Някой може ли да сподели Каунас заслужава ли си и 1 ден дали е достатъчен за него? Намерих някаква организирана екскурзия + еднопосочен транспорт от Вилнюс през Каунас до Рига - https://www.traveller.ee/tour/tallinn-riga-bus-tour Заслужава ли си програмата или най-добре да се отдели една нощувка?

 

Някой ходил ли е в Тарту, Финландия? Впечатления?

На нас ни отиде един ден за Тракай с отиване и връщане с автобус от Вилнюс. От мястото, където спира автобуса има едно двайсетина минути вървене. Освен разглеждането на замъка, се возихме и с лодка из езерото и ядохме. Може би с организиран тур или с кола може и по-стегнато да се направи.

Бяхме отделили и един ден за Каунас, според мен е достатъчен.

Връзка към мнение
преди 2 часа, Guinness каза:

Каунас заслужава ли си

Амии... ако трябва да кацнеш или излетиш от там, или пътят ти минава през Каунас или наблизо, може да му отделиш половин ден с кафе/хапване/ пауза. Но ако трябва от Вилнюс да отидеш до Каунас, за да си го пишеш на сметката, по-добре си стой във Вилнюс, той е по-интересен. Иначе между Каунас и Вилнюс има доста автобуси и влакове. През 2017-та бях там и мисля, влакът от Каунас до Вилнюс ми струваше към 4лв в едната посока и пътуването беше кратко, около час-час и малко.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 17.03.2024 г. в 7:51, Guinness каза:

Има ли автобуси до този хълм с кръстовете? Виждам, че е малко извън града. Освен това е по-близо до Каунас, отколкото до Вилнюс. 

 

Някой може ли да сподели Каунас заслужава ли си и 1 ден дали е достатъчен за него?


В случая за хълма с кръстовете не мога да помогна, защото ние бяхме с кола под наем и не сме гледали изобщо за автобуси. А и аз съм била преди 100 години.

Според мен 1 ден за Каунас е напълно достатъчен. Приятно градче, но мен не ме впечатли особено.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

При бързо прекачване на Рига,аз го разбирам, че като билетите са на 1 резервация, кацащите слизат направо в стерилната зона с гейтовете. После си отиваш на гейта без паспортен контрол,а като си с ръчен багаж няма и секюрити. Ето това пише за летището

2024_03_20_08_33_24.jpg.65c5c6047487e797488dee9fd4a593fb.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На мен Каунас миналото лято ми хареса много. 2022 г. са били столица на културата и вероятно тогава са стегнали това-онова. Има огромна пешеходна улица с магазинчета и кафенета в центъра, стигаща до стария град с парка между двете реки. За един ден е ок да се включи в програмата.  

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 4 часа, venceremos каза:

На мен Каунас миналото лято ми хареса много. 2022 г. са били столица на културата и вероятно тогава са стегнали това-онова. Има огромна пешеходна улица с магазинчета и кафенета в центъра, стигаща до стария град с парка между двете реки. За един ден е ок да се включи в програмата.  

А вие успяхте ли да посетите мемориала на жертвите от нацизма: Visiting Ninth Fort Museum & Monument in Kaunas | Lithuania (kathmanduandbeyond.com) ? И според вас един ден ще стигне да разгледам основните забележителности в града и този паметник, който се намира на около 20 минути с автобус?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 18 часа, Guinness каза:

А вие успяхте ли да посетите мемориала на жертвите от нацизма: Visiting Ninth Fort Museum & Monument in Kaunas | Lithuania (kathmanduandbeyond.com) ? И според вас един ден ще стигне да разгледам основните забележителности в града и този паметник, който се намира на около 20 минути с автобус?

Не, мемориала го пропуснах, даже не знаех, че има такъв. За един ден направих този free tour (не беше лош) и се разходих повече из стария град, където при вливането на река Неман в река Нерис има много приятен парк със спортни съоръжения. В този ресторант пробвах местните им специалитети Bernelių užeiga Smuklė (обстановката е хубава, но храната не ме впечатли особено). Ако не забравя, ще погледна какво друго ми бяха отбелязали на картата като забележителности. При стегната програма, не виждам обаче защо да не може да се вмести всичко в един ден. На тура ни качиха и на "новата" им църква Kristaus prisikėlimo bazilika, от чийто покрив има хубава панорамна гледка към целия град (плащаше се някаква такса). До там ползвахме фуникуляра, който също беше някакви дребни евра. Минава се и през тази зона с графити, която на мен ми беше интересна, понеже някои от тях съм ги виждала преди това в Bored Panda. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За тези, които още не са взимали билети за автобус между столиците, Лукс експрес имат промоция 50%

 

https://travelfree.info/lux-express-promo-code/

 

Дерзайте:)

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
On 3/20/2024 at 8:39 AM, dimitrov6 said:

При бързо прекачване на Рига,аз го разбирам, че като билетите са на 1 резервация, кацащите слизат направо в стерилната зона с гейтовете. После си отиваш на гейта без паспортен контрол,а като си с ръчен багаж няма и секюрити. Ето това пише за летището

2024_03_20_08_33_24.jpg.65c5c6047487e797488dee9fd4a593fb.jpg

Ако сте на 1 билет прехвърлянето става лесно, без да се излиза от транзитната зона. Малко по неприятно ако вмето ръкав ви разкарат с автобус - просто внимавайте, щом от автобуса влезнете в сградата да не се излъжете с тълпата да отидете направо през едни електронни врати - там са взимане на багаж. На вас ви трябва наляво и после нагоре по стълбата. Паспортен няма да има, след като България от 31 март в шенген.

Гейтовете C са по далече от B, та +5-7 минути ходене трябва в повече и няма тваволатор 😞

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Още да добавя за аерогарата в Рига. Неотдавна сложиха 2 нови скенера на security, дето сканират в 3d багажа като МРТ  https://www.rapiscansystems.com/en/products/920ct Засега за съжаление на тоя скенер попадате само ако купите priority security (май 10 евро беше) или сте семейство с деца. Пробвах го с децата- нищо не изваждаш освен power banks, минава и вода, козметики итн. Няма ограничение в 100мл. Супер удобно. Но за съжаление са само 2 засега, а за всички други стандартните скенери с изваждане на лаптопи, течности и т.н.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
Преди 1 час, phasma каза:

Ако сте на 1 билет прехвърлянето става лесно, без да се излиза от транзитната зона. Малко по неприятно ако вмето ръкав ви разкарат с автобус - просто внимавайте, щом от автобуса влезнете в сградата да не се излъжете с тълпата да отидете направо през едни електронни врати - там са взимане на багаж. На вас ви трябва наляво и после нагоре по стълбата. Паспортен няма да има, след като България от 31 март в шенген.

Гейтовете C са по далече от B, та +5-7 минути ходене трябва в повече и няма тваволатор 😞

Освен да се купи място  по-напред по 9 евро или да се влезе последен в самолета и се седне на свободно място на първите редове,а може и след излитане да се преместиш напред . След кацане първи да се излезе и бегом към следващия полет.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@phasma, знаете ли как разпределят децата на полетите на airBaltic, ако няма закупени места?Ние имаме доста време до лятото, търсих из сайта и видях опцията да се закупят места, но нищо конкретно за родители/деца. Чудя се да купувам ли?

Връзка към мнение

Аз не съм чувал някоя компания да дели децата от родителите тихомълком. Ако имаше такива, щеше да се чуе. Даже Райън ти искат пари за място задължително, не си траят 🙂

Връзка към мнение
преди 5 минути , neuromancer каза:

Аз не съм чувал някоя компания да дели децата от родителите тихомълком. Ако имаше такива, щеше да се чуе. Даже Райън ти искат пари за място задължително, не си траят 🙂

Благодаря. Питам, точно заради доста честите полети с нискотарифни. Явно те изкривяват представите.

Връзка към мнение
преди 53 минути , neuromancer каза:

Аз не съм чувал някоя компания да дели децата от родителите тихомълком. Ако имаше такива, щеше да се чуе. Даже Райън ти искат пари за място задължително, не си траят 🙂

Онзи ден ми се случи с розовките.

Понеже трябваше да слезем бързо в Лисабон купих от промоцията място 6А. Младежа с мен го разпределиха на 16С. Не се съобразих да искам място до мен на чекиране и в самолета стана лек цирк....добре, че единия стюард отреагира адекватно. 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Otnesen каза:

Онзи ден ми се случи с розовките.

Понеже трябваше да слезем бързо в Лисабон купих от промоцията място 6А. Младежа с мен го разпределиха на 16С. Не се съобразих да искам място до мен на чекиране и в самолета стана лек цирк....добре, че единия стюард отреагира адекватно. 

ами ти си купил място, значи си поел нещата в свои ръце

доста сме коментирали, че места се купуват или за всички, или за никой

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.