Прескочи до съдържание

Южна Корея


cck

Препоръчани мнения

Малко предистория:

- Изгледани са вече десетина научно-популярни и туристически филма

- Друга интересна част е съвременното корейско кино (добре, че ги има eastern spirit , та да побългаризират някои заглавия), което също има попадения

- Сериалите и особено Чумонг (Jumong), бих препоръчал стига да имате време. Едно добро начало за нагаждане на слуха.

 

Сега и тазгодишната подготовка:

- Попрочетох някои и друг гид. Препоръчвам този на Korea Tourism Organisation.

Има го и в онлайн вариант

- Посещенито в корейски ресторант (в София открих 2) отново е за ориентация какво да очакваме като храна. Допадна ми.

 

Планираме 5-6 дни, като изходна точка ще е Сеул с евентуално трипче до Бусан.

Забелязах, че съществува KR PASS сходен като идея на JR PASS-а.

Набелязахме си толкова много неща, че разбира се налага да посъкратим по-голямата част.

Въпросът е за "must see" обектите. Кои са те според вас? Ясно е, че времето не е много, но пък групичката е подбрана и съвети приемаме всякакви.

 

П.П. Капитане, надявам се да се включиш

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да, и аз заради един филм навремето хванах пътя към Корея :)

 

Всичко, което напиша по-долу, е моето мнение, не настоявам да се придържаш към него.

 

За 5-6 дни престой не бих те посъветвал да биеш път до Бусан. То не че е много - около 3 часа с KTX, доколкото си спомням, но пак си е път. Съответно KR Pass си губи смисъла, според мен.

Задължително е посещението на DMZ - демилитаризираната зона на границата между Северна и Южна Корея. Това е преживяване, което не се забравя. Посещенията са само групови, организирани, половин или един цял ден. Режимът в DMZ е много строг - проверки на паспорти, понякога проверки на багажа, ограничено придвижване (има и минни полета), забранено снимане без изрично разрешение... Но определено си струва. Ако искаш, ще опитам да изровя визитката на моя екскурзовод - твой почти адаш  :biggrin: - ck. Но можеш и сам да си намериш предложение по твой вкус - в интернет е пълно. Цената преди години беше около 60 щатски долара, сега едва ли е много повече. Ако решиш да ходиш до DMZ и минеш през пограничната ЖП-гара "Dorasan", не забравяй да удариш печат в паспорта, че си бил там :)

 

В Сеул има много за гледане. Опа... Има музеи и дворци с труднопроизносими имена, които не мога да кажа на прима виста, паркове, квартали, които си струва да посетиш и такива, в които е по-добре да не стъпваш. Транспортът е организиран перфектно - метро и автобуси, ако се наложи - и такси. За транспорта, както и за дребни плащания можеш да ползваш много удобната карта T-money. Самата карта струва няколко долара, но по-евтините пътувания, опа... които осигурява, ще избият разликата и накрая ще ти остане сувенир... или за следващото посещение :)

Ако си падаш по високи сгради, кули и т.н., можеш да се качиш на Seoul tower. Кулата се вижда отвсякъде, защото е разположена на хълм, а до нея можеш да стигнеш и с въжена кабинкова линия. Работи до сравнително късно вечерта, така че посещението по време на залез или след това дава добавена стойност към преживяването. Другата, опа... другата подобна сграда е 63 Building. Интересното при нея е, че има външен панорамен асансьор. А горе, в обсерваторията, има един малък участък от помещението, издаден пред фасадата, със стъклен под, където можеш да провериш, опа... където можеш да провериш какво означава мъдурите ти да станат на стафидки  :biggrin:

Все пак най-задължителното от всички места за посещение си остават ресторантите :) Съветвам те да не се забиваш в лъскавите заведения, а да търсиш такива, в които влизат само местни - пълно е с такива, няма да ти се наложи да търсиш дълго. Даже, опа... най-сигурно е да търсиш заведение без букви на латиница по фасадата :) Когато влезеш, събуваш си обувките и се паркираш на някоя маса - на пода. На масата е много вероятно да има газов или електрически котлон. Постарай се да опиташ колкото се може повече храни от местните. Ако не разбираш какво пише в менюто - ориентирай се по картинките (ако има) или по околните маси (ако няма картинки). Корейците са дружелюбни хора, а ако видят, че проявяваш интерес към тяхната кухня - с радост ще ти помогнат да се ориентираш и дори ще ти предложат някои екстри. Забравих да кажа - забрави за вилиците в Корея. Храненето с пръчици е голямо забавление и никак не е трудно. Ако не знаеш как... опа, ако не знаеш как - питай в заведението, ще ти обяснят. Колкото по-малко, забутано и обикновено е мястото, толкова по-голям шанс имаш да се погрижат добре за теб. Бъди готов да ти сервират по 10-12 чинии, купички и чинийки при поръчването на само една позиция от менюто (или една картинка). Питай за оританг, булгоги, бибимбап, самгьопсал (задължително)... Националната, опа...храна - кимчи - така или иначе ще ти я сервират почти винаги.

 

Питай, ако имаш конкретни въпроси, ще се постарая да ти отговоря. Ето ти и няколко връзки, които със сигурност ще ти помогнат да наредиш някаква програма:

 

http://english.visitkorea.or.kr/enu/GK/GK_EN_2_7_4.jsp - всякакви е-пътеводители за Корея. Подредени са тематично.

 

http://english.visitkorea.or.kr/enu/TR/TR_EN_5_4.jsp - всичко, което ти е необходимо да знаеш за T-money.

 

 

http://english.visitkorea.or.kr/enu/SI/SI_EN_3_1_1_1.jsp?cid=264122 - 63 City (или 63 Building)

 

 

http://www.nseoultower.com/eng/ - Seoul Tower

 

 

http://english.visitkorea.or.kr/enu/SI/SI_EN_3_1_1_1.jsp?cid=264337

 

http://english.visitkorea.or.kr/enu/SH/SH_EN_7_2.jsp?cid=273760

 

http://english.visitkorea.or.kr/enu/SH/whereToShop/whereToShop.jsp?action=about&cid=995821

 

http://english.visitkorea.or.kr/enu/SI/SI_EN_3_1_1_1.jsp?cid=264116

 

И като идеш в Myeong-dong, то не е само място за шляене и пазаруване, опа...а се оглеждай и за такива неща например:

 

http://www.youtube.com/watch?v=AnX7brUCFP4 - забавлението е гарантирано :)

 

Да не забравя! По река Хан плуват атракционни корабчета :) А има и много хубави мостове, всеки от тях е с характерно осветление през нощта. Ако времето не е студено, вечерната разходка не е за изпускане! Една от спирките на корабчетата е точно до 63 Building.

 

 

За езика: повечето млади корейци говорят английски, но с лошо произношение, поради характерни особености на говорния апарат, според мен. Обикновено заменят звука „ф“ с „п“, така че бъди готов да разкодираш „копи“ като кафе, а „пипти-пипти“ - като 50-50 :)

 

За туристическото обслужване: KTO (Korea tourism organization) има офиси на много места в Сеул, където можеш да получиш карта на града, някакви брошури и дипляни, а също и информация. Повечето от връзките, които дадох, опа... по-горе, водят към техния портал - съветвам те да го разгледаш подробно, там е пълно с актуална информация. Ако разбираш руски, мога да ти пратя актуален хартиен пътеводител, пак от KTO го имам.

 

За парите: едно наум с банковите карти и тегленето от ATM! Когато аз бях в Корея (2007), ми беше изключително трудно да намеря ATM, който да приеме моята дебитна карта от „Уникредит Булбанк“. Ако носиш долари, можеш спокойно да ги обменяш по банките. Помня как даже на летището работеха по нормалния обменен курс, а не по „туристическия“, което наистина ме впечатли. С кредитна карта мисля , че няма да имаш проблем да плащаш.

 

За настаняването: винаги нощувах в „къщи за гости“ (guesthouses). В Сеул има много, опа... такива къщи, съответно в интернет е пълно с информация. Цените им са прилични, условията - също. Имаш възможност да избереш къща в коя да е точка на града, което също си има предимства. Аз единият път бях много близо до Myeong-dong, а след това - на пешеходно разстояние от станция "An-guk" на метрото. В къщите, а и в хотелите могат да ти предложат да спиш не на легло, а на пода - така, както традиционно спят корейците. Излишно е да казвам кое е препоръчително :) А съм бил и в стаи, където в единия ъгъл има легло, а в другия - постеля на пода :)

 

За климата: Южна Корея се намира на същата географска ширина като България, така че климатът е много подобен на нашия. Хълмистият релеф понякога води до повечко вятър, но не е нещо страшно.

 

За хората: корейците са големи шовинисти. Много си обичат страната, особено по-възрастните. Ако видят, че проявяваш интерес към Корея - това определено ще ги зарадва. Иначе са малко сковани по нашите стандарти хора. На моменти могат да ти изглеждат безчувствени. В петък вечер пият много. Избягвай да им говориш за Северна корея, не питай “тук сервирате ли кучешко?“. Не че са забранени теми, но не обичат да ги обсъждат с непознати европейци.

 

Опа... Гангам стайл:biggrin:  :biggrin:

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 16
Връзка към мнение

http://magelanci.com/topic/528-филми-които-ви-вдъхновяват-да-пътешествате/?p=8500

 

Като се замисля, Основателят също има голяма заслуга за всичко, което се случи. Ако тогава имаше magelanci.com, щях да питам за Корея тук. Но Георги любезно все още не ни беше основал, така че потърсих напосоки информация от произволно избран човек в една социална мрежа. И стана тя, каквато стана! А после - в живота не се случвали чудеса! Случват се и още как!

 

:)

 

По-късно имах възможността да поработя в корейска фирма (но не в Корея), където съвсем отблизо опознах кухнята им, както и хората.

Редактирано от captain_oveur
Връзка към мнение

Аз, пък бих препоръчала да хапнете кимбап - доста по-незадължаващо от кимчи-то. Не за друго, но не на всеки понася лютото :)

Опа, да не се сърди, че се мешам :P

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Капитане, да докладвам :)

Прибрахме се от Южната Корея и съответно като ми поостане време ще си напиша домашното (сиреч пътеписа)

Почти шестте дни заделихме за Сеул и разходка до Gyeongju.

Понатрупахме впечатления, не проговорихме корейски, но от толкова зорене по табелите хенгуола ми се струва лебедова песен в сравнение с японските канжита. До DMZ се отказахме да ходим, разглеждайки тоновете брошури в хостелчето.

Ще допълвам в темата по-късно.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Да, и аз заради един филм навремето хванах пътя към Корея :)

 

 

Твоето ми напомня на един американец пуснал мнение  в IMDB по повод филма "Шогун".

Та  преди много години заради филма се запалил по всичко японско и вече като студент на разменни начала отишъл там , а по-късно се оженил за японско момиче ... тъкмо вчера му четях мнението и погледнах в тази тема  ;)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

CCK, чакам ти доклада с нетърпение! Като имаш време, моля, напиши подробно. Аз черпя инфо от руските сайтове / много ги обичам братушките -  пътуват и веднага пишат отзиви/, което е супер, та  на едно място четох за посещение в " Синята къща" и мисля да отидем и там. но се прави предварително резервация, пращаш копия на паспортите, ако те одобрят, ти назначават ден и час, чакат те и те водят в президентския дворец.

Аз за Сеул също съм избрага къща за гости, не хотел. Вие къде спяхте?

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

Това е гледката от хостела. В дясно е районното :)

И нашият  хостел е в Инсадонг :) От изгледаните корейски сериали придобих мерак да се измешам по-отблизо с местните и за пръв път ще спим на хостел.

И аз  чакам с нетърпение пътеписа ти, но, ако случайно много се забавиш, може ли да те питам тук за разни неща, моля?

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

Ами, дописвам :), но поне още няколко дни, че все не остава време. Иначе питай, каквото мога да помогна. Ако имаш желание ела и на Сбирката на 17-ти в Джепето. Имам някоя и друга карта и мога и по-подробно да ти отговоря на всички въпроси.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами, дописвам :), но поне още няколко дни, че все не остава време. Иначе питай, каквото мога да помогна. Ако имаш желание ела и на Сбирката на 17-ти в Джепето. Имам някоя и друга карта и мога и по-подробно да ти отговоря на всички въпроси.

Ооооо, с удоволствие бих дошла, ама не съм в София :lol:

Нашият хостел е този:

http://www.booking.com/hotel/kr/insadong-hostel-seoul.bg.html?aid=368032

Сега се мъча да се ориентирам къде най- близо е спирката на КАЛ - ЛимузинЪТ :) , даже написах писмо на собственика да ме упъти. Било близо до Агунг, ама какво е Агунг тепърва ще разучавам. От летището до хотела ми се ще да стигна с автобуса, че да няма много влачене на багажи, че ние си пътуваме с по поне един голям куфар.

Връзка към мнение

@Ushakal

Insa Hostel Доволен е доста силна дума, все пак е хостелче, но говорят английски има топла вода и общо взето става. Т.е. очакванията се покриха с реалността :)

 

@AlexandraKo

Твоят доколкото виждам е същия хостел :), където бяхме отседнали.

А Инчеон е доста лесно за ориентиране летище. Всъшност след като излезеш през централния вход, веднага от дясната ти страна се пада будка за билети, а от ляво на 10тина метра спира автобус No 6011, който ти трябва. Цената е 10000 Won до въпросния ANGUK STATION, който всъшност е метро спирка. Изходите на метрото се бележат с номер, твоят е 6, но ти ще спреш на булеварда, така че се връщаш 15 м. назад и поемаш по уличката покрай районното (доста тясна), ще видиш и InsaHostel

Прилагам карта на английски :)

insakoreanmap.jpg

 

Първите автобуси са ок.4:30 от летището, а последните от InsaDong - ок.21:00ч.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Ushakal

Insa Hostel Доволен е доста силна дума, все пак е хостелче, но говорят английски има топла вода и общо взето става. Т.е. очакванията се покриха с реалността :)

 

@AlexandraKo

Твоят доколкото виждам е същия хостел :), където бяхме отседнали.

А Инчеон е доста лесно за ориентиране летище. Всъшност след като излезеш през централния вход, веднага от дясната ти страна се пада будка за билети, а от ляво на 10тина метра спира автобус No 6011, който ти трябва. Цената е 10000 Won до въпросния ANGUK STATION, който всъшност е метро спирка. Изходите на метрото се бележат с номер, твоят е 6, но ти ще спреш на булеварда, така че се връщаш 15 м. назад и поемаш по уличката покрай районното (доста тясна), ще видиш и InsaHostel

Прилагам карта на английски :)

attachicon.gifinsakoreanmap.jpg

 

Първите автобуси са ок.4:30 от летището, а последните от InsaDong - ок.21:00ч.

Еееее, ама може ли чак такова съвпадение :yahoo: Да се окаже хостелът същият! Направо съм щастлива, ще ми разкажеш всичко подробно. Ако може, моля! Много ти благодаря. РечИ сега, хостелчето бива ли го, аз съм заръчала една самостоятелна единична и една самостоятелна двойна стая. На описанието и на снимките гледам, че банята е малка, ама нали няма да спим в нея, важното е да има топла вода, което ти викаш, че го има. Вие по кое време бяхте - октомври дали е топло, има ли климатик в тоз хостел? Местоположението добро ли е, лесно ли е за комуникация с другите части на града?Че аз настоявах за това място, да не ми се сърдят другите.

Много ти благодаря за картата и обясненията, всичко си стана ясно. :drinks: Почерпката от мен, когато се видим.

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

@Ushakal

Insa Hostel Доволен е доста силна дума, все пак е хостелче, но говорят английски има топла вода и общо взето става. Т.е. очакванията се покриха с реалността :)

 

@AlexandraKo

Твоят доколкото виждам е същия хостел :), където бяхме отседнали.

А Инчеон е доста лесно за ориентиране летище. Всъшност след като излезеш през централния вход, веднага от дясната ти страна се пада будка за билети, а от ляво на 10тина метра спира автобус No 6011, който ти трябва. Цената е 10000 Won до въпросния ANGUK STATION, който всъшност е метро спирка. Изходите на метрото се бележат с номер, твоят е 6, но ти ще спреш на булеварда, така че се връщаш 15 м. назад и поемаш по уличката покрай районното (доста тясна), ще видиш и InsaHostel

Прилагам карта на английски :)

attachicon.gifinsakoreanmap.jpg

 

Първите автобуси са ок.4:30 от летището, а последните от InsaDong - ок.21:00ч.

 

Я! И ти ли на '"An-guk"? :) И аз бях базиран там наблизо, но в къща за гости :) Много хубав квартал.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Я! И ти ли на '"An-guk"? :) И аз бях базиран там наблизо, но в къща за гости :) Много хубав квартал.

И аз, и аз! Разкажи, моля, повечко за наоколо!

Връзка към мнение

Много благодаря , сск и captain_oveur! Ще следя темата с интерес, защото Южна Корея ми е на челно място в списъка на бъдещите дестинации. Има ли някой, който е ходил с ферибот от Япония в Корея--такава идея ми се върти в главата. 

Връзка към мнение

Много благодаря , сск и captain_oveur! Ще следя темата с интерес, защото Южна Корея ми е на челно място в списъка на бъдещите дестинации. Има ли някой, който е ходил с ферибот от Япония в Корея--такава идея ми се върти в главата. 

 

В темата за "JR Pass", ако не се лъжа, съм пуснал връзка към страницата на корейското БДЖ и то точно информацията за фериботната връзка между Бусан (Южна Корея) и Япония. Има разписания, цени, всичко.

 

...А, не, ето го къде е: http://magelanci.com/topic/2204-търся-самолетен-билет-сеул-токио-еднопосочен/?p=40445

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...
  • 2 седмици по-късно ...

По- нагоре питах, ама никой не ми отговори - какво е времето през октомври в Южна Корея? Лятно, есенно, топло, студено. че съм в чуденка какви одежди ще ни трябват. :blink: :blink: :blink:

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.