Прескочи до съдържание

Няколко часа в Бергамо, дайте идеи?


Георги

Препоръчани мнения

Благодаря за темата, успях доста лесно да се оправя и организирам моите няколко часа в Бергамо. Сигурно вече за десети път кацам или излитам от там и този път реших да видя все пак за какво става дума:) . Кацнахме малко след 8ч, туристическото бюро беше отворило. От там си взех карта на града и карта за цял ден за градския транспорт-5евро. Автобусът спира точно срещу изхода на пристигащи -номер 1. Аз първоначално тръгнах надясно, стигнах почти до рентакарите, после се върнах, за да го видя точно под носа ми-автобуса. Последната спирка е при втория фуникуляр. От там  се разходихме из стария град-доста компактно, събрано, безлюдно по това време.

DSC00768.thumb.JPG.c15e58b6d7edce92a535e3d151baf32c.JPG

Събота сутрин-подготвяха някакъв фестивал. Намерихме и пицарията с пиците на парче-толкова рано не ми се ядеше точно пица, а и с това дебело тесто не ми бяха достатъчно апетитни. Но пицата с лук ме впечатли(по средата).

DSC00784.thumb.JPG.584f879345fc21dda20941aafdffcd76.JPG

 

Хапнахме ето това жълтичкото:

DSC00785.thumb.JPG.e5ff9436f68f3f2464caf61eabd738ef.JPG

Разкошно вкусно  и сладко, напълни ми душата :)

После се качихме с втория фуникуляр. Там просто се поразходихме, снимахме и пихме кафе. Слязохме пак с фуникуляра до стария град-вече се беше напълнило с хора, отворили магазините, заредили с нови видове пици-имаше и една с октопод :) . Изненадах се, че има коли вътре в града-като цяло е много тясно и незнам защо ги пускат вътре. Беше 01.07 -първия ден от намаленията, влязохме в едно магазинче, където всичко беше по 13 евро-от потник до коктейлна рокля :) .Накрая слязохме с фуникуляра, мислехме да се поразходим и в долния град, но точно излязохме от фуникуляра  и дойде автобуса до летището-някак изкушаващо и мързеливо си се върнахме до летището за автобуса до Милано. Без да си даваме никакъв зор, три пъти минахме през стария град + пиене на кафе ни отне около три часа  и половина.

Редактирано от bobole4e
  • Харесвам 9
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Здравейте, някой може ли да ме ориентира за паркинг около долната спирка на фуникуляра и изобщо има ли къде да се паркира там, без значение безплатно/ платено. Иде реч за началото на февруари т.е. мъртъв туристически сезон. Благодаря !

Връзка към мнение
преди 12 минути , bibi каза:

Здравейте, някой може ли да ме ориентира за паркинг около долната спирка на фуникуляра и изобщо има ли къде да се паркира там, без значение безплатно/ платено. Иде реч за началото на февруари т.е. мъртъв туристически сезон. Благодаря !

Мисля, че беше на един завой долната станция. Няма паркинг там. Може би да се качите с колата до горе. Там има платена зона на улицата при последната спирка на аеробуса.

Редактирано от Цвете
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, bibi каза:

Здравейте, някой може ли да ме ориентира за паркинг около долната спирка на фуникуляра и изобщо има ли къде да се паркира там, без значение безплатно/ платено. Иде реч за началото на февруари т.е. мъртъв туристически сезон. Благодаря !

С кола в Бергамо точно не съм ходил никога, но
 - за паркинги в Италия ползвам този сайт - доколкото виждам, има платен паркинг на Via Brigata Alpina Orobica, до Piaza de la Liberta, от там пеша сте за 5мин. до долна станция на долния фуникляр. 
- иначе ако не се лъжа безплатен паркинг има зад гарата, на Piazzale Malpensata , от там отивате на площада пред гарата и хващате автобус до долна станция на фуникуляра и после със същия билт  и на фуникуляра.

Редактирано от Фичо
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Кацаме на Бергамо в 22.15ч. в неделя, началото на март, значи в най-добрия случай излизаме от летището около 23ч.

1. Мога ли от вендинг машина да купя 72-часовата карта за транспорта (гишето няма да работи)?

2. Бихте ли рискували придвижване с автобус до Цита Алта по това време или директно да залагам на такси?

Връзка към мнение
преди 20 минути , jul каза:

Кацаме на Бергамо в 22.15ч. в неделя, началото на март, значи в най-добрия случай излизаме от летището около 23ч.

1. Мога ли от вендинг машина да купя 72-часовата карта за транспорта (гишето няма да работи)?

2. Бихте ли рискували придвижване с автобус до Цита Алта по това време или директно да залагам на такси?

1: Да, на самата спирка е машината, само с пари в брой работи; отделно в автобусите има автомат за билети (не съм сигурен дали издава дневни карти), който приема Виза/Мастъркард

2: Да, последният автобус е в 00,32 https://www.atb.bergamo.it/user/download.aspx?FILE=OBJ00323.PDF&TIPO=FLE&NOME=Orari_invernali_2017-18_airport_bus_WEB.pdf

 

 

Редактирано от 45#2
Връзка към мнение

виж тук: https://www.atb.bergamo.it/it/viaggia-con-noi/linee-e-orari - линия 1 ти трябва

в разписанието дори за събота,неделя и празници има автобуси дори след 23:00, но са на рядко.

Отвън до изхода има машина, от която можеш да си купиш карта. Ползвала съм само 24-часова, не знам има ли 72-часова.

Боби ме е изпреварил.

Редактирано от Zara
Връзка към мнение

Гледах разписанието. Че са на рядко в неделя вечер зимно разписание видях. Но четох и че не всички ходят до Цита Алта и трябвало да се пита шофьора. За това ми се искаше някой опит ако има да каже кое е по-целесъобразно :)

Има 72 часови билети, но не знам дали се продават само на гише или може и от машината.

Връзка към мнение
преди 1 минута , jul каза:

Гледах разписанието. Че са на рядко в неделя вечер зимно разписание видях. Но четох и че не всички ходят до Цита Алта и трябвало да се пита шофьора. За това ми се искаше някой опит ако има да каже кое е по-целесъобразно :)

Има 72 часови билети, но не знам дали се продават само на гише или може и от машината.

В разписанието, което ти пратих, пише кога тръгват и кои отиват до Чита Алта. Макар да е на италиански, не е трудно да се ориентираш. На самите автобуси също има светлинно табло, на което пише докъде е - ако пише Citta Alta, значи дотам отива :)

Връзка към мнение
преди 12 минути , jul каза:

Но четох и че не всички ходят до Цита Алта

Като не ходят, с билета за автобуса можеш да хванеш фуникуляра и пак да стигнеш до стария град. :)

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте. 

Планувам пътуване до Бергамо, Милано и езерото Комо, заедно със сина ми (тийнейджър на 14) и имам няколко въпроса. Кацаме в Бергамо късно вечерта и мисля до го ползвам като отправна точка. Планирала съм нощувка в Бергамо. На сутринта пътуваме до Милано и тук идва първи въпрос. Какво би било интересно в Милано за 14 годишен тийн, пристрастен към компютърните игри :) Мислех за музея на Леонардо да Винчи? Няколоко часа там, после дуомото, малко мотаене из площада и вечерта отново в Бергамо. На следващия ден ми се иска да отидем до езерото Комо. Разглеждам транспорт от Бергамо до Комо или до Варена (не намирам да има директен транспорт, все е със смяна :( ) кое е по удачно според вас? И тези корабчета из езерото как се движат. С един билет няколко градчета ли се обикалят или само от точка до точка?

Вечерта се прибираме пак в Бергамо и на третия ден съм предвидила да разгледаме Бергамо. Тук ми е най-ясно какво да правя, благодарение на подробният план но Фичо от 2 станица на темата.  

Ще ви бъда много благодарна за съвети :)

 

П.с. забравих да спомена датите 06.04 - 09.04. Надявам се времето да е хубаво за езерото

Редактирано от Slavena
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте,

на връщане от Мароко ще имаме няколко часа свободни и мислим да се разходим в Бергамо. Въпроса ми е къде да си оставим багажа през това време? Има ли някъде място на летището където може да се остави и колко ще ми струва това удоволствие, някой знае ли? 

Връзка към мнение

Виж този пост https://magelanci.com/forums/topic/2360-няколко-часа-в-бергамо-дайте-идеи/?do=findComment&comment=170227.

Ние също като посетихме Бергамо си оставихме куфарите в шкафчетата на автогарата. Необходимо е само да имате монети, за да не търсите да разваляте.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , Милен Вълчев каза:

Виж този пост https://magelanci.com/forums/topic/2360-няколко-часа-в-бергамо-дайте-идеи/?do=findComment&comment=170227.

Ние също като посетихме Бергамо си оставихме куфарите в шкафчетата на автогарата. Необходимо е само да имате монети, за да не търсите да разваляте.

 

Добре, а колко струваха тези шкафчета, спомняте ли си?

Връзка към мнение

http://www.visitbergamo.net/en/left-luggage/

 

http://www.bergamo-airport.com/facilities.html

На летището 3 евро на ден до 25 кг, 5 евро над 25 кг.

Редактирано от Тони
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Мирослав Василев
преди 29 минути , Тони каза:

На летището 3 евро на ден до 25 кг, 5 евро над 25 кг.

На летището е фиксирана цената от 5€ без значение от големината.

Връзка към мнение
Мирослав Василев
преди 5 минути , Тони каза:

Това е на пристигащи.

20180222_135933.jpg

Да, преди две седмици там си оставих ме багажа и цената беше 5€. На сайта на летището, също я има тази информация. Може би са я променили скоро.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Върнахме се от Бергамо, та да споделя туй-онуй :)

1. В неделя вечерта като кацнахме леко предсрочно се оказа, че следващия автобус е след 1 час, след което още 40 минути път ни се видяха много. Таксито ни струваше 25 евро до Чита Алта вечерта, през деня май е на половина.

2. Машини за билети има на всяка спирка. Карти за 24 и 72 часа може от вендинг, но не навсякъде. Примерно за нас беше най-близо спирката на горния фуникуляр, където машината е стара и приема само монети. Купихме от горната спирка на долния фуникуляр. Билетът се валидира при първото качване и после не се маркира повече (ние си го напечатахме 2 пъти, защото си мислех, че трябва всеки път да се отразява примерно като в английското метро). Остана ми неизвестно при това положение как ще разберат дали си ползвал само отиване и връщане до летището или си си поразходил 2-3 пъти до там и обратно? Между другото ни провериха билетите точно като слизахме на летището.

3. Последният ден валеше проливен дъжд и решихме да го оползотворим в Орио Център. На ниво -1 червен и оранжев паркинг има място за оставяне на багаж, в кутиите спокойно влиза ръчен багаж + връхна дреха. Заключва се с монета от 1 или 2 евро, които се прибират обратно, като отключиш. Не е за време. 

4. Бергамо беше приятна изненада за мен, въпреки големите ми очаквания. Така и не остана време да излезем извън града. 3 дни бяха недостатъчни при положение, че времето беше зимно, което изключва примерно ботаническата градина и други открити неща. В понеделник почти нищо не работи, включително голяма част от ресторантите. Във вторник също някои ресторанти, Академия Карара, така че проверявайте предварително според интересите си. Това за стария град. 

5. Храна - отлична и в огромни порции. Някои от ресторантите са доста скъпи (например 75 евро на човек за дегустационно меню без вино). За любителите на по-изисканите менюта - на горната станция на горния фуникуляр има Мишленски ресторант, до който не стигнахме. Има доста ресторанти, които предлагат първо, второ, десерт, чаша вино и вода за 25-35 евро на човек вечер и по-евтино дневно меню. На всички отвън има менюта, така че няма как да има неприятни изненади. В Чита Алта ние много харесахме http://www.ilsolebergamo.com/eng/ristorantepizzeria.html - чудесно обслужване, страхотна храна в огромни количества. Препоръчвам печен заек с полента, домашното вино е много добро, пиците също. Намира се на пъпа на Стария град буквално, на ъгълчето срещу площад Векия. Нетуристическо място, което е леко скатано и трудно ще откриете без навигация е http://www.ilcircolinocittaalta.it/ - собственост на местния кооператив, помещава се в бившия затвор :) Там ядох местната равиолоподобна паста и отлично приготвена риба-дракон. Предлага се обедно меню от първо, второ, вино и вода за 14 евро на човек с включено обслужване. Чудесна пица и други неща в http://www.ristorantemimmo.com/il-ristorante/menu/, а точно отсреща при Мими има леко хапване и Aperetivo вечерта. В този ред много ми допадна Аперетивото в http://www.ilbobino.it/ на площад Либерта в Новия град - приятна музика, добро настроение, усмихнати хора.

 

  • Харесвам 13
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

...на човек! За тези пари ще си наеме човек такси от и до града + стая в приличен хотел със закуска... 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.