Прескочи до съдържание

Акция: да си обновим посетените държави


Препоръчани мнения

преди 7 минути , Георги каза:

Айде стига с тая отговорност, казал съм достатъчно ясно - ИСО и това е. Ако се искат допълнителни територии, няма да са на парче, а искам сериозна аргументация за тях. А не от рода на "тая наркодържава в задния ми двор не я искам", "тасмания на мен ми е много екзотично, не знам за останалите" и т.н. Започва откровено казано да ми писва да ме обвиняваш в някаква безотговорност, само защото не приемам твоето мнение. На първия месец от отварянето на форума имахме човек, който ми каза "отвори такава и такава категория". Отказах му и си тръгна, защото не съм се вслушвал в потребителите, т.е. в него. Имам ли според теб полезен ход, при който да се съобразя с абсолютно всички и всички да са доволни?

 

Не може и няма как да угодиш на всички и нямам никакъв проблем, че не приемаш мнението ми! Единствено имам проблем, че си губим времето, защото си противоречиш.

1. Ако е ИСО, кажи го ясно и да се свършва.

2. От мен имаш подробно и добре аргументирано мнение за 5 критерия за избор на държави.

3. От Oshko също имаш добре аргументирано предложение.

Връзка към коментар

Iso-то за държавите е добра изходна база. Повечето български организации също го ползват. Някои от тях си го допълват и поддържат в малко по-различен вид в зависимост от техните нужди. На много места се среща като класификатор на държавите.

За целите на форума също върши работа, вероятно в над 95%.

Не познавам приложението, което Георги споменава на няколко пъти - това дето визуализира държава/територия чрез ISO кода. Може би има смисъл -  там някой да концентрира усилията си - ако се добави код, който не съществува в ISO-то има ли начин съответното  петънце на картата да "светне".

 

Признавам, че малко ми е чужд спора тук - може би защото имам да "покорявам" трицифрен брой държави, които си имат ISO.

 

Връзка към коментар
преди 28 минути , Георги каза:

За последен път. Този списък Е САМО колекционерски и не е предназначен за полезна информация. Дори и да добавя Северен Кипър, няма гаранция, че ще можеш да видиш хората посетили Северен Кипър, не поемам тази отговорност. Колко пъти да го напиша в тази тема? 

Това, че ти си предвиждал нещо, а потребителите го ползват по друг начин и му се радват, не е болка за умиране. Аз лично три пъти съм ползвал тази функция за да задам конкретни въпроси на конкретни магеланци и съм останал супер доволен, че в подходящия момент получих подходящ бърз отговор по много специфични въпроси. Ако не може да се търси директно кой е посетил Северен Кипър, пак е по лесно да ги търсиш сред тези които са посетили Кипър.

Връзка към коментар
преди 44 минути , Duke каза:

ОК, щом това за теб е достатъчно, коректно и прилично изчерпателно, тогава защо си чешем езиците вече 12 страници? Аз също притежавам сертификат за

одитор по ISO 9001:2000 и ISO 19011:2004, ама честно да ти призная обикновено се допитвам до официалното законодателство... ;)

А, де? Чешем ги, защото zon пусна някакви списъци на други хора, които са се главоблъскали по същата тема, дори отбелязах че това трябва да е базата, от която да тръгнем. Допускам, че може да са стигнали до адекватен резултат, ама не мога да добутам аз да ги погледна още. Най-вече какви прични и аргументи използват. 

 

преди 24 минути , Topfly каза:

Не може и няма как да угодиш на всички и нямам никакъв проблем, че не приемаш мнението ми! Единствено имам проблем, че си губим времето, защото си противоречиш.

1. Ако е ИСО, кажи го ясно и да се свършва.

2. От мен имаш подробно и добре аргументирано мнение за 5 критерия за избор на държави.

3. От Oshko също имаш добре аргументирано предложение.

Не мога да се съглася с твоите критерии, отговорих им един по един. Територия "на края на света" не е нито добре аргументирано, нито обективно. Гръцките острови са масови и за това ги игнорираме не ми харесва също. Не ми отговори и защо трябва толкова да се фокусираме на островите. Предложението на Oshko тепърва ще го погледна, но списъка от уики ми се струва доста случаен, не разбирам по каква категория е включена Република Сръбска, след като е част от федеративна държава, и ако сложим нея не трябва ли да включим всички членове на федерации. Признавам, че и материята не ми е изцяло ясна, точно за това и трябва да има аргументирано включване от хората, които са по в час. 

 

преди 5 минути , Topfly каза:

Това, че ти си предвиждал нещо, а потребителите го ползват по друг начин и му се радват, не е болка за умиране. Аз лично три пъти съм ползвал тази функция за да задам конкретни въпроси на конкретни магеланци и съм останал супер доволен, че в подходящия момент получих подходящ бърз отговор по много специфични въпроси. Ако не може да се търси директно кой е посетил Северен Кипър, пак е по лесно да ги търсиш сред тези които са посетили Кипър.

Това, че го ползват по друг начин не означава, че трябва да вкарвам допълнителни усилия да популяризирам този начин обаче. Позицията ми по разменяне на съвети в лични съобщения съм я казвал няколко пъти, така че обмяна на информация по този начин няма да е нещо, което искам да подпомагам. 

Връзка към коментар
преди 2 часа, Duke каза:

Честно казано в мига, в който Георги е взел решение да излезе от сигурността на критерия "държава" при определяне на списъка, със сигурност е бил наясно какво го чака в тази тема и аз наистина недоумявам какво го е накарало да си сложи този таралеж в гащите. За мен няма по-добро решение от ясните дефиниции във всяка област. Според теорията на държавата и правото, дефиницията за "държава" е съвкупност от 3 основни елемента - население, територия и държавна власт. Ясно и категорично, не търпящо различни тълкувания. Разбира се, съществуват редица спорни територии, които претендират за качеството "държава", но нали затова са актовете на международните организации. В този смисъл, най-удачно от гледна точка обективност, е да се придържаме към списъка на държавите-членки на ООН + Ватикан. Всякакви други опити този списък да претърпява корекции с чисто географски или чисто политически доводи, единствено ще доведе до задълбочаване на субективизма в дискусията и практическото и принизяване до обикновена седянка...

Още веднъж да се самоцитирам, защото предложението на Ошко ни връща в изходна позиция. Или приемаш за критерий официално признат списък, а именно този на независимите държави-членки на ООН и веднъж завинаги приключваш с тълкувателните решения, или продължаваш да затъваш в субективизъм, при който дали ще бъде ISO или нещо друго е все тая... ;)

Връзка към коментар
преди 7 минути , Duke каза:

Още веднъж да се самоцитирам, защото предложението на Ошко ни връща в изходна позиция. Или приемаш за критерий официално признат списък, а именно този на независимите държави-членки на ООН и веднъж завинаги приключваш с тълкувателните решения, или продължаваш да затъваш в субективизъм, при който дали ще бъде ISO или нещо друго е все тая... ;)

Разликата идва от това, че според теб е нужен официален списък на държавите. А не е така, това което е нужно е списък, който да кореспондира на техническото средство, което използваме за визуализация. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Георги каза:

Не мога да се съглася с твоите критерии, отговорих им един по един. Територия "на края на света" не е нито добре аргументирано, нито обективно. Не ми отговори и защо трябва толкова да се фокусираме на островите. Предложението на Oshko тепърва ще го погледна, но списъка от уики ми се струва доста случаен, не разбирам по каква категория е включена Република Сръбска, след като е част от федеративна държава, и ако сложим нея не трябва ли да включим всички членове на федерации. 

Моите критерии са “субективни“ от гледна точка на Магеланцианец и затова ги смятам за по добри.

Не се фокусирам изобщо върху островите, но те са едното от трите неща, които ти се набиват на очи като гледаш картата на света. Какво виждаш като погледнеш картата на света? Виждаш, континенти, държави и острови. Ако кажеш искам да обиколя света, островите са важна част от това да усетиш, че си обиколил света!

Краят на света“ също е доста обективно понятие според мен! Поглеждаш картата на света и си задаваш, кои са най интересните дестинации на север и юг, които мога лесно да посетя със самолет? Аз ги изброих тези дестинации.

Връзка към коментар
преди 1 минута , Георги каза:

нужно е списък, който да кореспондира на техническото средство, което използваме за визуализация. 

А беше толкова лесно още в началото да започнем с това... ;)

 

Виж, не ме разбирай погрешно, аз съм на твоя страна в този тотално безсмислен спор. Просто исках да подчертая, че мача е свирен отдавна и вече е късно за обрати...:P

 

П.П.: Не според мен, според международните организации и правителства е нужен официален списък на всички международно признати страни - ООН отговаря на това желание още през 1945 г.

Връзка към коментар
преди 10 минути , Duke каза:

А беше толкова лесно още в началото да започнем с това... ;)

 

Виж, не ме разбирай погрешно, аз съм на твоя страна в този тотално безсмислен спор. Просто исках да подчертая, че мача е свирен отдавна и вече е късно за обрати...:P

 

П.П.: Не според мен, според международните организации и правителства е нужен официален списък на всички международно признати страни - ООН отговаря на това желание още през 1945 г.

Да, ясно че има нужда от списък за всякакви цели. В случая мен ме интересува просто, че инструмента за визуализация разделя Гренландия от Дания, и ако премахна Гренландия там ще остане бяло петно. Подобно и със Свалбард. Както щеше да има и Великденски остров, ако не беше прикачен към Чили. 

Връзка към коментар
преди 37 минути , Георги каза:

Това, че го ползват по друг начин не означава, че трябва да вкарвам допълнителни усилия да популяризирам този начин обаче. Позицията ми по разменяне на съвети в лични съобщения съм я казвал няколко пъти, така че обмяна на информация по този начин няма да е нещо, което искам да подпомагам. 

Целият спор върви около един иструмент измислен от теб за визуализация на карта кой коя държава е посетил. Когато обаче поискам от теб този инструмент да е още по подробен и полезен, като съдържа повече постетени места, изведнъж казваш, че целта на този инструмент не е да се ползва от потребителите?

Каква е тогава целта на Атласа и защо някой ще го ползва изобщо, ако не да контактува с някого?

Съгласен съм, че не е добре много дискусиите да се капсулират в лични раговори. Намирането на конкретния човек обаче може да ти помгне да го тагнеш в темата или да го подканиш да ти отговори публично в лично съобщение и т.н. Въпрос на организация е да може лесно да се тагват потребили.

Връзка към коментар
преди 2 часа, Topfly каза:

Целият спор върви около един иструмент измислен от теб за визуализация на карта кой коя държава е посетил. Когато обаче поискам от теб този инструмент да е още по подробен и полезен, като съдържа повече постетени места, изведнъж казваш, че целта на този инструмент не е да се ползва от потребителите?

Не знам за кой път да повторя, ограниченито на картата по ИСО код е технологично. Не съм измислил аз нещата от нулата, ползвам готов скрипт на гугъл, на който просто подавам исо кодове и числа. Няма как да реша при кой исо код кои пиксели да светнат, няма как да инсталирам други държави там. Дори да допуснем, че предложенията ти са перфектни те се сблъскват първо с ограниченията на готовата технология, която ползвам и второ с моите способности. Само дискусията ми на лични, която водим за атласа с cck, който ми помага ужасно много е има толкова страници, колкото тази тема.

 

Не знам по какъв по-лесен начин да го напиша - няма как нещо различно от ИСО кодове да се включи в картата и не знам как може да ме критикуваш за нещо, което физически не ми е по силите, дори да допуснем че съм съгласен с идеите ти. 

 

преди 2 часа, Topfly каза:

Каква е тогава целта на Атласа и защо някой ще го ползва изобщо, ако не да контактува с някого?

Целта е да е част от пътешественическа визитка, допълнение към всички други неща в личния профил. Дали ще е профилна снимка от любимо място, дали ще е снимка на корицата, дали ще е титлата, или подписа, дали ще е връзката към flightdiary, полетата с посетените държави и територии са част от този ансамбъл да си направиш профила така както ти харесва и искаш да се представиш пред останалите. Това е основната идея на тези полета, да показват посетените държави на отделния потребител. Чак после идват другите неща - визуализацията на атласа, статистиката кои държави колко са посетени и кой ги е посетил. Чак после идва това, че можеш да използваш информацията евентуално да разбереш дали някой може да ти е от полза. 

 

По какъв начин се възприема цялата съвкупност от тази информация си е решение за всеки магеланец. Наскоро имахме дискусия за профилните снимки, преди време имахме такава и за титлите, подписите също. Ако за теб посетените държави са само възможност за връзка с хората посетили дадена държава, ок, твоя воля. Но не е това основната функция, основната функция е написана в предишния параграф. Ако беше идеята чрез този атлас да се разменят съвети в лични съобщения, най-малко щяхме да имаме някакви критерии какво се брои за посетена държава също, а всичко е абсолютно свободно и доброволно. Както можеш да се напишеш във фейсбук, че си CEO на Apple, ако искаш да създадеш такъв имидж, така и тук не пречи да си нацъкаш всички държави. 

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Изненада!

Темата не е затихнала.

Да разгледаме снимките.

IMG_5297.JPG.92a3b185a933d108ca72697649db87fb.JPG

 

P1120523.JPG.d2e4188c0633efe16a16326e7f09a27c.JPG

 

IMG_6029.JPG.add3997529f9dee6ea37b85c836a1d50.JPG

 

Това са римските базилики (отгоре надолу):

  • Сан Джовани ин Латерано (с двореца Латеран)
  • Санта Мария Маджоре
  • Сан Паоло фуори ле Мура

А какво правят в тази тема?

Правят това, че са ватикански ексклави отвъд водна ивица (Тибър)

Освен това, ако съпоставим отстоянието им от държавата майка предвид размера ѝ с утвърдени в списъка държави майки на отвъдводни ексклави, получаваме, че са равностойно отдалечени с британски ексклав, намиращ се на 3100 км от Лондон, с френски - на 5040 км от Париж - или с американски - на 19200 км от Вашингтон. Формулата за изчисление се пази в редакцията. 

 

Извод: Настоявам да бъдат включени поотделно в Стандартния магелански списък на държави :rtfm:

Предупреждение: има и още 

Редактирано от домосед
  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Ако не друго, поне от темата се образовахме за много интересни "керемидки" тук и там. Сигурно никога, никъде нямаше да прочета за Хърд и Макдоналд. 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Аз да попитам тук:

защо не ми се обновява списъка с посетени държави? В редактиране на профила си влезнах, новата отметка на Чехия си я направих зелена, обаче в списъка на посетени държави не ми пише Чехия като посетена държава?

Някакви идеи защо или какво трябва да направя, за да се актуализира?

Връзка към коментар
Преди 1 час, boogy83 каза:

Аз да попитам тук:

защо не ми се обновява списъка с посетени държави? В редактиране на профила си влезнах, новата отметка на Чехия си я направих зелена, обаче в списъка на посетени държави не ми пише Чехия като посетена държава?

Някакви идеи защо или какво трябва да направя, за да се актуализира?

Просто списъка ти в профила са старите поленца, които са забранени. Скрих ги за да не създават объркване. В момента няма начин да си видиш посетените държави, защото вградения начин показваше един дългичък списък в профила ти, който не се хареса на много хора. До броени дни ще се появи връзка под всяко мнение, чрез която ще можеш да си видиш посетените държави. 

Връзка към коментар
преди 3 минути , Росина каза:

И аз това се чудя?!?!?!?

Нямаме и няма и да имаме правила за това какво се брои за посещение, всеки сам си го решава. Това е още едно гнездо на оси, което нямам намерение да разритвам :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 5 минути , Георги каза:

Нямаме и няма и да имаме правила за това какво се брои за посещение, всеки сам си го решава. Това е още едно гнездо на оси, което нямам намерение да разритвам :)

Правилно :)

Аз имам един приятел дето в рамките на шегата всеки път разказва, как е ходил в щатите, а случката всъщност е как е бил в посолството на щатите и са му отказали виза :) :D 

Пък и да идеш на кръчмата в Димитровград (Сръбско) също не е кой знае какво посещение на Сърбия, но според повечето се брои нали :)

 

Правилата най-добре всеки сам да си ги определя, да няма дразги ;)

Редактирано от boogy83
Връзка към коментар
преди 18 минути , Георги каза:

Нямаме и няма и да имаме правила за това какво се брои за посещение, всеки сам си го решава. Това е още едно гнездо на оси, което нямам намерение да разритвам :)

А не е като да не  сме го подритвали още 2013-а година :biggrin: 

Домосед има интересна концепция по въпроса като въвежда термина "валидиращо събитие" ;)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 9 минути , Фичо каза:

А не е като да не  сме го подритвали още 2013-а година :biggrin: 

Домосед има интересна концепция по въпроса като въвежда термина "валидиращо събитие" ;)

В личната ти класация може да има валидиращи събития, но няма как да ги контролираме тук :)

Връзка към коментар

Новото "бутонче" за държавите е много прилично реализирано, барабар с персоналния атлас, за който си говорим отдавна :)

Има ли техническа възможност същото бутонче (или атласа?) да се вижда и когато се отвори самия профил ?

Повторението на "посетени в" умишлено ли е?

Редактирано от macf1an
Връзка към коментар
На 2.05.2017 г. в 15:52, neuromancer каза:

Ами просто добави тези

и толкова. Като се има предвид, че маркирането на посетени държави е пожелателно, че няма обективни критерии коя държава е посетена, е ясно, че списъка е просто за гъдел. Значи слагаш границата някъде и толкова.

Aми, ДА ,  Просто добави  тези ... и всичко ще е ОК.   Що се дърпаш за 3 острова. Толкова ли е важно да ги няма...

Връзка към коментар
преди 3 часа, macf1an каза:

Има ли техническа възможност същото бутонче (или атласа?) да се вижда и когато се отвори самия профил ?

 

Ще видя, но май няма лесен начин. Атласа със сигурност не, исках да го вкарам в попъп прозореца в отделен таб, но единствения начин да проработи тъпия скрипт се оказа в самостоятелна страница.

 

преди 3 часа, macf1an каза:

Повторението на "посетени в" умишлено ли е?

Това е просто заглавието на полето в профила. Ако махна "Посетени в", тогава при редакция на профила ще пише само Европа, Азия и т.н. и може някой да не се сети, че става въпрос за попълване на посетени държави...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Георги Матеев
На 5/12/2017 в 12:38, Георги каза:

Ако не друго, поне от темата се образовахме за много интересни "керемидки" тук и там. Сигурно никога, никъде нямаше да прочета за Хърд и Макдоналд. 

Мда, след като си прежалих португалските острови (но виж, за Великденския и Хавай няма да забравя лесно) стигнах до извода, че ISO-то не е най-голямото зло на Земята. От списъка научих за съществуването на нови места и се поразрових яко. Например, доскоро не бях чувал за Оландските острови (срам и позор за мен), които всъщност се оказаха много интересно място и "изненада!" - вече имам билет за там :dancing: Та в крайна сметка приемам ISO-то като мотивация и предизвикателство, но с мъка на сърцето признавам, че вероятно никога няма да успея да стъпя на о-в Диего Гарсия и Хърд и Макдоналд :( Поне се образовах.

 

На 5/18/2017 в 19:54, macf1an каза:

Новото "бутонче" за държавите е много прилично реализирано, барабар с персоналния атлас, за който си говорим отдавна :)

И на мен ми допада, доста добре изглежда.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.