Прескочи до съдържание

Акция: да си обновим посетените държави


Препоръчани мнения

  • 1 година по-късно ...
На ‎22‎.‎5‎.‎2017‎ г. в 8:01, Георги Матеев каза:

Та в крайна сметка приемам ISO-то като мотивация и предизвикателство, но с мъка на сърцето признавам, че вероятно никога няма да успея да стъпя на о-в Диего Гарсия и Хърд и Макдоналд :( 

@Георги Матеев има надежда за Диего Гарсия 🙂  https://www.dnevnik.bg/sviat/2019/11/23/3995971_10_hil_dushi_chakat_da_se_vurnat_v_poslednata/?ref=home_layer2

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...
преди 4 часа, neuromancer каза:

А кои са Френски южни територии? Това не са ли Кергелен и подобните, дето няма постоянно население?

Мхм, май са точно те и според Уикипедия, май всеки посетил Реюнион все едно ги е посетил и тях.

https://en.wikipedia.org/wiki/French_Southern_and_Antarctic_Lands

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 23 минути , Polina каза:

Мхм, май са точно те и според Уикипедия, май всеки посетил Реюнион все едно ги е посетил и тях.

https://en.wikipedia.org/wiki/French_Southern_and_Antarctic_Lands

Което е същото, като да си ходил във Вашингтон, и да кажеш, че си бил на Midway 😉

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към коментар

Понеже причината за горните няколко мнения се появи в дискусия от тази тема, свързана с мен, ще се опитам тук да дам моето обяснение. Всеки е свободен да не се съгласи, или да ми опонира с факти, както намери за добре. Стига да успее да се обоснове аргументирано :))

 

преди 9 часа, neuromancer каза:

А кои са Френски южни територии? Това не са ли Кергелен и подобните, дето няма постоянно население?

 

Точно те са, плюс архипелагът Крозе и още няколко отделни, малки, ненаселени острова.
Фр. Ю. Т.  са  френска отвъдморска територия, която обаче не е на пряко подчинение на френското правителство (в Париж). Следователно посещението на Париж не означава автоматично, че и Фр. Ю.Т.  са посетени. Нито де юре, нито де факто. Управлението е делегирано на префект в Реюнион, със седалище обаче не в столицата на о. Реюнион (Сен Дьони), а в Сен Пиер - град в южната част на о. Реюнион. В този смисъл, всеки който е бил в Сен Пиер ( а аз съм бил), и е спал там (по валидиращите събития на domosed), де юре е посетил и Фр. Ю. Т. Макар и де факто да не е стъпвал на нито един от гореизброените острови и архипелази.

N.B.  Фр. Ю. Т. да не се бъркат с Френска Полинезия, както подозирам гледайки списъка, че май са се объркали няколко човека. Макар и наистина, чисто географски да са на юг от Франция, островите на Френска Полинезия не са административно включени към Френските южни територии по официална дефиниция. Те са самостоятелна отвъдморска държава с полуавтономен статут, в състава на Френската Република.

 

преди 5 часа, macf1an каза:

Което е същото, като да си ходил във Вашингтон, и да кажеш, че си бил на Midway 😉

Не съвсем точно 😉

Първо, нека уточним кои всъщност са US  Minor Outlying Islands, или както са записани във форума "Далечни острови - САЩ ".
Според wikipedia:
 

Цитат

The minor outlying islands and groups of islands consist of eight United States insular areas in the Pacific Ocean (Baker Island, Howland Island, Jarvis Island, Johnston Atoll, Kingman Reef, Midway Atoll, Palmyra Atoll, and Wake Island) and one in the Caribbean Sea (Navassa Island).

Също без постоянно население.
Те не се управляват заедно и общо като единна територия. Като например атолът Джонстън е на пряко подчинение на Военното министерство на сащ, а останалите на Дирекцията по опазване на рибните ресурси и дивите животни на САЩ.  Да, в този смисъл се администрират от Вашингтон. Но тъй като не са обособени в единна територия, няма как да им се "зачисли" самостоятелна столица.

 

Тоест, Далечните острови на САЩ нямат унитарна администрация, съответно и обособена столица, както mcf1an се е пошегувал с примера си горе за Вашингтон. Докато в случая с Френските Южни Територии,  Сен Пиер съвсем официално е определен за столица на територията🙂 
 

Да не се приема като заяждане (все пак темата е да си обновим посетените държави), но на мен сега ми стана интересно колко от 13те човека в този форум, отбелязали се като посетили Далечните острови на САЩ, са стъпили поне на един остров/атол от списъка горе. Ще съм изключително благодарен също, ако може да напишат кой точно (само 2 от всички са с публичен достъп). Ще ми/ни е интересно да споделят и как точно са успели да стигнат до него 😜
Joker: Hawaii не са част от US  Minor Outlying Islands 😉 Те са пълноправен официален щат в състава на САЩ, анексирано в края на 19 век полинезийско островно кралство.

  • Харесвам 8
  • Браво 3
Връзка към коментар
преди 3 часа, stanislavpp каза:

‘Що не ги тагна? @cybersimo и @Травеолани  може и да разкажат , ама другите 11 никога не съм ги засичал във форума...

Предполагам когато съм се регистрирала във форума преди 5 години, съм предположила, че Хаваи спадат към Далечните Острови на САЩ. Тъй като от коментара на @wilks очевидно става ясно, че това не е така, си коригирах списъка. 
Всъщност Happy_Traveller ме пита миналата седмица в една друга тема за разликите между Далечните острови на САЩ и Карибите, и помислих, че става въпрос за Хаваи, въпреки че никога не бях чувала да наричат Хаваи “Далечните острови на САЩ” 🙂
 

Иначе Midway Atoll го разглеждах преди седмица-две с Гугъл - нищо интересно не видях 😉

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

@wilks, зарежи ги засега тея скучни Далечни острови. Истинският въпрос е кога ще ходим в Токелау? 🙂

 

P.S. Като пряк очевидец потвърждавам, че си бил в Сен Пиер и (според моите дефиниции) имаме право да си пишем в списъка Френските Южни Територии.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 54 минути , Георги Матеев каза:

@wilks🙂

P.S. Като пряк очевидец потвърждавам, че си бил в Сен Пиер и (според моите дефиниции) имаме право да си пишем в списъка Френските Южни Територии.

Ей сега ме вкарахте в размисъл... да си ги тагна ли или не. Хм. 🙂

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Ако посещението на Сен Пиер дава право в списъка с посетени държави да се впишат Френските Южни Територии, то тогава Антарктида води ли са за посетен, след като във Фр. Ю. Т. се включва и Земя Адели? :huh:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, Георги Матеев каза:

P.S. Като пряк очевидец потвърждавам, че си бил в Сен Пиер и (според моите дефиниции) имаме право да си пишем в списъка Френските Южни Територии.

Само ако си пил кафе в дома на префекта. Може и чай

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 3 минути , домосед каза:

Само ако си пил кафе в дома на префекта. Може и чай

Имаха покана, но пропуснаха. Обаче пиха кафе  с мен. А аз каква територия се броя нямам идея. 😀 Сложни казуси, труден е магеланския живот. 😀

  • Смея се 8
Връзка към коментар
преди 2 часа, П.Кръстев каза:

Ако посещението на Сен Пиер дава право в списъка с посетени държави да се впишат Френските Южни Територии, то тогава Антарктида води ли са за посетен, след като във Фр. Ю. Т. се включва и Земя Адели? :huh:

За мен посещението на юридическата столица на дадена територия е предостатъчно валидиращо събитие, независимо къде се намира физически.

 

Земя Адели не отговаря на това описание.

 

От друга гледна точка... всеки може да брои както и каквото си иска. Това е хубавото на леко сивата материя 😉

преди 2 часа, домосед каза:

Само ако си пил кафе в дома на префекта. Може и чай

Горещ шоколад брои ли се? Както и снимка пред общината?

  • Харесвам 2
  • Шок 1
Връзка към коментар

ами търсих на кирилица и български нямаше, та излезе това

иначе аз не отмятам държави за бройката, а ходя някъде за да правя нещо, общо казано

тоест ако отивам по работа в общината на тия територии или дори да пия кафе с префекта ще си го броя, ако просто минавам през града не бих го броил, но това си е личен избор

Връзка към коментар
преди 5 часа, Георги Матеев каза:

@wilks, зарежи ги засега тея скучни Далечни острови. Истинският въпрос е кога ще ходим в Токелау? 🙂

 

Решаваме го, и тръгваме @Георги Матеев ! 🙂 
Токелау ми е номер едно в списъка с римоутнатите острови!

Номер две ми е Тристан-а, стига да се намери вариант за по-кратко от месец общо с пътя до там.
Даже ходенето до Самоа нарочно го пропускам, и си го пазя точно за Токелау - да ги съчетая, че и без това от там ще трябва да се тръгне, без значение дали по официалния начин с кораба (поне го смениха онова предното корито), или с яхта, ако се съберем повече желаещи. @Двуцветко е ясен, и ти и аз сме говорили с него за Токелау 🙂 

 

Алманахът ми за подходящ период за посещение из всичките тези острови из Пасифика показва, че и за Токелау важи общото правило като за повечето острови в региона, тоест май - октомври. По мои наблюдения обаче, сухият период се измества последните години по към края, което значи, че септември-началото на октомври ще е най-добре. Особено с това плаване  из rough ocean-a от Самоа до там 😉

 

 

преди 11 часа, stanislavpp каза:

‘Що не ги тагна? @cybersimo и @Травеолани  може и да разкажат , ама другите 11 никога не съм ги засичал във форума...

Не съм ги гледал по отделно кой кой е, и по имена. Силно ме изуми бройката, че цели 13 човека са стигнали въобще до тези Далечни острови, и по-точно как са го напрвили 🙂 Тогава предположих, че са се объркали, и са помислили и Hawaii за част от Далечните, затова се опитах да синтезирам и обясня фактологията :))

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 6 минути , wilks каза:

Номер две ми е Тристан-а, стига да се намери вариант за по-кратко от месец общо с пътя до там.

Има 1-2 варианта, при който Тристан да Куня се прави за около 3 седмици общо с пътя от Кейптаун. Най-вероятно ще тръгнем натам през януари или февруари 2021 (топ сезон с най-много травъл опции), но чакам да изкарат графика на корабите.

 

Токелау трябва да го обсъдим по-детайлно и да го напаснем, изисква си доста планиране...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 20 минути , Георги Матеев каза:

Токелау трябва да го обсъдим по-детайлно и да го напаснем, изисква си доста планиране...

Ето брошура за транспорта с новото корито 🙂

https://www.tokelau.org.nz/site/tokelau/Tokelau Brochure final version from Savs.pdf

  • Харесвам 2
  • Шок 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.