Прескочи до съдържание

Как финансирате пътуванията си?


Препоръчани мнения

Интересен въпрос. И аз съм се питала (без да съм питала). 

 

При мен - единствено самофинансиране от заплата :) И служебни пътувания, но не чак толкова често, колкото ми се е искало. Но пък далечните дестинации са били само служебни. Сега ще имам и мои. Имало е паузи, когато никъде не съм можела да си позволя да отида. Тогава съм се качвала на автобус в нощен Лондон на втория етаж и съм обикаляла уникалните красоти. Сетивата ми имат нужда от дрога. 

 

Тук е момента да кажа, че искрено се възхищавам на хората тук. Вероятно има хора с по-сериозни възможности, но повечето са си съвсем нормални. Как звучи :rolleyes: Когато бях в България, не съм успявала с такива пътувания. Моите комплименти, казано най-искрено! Смятам, че имаме нужда от точно такова излъчване, каквото виждам тук. Така че искрено ви се радвам!

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Тук е момента да кажа, че искрено се възхищавам на хората тук. Вероятно има хора с по-сериозни възможности, но повечето са си съвсем нормални. Как звучи :rolleyes: Когато бях в България, не съм успявала с такива пътувания. Моите комплименти, казано най-искрено! Смятам, че имаме нужда от точно такова излъчване, каквото виждам тук. Така че искрено ви се радвам!

Ами вече и ние българите станахме европейци ;) .

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ами вече и ние българите станахме европейци ;) .

 

Много повече от някои 'европейци', бих казала... Но не това исках да кажа, не обичам да правя сравнения :) Просто се радвам на излъчването на такова общество. 

Връзка към мнение

Преди време пътувахме само когато имахме събрана сумата за дадено пътешествие. Сега сме го ударили през просото и като повечето тук "изплащаме" пътуването на части  :) . Не инвестирам пари в каквито и да е вещи, нито правя ремонти на апартаменти и коли, но от време на време ми се появяват и други приоритети, така че ми се случва да пропусна понякога някое и друго желано пътуване, за съжаление...

Между другото и аз съм приятно изненадана, че има доста хора, които предпочитат да се лишат от нещо материално, за да пътуват!

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Ами финансирам пътуванията си с много желание и спестяване от заплата. Просто пътуванията са приоритет № 1 и за тях  заделям пари за сметка на много други неща- излизане по заведения, скъпи дрехи, почивки на море и планина, уикенди, новогодишни и други подаръци, ремонти и т.н. Всяко пътуване е било за сметка на нещо друго, но мисля, че инвестицията си е заслужавала. Разбира се, това което си позволявам сега преди 5 или 10 год. не можех да си го позволя. Е, научих се и как при пътуване да спестя някой лев /напр. от комисионната за тур агенциите/, избягвам да пътувам в периодите, когато е най-скъпо. Има обаче още много дестинации, които не мога да си позволя.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Приключих предсрочно с ипотеката и неусетно замених вноските по нея за билети и резервации. Пътуванията се увеличиха, а салдото по сметката се запази. :)  Вече не мисля само за евтини СПА уикенди, а най-вече за евтини полети.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз със отпуската нямам проблем, на държавна работа съм и имам 36 дни, е, не мога да ги взема на един път, но примерно 20 мога, със уикендите между тях стигат за едно стабилно далечно пътуване. Аз съм на мнение, че не си заслужава дълъг полет за 10 дни, ако ще летя по 2 дена до някъде предпочитам там да видя максимално от мястото. Имам обаче друг проблем: ноември, когато се правят графиците, аз винаги трябва да съм с купени билети и да знам точните дати, че в противен случай, ако не съм предвидили дните в графика, може да стане голяма разправия, не вярвам да се стигне чак до там, да не ме пуснат, но предпочитам да избегна ядовете. Затова винаги купувам билетите много рано, но така пък имам достатъчно време да си направя подробна организация и да изровя най-евтините начини за всичко, а и хващам добри цени. От моята практика, без да претендирам, че имам много такава съм разбрала, че колкото по-рано, толкова по евтино. Е, изкачат и евтини оферти в последната минута, но това не е моя начин, макар, че винаги следя например хотелите и досега само веднъж съм сменила в последната минута един хотел в Петра за същата сума, но повече звезди. В другите случаи евтините са свършили и са останали все по-скъпи. Иначе гледам да изцеждам на макс времето, когато съм на път. Обикалям, гледам, не се спирам и не почивам. Това, в една друга тема беше коментирано, но аз съм от хората, които препускат и това им харесва. Ако трябва няма да спа, за да пътувам през нощта и през деня да гледам и това ми харесва, почивам като се върна.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Много интересна дискусийка се заформи :P

Някои неща не струват пари. Аз например имам много приятели в цял свят. Някои от тях са ми много добри и са ме канили на гости, аз тях също. Така че едно такова изживяване е уникално, а и намалява от разходите за престоя. Предпочитам да вложа спестените от едно такова нещо пари в организацията на едно гостуване на приятел чужденец, вместо да храня собствениците на хотелите.....

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много интересна дискусийка се заформи :P

Някои неща не струват пари. Аз например имам много приятели в цял свят. Някои от тях са ми много добри и са ме канили на гости, аз тях също. Така че едно такова изживяване е уникално, а и намалява от разходите за престоя. Предпочитам да вложа спестените от едно такова нещо пари в организацията на едно гостуване на приятел чужденец, вместо да храня собствениците на хотелите.....

Това е много добре, само, че аз нямам приятели по света.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това е много добре, само, че аз нямам приятели по света.

Надявам се, че ще можеш да намериш в хода на живота (ако имаш и желание)......ако ли пък не има Couchsurfing, чуждестранни форуми и други варианти. Въобще както казах, човек може да бъде креативен и трябва малко или много да рискува... това си е в реда на нещата за един пътешественик :)

Редактирано от Пътувко
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Да, ама пък някои имаме явно.

Това ми напомни, че никога не съм плащала нощувки в Лондон, около Франкфурт, в Барселона и в Австралия. Това съвсем не е малко облекчение.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Знам за Couchsurfing, просто не си падам по това. Не се сприятелявам така лесно и не се доверявам на непознати, а и като пътувам обикновено препускам и се съсредоточавам върху други неща, нямам време да обръщам съответното внимание на домакините. Предпочитам евтините хо(с)тели и личното пространство. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И ние имаме приятели в чужбина, но честно казано предпочитам да сме в хотел. Рядко съм се възползвала от покани за спане, защото все пак - едно е да се отбиеш за една вечер, друго е за за 5 дни или седмица. Ако целта на пътуването е да се видиш с този приятел - ок, но ако съм тръгнала на екскурзия - избирам да сме на хотел ! Поне моето виждане е такова :) !

  • Харесвам 17
Връзка към мнение

И ние имаме приятели в чужбина, но честно казано предпочитам да сме в хотел. Рядко съм се възползвала от покани за спане, защото все пак - едно е да се отбиеш за една вечер, друго е за за 5 дни или седмица. Ако целта на пътуването е да се видиш с този приятел - ок, но ако съм тръгнала на екскурзия - избирам да сме на хотел ! Поне моето виждане е такова :) !

 

+1

 

Единственото изключение от правилото е Лондон, защото там отсядаме при сестрата на съпругата ми и наистина няма вариант да не го сторим, а и честно казано там се чувстваме като вкъщи...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Много полезна тема за НАП. Бъзикам се.
В началото ми хрумнаха няколко тарикатски отговора, но ги спестих и на вас и на себе си. Това тема мисля полезна и голяма в която ще намерим утеха че в лудостта си не сме сами.
 
В началото направихме пътуване с кола /без климатик/ в Италия и през Гърция се върнахме. Това беше 3200 км. 12 дена за трима похарчихме около 3000 евро . След една година направихме пътуване из Европата за 18 дни 7500 км. и похарчихме по-малко от 3000 евро. Следващото пътуване още по-малко. Просто се учиш, четеш , търсиш и задобряваш. 
 

От известно време набюдавам коооолко излишни пари отиват за "глупости". Чак ме е срам..... от себе си.

Ето тук открих нещо важно. На втората ни голямо пътуване из Европа открих колко разпиляно и прахоснически живеем ние. 
Това беше първият ми шок от Европа. Гостувахме на хора в Швейцария. На езерото Цуг. Там се научих какво нещо са швейцарците. Ние тук му викаме циции, пинтии, стисльовци и пр. глупости. Те просто живеят прагматично. Там не те гледат като голям камък когато си прибираш рестото от стотинки. Видях семейства които нямат телевизор и то не защото не могат, а защото не искат. Имат велосипеди, каяци и искат да са навън и децата им да не затъпяват, а да са активни. Видях хора - архитект и учителка, които нямат врати в къщата си. Завеси. Струва им се излишен разход. А на двора имат Един бус Фолксваген с който са минали два пъти обиколката на света. Приоритет. А ние мрънкаме. Като им казвах че се топлим с електричество им се стори че съм много голям баровец. Та така примери много. Но ми се отвориха очите за това как да си пренаредим приоритетите.
 

Това е много добре, само, че аз нямам приятели по света.

Ама и това не е проблем. Посети couchsurfing.org макар и вече западаща тази общност е велика. Ние така гостувахме на 13 семейства. А у нас какви образи са идвали... с по 40 долара за седмица.
Има хора обикалящи света за жълти стотинки. Е има и крайности тип скитничество но мечтите стават реалност. Аз се запознах с Райко Матеев в Тайланд, много вдъхновяваща книга е  написал - "Моята Азия" Имал си мечта и я е постигнал от Мичурин до Пукет по вятъра. 
 

Деликатен въпрос. .. Не пуша, не държа да имам тениска за 90 лева, колата ми е колкото да ми върши работа и нещата се получават за сега. Всичко е в приоритетите.

Ха, ха, това за 90 лв. сега се нарича тишъртка. Тениските са под 20 

 

Вярно е че апетита идва с яденето, и сега ставам все по-капризен и внимателен. Но пътуването и велико удоволствие. Може би това че сутринта се събуждаш и нямаш абсолютно никаква идея какво ще ти се случи днес! И то не целта а пътят е нещото. Не е нужно да е далеч или трудно. Дядо Вазов казва че един живот само за Рила не не стига

  • Харесвам 21
Връзка към мнение

Така де, имам предвид МНОГО близки хора. Иначе, разбира се, хотели. :)

Редактирано от Тони
Връзка към мнение

 

Ама и това не е проблем. Посети couchsurfing.org макар и вече западаща тази общност е велика. Ние така гостувахме на 13 семейства. А у нас какви образи са идвали... с по 40 долара за седмица.

Има хора обикалящи света за жълти стотинки. Е има и крайности тип скитничество но мечтите стават реалност. Аз се запознах с Райко Матеев в Тайланд, много вдъхновяваща книга е  написал - "Моята Азия" Имал си мечта и я е постигнал от Мичурин до Пукет по вятъра. 

 

Написах мнението си за couchsurfing по горе, а за въпросния Райко Матеев, и аз съм имала контакт с него, не мисля да го обсъждам тук, но не останах с добри впечатления от него.

Връзка към мнение

 

В началото направихме пътуване с кола /без климатик/ в Италия и през Гърция се върнахме. Това беше 3200 км. 12 дена за трима похарчихме около 3000 евро . След една година направихме пътуване из Европата за 18 дни 7500 км. и похарчихме по-малко от 3000 евро. Следващото пътуване още по-малко. Просто се учиш, четеш , търсиш и задобряваш. 

 

 

С времето човек наистина се учи как да пътува с по-малко пари! И аз забелязвам много положително развитие в себе си в тази посока :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Чакай, че тази удивителна ми извади очите, все едно ми се скара....

Хора, доколкото разбрах, темата е да кажем кой какво, а не да посочим най-правилния /съответно това е нашия/ начин.

Става малко смешно. ;)

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Написах мнението си за couchsurfing по горе, а за въпросния Райко Матеев, и аз съм имала контакт с него, не мисля да го обсъждам тук, но не останах с добри впечатления от него.

Ти може и да написала мнението си, но има и доста хора, които тепърва ще проучват възможни варианти да пътуват и да опознават света с наличните им средства. Couchsurfing е идея, която може поне да се пробва, преди да се отрече категорично. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ти може и да написала мнението си, но има и доста хора, които тепърва ще проучват възможни варианти да пътуват и да опознават света с наличните им средства. Couchsurfing е идея, която може поне да се пробва, преди да се отрече категорично. 

Разбира се, никъде не съм написала, че всички трябва да сте на моето мнение. Това се отнася до Бай Кольо, защото след като съм написала, по горе, че го отричам като възможност, той все пак ми го предлага. Теб не те засяга.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.