Прескочи до съдържание

Планиране на прибалтийска инвазия


iMari

Препоръчани мнения

Ekero line, една от фери компаниите пътуваща между Талин и Хелзинки дава 5-10 евро при абониране за ел.бюлетин. Трябва да се избере финландската версия. Ето условията преведени с Гугъл:

Screenshot_20231115-114710.png.f9ced4c38113821b7c79d49298069816.png

Screenshot_20231115-114731.png.2cf5ae2b586bbf2f2becd704852b748e.png

 

https://www.eckeroline.fi/kiitos-uutiskirjetilauksesta

 

Viking line, другата компания оперираща в района има разни намаления за еднодневни круизи от Стокхолм до Оландски острови, както и за нощно парти плаване по същата дестинация, но са само за ноември и декември. Всъщност основното намаление идва ако се избере шведската версия-.se.С около 30% близо спрямо .com. А още по-добре, ако ще пътувате в района, да направите регистрация към лоялната им програма Viking Club. Това също намалява цената.

 

В момента AB имат някакво намаление за Черен петък, като дават мили х3.

@crazyhorse, мисля че ти търсеше пак билети?

  • Харесвам 9
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 48 минути , iMari каза:

Ekero line, една от фери компаниите пътуваща между Талин и Хелзинки дава 5-10 евро при абониране за ел.бюлетин. Трябва да се избере финландската версия. Ето условията преведени с Гугъл:

Screenshot_20231115-114710.png.f9ced4c38113821b7c79d49298069816.png

Screenshot_20231115-114731.png.2cf5ae2b586bbf2f2becd704852b748e.png

 

https://www.eckeroline.fi/kiitos-uutiskirjetilauksesta

 

Viking line, другата компания оперираща в района има разни намаления за еднодневни круизи от Стокхолм до Оландски острови, както и за нощно парти плаване по същата дестинация, но са само за ноември и декември. Всъщност основното намаление идва ако се избере шведската версия-.se.С около 30% близо спрямо .com. А още по-добре, ако ще пътувате в района, да направите регистрация към лоялната им програма Viking Club. Това също намалява цената.

 

В момента AB имат някакво намаление за Черен петък, като дават мили х3.

@crazyhorse, мисля че ти търсеше пак билети?

Благодаря,абонирах се и получих код за 5 евро еднопосочно.От 22 евро ще падне на 17.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Аз смятам да им ползвам железниците, ако няма промени. Едното ми пътуване през август е точно София-Вилнюс (с кратко прекачване в Рига), нощувки - влак до Клайпеда, нощувки - директен полет Паланга-Рига, нощувка и София. Малко е тегаво почти пет часа във влак, но аз обичам влакове, стига да не са от типа на бдж, пък и става да се работи на лаптоп там.
Няма да е лошо да пуснат някоя отстъпка, но за натоварена линия през август надали. Към 25€ е еднопосочният билет.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 9 часа, Argentique каза:

Аз смятам да им ползвам железниците, ако няма промени. Едното ми пътуване през август е точно София-Вилнюс (с кратко прекачване в Рига), нощувки - влак до Клайпеда, нощувки - директен полет Паланга-Рига, нощувка и София. Малко е тегаво почти пет часа във влак, но аз обичам влакове, стига да не са от типа на бдж, пък и става да се работи на лаптоп там.
Няма да е лошо да пуснат някоя отстъпка, но за натоварена линия през август надали. Към 25€ е еднопосочният билет.

По-добри са от нашите.

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Преди няколко години, като правихме пътуване из Прибалтийските републики, летяхме на отиване до Вилнюс, после с автобус до Каунас, Рига и Талин със нощувки там  и връщането беше със самолет от Талин. Автобусите бяха много удобни, с напитки, работещи тоалетни, интернет и мултимедия и не са ми дотежавали никак преходите. Предполагам че и влаковете ще са удобни, но ако искаш погледни и автобусите, имаше доста промоции и цените бяха ниски. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Дани Магелани

Автобусите са по-добър вариант, според мен. Моите 5 пари:

 

Вилнюс минимум 2-3 дни. Прекрасните барокови катедрали и руската църква до гейта към града, където на се намира иконата на Остробрамската дева. Хълмът със замака да се види, стига се със асансьор. Дворецът е нещо като македонските забележителности, нищо историческо, построен през последното десетилетие. 

Мол Акропол с ледена пързалка и много вкусна храна, вкл. местна. Препоръчвам!

На изхода на пристигащи си купете седмична карта, ще ви е по-изгодно от билетчета, дори да стоите по-малко.

 

Топ забележителност, извън Вилнюс, е Тракай.

Каунас също е добре да се види за 1 ден.

До Клайпеда, в градче Нида пък е Куршская коса с живи и мъртви дюни. До там се стига с автобус.

Гората от кръстове на загинали римляни не съм посещавала, че не е моето.

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

За Вилнюс мога да добавя и Ужупио република като приятно допълнение към разходката. Ще може да казвате, че сте посетили още една държава 😉 Статутът й не ми е напълно ясен, но за стастическото броене може и да мине 😉 

 

Друго интересно място извън Вилнюс, освен Тракай, е Хълмът на хилядата кръста - Kryžių kalnas. Някои може да ги побият тръпки и не е за всеки, но на мен ми беше любопитно. Може би това е гората от кръстове, за която Дани Магелани спомена горе, само че на нас ни разказваха легенди за кръстовете и мястото, нямащи нищо общо с римляни.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 1 час, Lirea каза:

 😉 😉

Друго интересно място извън Вилнюс, освен Тракай, е Хълмът на хилядата кръста - Kryžių kalnas. Някои може да ги побият тръпки и не е за всеки, но на мен ми беше любопитно. Може би това е гората от кръстове, за която Дани Магелани спомена горе, само че на нас ни разказваха легенди за кръстовете и мястото, нямащи нищо общо с римляни.

Да. На мен литовци са ми казвали за тях. Но може и те да не знаят истината.

Пропуснах един обяд на тв кулата с въртящият се ресторант. Подобна е на тази в Останкино.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте,

 

Влака Вилнюс-Рига-Вилнюс го пуснаха преди има няма една седмица. Само 1 влак на ден е, и е нещо като Siemens Desiro na БДЖ, може би малко по голям.

Засега има само 3 вагона (баш като Дезиро май) и местата доста се харчат. Не съм пътувал с него, не мога да дам оценка.

Алтернативата е с автобус, много пъти съм правил Таллинн -Рига  с https://luxexpress.eu/en/ , имат и Вилнюс. Автобусите са много добри, чиста тоалетна, топли напитки от автоматче (бесплатни бяха чай/кафе/какао, сега не знам), вода може да купиш от водача за 1-2 евро. Бесплатен Wifi, удобни седалки. Много често пътуват, това е големия плюс пред влака, който е само ок като време за Вилнюс- Рига като че ли, че тръгва някъде  сутрин и пристига пообяд.

 

luxepress някои от автобусите задната им част се нарича launge  - там седалките са 2-коридор-1, вместо 2-коридор-2 в предната част. Билета за тази част струва по-скъпо, ама е по удобно на единична седалка ако си сам. имат си добри столчета за да работиш на компа.

 

Относно гората на кръстовете - не спомням за римляните - надали, но ако е по път, става човек да се отбие да я види. Бил съм там преди пожара. През 2022 април нещо се запали и сега не знам дали си заслужава: https://rus.jauns.lv/article/novosti/498764-na-znamenitoi-gore-krestov-v-litve-vspyxnul-ogromnyi-pozar

 

Поздрави от Рига (на -20 градуса)

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
Дани Магелани

Старият град на Талин е прекрасен!

Литва и Латвия са наблизо и си заслужава да се видят. Поне столиците им, ако няма време за обикаляне на повече места.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И аз да си кажа питането.

1. Кацаме в  Рига в 17.35 и имаме полет за Талин в 23.30. Как може да използвам тези часове за Рига? 

2. Кацаме в Талин в 00.20, какви са опциите за предвижване към центъра?

 

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 25 минути , Вероника каза:

И аз да си кажа питането.

1. Кацаме в  Рига в 17.35 и имаме полет за Талин в 23.30. Как може да използвам тези часове за Рига? 

2. Кацаме в Талин в 00.20, какви са опциите за предвижване към центъра?

 

Има шатъл от летището до града. Пътува се около 30 мин, ако си спомням добре. Отидете в стария град, разходете се, разгледайте поне външно забележителностите, усетете атмосферата, хапнете. Милсля, че времето нама да е достатъчно за повече. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Здравейте. Нашето пътуване с @Иван Попов е за края на месец юли.

Имаме 2 нощувки в Талин, една в Рига и една във Вилнюс.

За резервациите ми помогнаха колеги от Литва, с които съм работил по проекти по програма "Еразъм +".

Пътуването по препоръка на същите колеги ще го организираме с автобус и влак.

Ето някои полезни сайтове за организиране на транспорта: 

Luxexpress

autobusubilietai.lt/en/

Train tickets | LTG Link

 

Малко информация за моят опит с транспорта в Литва:

Бях в Литва 2 пъти - през 2015 и 2018 година.

През 2015 ползвахме трансфер с микробус от летището в Рига до Паланга и обратно.

При второто ми посещение през 2018 година пътувахме с влак от Вилнюс до Шауляй и от Межейкей до Вилнюс.

Влаковете които използваха по линията Клайпеда-Вилнюс-Клайпеда бяха полски PESA  и рециклирани латвийски ER-9.

Относно места за посещение  мога да препоръчам:

1- Паланга - кея, музея на кехлибара, градския парк, крайбрежната алея, главната улица.

2 - Клайпеда - центъра, делфинариума.

3- Курска пясъчна коса - Нида и Joudkrante.

4- По-малките градове около Паланга и Клайпеда - Skuodas, Yilakiai, Mazeikiai.

5- Хълма с кръстовете - Шауляй.

  • Харесвам 7
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
13 hours ago, Вероника said:

И аз да си кажа питането.

1. Кацаме в  Рига в 17.35 и имаме полет за Талин в 23.30. Как може да използвам тези часове за Рига? 

2. Кацаме в Талин в 00.20, какви са опциите за предвижване към центъра?

 

От Летището на Рига до стария град се стига или с рейс 22,  (цена 1.50 ако се купи билет от машинка или 2 евро от водача), или за 10ина евро с такси.

За такси - в всичките балтийски страни се ползва апликацията на Bolt.
За рейсовете - расписанието е от Летище ( спирка Lidosta Riga, на рейса посоката ще пише Abrenes iela) : https://saraksti.rigassatiksme.lv/index.html#bus/22/b-a/en

За обратно (от спирка 13.janvāra iela или от спирка Grēcinieku iela) посоката естественно ще е Lidosta : https://saraksti.rigassatiksme.lv/index.html#bus/22/a-b/3012Предполагам че до лятото расписанията ще се променят леко, та гледайте 1-2седмици преди идването за по-точни часове.

 

Понеже България ще е в шенген - няма да имате паспортен контрол на идване, това ви спестява едно 10-15 минути 😉, че паспортния контрол тук не е от най-бързите, особенно ако се стоварят 2 самолета наведнъж.

 

Предполагам че ако кацнете навереме, в стария град ще сте в 18:15-18:30 без проблем.

За обратно добре си е да сте 1 час преди полета, тъй като сте транзитни и ще имате и дватта бординг паса с вас - няма чекинг, веднага на securitu. в 22 там почти няма опашка.

 

Таллинн:

Градския транспорт е добър. https://transport.tallinn.ee/

По рано имаше трамвай до центъра - много удобен, сега зимата не знам защоне го показва.

Сега има рейс номер 2: https://transport.tallinn.ee/#bus/2/b-a/13513-1/map и рейс 15 https://transport.tallinn.ee/#bus/15/b-a/13513-1/map

но до лято може и да пуснат трамваите пак.

 

Понеже кацате много късно - то според мен такси ще е най-добре  през Bolt. 10 евро максимум, летището не е далече от центъра.

 

Поздрави от Рига! (най накрая почна да се затопля, сутрин беше -24. Само бели мечки липсват)

 

 

 

 

  • Харесвам 14
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
19 hours ago, Дани Магелани said:

Старият град на Талин е прекрасен!

Литва и Латвия са наблизо и си заслужава да се видят. Поне столиците им, ако няма време за обикаляне на повече места.

Само имайте напредвид, че магистрали почти няма между столиците. почти навсякъде е път с една лента в едната посока и 2 лента е насрешното.

Та даже с кола - няма да е много по-бързо от автобус, може 30 минути да намали и да не е 4:30,а да стане 4 часа.

Затова ако трябва да се  направи преход Tallinn-Vilnius ( с престой  и разглеждане в Рига става, 4+4), а без престой или наобратно без престой 8 часа автобус - няма смисъл, по добре си хванете самолета, докато има още време за някоя промоцийка за по 30-50 евро еднопосочно.

Поздрави.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Здравейте. Планирам февруари да направя трип към Балтика и засега планът изглежда така:

 

Ден 1: Кацане сутринта в Стокхолм, разглеждане на града и вечерен полен до Хелзинки. Нощувка в Хелзинки.

Ден 2: Разглеждане на Хелзинки. Хващане на последния ферибот за Талин. Нощувка в Талин.

Ден 3: Разглеждане на Талин.

Ден 4: Сутрешен автобус до Рига. Разглеждане на града.

Ден 5: Сутрешен автобус до Вилнюс. Разглеждане на града. Вечерта връщане в Рига.

Ден 6: Сутрешен полет до Копенхаген. Разглеждане на града. Вечерен полет към София.

 

Общо самолетните билети излизат към 125€, с ферибота и автобусите може би ще стане към 150€. Според вас заслужава ли си? Има вариант някоя дестинация да отпадне или да се добави една нощувка във Вилнюс.

  • Браво 1
Връзка към мнение

И аз да споделя моята програма през юни 2024, която включва Стокхолм, Хелзинки, Санкт Петербург, Талин, Рига.

 

Ден 1. Полет София - Рига - Стокхолм. Вечерна разходка. Нощувка в Стокхолм.

 

Ден 2. Цял ден разглеждане на Стокхолм. Късно вечерта нощен ферибот до Турку.

 

Ден 3. Пристигане в Турку. Трансфер с автобус до Хелзинки. Разглеждане на Хелзинки. Ферибот до Талин. Късно вечерта нощен преход с автобус до Санкт Петербург.

 

Ден 4. Разглеждане на Санкт Петербург (или поне "леко докосване"). Късно вечерта нощен преход обратно към Талин.

 

Ден 5. Сутрешно разглеждане на Талин. Следобед полет до Рига. Вечерна разходка в Рига.

 

Ден 6. Полет Рига - София.

 

Пределно ясно е, че е супер тежка програмата. Единствено разчитам на белите нощи юни месец.  

 

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 56 минути , saved_ каза:

 

 

Ден 3. Пристигане в Турку. Трансфер с автобус до Хелзинки. Разглеждане на Хелзинки. Ферибот до Талин. Късно вечерта нощен преход с автобус до Санкт Петербург.

 

Ден 4. Разглеждане на Санкт Петербург (или поне "леко докосване"). Късно вечерта нощен преход обратно към Талин.

 

 

За един ден ще трябва виза за Русия по каналния ред, освен ако нямате право на безвизово пътуване.
Сериозен шантав маршрут е. :smile3: От моята камбанария като си представих нощувка във ферибот, след която две в автобус, и ме заболя/засърбя всичко. :biggrin:
Ден три е вълнуващ.  С добро го казвам. :smile3:

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 8 часа, Argentique каза:

един ден ще трябва виза за Русия по каналния ред, освен ако нямате право на безвизово пътуване.

До Петербург е безплатна електронна виза, четох го снощи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, Г.Вълков каза:

Здравейте. Планирам февруари да направя трип към Балтика и засега планът изглежда така:

 

Ден 1: Кацане сутринта в Стокхолм, разглеждане на града и вечерен полен до Хелзинки. Нощувка в Хелзинки.

Ден 2: Разглеждане на Хелзинки. Хващане на последния ферибот за Талин. Нощувка в Талин.

Ден 3: Разглеждане на Талин.

Ден 4: Сутрешен автобус до Рига. Разглеждане на града.

Ден 5: Сутрешен автобус до Вилнюс. Разглеждане на града. Вечерта връщане в Рига.

Ден 6: Сутрешен полет до Копенхаген. Разглеждане на града. Вечерен полет към София.

 

Общо самолетните билети излизат към 125€, с ферибота и автобусите може би ще стане към 150€. Според вас заслужава ли си? Има вариант някоя дестинация да отпадне или да се добави една нощувка във Вилнюс.

Като цена е относително евтино. Като пътуване вие си помислете ...

Ноемврийската промоция цените на късите отсечки в района бяха по 10Е. Опредено по-добре от 4-5ч автобус според мен.

 

Гледам всички да се хвърлили на яко обикаляне по столиците, а реално има много за гледане и наоколо ...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 часа, Argentique каза:

За един ден ще трябва виза за Русия по каналния ред, освен ако нямате право на безвизово пътуване.
Сериозен шантав маршрут е. :smile3: От моята камбанария като си представих нощувка във ферибот, след която две в автобус, и ме заболя/засърбя всичко. :biggrin:
Ден три е вълнуващ.  С добро го казвам. :smile3:

О, абсолютно ден 3 е на макс 🙂 Нямам проблем да спя във ферибот. Виж сега - за спането в автобус още го мисля как точно ще стане, но ще трябва да стане. Тя, така или иначе, умората си казва своето 🙂 Доколкото съм запозната времето за пътуване от Турку до Хелзинки е малко над 2 часа. След това половин ден в Хелзинки за основните забележителности без o-в Суоменлина (за мен той не представлява интерес) и после 2 часа на ферибот до Талин. Все още проучвам дали може директно с автобус от Хелзинки до Санкт Петербург, но май към момента границата е затворена. Тук съм на стенд бай - ако отворят границата Хелзинки - директно към Санкт Петербург и после към Талин.

 

Нагледала съм се на музеи и рядко влизам в такива вече - трябва да е нещо, което наистина да е различно. В повечето случаи просто се разходждам по улиците и си търся типично местни заведения.

 

В тази връзка намерих този викингски ресторант в Стокхолм и смятам да го отметнем първата вечер - http://aifur.se

 

За визите - към момента е със сигурност с обикновени визи дори ако се ходи само до Санкт Петербург. Като цяло, като купувах билетите, въобще не мислех да ходя до СП, после ми хрумна, че така или иначе трудно се стига до там със самолети, полети, билети, цени... Та сега се навила да ходя в тази част на света и ще изцедя белите нощи до макс 🙂

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.