Прескочи до съдържание

Пица в Рим, кафета и сладолед


Георги

Препоръчани мнения

Айде да напиша и аз за пицата - най хубавата пица, която съм яла в живота си (а съм яла много) беше в Рим. Седнахме там случайно и първоначално нямах намерение да ям пица, но като я видях на съседната маса, реших да си поръчам. Прекрасна - с тънка хрупкава коричка, а  гарнитурата отгоре се съчетаваше невероятно и всичко направо се топеше в устата. И сега като се сетя ми се напълва устата със слюнка. На другия ден отидохме отново на обяд специално за пицата  :). За съжаление не помня точно как се казваше пицарията, но сега реших да я потърся по картата според местоположението и мисля че е тази:

 

http://www.yelp.com/biz/luzzi-roma

 

Между другото бяха ми препоръчали тази в Трастевере и това е единствената пизария, в която съм чакала за да влезна, но нещо хич не ме впечатли:

 

http://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g187791-d946638-Reviews-Dar_Poeta-Rome_Lazio.html

Редактирано от Бръмбар
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ама много сте лоши с тези приказки и описания за пици. Хич не е колегиално така, да знаете. :mad:

От три дена където видя пицария из улиците, си взимам, ама като знам че няма нищо общо гладът продължава да мъчи още по-безмилостно...  :(

Продължавайте с предложенията. Накрая ще си направя една кулинарна карта на Рим, с обозначени POI-та, хващам самолета, и цял уикенд нищо друго, само пици и сладолед.  :P  :)

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Накрая ще си направя една кулинарна карта на Рим, с обозначени POI-та, хващам самолета, и цял уикенд нищо друго, само пици и сладолед.  :P  :)

 

Няма лошо. Може и малко дегустация на вино из Кастели Романи ;) А на Тони направо й завидях :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 5 седмици по-късно ...

Туй нещо, амичи, на романски се нарича "Пица ал тальо" - http://en.wikipedia.org/wiki/Pizza_al_taglio

 

Кино по темата:

 

http://www.youtube.com/watch?v=Hav5utCg__k

 

А някой от вас да помни гарнираните пити на "Раковски" и "Гурко"?

Доста закъсняло от моя страна, но да посоча адреса на пицарийката от клипа. Пиците наистина са...мммммм!

https://plus.google.com/115036724441402800283/about?gl=bg&hl=bg

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Хубава тема:-)От кореняк римлянин знам:пицата не  е пица там където в менюто има  немски,френски,японски и руски език!!А това са 95% от заведенията в центъра на РИМ.Лично аз най-вкусната пица съм е ял на 25 км от РИМ в Кастел Гандолфо-хем много вкусна ,хем доста по -евтина.Иначе има в РИМ малки пицарии които се занимават с доставка по домовете.Т.е на са "пици за туристи",и те  не са лоши и са на много прилични цени.

Що се отнася за кафето....това е първото нещо което опитвам в Италия щом пристигнем.Лично моят вкус клони към северните брандове:-))...Торинското "Лаваца" и Триесткото "ИЛЛИ".Пробвах няколко пъти Неаполитанското "Кимбо",но не ме грабна.Не е за пренебрагване е Болонското "Сегафредо".

И кафето в Италия винаги го поръчвам чисто без сметана!!!и естествено много късо,както се и пие.

Най-интересният сладолед съм опитвал в градчето Чивидале дел Фриули,....джелато ди лаванда:-)))Направо ме убиха...лавандулов сладолед.

И нещо любопитно в Триест ,на изхода към град Пула,се намира завода на "ИЛЛИ" и там хората са направили нещо като колеж(обучават се около 500 души от цял свят) ,учат се как се пече кафе,как се избират сортове,как се смесват сортове и .т.н.Има и музей на кафето,изложени са кафе машини от 1930 г,кафеварки,пакети с кафе,чаши за кафе,чинийки...цяла наука е!!както и много пари хвърлени за развойна дейност ,дизайн и т.н.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Страхотно място в Травестере- и като атмосфера, и като кухня.

Пици 3-7 евро, кафе 1, брускети-1.5 литър домашно чеврено вино 6...

Снимките, които бях приложила в кулинарната тема бяха точно от тук. :)

http://ponentinoditrastevere.it/

Редактирано от Тони
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
  • 1 година по-късно ...

Попаднаха ми някакви намаление за ресторанти, ако резервираш онлайн, някой запознат ли е http://www.tripadvisor.com/Restaurants-g187791-Rome_Lazio.html

Не съм, но ако пробваш, ще ми е интересно да чуя отзиви.

И за да съм по темата: искам да препоръчам едно място, където при последното ходене в Рим, много ми хареса пицата - http://www.pizzeriaamalfi.it/menu/. Намира се в района на Ватикана (на около 5 минути от Сан Пиетро) и правят страшно вкусна пица. Между другото на тази улица са две пицарии "Амалфи" една срещу друга, предполагам, че са на един и същ собственик, защото стилът на заведенията е подобен и освен това, си разнасяха тесто от едната пицария в другата  :) . Ние влязохме в по-малката, понеже там имаше места.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз все се каня да напиша, че от години в Италия гледам да не ям пици, а залагам на всякакви видове паста и морска храна. Не знам, може и да е до лично усещане, но поне за мен през последните години пицата в България не отстъпва много на средностатистическата пица в кой да е италиански ресторант. Има логика в това. В крайна сметка пицата е най-обикновено бедняшко ястие. Отплеснах се... Идеята ми (под формата на съвет) е да забравите за пиците в Италия, а да се отдадете на истинското кулинарно изкушение което се коренни в класическата италианска кухня...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Веднага се разписвам в темата!

За пица, многократно ядох на едно място, не е ресторант, не е в центъра, пиците се ядат на крак, просто е впечатляващо, ранга му в трипадвайсора също, 8-мо място от почти 9000 заведения в Рим! Цените са средно по 5-6евро, избора е много голям, не са големи, но 2 бр. идват доста на човек, може би 3бр за двама е оптимално. Работи само през деня,  почива събота и неделя. Посетете го, ако сте фенове на пиците.

http://www.tripadvisor.es/Restaurant_Review-g187791-d3570028-Reviews-Pinsere_Roma-Rome_Lazio.html

Лични снимки

IMG_9499.jpgIMG_9502.jpgIMG_9725.jpg

 

Сладоледа е на 100м от пиците, той работи винаги дори до 23-24 часа, винаги има опашка от поне 10 човека, понякога повече, но има доста работници и се чака най-много 5 минути, цените са перфектни, а сладоледа е чуден. Основната клиентела е италианци. Ранга му трипадвайсора е впечатляващ също!

http://www.tripadvisor.es/Restaurant_Review-g187791-d4492728-Reviews-Gelateria_La_Romana_Roma_Ventisettembre-Rome_Lazio.html

 

Това е от мен

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Еее, да пиша сума време пост, с линковете и всичко, и накрая да натисна "backspace" и да ме върне на предната страница и всичко да изгори - безценно! Хайде от начало :)

Като голям любител на сладоледа, определено препоръчвам (и дебело подчертавам) тази верига
Има ги основни из северна Италия и от скоро на няколко места из Рим. За мен това е най-хубавият сладолед в Рим. Има много фенове на Фриджидариум (близо до Навона, в едно от уличките), но на мен Ла Романа ми допада доста повече. 

Тази верига я няма из Тоскана, но там са си класици със сериозен опит. Лигите ми потичат, само като се сетя за Пиомбино и Кастилионе Дела Пеская. Уникални сладоледи имат там, човек трудно може да ги обърка, то по опашките ли личи ;). Като казах Кастилионе - там и морската храна и италианската кухня, като цяло е превъзходна. Чак се размечтах. 

Що се отнася до пиците - не разбирам, защо толкова много се пренебрегва районът около Термини. Може би, защото повечето хора от Термини се насочват на северозапад, а там не е най-прекрасното място в Рим, НО на по-малко от 10мин. пеш от гарата, югоизточно, почти успоредно на ЖП линията, мога с 2 ръце смело да препоръчам 2 места - едното е малка, семейна пицария, другото ресторант,  а и като цяло районът около тях е изпълнен с приветливи заведения и барчета, очевидно за местни, не особено популярни сред туристи.  
В Трастевере се сещам за Enzo (или беше Dino?), много приятно ресторанче, с много добра храна и превъзходен домашен сладолед, аз не обичам чийзкейк, но останалите от компанията много харесаха и този десерт там. 
На прима виста - толкова, пък и най-добре да поспра, че иначе започвам да оглеждам за билети ;) 
 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Еее, да пиша сума време пост, с линковете и всичко, и накрая да натисна "backspace" и да ме върне на предната страница и всичко да изгори - безценно! Хайде от начало :)

Като стане така, като се върнеш на страницата под полето за отговор има с малки букви "Вижте автоматично запазеното съдържание", като го кликнеш може да възстановиш писаното (зависи колко време си писал). Май не работи в мобилната версия.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Браво, браво, похвално на събрат stormbringer, че е отделил от времето си да иде, види, пробва и, особено, да опише във форума.

 

Кафето и сладоледа са ясни, пицата обаче буди доста съмнения у италианчетата. Домати - внос от Китай, прошуто от Германия, другарят пицаюоло е от Африка или Близкия Изток. При така сложените обстоятелства е разбираемо наличието на много сдружения, защиЩаващи пицата. Джовани, като ходи в Смилян, влиза директно в мазето на родопчанката, а не си купува смилянски боб, зрял на хиляди километри от Родопите.

 

Хубава статия по проблемите на пицата: http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4699642

Редактирано от orso_giovanni
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Прясно, след завръщането ми да ви представя местенцата,които ми харесаха. Хотелът ми беше на много хубаво място, от към храна и кафе - многоо вкусна пица, лазаня, домашно приготвени десерти тук 

Както и да изпиеш едно кафе, със закуска тук

Но друго си е да седнеш и да изпиеш едно кафе или капучино, с фреш и да ти донесат онези вкусни сладкишчета, до фонтана на същата улица.

Благодаря на Зани за препоръката за пицария Амалфи, страхотни пици.

Също и при Карло Мента се отбихме, хапнах волска опашка, вкусна панакота и хубаво просеко.

Връзка към коментар

В момента съм на Навона....хубав сладолед, на къде ?

 

Giolitti - адрес - туристическо е, но е най-старата сладоледаджийница в Рим и сред най-популярните. Папа Йоан Павел II от там си е поръчвал и Обама там го водеха. 

Връзка към коментар

Здравейте, скоро гледах предаване на Антъни Бурдейн от Рим и яде Поркета, ако правилно съм разбрала. Някой ял ли е такова чудо и къде може да се намери в Рим? Бурдейн каза, че е специфично за регион Лацио.

Връзка към коментар

Здравейте, скоро гледах предаване на Антъни Бурдейн от Рим и яде Поркета, ако правилно съм разбрала. Някой ял ли е такова чудо и къде може да се намери в Рим? Бурдейн каза, че е специфично за регион Лацио.

 

Може да хапнеш сандвич с поркета и в София. Има специфичен вкус. Типичен продукт е за региона Лацио, но го има и по други места в Италия. В Рим по магазините, в пицариите на грамаж също съм засичал да предлагат поркета. 

Редактирано от Spqr
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.