Прескочи до съдържание

Нашата десетдневна Сицилия със 7 годишно


Георги

Препоръчани мнения

Почти съм готов с планирането, за някои неща съм сигурен, за други продължавам да се колебая и ще се радвам да помогнете със шлифоването на диаманта. Знам че @stormbringer ще се мотка по същото време там, така че пускам и датите, може и да се засечем някъде по пътя.

 

24.04 вечер кацаме в Катания и директно към Сиракуза/Ортиджа - 3 нощувки.

 

Ще сме с кола под наем и сигурно ще я зарежем на някакъв голям паркинг малко след влизането в Ортиджа, май така правят хората, ей този: https://www.google.com/maps/place/Parcheggio+Talete/@37.0644509,15.2921598,17.31z/data=!4m14!1m7!3m6!1s0x1313cc1a4ffe4f4f:0x4994f42e0c59f45a!2sIsland+of+Ortigia!8m2!3d37.0608978!4d15.2940941!16zL20vMDhiNXB0!3m5!1s0x1313cff92cd639a3:0xbf0c7b99e230adc4!8m2!3d37.0659273!4d15.2944795!16s%2Fg%2F11ssg35h6d?entry=ttu

 

Иначе нощувките ги мисля да са в самата Ортиджа, ще си харесаме някое малко хотелче. За двата пълни дни там смятаме единия да е за самия град с посещение на сицилианския куклен театър, а втория да е за трип из околните градчета - Ното, Модика, Рагуса. Бях чел, че са много еднакви и няма смисъл и трите, така че може би само Ното и да сместим малко плажче, ако е хубаво времето. Мнения?

 

Приемам препоръки за нощувка в Ортиджа.

 

27.04 поемаме към посока Палермо. Агридженто мислим да го пропуснем и да хванем шорткъта през магистралите - до Катания и оттам към Палермо.

 

Тук ще имаме 2 нощувки и чуденката ми е дали да не ги направим направо в Чефалу, като използваме единия ден за дневен трип до Палермо с влак. Причината за тия ми чуденки са две:

- не съм сигурен дори до колко Палермо е подходящо за посещение с малко дете. Нещата там са май или се влюбваш, или го мразиш и четейки за купчините боклук по улиците и графитите по сградите, подозирам в коя категория ще попаднем ние с детето...

- май се понаплаших от историите за шофирането в Палермо и сякаш ми се ще да го избегна.

 

Т.е. 27 следобед пристигаме в Чефало, шляем се. 28.04 правим цял ден Палермо с влак (45мин - 1 час отнема влака), не знам дали ще успеем да скокнем и до Монреале. Или пък още на 27 да се опитаме да завъртим през Монреале преди да отидем в Чефалу?

 

Или да си отидем директно в Палермо за 27, 28 като спрем в Чефало на 29 на път към източната част?

 

Приемам идеи за нощувки в Палермо и Чефало.

 

Давайте идеи тук, че ми е малко качамак в главата.

 

29.04 - отпътуваме към Милацо. Идеята е да пристигнем вечерта, така че не практика този ден пак е почти целия за Палермо/Чефалу.

30.04 - целодневен тур из Еолийските острови с гледане на изригването на Стромболи вечер и отново спим в Милацо.

 

01.05 - 4 нощувки в Рипосто (пада се между Катания и Таормина). Тук ще се срещнем с второ семейство и за тези дни, без да ги фиксираме кое в кой ден е са планирани следните неща:

 

- Таормина

- Етна с лифт

- Увеселителния парк Етналенд

- Катания

 

Някой да е правил панорамното влакче около Етна: https://www.italia.it/en/sicily/things-to-do/circumetnea-railway-a-tour-of-etna-volcano ?

Мислим го като по-мързелив вариант вместо да се катерим с лифта или като добавка към него, а и може да се комбинира с деня за Катания.

 

05.05 рано сутрин летим към България, ако на Уиз не им щукне още някоя дивотия, до момента сме с две промени на полета.

 

И така, затрупайте ме с идеи, коментари и критики.

 

 

Редактирано от Георги
Връзка към мнение

В центъра на Палермо има две огромни пешеходни улици и всъщност е много приятно за разходка, нищо общо няма например с Неапол като атмосфера поне аз бях приятно изненадана - бях през март де сега има повече хора. За нощувка ако не ви притесняват стълбите аз бях в Ad hoc rooms Палермо - всяка стая е тематично обзаведена спрямо комиксови герои - може да е интересно за детото, съвсем в центъра е. Чефалу а много симпатично градче, но старата част си е малка и по-туристическа. Гледки има от хълма над града, пускала съм снимки в другата тема. 

 

Монреале катедралата беше в ремонт и не се виждат много добре мозайките вътре, добре че минах с някакъв странно евтин билет та да не ме е яд...иначе гледките са супер от купола.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Георги, не бих критикувала програмата ти, а напротив, могат да се вземат ценни идеи от нея🙂

В един ден да правите Ното и останалите барокови перли правилно си преценил, че не е добра идея. Нека останат за друг път Модика и Рагуза + Шикли и то пак не в един ден. След Ното може да направите плаж в Лидо ди Ното или наоколо, каквото си харесате. Ако времето не става за плаж, може да отскочите до Марзамеми за бързи снимки на фотогеничния площад😄 Там между другото също има плажове, така че може да се комбинира.

Между спане в Палермо и Чефалу, бих избрала второто. Това го казвам от позицията на грешката да спим в центро сторико🙊 Иначе впоследствие видях, че районът около Театро Масимо е по-добре. Лично аз не съм фен на пазари с течащи пумии😛

Бих вместила в програмата катедралата в Монреале, впечатляваща е, градчето също е симпатично за крачки след похапване на каноли и сладолед😋

В мапс можеш да видиш по най-скорошните отзиви и снимки дали текат ремонтни дейности там.

В Чефалу катедралата обзалагам се, че я имаш предвид. Има и една друга атракция за раздвижване - изкачването на скалата Rocca di Céfalu.

Според мен планът ти е да видите романтичната страна на Сицилия, тази от картичките, като за целта избираш да шофираш по главните пътища и не по цял ден. Ако е така, в правилна посока си🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Георги каза:

втория да е за трип из околните градчета - Ното, Модика, Рагуса. Бях чел, че са много еднакви и няма смисъл и трите, така че може би само Ното и да сместим малко плажче, ако е хубаво времето. Мнения?

 

Приемам препоръки за нощувка в Ортиджа.

 

27.04 поемаме към посока Палермо. Агридженто мислим да го пропуснем и да хванем шорткъта през магистралите - до Катания и оттам към Палермо.

 

Тук ще имаме 2 нощувки и чуденката ми е дали да не ги направим направо в Чефалу, като използваме единия ден за дневен трип до Палермо с влак. Причината за тия ми чуденки са две:

- не съм сигурен дори до колко Палермо е подходящо за посещение с малко дете. Нещата там са май или се влюбваш, или го мразиш и четейки за купчините боклук по улиците и графитите по сградите, подозирам в коя категория ще попаднем ние с детето...

- май се понаплаших от историите за шофирането в Палермо и сякаш ми се ще да го избегна.

 

Т.е. 27 следобед пристигаме в Чефало, шляем се. 28.04 правим цял ден Палермо с влак (45мин - 1 час отнема влака), не знам дали ще успеем да скокнем и до Монреале. Или пък още на 27 да се опитаме да завъртим през Монреале преди да отидем в Чефалу?

 

Или да си отидем директно в Палермо за 27, 28 като спрем в Чефало на 29 на път към източната част?

 

Приемам идеи за нощувки в Палермо и Чефало.

 

Давайте идеи тук, че ми е малко качамак в главата.

 

29.04 - отпътуваме към Милацо. Идеята е да пристигнем вечерта, така че не практика този ден пак е почти целия за Палермо/Чефалу.

 

 

 

 

По мои спомени (от преди седем години) и ние зарязахме колата на някакъв паркинг, ако не се лъжа - точно ПРЕДИ да се пресече моста към острова.

Що се отнася до Рагуза, Модика и Ното - според мен нямат нищо общо. Сигурно могат да се препуснат за 1 ден, но не мисля, че ще си заслужава. Ама да си приличат - категорично не съм съгласен.  
Ното си прилича с Лече, по бароковия стил. Ако си падате по барок - ще се нагледате. Модика са специалисти по шоколада, там си го правят, екстра място да пийнете чаша горещ шоколад и да вземете малко за вкъщо. Рагуза я помня с голямата денивелация, която отказа половинката (тогава бременна около 6ти месец) на някакъв площад, а аз драпах нагоре по стълбите. Поради това разположение на града, през цялото време се чуваха прискърцащи спирачки от автомобили, което изобщо не беше приятно. Иначе определено си заслужава. 

Що се отнася до евентуална засичане - ако нещо не се обърка, летим на 20.04 за Катаня, базираме се там до 24.04, когато отиваме в Палермо, което ще е базата до 01.05, когато трябва да летим за София.
Вероятно ще правим дневни трипове - до Чефалу, Монреале, Багериа, и други - на момента ще решаваме, зависи и от децата, за 8 дни имаме време. Т.е. ако се разберем да дойдем в Чефалу, когато сте там, или да си стоим в Палермо, когато ще вие ще сте там, ще станат нещата. 
 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз от всички градчета, които обиколихме, бих пропуснала точно Ното 🤣 Прекалено малко, прекалено подредено, и прекалено равно 😉 В сравнение с Модика, Рагуза и Шикли (последното ми е фаворитът). Просто Ното не беше моето...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Хм, това с шоколада е интересно 🙂 Значи може да се метнем до Модика/Шекли и на връщане евентуално да спрем на някой плаж, ако има време. Ното може и да го пропуснем.

 

Ще мислим за северната част дали базата да ни е Палермо или Чефалу...или пък ако има нещо друго там в района, което да е с добра транспортна свързаност и в същото време да не изисква минаване през Палермо.

Връзка към мнение

А плажът само за разходка ли е, или ще си носите неопрен 😉 Веднага пробутвам 'нашия' плаж, с приятни залези (на южния бряг), само на 7-8км от Шикли, с дюни и нацъфтели едни фотогенични инвазивни цветя (и ние бяхме през април), забравих им името, до Доналуката, с перфектен паркинг ето тук: 

https://maps.app.goo.gl/mDm2CmJJEGdKfevz8

 

Връзка към мнение
преди 47 минути , searus каза:

А плажът само за разходка ли е, или ще си носите неопрен 😉 Веднага пробутвам 'нашия' плаж, с приятни залези (на южния бряг), само на 7-8км от Шикли, с дюни и нацъфтели едни фотогенични инвазивни цветя (и ние бяхме през април), забравих им името, до Доналуката, с перфектен паркинг ето тук: 

https://maps.app.goo.gl/mDm2CmJJEGdKfevz8

 

Същото за неопрена го споменах и аз или поне нещо в тоя смисъл, но бях контраатакуван, че тия които не са израсли в Бургас са много лигави. Та ще си трошим главата 🙂 Майтапът настрана, по-скоро сме за гледки, не вярвам да влизаме във водата. Екстра, ще го имам предвид плажа. 

Връзка към мнение

Ние, понеже бяхме взели къща точно до този плаж, си бяхме довлекли неопрени и не ме интересува кой от Бургас, кой не 🤣 водата си беше лед 🤣

Връзка към мнение

Обичате ли туристически влакчета? Ако решите да ходите към този край, в Модика влакчето си струва и спестява много усилия откъм стълби🙂. Сетих се за едно мое мнение относно влакчетата, което цитирам тук. Темата е Сицилиански Джулай. Можеш да й хвърлиш едно око, че не всичко помня.

На 13.07.2021 г. в 18:44, ДиянаВ каза:

Много обичам туристически влакчета🙂. Създават ми весело настроение, вдетинявам се и даже махам на минувачите, ако някой се загледа🙃. Ама не съм само аз лудата, защото и на мен са ми махали, когато съм от отсрещната страна.

В Модика, Шикли и Рагуза има такива, казват се Trenino Barocco, а ние си ги кръстихме Роко Бароко 😄. Цената е 5 евро, но когато ползваш влакче в другия град, имаш 1 евро отстъпка срещу представения билет. Пускат ти музичка и ти разказват истории за обектите, без да слагаш неприятни слушалки в ушите. Влакчето в Модика особено не е за изпускане, защото пътуването е поне 40 мин., нагоре-надолу по тесните улички и стига чак до крепостта. Недостатък е, че доста бързо се движеше и снимките ми ставаха или криви или размазани🙂. Така или иначе все пак обиколихме местата и на собствен ход. В Шикли го нямаше този проблем, често спираше, но продължителността на пътуванете е двойно по-малка, около 20 мин. 

 

14F96D32-85EB-478F-8C65-2F959060D44C.jpeg.d89a139d419bb29486dc3f286e5871a1.jpeg

 

B941C911-4533-4A49-AC18-C1979885560E.jpeg.aeb75af56d982d72844516fc4bc6aa1e.jpeg

 

313D97E5-A820-48F7-85DC-5901B0686B5A.jpeg.a08cc29d09ae098e66b394459fd76da5.jpeg

 

1AD063C0-1001-4A25-A410-F9EA29019B6F.jpeg.f18527adbafb120497ee8d7d322e8e53.jpeg

 

Все пак имаше полза и от влакчето в Шикли, защото от него научих, че ударението при произнасянето на Шикли пада върху първата сричка - ШИкли🙂

 

В Модика има още една конкурентна фирма с червено влакче, но с недобри отзиви за маршрута и коректността им към клиентите. Не случайно за зеленото влакче Роко Бароко през късния следобед-привечер трябваше да запазваме места и да чакаме следващото потегляне след час, а червеното беше празно. Потегли след два маршрута на зеленото полупразно.

5F8FD477-E5F3-408C-9DAF-81E892EEA476.jpeg.d21ff6cde3f0f273778004d7a03999b8.jpeg

 

В Рагуза не ползвахме влакчето, защото като стигнахме до мястото, откъдето тръгва беше почти 13.00 часа и придвижването ни след това беше само от леко сенчестото бистро BianComangiare към една пейка, засенчена от сградите на Palazzo Comunale и църквата San Giuseppe🙂

Но се снимах и с влакчето в Ибла за попълване на колекцията😉

Шикли

776D1E26-D935-47D0-99AD-FCB1DF9D3422.jpeg.e84486cd9782c466cb455ac69f1aa8c6.jpeg

Модика

1E41D1D7-62E7-4421-A40A-46B2627AD87B.jpeg.79bb02ad27049261f78e72f283899b59.jpeg

Рагуза

74460231-1B04-4132-86F8-7C998EADF5C9.jpeg.cec229976531d991bec1b0b3a8dbfa45.jpeg

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Шоколадът на Модика на мен не ми допадна. Едрозърнест е и хруска захар. В течни състояния не съм пробвала как е, но има едни кроасани, които на момента ги пълнят с рикота и много се харчат😄

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

 

преди 12 минути , ДиянаВ каза:

Шоколадът на Модика на мен не ми допадна. Едрозърнест е и хруска захар. В течни състояния не съм пробвала как е, но има едни кроасани, които на момента ги пълнят с рикота и много се харчат😄

Не знам защо му викат шоколад, купих 3 - вишна, чили и третия не знам какъв е, бях го забравил. Все едно ядеш трици с малко захар. Счупих един нож при опита да го разделя. На мен ми хареса опаковката. Даже я пазя като сувенир. 

Модика много ми хареса, би се върнал за повече време.

 

20240410_214112.jpg.624e174ecb88abbad8c0b836cdc8ba92.jpg

 

 

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 48 минути , ДиянаВ каза:

Обичате ли туристически влакчета?

Обичаме, аз за това и попитах по-горе за онова около Етна, ще ги проуча 🙂

Връзка към мнение
преди 30 минути , traveler каза:

 

Не знам защо му викат шоколад, купих 3 - вишна, чили и третия не знам какъв е, бях го забравил. Все едно ядеш трици с малко захар. Счупих един нож при опита да го разделя. На мен ми хареса опаковката. Даже я пазя като сувенир. 

Модика много ми хареса, би се върнал за повече време.

 

20240410_214112.jpg.624e174ecb88abbad8c0b836cdc8ba92.jpg

 

 

А в един от моите, изостанал, след месеци се завъдиха разни животинки- миниатюрни буболечки щъкаха🤣. Е, може би няма консерванти😛

Редактирано от ДиянаВ
  • Шок 1
Връзка към мнение

Паркинга в Сиракуза е точно попадение, най-удобния възможен, почти всичко интересно е на равни разстояния от него. От малките градчета наоколо на мен ми харесаха Модика и Ното, като първия е добре да се разгледа с влакчето, че са големи баири. Музея на шоколода е интересен, най ми допадна този с бира 🤗. По пътя за Палермо може да се направи стоп в Енна (пъпа на Сицилия), страхотни гледки има отвисоко. За нощувка в Палермо препоръчвам това 

……

точно на границата на ZTL, с доста платени паркинги наоколо, събота и неделя е безплатно, 10 мин. до центъра пеша. Шофирането в града, не е нищо драматично, верно си е малко хаос, аз даже пообърсах един местен, но бързо се разбрахме нямаше драми 🤭. За мен града е много по-хубав и автентичен от Катания, на децата също много им допадна. За Чефалу с 🙌 ръце препоръчвам хобитския къмпинг Campeggio Sanfilippo, не е точно в Чефалу, на 2 км от градчето е, но много приятен и на детето със сигурност ще му хареса. Разходката по покрива на катедралата в Монреале е топ.

edit: апартамента в Палермо го обърках ей този е appartamento 2 camere da letto al Politeama

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 26 минути , Георги каза:

Обичаме, аз за това и попитах по-горе за онова около Етна, ще ги проуча 🙂

За Етна нищо не знам. Затова и замълчах за там. Сицилия със сигурност не е за едно, а в моя случай и за две посещения. Харесва ми идеята на твоето пътуване, без бързане и нормативи за покриване🙂. Поне така я виждам. 
Все пак не се отказвай така лесно от Ното. На мен ми хареса.Може би, защото бяхме в един отвратителен есенен ден с не дъжд, а порой, и подгизнали чакахме цяла вечност на една спирка, и за сметка на това шофьорът хубавичко ни охлади с климатик, и всякакви подобни емоции😀. Та може би заради това, че не можах да му се насладя, Ното ми хареса🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Палермо с дете може и да е чудесна идея всъщност. Моят син се влюби в града (на 8 години е). Отвъд традиционните забележителности на него най-много му допадна турът на операта - сграда с вековна история; великолепна акустика и зад всеки ъгъл се разкрива буквално нова история от екскурзовода. Ако сте фенове на Кръстника - съвсем сте в целта 🙂 Той има афинитет към музиката и като обикаляме и носим магнитчета за вдъхновявящата му учителка по музика - Виена, Оман, Италия, от къде ли не. Но дори и детето да не си пада толкова по музиката и по принцип да избягвам подобни турове - този го препоръчвам. Вътре правят уъркшопи за деца, детски представления. 
Аз харесвам Палермо вечер в целия му колорит, улични музиканти и всички места за аперативо и апероли, а детето - дъските с антипасти. 
За шофирането не мога да ти дам съвет - последно бях точно за Нова година в Сицилия и в Палермо нямаше проблем с паркирането, влизахме с коли в центъра и дори не се плащаше. 
Ако съм на твое място бих направила 1 нощувка в Чефалу и поне 1 в Палермо.
 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Е, шоколадите в Модика не са Милка и това е целта. Надявах се да не трябва точно тук да го обяснявам, ама ей го на. Няма значение - въпрос на вкус, както и това дали да пътуваш с агенция или сам 😉  За щастие не са само това нещата които са привлекателни в Сицилия 
 

Обратно към малките градчета в района на Сиракуза -
Ното е доста, ама доста от това: 
AP1GczNHgdAbWLAHNnH66sT3MyDmQpAukfOqsEUp

Рагуза е това, ама от пътя  

AP1GczPz9wDN1hrSSHbVjPmfXlOHJVFs596MrUN0

Между другото вчера срещнах познат, който спомена, че са били в Сицилия преди седмица и не му е харесало. "Много мръсотия", конкретно за Сиракуза говореше. Не го казвам за да разпалвам дискусии по разни други теми, ама от гледна точна на това, че смятате да избягвате Палермо (и поради тази причина), имайте едно на ум и за другите места. Аз лично имам приказни спомени от Сиракуза и конкретно от Ортиджа, но вече не е 2017, а и в крайна сметка нещата, които ни правят впечатление и от които се абстрахираме са различни като сме с малки деца.  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Палермо няма да бъде избегнат със сигурност. Въпросът е дали да спим там 2 нощувки като видим Чефалу напът за Милацо на третия ден. Или да спим в Чефалу и да посетим Палермо с влак двупосочно в рамките на един ден 🙂

 

Като чисто време май не губим много при спането в Чефалу, влакът е около час на посока, а сигурно толкова ще ни отнеме и мандахерцането с колата из Палермо на влизане и излизане. 

 

Да опростим въпроса до това - къде вечерната разходка преди лягане ще е по-приятна и къде самото спане ще е част от преживяването. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

моето мнение е категорично Палермо за нощувките, може би и Чефалу има особен чар, ако човек предстои по-дълго време там, на нас лично 2/3 ден ни беше достатъчен.... което, предполагам, ни прави от групата хора, които са тотално влюбени в Палермо 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз също съм за Палермо.Чефалу се разглежда за няколко часа с време за сладкарница или хапване. 

Палермо има неща за разглеждане с дни - културно-исторически , ботаническа градина , зоопарк , море.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 8 часа, Георги каза:

 

 

Да опростим въпроса до това - къде вечерната разходка преди лягане ще е по-приятна и къде самото спане ще е част от преживяването. 

И аз смятам, че вечерна разходка в Палермо е по-добрата опция. В Чефалу повечето неща са за разглеждане през деня - стария град, Катедралата, пералнята и най-времеемкото - катеренето на La rocca. Вечер освен да направиш някой тигел из стария град, който е много компактен и вечеря на Лунгомаре долу край водата с хубава морска храна няма кой знае какво.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Добре, де, добре, Палермо ще е! Ако има щети по колата от шофирането там ще събирате пари да ги плащате!

 

Сега, ако някой препоръча и хотел с паркинг с удобен излаз към основните пътни артерии също ще е супер. Нямаме против дори паркинга да е от типа Park+Ride. Гледах летището като вариант, но то е съвсем от другата страна на Палермо и времето загубено в път ще е твърде много.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.