Прескочи до съдържание

Исландия и Гренландия през август


Георги Матеев

Препоръчани мнения

Георги Матеев

Изпадна ми много приемлив маршрут до Исландия от 18 до 25 август и... не ми трябваше дълго време за да реша :) Полетите са София-Копенхаген-София (през Берлин с Air Berlin) + Копенхаген-Рейкявик-Копенхаген (директен с Icelandair). Двата билета излезнаха общо 239 евро благодарение на все още работещите ваучери за намаление от airfasttickets.de / airfasttickets.co.uk.

Опцията с летене направо до Копенхаген ми допадна защото така се спестяват супер неудобните часове на Wizz от/до Малмьо + допълнителните разходи и загубено време по трансфера Малмьо-Копенхаген-Малмьо. Въобще да не споменавам, че Wizz билет София-Малмьо-София през август излиза около 350 лв. с чекиран багаж...

 

Не съм летял с Air Berlin досега и не знам каква е багажната им политика като "low-cost" компания. В цената на техен билет обикновено включва ли се някакъв чекиран / ръчен багаж?

 

Също така някакви идеи за сравнително евтино настаняване в по-централната част на Рейкявик? Нямам абсолютно никакви претенции, с изключение на това да има интернет.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Изпадна ми много приемлив маршрут до Исландия от 18 до 25 август и... не ми трябваше дълго време за да реша :) Полетите са София-Копенхаген-София (през Берлин с Air Berlin) + Копенхаген-Рейкявик-Копенхаген (директен с Icelandair). Двата билета излезнаха общо 239 евро благодарение на все още работещите ваучери за намаление от airfasttickets.de / airfasttickets.co.uk.

 

Опцията с летене направо до Копенхаген ми допадна защото така се спестяват супер неудобните часове на Wizz от/до Малмьо + допълнителните разходи и загубено време по трансфера Малмьо-Копенхаген-Малмьо. Въобще да не споменавам, че Wizz билет София-Малмьо-София през август излиза около 350 лв. с чекиран багаж...

 

Не съм летял с Air Berlin досега и не знам каква е багажната им политика като "low-cost" компания. В цената на техен билет обикновено включва ли се някакъв чекиран / ръчен багаж?

 

Също така някакви идеи за сравнително евтино настаняване в по-централната част на Рейкявик? Нямам абсолютно никакви претенции, с изключение на това да има интернет.

 

До Исландия за 239 евро от България е чудесно, особено с включен багаж :) Мисля, че всички билети, които продава Air Berlin извън техния сайт са FlyClassic, .т.е с включен куфар, това трябва някак да го провериш допълнително или в мейла с потвърждението или някъде из сайта им. 

 

Може да пробваш airbnb, центъра на Рейкявик е доста компактен, не препоръчвам да си някъде в покрайнините. Когато съм ходил все е било с други хора, така че сме си наемали апартаменти. Сега гледам, че са доста скъпи в твоя период, горе-долу 100 евро на вечер е минимума, така че със сигурност към airbnb се ориентирай според мен. Но си поеми малко въздух и си направи плана първо, кощунство е цяла седмица да караш в Рейкявик, мръдни малко из държвата :)

Връзка към коментар
Георги Матеев

До Исландия за 239 евро от България е чудесно, особено с включен багаж :) Мисля, че всички билети, които продава Air Berlin извън техния сайт са FlyClassic, .т.е с включен куфар, това трябва някак да го провериш допълнително или в мейла с потвърждението или някъде из сайта им. 

 

Може да пробваш airbnb, центъра на Рейкявик е доста компактен, не препоръчвам да си някъде в покрайнините. Когато съм ходил все е било с други хора, така че сме си наемали апартаменти. Сега гледам, че са доста скъпи в твоя период, горе-долу 100 евро на вечер е минимума, така че със сигурност към airbnb се ориентирай според мен. Но си поеми малко въздух и си направи плана първо, кощунство е цяла седмица да караш в Рейкявик, мръдни малко из държвата :)

 

В потвърдителният имейл не пише нищо конкретно специално за багажа, затова попитах. Ще проверя директно при Air Berlin, но ако в цената е включен и чекиран багаж ще е просто прекрасно :)

 

Да, май към airbnb ще се ориентирам, хотелите са с ужасни цени, ама предполагам е нормално за краткия летен сезон там.

 

Иначе със сигурност няма да седя цяла седмица там. Първоначалният план е 3 дни Гренландия (има една много тарикатска оферта за Ilulissat, заради която всъщност се навих за цялото пътуване до Исландия) + 1/2 дни Рейкявик + 1/2 дни из исландската провинция.

 

Според теб 1 ден за Рейкявик достатъчен ли е? Предполагам извън града ще има по-интересни неща за зяпане.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

При това положение, че ще си 3 дни в Рейкявик може би няма смисъл да сменяш спането значи. Всъщност, много ключов въпрос е дали шофираш и имаш ли намерение да взимаш кола под наем?

 

За самия град не повече от ден. И не, че не си заслужава, но не за това си там и ще го разбереш в момента, в който излезеш от Рейкявик и тръгнеш по южния бряг например :)

Връзка към коментар
Георги Матеев

Всъщност, много ключов въпрос е дали шофираш и имаш ли намерение да взимаш кола под наем?

 

Шофирам, но специално за наемането на кола много се колебая. Без МПС много ли си безпомощен там? :)

Връзка към коментар

Шофирам, но специално за наемането на кола много се колебая. Без МПС много ли си безпомощен там? :)

 

Хич не си безпомощен, но голяма част от красотата е да караш по пътищата и да спираш където намериш за добре, за колкото време решиш. Алтернативата са ти автобусните турове, едва ли има смисъл да ти изброявам плюсовете и минусите и на двете неща :) Шофирането е изключително лесно, особено след като излезнеш от Рейкявик. 

 

Това, което ще ти даде колата като възможност е да отидеш чак до Jokulsarlon според мен в един ден, да преспиш някъде там и да се върнеш обратно на следващия. Туровете ходят само до Vik (или поне тези турове, които не са на луди цени), а публичния транспорт като цяло е несъществуващ. Има май някакви автобусчета междуградски, но ще е чудо да ти съвпаднат с графика. 

 

Иначе за дните ти, нещо такова:

1 ден Рейкявик + Синята Лагуна

1 ден Златния Кръг (Golden Circle)

1 ден Южния бряг до Vik.

 

Ако имаш още един ден, то третия можеш да го разтегнеш до Jokulsarlon с колата както отбелязах. Ако нямаш, пак само до Vik. Прегледай как са цените на колите, виж http://re.is - една от многото фирми с автобусни турове и почти еднакъв продукт и сравнявай и преценявай. Аз съм супер фен на колата, пак да си кажа :)

 

Утре се открива една фотоизложба посветена на Исландия, има тема в общи приказки тук. Аз ще ходя, ако искаш заповядай да полафим още, по-визуално да обсъдим как се стига до тази и до онази снимка :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Георги Матеев

Хич не си безпомощен, но голяма част от красотата е да караш по пътищата и да спираш където намериш за добре, за колкото време решиш. Алтернативата са ти автобусните турове, едва ли има смисъл да ти изброявам плюсовете и минусите и на двете неща :) Шофирането е изключително лесно, особено след като излезнеш от Рейкявик. 

 

Това, което ще ти даде колата като възможност е да отидеш чак до Jokulsarlon според мен в един ден, да преспиш някъде там и да се върнеш обратно на следващия. Туровете ходят само до Vik (или поне тези турове, които не са на луди цени), а публичния транспорт като цяло е несъществуващ. Има май някакви автобусчета междуградски, но ще е чудо да ти съвпаднат с графика. 

 

Иначе за дните ти, нещо такова:

1 ден Рейкявик + Синята Лагуна

1 ден Златния Кръг (Golden Circle)

1 ден Южния бряг до Vik.

 

Ако имаш още един ден, то третия можеш да го разтегнеш до Jokulsarlon с колата както отбелязах. Ако нямаш, пак само до Vik. Прегледай как са цените на колите, виж http://re.is - една от многото фирми с автобусни турове и почти еднакъв продукт и сравнявай и преценявай. Аз съм супер фен на колата, пак да си кажа :)

 

Утре се открива една фотоизложба посветена на Исландия, има тема в общи приказки тук. Аз ще ходя, ако искаш заповядай да полафим още, по-визуално да обсъдим как се стига до тази и до онази снимка :)

 

Благодаря много за инфото, кажи-речи съвпада с това което изровичках и аз. По принцип утре следобед трябваше да пътувам към Варна, но ще опитам да променя тръгването за четвъртък сутрин и ако успея ще мина на фотоизложбата за да полафим повече на исландска тематика :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Още малко, ето ги организираните турове, вървят по същия маршрут, който ти предлагам аз с колата. Да си прецениш финансово и всичко, има карти и да се ориентираш кое къде е :)

 

Южния Бряг: https://www.re.is/day-tours/south-shore-adventure

Златния Кръг: https://www.re.is/day-tours/the-golden-circle

Синята Лагуна: https://www.re.is/day-tours/blue-lagoon

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Георги Матеев

http://www.capitalinn.is/ - този хо(с)тел много встрани ли изглежда от центъра?

 

Намерих го през orbitz на супер изгодната цена от 70 евро на нощ (със закуска), а е доста приличен.

Връзка към коментар

http://www.capitalinn.is/ - този хо(с)тел много встрани ли изглежда от центъра?

 

Намерих го през orbitz на супер изгодната цена от 70 евро на нощ (със закуска), а е доста приличен.

 

На 3км е от централната шопинг улица и на 4 от крайбрежната. Бих казал, че за рейкявикски стандарти си е доста далеч... Но, ако се спреш на туровете предполагам ще е ОК. Всички те взимат и връщат от хотелите и при положение, че два дни ще имаш турове то отдалечеността не е чак такъв проблем. Ама...ти ще си прецениш, до колко ти е важно да се прибираш често през деня или като излезеш веднъж може да не се връщаш повече.

Връзка към коментар

Остави тези турове, наеми си кола, извън Рейкиявик може да караш 100 км. и да не срещнеш друга кола. Отиди до Йокулсарлон, за мен това е най-красивото място в Исландия. Всъщност аз съм човек, който природата не му е в кръвта, винаги ме е влечала архитектурата, но Исландия просто ми грабна сърцето, това да си направиш извода за красотата на страната. Ако не вземеш кола, нищо няма да видиш. Сега ще поразровя, ние спахме в тройна стая в Рейкиявик за 45 €, но не беше съвсем в центъра, хотела беше 3*, ако си с кола, това няма значение, а колата беше за 400€ за една седмица, ако решиш ще търся и за нея, но в Исландия Рейкиявик е най-слабото място, има толкова красота из острова, че просто не си заслужава да отидеш до там и да не я видиш.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Георги Матеев

До Исландия за 239 евро от България е чудесно, особено с включен багаж :) Мисля, че всички билети, които продава Air Berlin извън техния сайт са FlyClassic, .т.е с включен куфар, това трябва някак да го провериш допълнително или в мейла с потвърждението или някъде из сайта им. 

 

Проверих на сайта на Air Berlin. Със сигурност имам чекиран куфар 23 кг, влиза в цената на билета  :dancer:

Връзка към коментар

Първоначалният план е 3 дни Гренландия (има една много тарикатска оферта за Ilulissat, заради която всъщност се навих за цялото пътуване до Исландия)...

 

С това направо ми закова вниманието :) Гренландия... Никога не съм планирала за там, ама то покрай вас B) Ще споделиш ли повече? 

Връзка към коментар
Георги Матеев

С това направо ми закова вниманието :) Гренландия... Никога не съм планирала за там, ама то покрай вас B) Ще споделиш ли повече? 

 

Честно казано за момента няма много за споделяне. Намерих си интересна оферта с тръгване от Рейкявик и в момента съм на етап комуникация с травъл агенцията. Сега проверяват дали има свободни места в самолета, както и за хо(с)телското настаняване там, тъй като наличността се оказа доста ограничена, явно топ сезона си казва думата. Надявам се да потвърдят финално всичко, ако не - ще търся друг вариант.

 

Иначе това е конкретната оферта за така нареченият self guided tour:

 

http://www.greenland.is/short-breaks/icebergs-and-whales/

 

Включва разходка с лодка сред айсбергите и наблюдаване на китове + доста свободно време за размотаване / разглеждане на района, което много ми допадна. Не обичам от сутрин до вечер да препускам организирано с група.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Честно казано за момента няма много за споделяне. Намерих си интересна оферта с тръгване от Рейкявик и в момента съм на етап комуникация с травъл агенцията. Сега проверяват дали има свободни места в самолета, както и за хо(с)телското настаняване там, тъй като наличността се оказа доста ограничена, явно топ сезона си казва думата. Надявам се да потвърдят финално всичко, ако не - ще търся друг вариант.

 

Иначе това е конкретната оферта за така нареченият self guided tour:

 

http://www.greenland.is/short-breaks/icebergs-and-whales/

 

Включва разходка с лодка сред айсбергите и наблюдаване на китове + доста свободно време за размотаване / разглеждане на района, което много ми допадна. Не обичам от сутрин до вечер да препускам организирано с група.

 

Много ми хареса! Обаче... Цената излиза 1030 паунда/1300 евро. И това само за три дни. Вярно, Гренландия, но направо вледеняващо скъпо ми изглежда :) 

Връзка към коментар
Георги Матеев

Много ми хареса! Обаче... Цената излиза 1030 паунда/1300 евро. И това само за три дни. Вярно, Гренландия, но направо вледеняващо скъпо ми изглежда :)

 

Всъщност, това е прилична оферта за тази изолирана дестинация. Всичко в Гренландия е неприлично скъпо, но пък и пътуването дотам е един път в живота дето се вика.

 

За сравнение виж какви са цените по отделно, ако си организираш сам нещата:

 

- билет Reykjavik-Ilulissat-Reykjavik през август излиза 1300-1400 евро (!), погледни http://www.airiceland.is

- 2 нощувки в хотел излизат 400 евро

- турът с лодката е около 250 евро

 

То само самолетният билет струва колкото цялата оферта на агенцията :)

 

Да, скъпо е, но колкото толкова. Както с wilks си коментирахме вчера - удоволствието няма цена...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Всъщност, това е прилична оферта за тази изолирана дестинация. Всичко в Гренландия е неприлично скъпо, но пък и пътуването дотам е един път в живота дето се вика.

 

За сравнение виж какви са цените по отделно, ако си организираш сам нещата:

 

- билет Reykjavik-Ilulissat-Reykjavik през август излиза 1300-1400 евро (!), погледни http://www.airiceland.is

- 2 нощувки в хотел излизат 400 евро

- турът с лодката е около 250 евро

 

То само самолетният билет струва колкото цялата оферта на агенцията :)

 

Да, скъпо е, но колкото толкова. Както с wilks си коментирахме вчера - удоволствието няма цена...

 

Няма две мнения по въпроса за последното! Както беше написала една съфорума в един пътеписите, дано не ме хване Алцхаймер, че аз инвестирам основно в спомени  B)

 

Със сигурност си прав, просто се изненадах. Не бях проверявала досега. Последните дни "страдах" и се опитвах да приема цените по Южна Африка и сафаритата. Сега очаквах по прохладни температури, но те направо ме вледениха  :blink:

 

Което ми напомни преди две години, когато без да искам навързах едно служебно пътуване до Япония - ошашардисах се от стандарта и си викам - това най-скъпото място... гррррр, а после попаднах в Норвегия - частно скитане, и там направо припаднах... хаха... Да не се отвличам.

 

Уникални дестинации, Исландия направо ми подпали мозъка с тия пътеписи, а ти сега Гренландия... Ще чакам с огромно нетърпение разказите ти. Благодаря!

Връзка към коментар
Георги Матеев

Няма две мнения по въпроса за последното! Както беше написала една съфорума в един пътеписите, дано не ме хване Алцхаймер, че аз инвестирам основно в спомени  B)

 

Със сигурност си прав, просто се изненадах. Не бях проверявала досега. Последните дни "страдах" и се опитвах да приема цените по Южна Африка и сафаритата. Сега очаквах по прохладни температури, но те направо ме вледениха  :blink:

 

Което ми напомни преди две години, когато без да искам навързах едно служебно пътуване до Япония - ошашардисах се от стандарта и си викам - това най-скъпото място... гррррр, а после попаднах в Норвегия - частно скитане, и там направо припаднах... хаха... Да не се отвличам.

 

Уникални дестинации, Исландия направо ми подпали мозъка с тия пътеписи, а ти сега Гренландия... Ще чакам с огромно нетърпение разказите ти. Благодаря!

 

Скандинавието по принцип хич не се слави с ниски цени. А Япония според мен пък далеч не е толкова скъпа, колкото всички я изкарват.
 
Аз и от стандарта в Исландия леко се шокирах и още съм в потрес от цените на хо(с)телите през лятото, но там е наистина уникално и ще стискам зъби  :lol: А ако се потвърди и Гренландия просто ще бъда най-щастливия човек на света. Тази дестинация ми е мечта от поне 10 години.
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Относно Air Berlin - не ги разглеждай като low-cost. Не са и не трябва да си смъкваш очакванията към тях.

Просто предлагат (тук-там) JustFly тарифата си, която е без чекиран багаж и само с онлайн чекин.

Една препоръка - не си губи милите в тях, пиши ги някъде по партньорите.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Георги Матеев

Вече е официално и МНОГО се развълнувах - пътуването ми до Гренландия току-що се потвърди!  :santa:

 

Hi Georgi,

 
we have booked for you the Icebergs and Whales tour (20-22 August).
 
Your flight is with AirIceland at 11:15 from Reykjavík domestic airport. Your flight back is at 13:15 from Ilulissat.
 
Everything is 100% confirmed - flight, accommodation and whale safari.

Дръжте се китове, скоро идвам  :sungum:
 
Между другото едва сега осъзнах, че ICELANDAIR и АIR ICELAND са две съвсем различни авиокомпании.
  • Харесвам 13
Връзка към коментар
Георги Матеев

Недей така, някои неща изискват време и стават бавно. На мен ми отне около 10 години за да си сбъдна тази мечта.

 

Важното е, че ще пренесем магеланския дух и дотам... Обещавам много снимки и фото-разказ после.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.