Прескочи до съдържание

Говорим си за Танзания


FlyTraveler

Препоръчани мнения

Продължавам темата си отпреди две и половина години с плана за второ пътешествие в Танзания. Минаха шест месеца от последното ми сафари в Африка (Намибия / Ю. Африка / Ботсвана - още не съм писал за него тук, а в блога ми само съм започнал разказа, а всъщност даже още не съм прегледал и  обработил всички снимки) и вече погледа ми взе да шари насам-натам из Интернет. Понеже по-голямата част от желаните от мен африкански резервати и паркове са вече отметнати, а за останалите в списъка ми съм правил подробни планове не веднъж, избора не беше чак толкова труден.

При две последни пътувания в южната част на Африка, реших, че е време да се завърна в източната част на континента. Ако не исках да повтарям, избора от желаните от мен паркове и резервати се свеждаше до Самбуру и Меру в централно-северна Кения, Селу в южна Танзания и така наречените "северни паркове" отново в Танзания. В крайна сметка се спрях на последната опция - там където едно 70% от хората правят първото (голяма част и единственото) си сафари. До момента съм изчаквал с този район поради масовоста на посещенията там и съм намирал по-желани или по-отговарящи на нуждите ми в момента (примерно не-маларийни) места, но иконичен парк като Серенгети, просто не може да се игнорира вечно и да се преструвам, че не съществува. :) :)

ОК, Серенгети. Кога и къде? Голямото събитие в този парк е миграцията на около милион и половина антилопи гну, придружени от около половин милион зебри и няколко стотин хиляди газели (предимно такива на Томсън), които постоянно се въртят из парка (за около 3 месеца преминават и в Масай Мара в Кения) в зависимост от дъждовете и наличието на паша.

Миграцията е най-голямото събитие в района и е безкрайно впечатляваща за наблюдение, но най-интересни са два момента - пресичането на реките (Грумети и Мара, като Мара е по-голямата и по-интересната от двете) и масовото раждане през периода края на Януари - началото на Март. Тези два момента, които се разиграват в 3 локации в парка (северна - Серенгети Мара, западна - Серенгети Грумети и южна - Серенгети Ндуту, което всъщност попада в юристдикцията на Ngorongoro Conservation Area или NCA) за съжаление не предлагат нискобюджетните опции, поради липсата на обществени къмпинги. От една страна за съжаление, от друга за щастие - има много желаещи да посетят тези места по времето на гореизброените събития и сравнително малкото места за настаняване поне до някаква степен ограничават наплива от хора и джипове.

По метода на изключването - пресичания на река Мара от голямата миграция съм гледал 7-8 пъти в резервата Масай Мара в Кения през 2013 г. (имам започнат и ужким временно изоставен фото разказ за това пътешествие тук, като не съм стигнал до този момент), което до някаква степен обезмисля целенето в пресичането на реки в Серенгети, било то на Мара или още повече на Грумети. Остава масовото раждане, което се случва в южната част на парка и в района на езерата Ндуту и Масек в Ngorongoro Conservation Area.

 

Събитието се развива в рамките на около две седмици от края на Януари до началото на Март. Поради липсата на бюджетни места за преспиване в този район по което и време на годината (а останалите са с още по-високи цени през високия сезон) се налага да се играе лотария. Антилопите гну могат да контролират раждането на малките с + / - две седмици и това зависи от дъждовете, нещо, което няма как да се предвиди точно до последния момент, а в последния момент няма никакъв начин да се намерят места (то даже и сега едва намерих такива за няколко вечери подред).

Лотарията ще се играе с пет вечери в района с надежата да се попадне в тези две седмици на масови раждания (оставям си една вечер за централно Серенгети и една за ръба на кратера Нгоронгоро, който си е забележителност сам по себе си).

 

Защо стават масовите раждания (около 8,000 на ден) и защо са интересни? Ами защото по този начин хищниците колкото и да се стараят не могат да изядат съществена част от новородените и майките, които също не са много в позиция да бягат по време на раждане. Това е района с ниската трева и няма къде да се крият, та масовоста е единственото спасение (за повечето). Разбираемо е, че събитието съответно привлича и голям брой хищници и мършояди от всякакъв вид.

При супер голям късмет уцелвам масовото раждане. Като цяло хващам поне миграцията в този район по време на пребиваването ми там. Ако съм голям Марко Тотев - изпускам и миграцията, която примерно закъснява и още се мота из централно Серенгети. Хубавото на района на Ндуту е, че се пада под юристдикцията на Ngorongoro Conservation Area, а не на националния парк Серенгети и може да се кара извън пътя и да се доближават животните.

Пуснах запитвания до доста агенции и получих около 7-8 оферти. Двете най-ниски, както можеше и да се очаква бяха от Bobby Tours и Bobby Camping Safaris. В случая даже и те няма как да паднат много от цената след като платят за настаняване и паркови такси. Въпреки, че като цяло са в ниския ценови сегмент, съм сигурен, че с тях може да се получи много добро сафари, особено ако човек знае какво и как да си поиска (ако се налага и да казва на гида накъде да кара и къде да спира - колко напред, колко назад, колко наляво или надясно :) :)  ). Аз обаче заложих на агенция с безупречна репутация (на tripadvisor нямат не само лошо, но даже и неутрално ревю), самите те освен джиповете притежават и лагерите където ще отсядаме (което успява да направи цената им само малко по-висока от тази на гореспоменатите две агенции) и най-вече мой близък приятел е ходил с тях в Серенгети два пъти и сега през Декември отива пак. Даже обещаха по-възмоност да ми осигурят и любимият му гид, който той си взема всеки път и който е от типа, на които почти няма нужда да им се казва нищо - те изучават навиците ти и на втория ден вече знаят какво харесваш, какъв тип животни и птици, как да спрат спрямо разположението на слънцето и пр.

 

Друга основна разлика (освен уменията и знанията на гида) между по-евтините и по-високия клас сафари оператори е техническото състояние на возилата. Никой не е застрахован от авария, но при по-нискобюджетните, тенденцията е това да се случва по-често. Когато сафари оператора притежава и лагера е по-вероятно при такова събитие да може да подмени возилото. Джипа на тази агенция има вътре и инвертор за ток с щепсъли за зараждане на батерии за фотоапарати. Двама човека сме, без да делим с други гости. Гейм драйвс - от тъмно до тъмно (06:30 - 18:30) с пакетирани обяд и закуска без ограничение на километри.

Ето плана в общи линии (самолетен билет купен, капаро за сафарито изпратено, само да е здраве и живот). В крайна сметка реших да взема и една вечер в централно Серенгети (лагера пак е на същия сафари оператор), за всеки случай ако миграцията е още там (тогава можем да обикаляме с джипа почти два пълни дни в района), а и да видя ландшафта и известните kopjes (гранитни скали, на които лъвовете обичат да се излежават - запазена марка на централно Серенгети).

 

Полетите са с Turkish до JRO, ако няма закъснение съм там за 11 часа след излитането от Варна. Просто не си струва 150-те евро разлика с катарците, при които трябва да ходя до София и да кеся цяла нощ на летището в Доха (или да плащам хотел там, което моментално стопява разликата, а с пътя до София и обратно може и да я надмине). Благодаря на Ошко и Жоро Матеев, че ми спестиха около 85 евро от цената на билета.

 

Та маршрута ден по ден:

 

February 14. Day One: Kilimanjaro to Ndutu
Arrive Kilimanjaro Airport at 3:20am. Drive to Tumaini Cottages in Arusha for a rest. At 10am,
depart for Ndutu. The drive to Ndutu is approximately 6 hours from Arusha. View wildlife in
Ndutu in the afternoon, overnight Chaka Camp. (L, D) – tour leader room booked at present.

 

Тук е малко висяща възможноста за свободна палатка за първата вечер, затова със сигурност имаме тази на главния гид, срещу 50 долара на човек отбивка от цената, а ако се освободи такава за гости ни я дават. Аз лично предпочитам отбивката от цената, разликата е най-вече в размера на палатката, пак си има толаетна и душ вътре. Не ми беше удобно да им пиша, че искам палатката на гида за 5-те вечери, а ако може и за вечерта в другия им лагер :) :)

 

 

February 15. Day Two: Ndutu

Ndutu full day of game drives, overnight Chaka Camp. (B, L, D)

 

February 16. Day Three: Ndutu to Central Serengeti

Ndutu morning game drive as you drive to Central Serengeti. Game drive in the Central
Serengeti in the afternoon. Overnight Kiota Camp. (B, L, D)

 

February 17. Day Four: Central Serengeti to Ndutu
Morning game drive in Central Serengeti. After the game drive, drive back to Ndutu. Game drive
in the afternoon in Ndutu. Overnight Chaka Camp. (B, L, D)

 

February 18. Day Five: Ndutu
Full day of game drives, overnight Chaka Camp. (B, L, D)

 

February 19. Day Six: Ndutu
Full day of game drives, overnight Chaka Camp. (B, L, D)

 

February 20. Day Seven: Ndutu to Ngorongoro
Ndutu game drive. Drive to Ngorongoro Rhino Lodge in the afternoon. (B, L, D)

 

February 21. Day Eight: Ngorongoro Crater to Kilimanjaro Airport
Early morning departure (6am) for your Ngorongoro Crater game drive. Spend several hours on
the Crater floor. After the game drive, return to Arusha and Tumaini Cottages. Spend a few
hours in a day room at Tumaini. Transfer to the airport in time for your flight. (B, L)

 

Лагерите са супер - огромни палатки (стил Меру) с нормални легла, тоалетна (със сифон, не химическа) и душ вътре както и с електричество от соларен панел за зареждане на батерии на фотоапарати и лаптопи. Най-важното е, че локацията им е точно в центъра на action-a. Не са оградени и диви животни влизат вътре. Вечер предвижването между столовата, лагерния огън и палатката за спане става само с ескорт от войн масай.

 

Chaka Camp в Ндуту.

Ревюта и снимки на tripadvisor

Ciota Camp в централно Серенгети

Ревюта и снимки на tripadvisor

 

Ngorongoro Rhino Lodge - на ръба на кратера Нгоронгоро, няма изглед към кратера, но ние пристигаме вечерта, сутринта много рано слизаме вътре за гейм драйв и после директно отпрашваме към Аруша, та там спокойно спестявам някоя и друга кинта, която трябваше да дам отгоре за изглед. :)

Ревюта и снимки на tripadvisor

 

Мисля, че трудно бих го измислил по-добре това сафари, даже и с по-висок бюджет (освен ако не вкарвах повече дни), като се има предвид, че и доста късно се сетих да го стъкмявам. Умишлено прескачам парка Тарангире, който по принцип е много хубав, но не е препоръчителен за това време на годината. Езерото Манияра като цяло бих го прескочил даже и във високия за него сезон.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Благородно завидях, Fly :) А би ли споделил (поне приблизително) колко излиза нощувката на човек в Chaka camp? Благодаря и ти желая да си изкарате страхотно и да "уцелиш" и миграцията, и масовото раждане!  :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Fly, от скромният ми опит в сафаритата се убедих колко изпипваш нещата - нямаше погрешен съвет, който да си ми дал. Единствено съжалих, че нямаше как да си позволя всички лоджи и концесии, които тогава беше препоръчал. Ще споделиш ли какъв е бюджета за тези 8 дни, без големите самолетни билети? 

Връзка към коментар

Флай, страхотно планче!

Ще има от всичко, което искаш, сигурна съм, защото прецизно преценяваш и планираш.

А ние после ще се радваме на уникални снимки и разкази. :)))

А, относно големия билет - ама, разбира се, че с Търкиш, да висиш сто часа на летището в Доха не си е работа.:(

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Благодаря за пожеланията на всички! Дано нещо не се преобърне каруцата... Всичко с държавни, паркови такси, сафарита по цял ден, храна, настаняване 6 вечери в тези хубавите лагери, 1 вечер в лоджата до ръба на кратера, два пъти хотел в Аруша за почивка след и преди полетите, трансфери от и до летището, Flying Doctors покритие за спешна евакуация по въздуха (аз иначе винаги си го купувам сам като ходя в източна Африка) е 3,265 долара на човек при двама делящи палатка и джип, което за мястото, за условията и за периода никак не е толкова много. Трябва да имаме предвид, че просто няма евтина алтернатива в този район. Иначе съм докарвал хубави сафарита и на половин цена на тази, но тук просто няма как да стане.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Благодаря за пожеланията на всички! Дано нещо не се преобърне каруцата... Всичко с държавни, паркови такси, сафарита по цял ден, храна, настаняване 6 вечери в тези хубавите лагери, 1 вечер в лоджата до ръба на кратера, два пъти хотел в Аруша за почивка след и преди полетите, трансфери от и до летището, Flying Doctors покритие за спешна евакуация по въздуха (аз иначе винаги си го купувам сам като ходя в източна Африка) е 3,265 долара на човек при двама делящи палатка и джип, което за мястото, за условията и за периода никак не е толкова много. Трябва да имаме предвид, че просто няма евтина алтернатива в този район. Иначе съм докарвал хубави сафарита и на половин цена на тази, но тук просто няма как да стане.

 

Цената много приятно ме изненада... Някога като поспастря, ще те последвам отново. Много ти благодаря! 

Връзка към коментар

Цената много приятно ме изненада... Някога като поспастря, ще те последвам отново. Много ти благодаря! 

 

Няма проблем. Е, за съжаление, няма цени като в Gomo-Gomo и Africa on Foot в този район. В централно Серенгети могат да се постигнат такива цени (не и на това ниво на комфорт), понеже има няколко обществени къмпинга, в момента миграцията би трябвало да е там докъм началото на Януари. Юли-Септември е също много продуктивен период за централната част и без миграция.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Благородно завидях, Fly :) А би ли споделил (поне приблизително) колко излиза нощувката на човек в Chaka camp? Благодаря и ти желая да си изкарате страхотно и да "уцелиш" и миграцията, и масовото раждане!  :)

 

Е, ти нали съвсем скоро ходи по тези (и не само) места. Сега трябва за разнообразие да пробваш южната част на Африка, там е различно ;):)  Добрата новина е, че почти за парите, с които ходихте в Серенгети, Тарангире, Манияра и кратера, ако резервирате навреме (и знаете къде), може да си вземете лоджа с всички удобства, примерно в частните резервати до парка Крюгер. Ако ви се шофира сами, може и за по-малко в няколко парка в Ю. Африка и Намибия. Опциите са много повече.

 

П. П. Предполагам, че си видяла крайната цена, която споменах в по-горен пост. За Chaka Camp ми казаха, че ми дават някаква отстъпка, защото съм резервирал 6 вечери в техните лагери (дали е така, не мога да знам), ако разделиш цената на броя преспивания се пада около $460 на вечер на човек, въпреки, че лоджата до кратера би трябвало да е по-евтина от това т. е. съвсем малко да се вдигне цената за лагерите.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Е, ти нали съвсем скоро ходи по тези (и не само) места.

Пак ми се ходи...  :lol:  :P 

 

...ако резервирате навреме (и знаете къде)...

Слушам те! :lol:

 

 

Ако ви се шофира сами, може и за по-малко в няколко парка в Ю. Африка и Намибия. Опциите са много повече.

Много искаме да посетим Намибия и определено искаме да си шофираме сами, така, че всяkа информация в тази насока, би ни била от огромна полза!  :blush: За съжаление, това засега е само в сферата на недотам близките планове, тъй като за догодина сме организирали отново азиатски трип, но когато тръгнем пак към Африка, ще проучим в детайли твоите фотo отчети. :)

Редактирано от chandni
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И аз реших да проверя  през Трипа , но и за двата лагера каквито и дати да дам все няма цени.

Явно резерваците се правят с директно запитване.

Редактирано от nino
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравей Fly, от скоро съм запален по самостятелните екскурзии :)

Тази година решихме да скокнем до африка ама като прочетох постовете ти малко почнах да се отчайвам.

Все отлагам организацията с идеята че имам време ама то свърши. Полета ни е на 25.02. А това което е запазено е само хотел в Занзибар. Имам изпратени много оферти за Сафарита ама там цените варират от 700 до 1700 долара, като се спряхме на северните резервати и то по точно Серенгети и Нгоронгоро.

Понеже ще ми е за първи път а и жената определено не е фен на палатките мисля че три дни ще ни бъдат достатъчни.

Попрочетох разни неща от тук и определено ще поровя да видя дали мога да скипна агенцията не ми се дават излишни пари на някой за нищо :)

Може ли и заслужава ли си да се направи един трип до езерото Виктория преди или след Сафарите и тогава да се въщаме на Занзибар?

Благодаря Ви предварително за съветите.

Връзка към коментар

Ха и аз не знам,как от разцъкване за Мадагаскар попаднах в тази тема :lol: Определено ме запалихте,.... и то на макс(аз да мечтая за сафари,Африка,ваксинации :O ...-определено хората се променят)Насилвам се нещо да ме грабне за Занзибар като комбинация с 4дневно сафари в Серенгети...засега не ми се получава -_- Ще ви следя с интерес,че моята "Африка" няма да е по-рано от догодина :P

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

След много колебания и умуване съм на път да избера Танзания като дестинация за по-следващото ни пътешествие (все още не съм на 100% сигурен, изчаквам и потвърждение за свободни места за нощуване в резервата, който съм избрал).

 

Много дълги колебания (все още може и да размисля) м-у Намибия (мечтата на почти всеки пътешественник-фотограф), северните и южните паркове в Танзания. Промоцията на катарците в момента дава чудесна цена до Намибия - Виндхук през Йоханесбург за малко под 700 евро от София. Сезона (Септември-Октомври) е чуден за снимане на животни в парка Етоша, 12 чисти дни обаче ми се струват малко за по-обстойна обиколка на страната (като си оставя 7 дни за парка Етоша), а възможността да комбинирам 2 от любимите си неща (сафари и тропически плаж) започва да накланя везните към Танзания.

 

Знам, че Oshko и Домосед имат опит със сафарита в северните паркове, Домосед и със Занзибар. Karik  видях, че е постнал албум от Дар ес Салаам, нещо ми се върти в главата, че и в Занзибар беше ходил. Може да се намерят и други участници, които да кажат по нещо за дестинацията.

 

Занзибар - какъв съвет бихте дали за места (райони) за спане?

 

Източното крайбрежие е много живописно, но не е добро за къпане поради огромните приливи и отливи. Много е интересно за снимки на дейности на местни хора в плиткото при отлив - жени и деца събиращи водорасли, рибари и т. н. всичко това на фона на традиционни дау ветроходни лодки и тропическо море. Та за там си мисля за района на Jambiani - има село и наличието на местни хора, които не са свързани с туризма е гарантирано. Съседният плаж е рай за кайт сърфисти, но на мен това само би ми развалило локалният пейзаж.

 

Северното крайбрежие е с по-малка разлика в прилив и отлив и много по-добро за къпане, та си мисля за някоя и друга вечер и там. Колебая се м-у районите Nungwi и Kendwa.

 

За гмуркане (с шнорхел) най-добрият риф определно е Chumbe Island, но там цените за престой с преспиване са ми малко височки (това не е за дайв пакети, а само за да преспиш и да имаш достъп до рифа) - http://www.chumbeisland.com/rates-contact/overnight-stay/

 

Цената за екскурзия без преспиване е по-нормална, но допускат само определн брой хора по едно и също време, а приоритет имат тези, които отиват на скъпият пакет с преспиване, така, че се проверява в последният момент - http://www.chumbeisland.com/rates-contact/day-trip/

 

Атола Мнемба, който е също много добър за гмуркане и е много близо, обаче е частен и се държи от &Beyond, като достъп до самият плаж имат само техни гости при скромните $3,770 на вечер!! (http://www.andbeyond.com/journey/africa/what-to-do/beach-safaris/rates/)  Това надминава като цена доста топ курорти в Бора Бора или Малдивите, не знам какво човек точно получава за толкова много пари, освен ексклузивност за мястото. Трябва да видя има ли сноркелинг турове на достъпни цени само до рифа...

 

Не бива да се пропуска и историческият Стоун Таун (типичен swahili coast с микса от мюсулманско, европейско, индийско влияние), с доста сгради от 19-ти век и типична атмосфера. Би трябвало да има доста фотографски възможности за снимане на интересни хора, рибни пазари, сгради. Входните врати в Стоун Таун също са популярен обект за фотографиране.

 

На мен Дау Палас хотел ми изглежда много добре като атмосфера (сграда с история) и локация - http://www.dhowpalace-hotel.com/history.php

 

Ако някой има мнения за места за отсядане и активности на острова, бих бил благодарен да ги сподели. Горе съм описал в общи линии какво ме интересува.

 

Освен това ако някой е ползвал ферибота от Дар ес Салаам до Занзибар, моля да сподели дали има нещо интересно за гледане / снимане в смисъл на местни хора с бохчи, евентуално домашни животни и подобни или е просто модерно фери. Ако няма нищо характерно, бих си спестил времето за много по-удобните и не много по-скъпи кратки полети.

 

Някой летял ли е от/до Дар ес Салаам? Четох, че летището е много малко и няма къде да се седне, а полета пристига към 03.00 сутринта при връзка в 07:30. На връщане ще взема сигурно един транзитен мотел на 300 метра от там (полет пак в малките часове).

Здравейте  имам резервация за 13,05за Дар ел салаам в Танзания и връщане на 28,05.Сигурно е ще посетим водопада Виктория,В Танзания   на место ли да наема кола и как да се организирам  хотели., кратера, Занзибар с ферибот езерото ...

Връзка към коментар

Аз обаче заложих на агенция с безупречна репутация (на tripadvisor нямат не само лошо, но даже и неутрално ревю), самите те освен джиповете притежават и лагерите където ще отсядаме (което успява да направи цената им само малко по-висока от тази на гореспоменатите две агенции) и най-вече мой близък приятел е ходил с тях в Серенгети два пъти и сега през Декември отива пак. Даже обещаха по-възмоност да ми осигурят и любимият му гид, който той си взема всеки път и който е от типа, на които почти няма нужда да им се казва нищо - те изучават навиците ти и на втория ден вече знаят какво харесваш, какъв тип животни и птици, как да спрат спрямо разположението на слънцето и пр.

 

Друга основна разлика (освен уменията и знанията на гида) между по-евтините и по-високия клас сафари оператори е техническото състояние на возилата. Никой не е застрахован от авария, но при по-нискобюджетните, тенденцията е това да се случва по-често. Когато сафари оператора притежава и лагера е по-вероятно при такова събитие да може да подмени возилото. Джипа на тази агенция има вътре и инвертор за ток с щепсъли за зараждане на батерии за фотоапарати. Двама човека сме, без да делим с други гости. Гейм драйвс - от тъмно до тъмно (06:30 - 18:30) с пакетирани обяд и закуска без ограничение на километри.

 

Можеш ли да ни кажеш името на тази сафари агенция и съответно на невероятния гид? :)

Връзка към коментар

Можеш ли да ни кажеш името на тази сафари агенция и съответно на невероятния гид? :)

 

Duma Explorer е агенцията, за гида (Сифуни му е първото име) - мога да го коментирам сериозно само след като мине сафарито. Мисля, че всичките им гидове за много добри.

Здравейте  имам резервация за 13,05за Дар ел салаам в Танзания и връщане на 28,05.Сигурно е ще посетим водопада Виктория,В Танзания   на место ли да наема кола и как да се организирам  хотели., кратера, Занзибар с ферибот езерото ...

 

Аз не бих смесвал държави от източна и южна Африка в едно пътешествие. Танзания не е особено добра за self-drive тип пътешествие. Най-добре си хванете някаква местна фирма да ви направи сафарито. Занзибар е лесен за самостоятелно организиране. Повече мога да пиша, когато сте по-наясно какво искате да правите.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Здравей Fly, от скоро съм запален по самостятелните екскурзии :)

Тази година решихме да скокнем до африка ама като прочетох постовете ти малко почнах да се отчайвам.

Все отлагам организацията с идеята че имам време ама то свърши. Полета ни е на 25.02. А това което е запазено е само хотел в Занзибар. Имам изпратени много оферти за Сафарита ама там цените варират от 700 до 1700 долара, като се спряхме на северните резервати и то по точно Серенгети и Нгоронгоро.

Понеже ще ми е за първи път а и жената определено не е фен на палатките мисля че три дни ще ни бъдат достатъчни.

Попрочетох разни неща от тук и определено ще поровя да видя дали мога да скипна агенцията не ми се дават излишни пари на някой за нищо :)

Може ли и заслужава ли си да се направи един трип до езерото Виктория преди или след Сафарите и тогава да се въщаме на Занзибар?

Благодаря Ви предварително за съветите.

 

Цените на сафаритата варират и в много от случаите си има обективни причини за това, въпроса е на вас дали са ви нужни по-скъпи такива. Зависят от нивото на комфорт (някои от палатките са огромни и много луксозни, има и лоджи, като не ви харесват палатки), качество на гидовете, дали делите джип с други хора и пр. фактори.

 

По времето когато отивате, голямата миграция на антилопите гну и зебрите ще бъде в района на езерото Ндуту, южно Серенгети и там е мястото, което искате да посетите в този иконичен парк (по това време). Съответно и най-малко свободни места се намират, както и няма ниско-бюджетни опции. Ndutu Safari Lodge e единствената солидна сграда в района, която не е и от най-скъпите - около 500 долара на човек на вечер с всичко включено.

 

За около 200 долара на човек на вечер можете да спите в централно Серенгети на обществен къмпинг в малка палатка на матраци на земята (без тоалетна вътре). За кратера Нгоронгоро също има различни опции, сравнително евтина и близо до самия кратер е Ngorongoro Rhino Lodge (аз ще отсядам там другата седмица за една вечер). Има и по-скъпи лоджи с директен изглед към кратера.

 

Езерото Виктория сигурно е много интересно, предполагам, че с някакъв обществен транспорт може да се стигне от Аруша. Не знам доколко ще ви стигне времето, Занзибар не е най-добрата отправна точка за изследване на вътрешноста на страната и то при условие, че трябва да се връщате пак там. Не, че не става, вътрешни полети си има и от там, просто се товари бюждета.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Duma Explorer е агенцията, за гида (Сифуни му е първото име) - мога да го коментирам сериозно само след като мине сафарито. Мисля, че всичките им гидове за много добри.

 

Благодаря ти за информацията. Писах им и веднага ми отговориха. Настаняванията и колите им изглеждат супер. И предлагат групи (около 4 човека). Та май ще избера тях за моето сафари през юни-юли. Все още има време де. :)

 

Моля те сподели как е било с тях като мине твоето приключение.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря ти за информацията. Писах им и веднага ми отговориха. Настаняванията и колите им изглеждат супер. И предлагат групи (около 4 човека). Та май ще избера тях за моето сафари през юни-юли. Все още има време де. :)

 

Моля те сподели как е било с тях като мине твоето приключение.

 

За юни-юли няма чак толкова много време. Зависи и къде точно искаш да ходиш. Ако искаш да хванеш голямата миграция на антилопите гну и зебрите как прекосяват река Мара, по-скоро си помисли за Юли-Август и си резервирай нещата отсега.

 

Другият ти вариант е да направиш същото нещо в Масай Мара, Кения. Там може и малко по-бюджетно да се направи и пак да видиш миграцията. Има и някои предимства пред Серенгети - не са толкова строги относно излизането извън пътя, за наблюдение на интересни животни (хищници) и ситуации си затварят очите.

 

Аз днес заминавам, здраве и живот като се върна ще споделя, но аз отивам на специфични места за специфични цели по това време на годината, през лятото е друго. Тогава интереса се измества към други части на парка (Серенгети), както е добре и да се направят другите паркове наоколо - Тарангири, например. Кратера Нгоронгоро е добре по всяко време на годинта.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

За юни-юли няма чак толкова много време. Зависи и къде точно искаш да ходиш. Ако искаш да хванеш голямата миграция на антилопите гну и зебрите как прекосяват река Мара, по-скоро си помисли за Юли-Август и си резервирай нещата отсега.

 

Другият ти вариант е да направиш същото нещо в Масай Мара, Кения. Там може и малко по-бюджетно да се направи и пак да видиш миграцията. Има и някои предимства пред Серенгети - не са толкова строги относно излизането извън пътя, за наблюдение на интересни животни (хищници) и ситуации си затварят очите.

 

Аз днес заминавам, здраве и живот като се върна ще споделя, но аз отивам на специфични места за специфични цели по това време на годината, през лятото е друго. Тогава интереса се измества към други части на парка (Серенгети), както е добре и да се направят другите паркове наоколо - Тарангири, например. Кратера Нгоронгоро е добре по всяко време на годинта.

 

Благодаря ти за информацията. Пожелавам ти да видиш и снимаш всичко тази седмица!

Аз не се опитвам да хвана миграциите (ще ми се да хвана сезон без толкова много туристи), а и най-важното в моето пътуване са планинските горили в Руанда. Затова юни-юли ще е моето сафари и има места дори в груповите сафарита.

Само кажи дали си доволен от фирмата като се завърнеш, за да знам от достоверен източник дали с тях да резервирам. :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте пътешественици,

 

Отскоро съм тук, но успях да изчета почти всички коментари във форума, както и доста други в Trip Advisor относно Танзания и Занзибар. Все още имам разни въпроси и се надявам да ми помогнете.

 

С една приятелка имаме закупени билети с пристигане в Занзибар на 22 май и връщане на 03 юни. Видях, че това не е най-добрия период за посещение, но билетите вече са налице и ще трябва да се  съобразим с този период. Идеята ни е да разгледаме Стоун таун и близките места за 2-3 дена, да направим 4-5 дневно сафари и да се поизлежаваме за 3-4 дни по плажовете. Това ще ни е първото посещение в Африка и всеки съвет ще ни и много полезен. Първоначалната ми идея беше сафарито да е в парк по-близо до Дар ес Салаам, но детската мечта на приятелката е да посети Серенгети. Сега се чудя дали си заслужава повечето пътуване и по-високите разходи, за да посетим Серенгети в края на май?

Кои според вас са парковете, които са най-подходящи за сафари през периода 25-30 май?

Каква цена е разумна за този период?

Видях, че тук препоръчвате Боби турс, но в същото време има доста противоречиви отзиви за тях и тъй като ще сме две сами жени, съм леко притеснена. Може ли, ако някой от вас е ползвал услугите им, да даде малко повече информация? Или да препоръчате друг тур оператор?

Пътуването ни е „бюджетно“, та предпочитаме сафарито да е на палатки.

Кои места и хотели в Занзибар бихте препоръчали за този период от време? И двете не сме почитателки на т.нар. All inclusive и бихме предпочели нормално хотелчета.

 

Предварително благодаря за помощта!

Връзка към коментар

Здравейте пътешественици,

 

Отскоро съм тук, но успях да изчета почти всички коментари във форума, както и доста други в Trip Advisor относно Танзания и Занзибар. Все още имам разни въпроси и се надявам да ми помогнете.

 

С една приятелка имаме закупени билети с пристигане в Занзибар на 22 май и връщане на 03 юни. Видях, че това не е най-добрия период за посещение, но билетите вече са налице и ще трябва да се  съобразим с този период. Идеята ни е да разгледаме Стоун таун и близките места за 2-3 дена, да направим 4-5 дневно сафари и да се поизлежаваме за 3-4 дни по плажовете. Това ще ни е първото посещение в Африка и всеки съвет ще ни и много полезен. Първоначалната ми идея беше сафарито да е в парк по-близо до Дар ес Салаам, но детската мечта на приятелката е да посети Серенгети. Сега се чудя дали си заслужава повечето пътуване и по-високите разходи, за да посетим Серенгети в края на май?

Кои според вас са парковете, които са най-подходящи за сафари през периода 25-30 май?

Каква цена е разумна за този период?

Видях, че тук препоръчвате Боби турс, но в същото време има доста противоречиви отзиви за тях и тъй като ще сме две сами жени, съм леко притеснена. Може ли, ако някой от вас е ползвал услугите им, да даде малко повече информация? Или да препоръчате друг тур оператор?

Пътуването ни е „бюджетно“, та предпочитаме сафарито да е на палатки.

Кои места и хотели в Занзибар бихте препоръчали за този период от време? И двете не сме почитателки на т.нар. All inclusive и бихме предпочели нормално хотелчета.

 

Предварително благодаря за помощта!

Здравей и добре дошла!

Първо за Занзибар, хич да не ти пука какъв сезон го водят, по тези ширини всичко е късмет. Нас Декември-Януари не ни валя изобщо. Като гледам графиката с валежите вашия и нашия период са почти еднакви.

За сафари, най-близо ви е Микуми(не съм ходил, но има магеланци, които са били и вероятно ще се включат в темата), за Серенгети не е най-добрия сезон, но това не означава, че няма да е хубаво сафари.

Fastjet летят евтино от Дар до Килимаджаро, така че няма да е голямо оскъпяването за Серенгети.

С Боби тур аз съм бил и останах доволен, това беше преди 7-8 години, може просто да съм имал късмет. Би трябвало за 4 дни на палатки да излезне около 800$ на човек, вкл храната, входовете, гида, джипа, горивото и т.н., без бакшиша, а там си е 'задължителен'.

В Занзибар бяхме на Паже, по снимки плажът ми се стори най-хубав, освен това искахме да видим ефекта на големите отливи. Тук много хора са били на Джамбиани, според мен там има повече водорасли, но пък на Паже има доста кайт сърфисти, което за мен е минус, нищо че е красиво, шарено по снимките. Бяхме и в Мукундучи, но там няма нищо извън хотела и в общи линии си закотвен ан едно место, но пък е празно и няма никакви досадници по плажа.

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Здравейте пътешественици,

 

Отскоро съм тук, но успях да изчета почти всички коментари във форума, както и доста други в Trip Advisor относно Танзания и Занзибар. Все още имам разни въпроси и се надявам да ми помогнете.

 

Здрасти и добре дошла.

Аз съм от пътувалите до Микуми, който е близо до Дар ес Салам. Пътеписът е тук. Всъшност в секцията Пътеписи има вече няколко разказа за района.

Като за първо сафари останах доволен.

Конкретно за съветите - първи и най-важен здравето :)

Имаме си теми за профилактиката против жълта треска и малария. Прегледай ги.

Спане на палатки не съм правил, но Fly Traveler (предполагам ще се включи като може в темата) е разказвал за особеностите. Не очаквай, че е по-евтино в парка да спиш на палатка. Дори обратното. Трябват си пазачи от дивите животни и т.н.

 

Серенгети според мен си е за цяло пътешествие. Придвижването от там Занзибар е със самолети - не бих определил като евтино или с автомобил - значително по-бавно. Та съчетаването му, не че е невъзможно, но пак срещу по-голяма сума.

 

Ако държиш на бюджетната част, бих посъветвал да останете на Занзибар. Там можеш да видиш например Jozani (малко паркче), да подберете хотелче и плажове както и да разгледаш Стоун таун.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Серенгети според мен си е за цяло пътешествие. Придвижването от там Занзибар е със самолети - не бих определил като евтино или с автомобил - значително по-бавно. 

E как да не е евтино - 60-70$ в двете посоки от Дар, плюс още 60$ в двете посоки от Занзибар, става общо около 130$ на човек.

post-64-0-29677600-1487323690_thumb.png

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

E как да не е евтино - 60-70$ в двете посоки от Дар, плюс още 60$ в двете посоки от Занзибар, става общо около 130$ на човек.

attachicon.gifUntitled.png

 

Ревизия на прибързаното ми мнение - евтино е! Viva FastJet.

Essy, тогава вярно се замислете за трипче из мечтаното Серенгети.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И малко любопитна информация - с малко повече късмет на полетите на Fastjet може да се возите на Ембраер предоставен от България Ер, че даже мисля че и екипажа е техен :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.