Прескочи до съдържание

Как финансирате пътуванията си?


Препоръчани мнения

Доста хора са ме питали същото:) И винаги имам един отговор- ако спрете да ходите по моловете и да изхарчвате по една заплата за чанта и дрешка- и вие ще можете. Факт е, че не ми вярват и продължават да се тюхкат как не могат да си позволят това удоволствие...

Простата ми сметка показва, че ако има желание- по 200-300 лв на месец да си спестяваш от ходене по ресторанти и за дрешколяци- ето ти една прилична сума за 3 седмично ходене до Азия, например. Не казвам, че не трябва да се обличаш прилично, но винаги има варианти, това да става на прилични цени, стига да не държиш на етикета от вътрешната страна на блузката.

Факт е, че Европа е по-скъпата дестинация за продължителна екскурзия, но пък билетите до там са евтини и ако си абониран/а за многобройните сайтове за пътуване- винаги може да се намери хотел/апартамент за смешни пари.

Предвид многобройните фенове на пътуването- тук е "златоносната мина" за намиране на оферти, за да можеш да "отскочиш" до едно Чили например на цена, много по- ниска от нормалното.

Вярно е, че май тук всички имаме малко по- различни приоритети и това не са скъпите вещории, а обикалянето по различни местенца... Но е факт и нещо друго- тук, всички си правят сметката, за да може едно пътуване да се осъществи без излишни разходи, за да може да има... за друго

  • Харесвам 15
Връзка към мнение

С приятелите е до въпрос на усещане и до удобство, даже не винаги има значение и до каква степен сме близки. При мен са много и по цял свят (може да се каже, че нямам такива в България, с много малко изключения). В някои случаи обаче предпочитам да си взема хотел (примерно приятелите стават рано за работа, лягат си рано, не живеят но много удобно за туристически цели място и др.) В други случаи отивам при тях без да се замисля - любимото ми място за отсядане при приятели е в Дубай - вила с басеин и прислужница на първа линия на плажа в Джумейра 1 (като се тегли една черта от Бурж Калифа към морето перпендикулярно на брега и е точно там). Престоя ми включва вземане и завеждане до летището, малко трудно ми е да откажа на това :)

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Интересна тема, нищо, че е деликатна.

 

При нас засега финансирането не е най-големия проблем - не че имаме много пари, но живеем бюджетно (парцалки - рядко, кола - не, ремонти - предимно с четирите си ръце, заведения - евтини, храна от градинката) и пътуваме още по-бюджетно. Примерно в скъпи държави си купуваме храна от супермаркетите, спим в хостели и тн. Предпочитам да видя някое интересно място и да ям сандвичи, отколкото най-далечното ми пътешествие да е Берлин, където да изпия бирата във всички барове.

 

Времето обаче е сериозен проблем и вероятно заслужава отделна тема. От една страна е работата, заради която трудно отделям и 10 дни наведнъж, и пак мъкна лаптоп и цъкам поне по час на ден дори и на път. От друга страна е градинката, която без грижи в топлия сезон умирГа за няколко дни. Повечето хора тук биха се зачудили как може някакви зарзавати да са ми важни, но ако има някой любител градинар, ще ме разбере :D Зимъска пак не може да се изчезва задълго, че без хора замръзва водата в тръбите и после оправянето струва половин пътешествие. Изобщо съдбЪ  :lol:

  • Харесвам 15
Връзка към мнение

 От друга страна е градинката, която без грижи в топлия сезон умирГа за няколко дни. Повечето хора тук биха се зачудили как може някакви зарзавати да са ми важни, но ако има някой любител градинар, ще ме разбере :D 

 Директно си решаваш проблема с с-ма за напояване с програматор:) Миналата година го правих на наше село... и се получи... изненадващо:)

Извинете за спамО

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Дълго мислех дали да кажа още нещо по темата, защото по всяка вероятност думите ми ще бъдат изтълкувани погрешно. За жалост не мога да премълчавам, но всеки има своите пороци. Говоря от свое име, но в крайна сметка съм убеден в общовалидността на казаното от мен. Имам предвид натрупан житейски опит и т.н. Какво искам да кажа? Според мен да се правят икономии, за да се съберат пари за пътуване е ОК. Да се правят икономии по време на самото пътуване вече не е ОК. Тук не става дума да спим в луксозни хотели и да се храним в гурме ресторанти. В същото време е добре, когато пътуваме, да получаваме от съответната дестинация не просто "външни" възприятия под формата на гледки и забележителности, но също така и "вътрешни" възприятия под формата на местна кухня и бит. Някак посещение в Италия, например, ми убягва без посещение на местна тратория. В този смисъл лично аз съм щедър по време на пътуване и с лека ръка съм склонен да се разделя със значителна сума, за да получа наслада за вкусовите си рецептори с качествена вечеря в местен ресторант. Така след години, наред със спомените за гледки и забележителности, лично аз си спомням с удоволствие за различната храна в различните части на държавите, които съм посетил. Подобно е отношението ми и към местата за настаняване, като изключително много държа на качествените хотели, защото за мен едно пътуване е по-скоро уморително, отколкото релаксиращо преживяване и имам нужда от място за добра почивка вечер след пореден ден изпълнен с обиколки и натрупани емоции...

  • Харесвам 27
Връзка към мнение

Дълго мислех дали да кажа още нещо по темата, защото по всяка вероятност думите ми ще бъдат изтълкувани погрешно. За жалост не мога да премълчавам, но всеки има своите пороци. Говоря от свое име, но в крайна сметка съм убеден в общовалидността на казаното от мен. Имам предвид натрупан житейски опит и т.н. Какво искам да кажа? Според мен да се правят икономии, за да се съберат пари за пътуване е ОК. Да се правят икономии по време на самото пътуване вече не е ОК. Тук не става дума да спим в луксозни хотели и да се храним в гурме ресторанти. В същото време е добре, когато пътуваме, да получаваме от съответната дестинация не просто "външни" възприятия под формата на гледки и забележителности, но също така и "вътрешни" възприятия под формата на местна кухня и бит. Някак посещение в Италия, например, ми убягва без посещение на местна тратория. В този смисъл лично аз съм щедър по време на пътуване и с лека ръка съм склонен да се разделя със значителна сума, за да получа наслада за вкусовите си рецептори с качествена вечеря в местен ресторант. Така след години, наред със спомените за гледки и забележителности, лично аз си спомням с удоволствие за различната храна в различните части на държавите, които съм посетил. Подобно е отношението ми и към местата за настаняване, като изключително много държа на качествените хотели, защото за мен едно пътуване е по-скоро уморително, отколкото релаксиращо преживяване и имам нужда от място за добра почивка вечер след пореден ден изпълнен с обиколки и натрупани емоции...

Аз пак да се изкажа като за последно. Няма лошо в твоето мнение, но все пак кой както може да си позволи. За някои, ако трябва да пътуват по твоя начин означава, да не отидат никъде. Всеки според доходите си, нали знаеш?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

(забравих да цитирам Duke, но това е отговор до него)

 

Пробването на местната кухня е задължително. (В моя пост споменах, че може да ядем сандвичи, но това не значи, че караме само на сандвичи)

 

Оттам нататък обаче всеки си решава какво му е нивото на комфорт - за нас хостелите са си супер, като имаш предвид, че половинката е гнуслива и не ходим в мизерни хостели. Има хора, които могат да спят и в "дорм" с 20 човека, и на палатка. Други бягат, дори само като видят че хотел се рекламира като бюджетен. Въпрос на лична преценка. На мене ми доставя  удоволствие да ям и пия там, където ядат и пият обикновените местни хора.

Редактирано от Прасунсен
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Аз дадох няколко варианта, колкото хората да се замислят (не вярвам да открия топлата вода) :) Просто нека да споделим опит, нали това е целта на занятието...

Аз не съм пробвал Couchsurfing, но определено е вариант, който е и интересен + може би малко опасен.

Аз обичам или да имам свобода, или да бъда при близки приятели, с които винаги съм си изкарвал неповторимо. Все пак не вярвам много агенции да могат да ми осигурят да спя на пода в Япония или естонска баня след къпане в студената вода издълбана в леда :) Общо взето от хостел до 4-5 звезден хотел, при приятели, както дойде, обичам разнообразното пътуване. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 Аз пак да се изкажа като за последно. Няма лошо в твоето мнение, но все пак кой както може да си позволи. За някои, ако трябва да пътуват по твоя начин означава, да не отидат никъде. Всеки според доходите си, нали знаеш?

Ами точно - кой каквото може да си позволи. И както му харесва.

Не виждам какъв е проблемът с мнението на Duke. С него сме от едно поколение, преживяли сме кризите от 1989 насам, работили сме 20+ години, сега искаме малко да се поглезим, доколкото това ни е във възможностите, защото ще работим още поне 20+ години. А и ако си си отгледал децата и скоро може да дойдат внуците - сега е моментът да се поотпусне човек...

 

В моя случай (бях тръгнала да го пиша)

Заплата.

Живея и пътувам според чергата си. Харча по-малко, отколкото изкарвам. Кредитите все още са ми чуждо понятие. Като не мога да си позволя нещо - просто не си го купувам/не отивам там.

 

Досега само веднъж съм отсядала при приятели, нищо, че имам по целия свят. Возиха ме, нахраниха ме, в единствения им почивен ден станаха много рано сутринта не само, за да ме изпратят, но и да ми направят палачинки за закуска, защото предния ден съм имала неблагоразумието да спомена, че ги обичам...

  • Харесвам 18
Връзка към мнение

Аз пак да се изкажа като за последно. Няма лошо в твоето мнение, но все пак кой както може да си позволи. За някои, ако трябва да пътуват по твоя начин означава, да не отидат никъде. Всеки според доходите си, нали знаеш?

 

Да, разбира се, всичко е субективно. За един е достатъчно да стои в подножието на "Саграда Фамилия" и да и се любува, за друг е необходимо да влезе вътре, за да разгледа и интериора. За доходите и разходите. Първите никога не достигат, за да покрият изцяло вторите. Англичаните по този повод са казали, че не са толкова богати, за да купуват евтини стоки. Всичко е свързано...

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Оппа, и аз съм забравила да кажа, че все пак парите идват от заплата.

Преди време не държах много на тези ресторантски изпълнения и опитване на почти всичко, което се види, нооооо годините си казват думата и се усещам как ставам все по-разглезена...

Не съжалявам за нито една похарчена стотинка- за престой или за храна, кефа цена няма. :)

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Не харчете парите си за вещи, харчете ги за приключения.

Какво значение има, че кецовете ви са на 2 години ако с тях се разхождате в Париж.

                                       Паулу Коелю.

  • Харесвам 20
Връзка към мнение

Човек ще каже, че сте някакви социопати - не ходели по заведения. 

 

Ама като наближи пътуване се оказва, че всички заведения в дестинацията са изръчкани от вече посетилите я. Които иначе не ходят по заведения у дома си  :P Мъкааааааааа. 

Прав си Заро,

То пак си профукване. Ако знаеш какви неща продумват моите родители, вече са към 80, когато им спомена какви ги замислям. Какъв съм бил хаймана и прахосник...

В очите на другите наистина може сме социопати

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Прав си Заро,

То пак си профукване. Ако знаеш какви неща продумват моите родители, вече са към 80, когато им спомена какви ги замислям. Какъв съм бил хаймана и прахосник...

В очите на другите наистина може сме социопати

 

Ха, че те и моите са в същия възрастов диапазон. И те говореха. След като ги заведох в Рим, спряха да говорят. Баща ми е на 82, от 50 години не е летял на самолет, ама вече се гласи за догодина за Париж....щото е възпитаник на Френския колеж в Пловдив и все натам го тегли.

 

Обаче кръчмата, заведението си е по-добрата социална мрежа. Вместо в Сураттефтера на компютъра вкъщи, по-добре в навън с приятели. 

 

Като гледам скандинавците как ни се дивят на социалния живот, се чудя какво ли им е на тях, дето никакъв го нямат, как и за какво живеят така стиснати?

 

Човек като има мярка, нещата са под контрол. Иначе икономията е майка на мизерията. 

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Като гледам скандинавците как ни се дивят на социалния живот, се чудя какво ли им е на тях, дето никакъв го нямат, как и за какво живеят така стиснати?

 

Човек като има мярка, нещата са под контрол. Иначе икономията е майка на мизерията. 

Охо, имат, и то какъв! Поне в големите градове, примерно в Стокхолм и Копенхаген, където съм бил по няколко пъти, социалния живот е доста години напред от нашия. Както и всичко останало там, де.. Нашият тук е занималня в предучилищна, в сравнение с техния там. Не вярвай на написано или казано от някой друг. Иди, и сам се убеди ;)

 

Аз не случайно от години ходя в Копенхаген, и още не ми е омръзнало. И всеки път ме изумяват все повече и повече :) А не е като да не съм виждал и да нямам представа от социален и нощен живот из доста европейски градове, че да се впечатля от нещо обикновено.

 

Дивят се на евтините ни цени тук, не на социалния ни живот. Даже ни се чудят как при тези цени сме толкова умерени, и спокойни.  :lol:

Редактирано от wilks
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Охо, имат, и то какъв! Поне в големите градове, примерно в Стокхолм и Копенхаген, където съм бил по няколко пъти, социалния живот е доста години напред от нашия. Както и всичко останало там, де.. Нашият тук е занималня в предучилищна, в сравнение с техния там. Не вярвай на написано или казано от някой друг. Иди, и сам се убеди ;)

 

Аз не случайно от години ходя в Копенхаген, и още не ми е омръзнало. И всеки път ме изумяват все повече и повече :) А не е като да не съм виждал и да нямам представа от социален и нощен живот из доста европейски градове, че да се впечатля от нещо обикновено.

 

Дивят се на евтините ни цени тук, не на социалния ни живот. Даже ни се чудят как при тези цени сме толкова умерени, и спокойни.  :lol:

 

 

Може, на мен впечатленията ми се базират на разговори със скандинавци тук. Те говорят друго. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Може, на мен впечатленията ми се базират на разговори със скандинавци тук. Те говорят друго. 

Може просто тези скандинавци, с които ти си говорил, да са по-кротки, или някак по-асоциални, по-затворени. Аз ти казвам, какво лично съм видял с очите си, и то не еднократно :)

Или другото е, да са се впечатлили от чалгата, която е причина за странния вид "социализация" по разни кочини и дупки. Защото те там такова животно си немат, и им е интересно как така има нещо непознато за тях, което кара хората да мятат салфетки примерно  :lol:

Все едно каква е причината, истината за мен е, че социализацията при скандинавците е на доста високо, и далеч по-качествено ниво, отколкото е тук.

Връзка към мнение

Все едно каква е причината, истината за мен е, че социализацията при скандинавците е на доста високо, и далеч по-качествено ниво, отколкото е тук.

А в какво се изразява тяхната социализация? Любопитно ми е, защото не планирам да ходя из Скандинавието, още по-малко да вникна в техния социален живот.

 

Преките ми впечатления са от един гръцки ферибот - всички се бяха напили като свине, задиряха келнерката и не даваха да им се прибират празните пластмасови чаши от бира, искаха да си напълнят масата до дупка.  Бе, все едно бяха осмокласници без родителски надзор.

Редактирано от но нейм
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А в какво се изразява тяхната социализация? Любопитно ми е, защото не планирам да ходя из Скандинавието, още по-малко да вникна в техния социален живот.

Все едно да ме накараш да ти разкажа филм с Джеки Чан, или Брус Ли - този скочи там, другия се опря тук, третия влезе еди къде си...ми не знам как се разказва за социален живот. Затова казвам простичко - на който му е интересно, да отиде и да види. Мога евентуално да предложа публични, обществени места или райони, на които социалния живот би се опознал по-лесно. Но пак е субективно, и зависи изключително от човека.

 

(бях писал в едно мнение някъде из темите отдавна за всички по-големи градове из Европа, вкл. и Северна, в които съм ходил, кои и къде са им основно party areas)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За мен в 10 точки:

1. Средностатистическа работна заплата за експертна длъжност във финансовата сфера В България. Чист трудов доход; 

2. От всички посетени от мен държави, 5 са тези,за които болшинството от разходите са платени от работодателя;

3. Нямам познати и приятели в чужбина - плащам си като поп за хотелските нощувки;

4. САЩ, Великобритания и Франция  - студентски бригади;

5. Част от парите ($4000),спестени от студентските бригади в САЩ, бяха дадени поетапно за африканските пътешествия;

6. 2000 евро взети от влог и към момента възстановени; Един пример за ориентация - толкова ми струваше първата разходка ов ЮИ Азия с посетени 4 държави и 2 територии в рамките на 16 дни (падаха се майски празници 2012 г.)

7. Изобщо не мога да твърдя, че успявам да докарам най - ниската цена като самолетни билети, хотели и т.н. Това ми е интерсно да научавам в този форум, въпреки че не успявам да се възползвам от "горещите оферти";

8. Нямам деца, но имам роднини, за които нося пълната финансова отговорност;

 

9.Важно: по време на пътуванията си го карам на доста високи обороти. програмата е доста сгъстена и това изисква в повечето случаи високо физическо натоварване  и превъзмогване на много неудобства. Изисква се саможертва и за някои хора това не е приятно и предизвиква негодуване и противене. 

 

10. За далечните дестинации, малките държави (или гранични райони в съседни държави)  гледам да ги групирам в рамките на едно пътуване. За по-големите държави това не върви (като Бразилия, Индия, ДР Конго, Ботсвана) и те ми се водят частично посетени и незавършени (т.е. трябва да се посетят отново).

  • Харесвам 15
Връзка към мнение

Прав си Заро,

То пак си профукване. Ако знаеш какви неща продумват моите родители, вече са към 80, когато им спомена какви ги замислям. Какъв съм бил хаймана и прахосник...

В очите на другите наистина може сме социопати

 

 

Aбе моите са по-млади , но какво мрънкане падаше в началото ...

 

"Къде , Лондон ли  ? Е нали беше там не ти ли омръзна ? Яд ме е , че само си профукваш парите"

 

Това така ми беше писнало , че в един момент почнах да ги уведомявам седмица - две преди пътуване.

За Индия съобщих седмица преди полета и баща ми не ми говореше около месец след като се върнах.

Вярвам просто тайничко се притесняваше човека.

 

Накрая  претръпнаха и като казах , че отивам в Япония буквално попитаха единствено "Кога ?" без никакви други въпроси.

 

Спстих им , че ще отскоча до Филипините , защото бяха чували за миналогодишния ураган и щяха да ми омрънкат света.

Чак като се прибрах им казах , че съм ходил дотам  :)

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Aбе моите са по-млади , но какво мрънкане падаше в началото ...

 

"Къде , Лондон ли  ? Е нали беше там не ти ли омръзна ? Яд ме е , че само си профукваш парите"

Все едно на майка ми думите чета :) Като винаги завършва(ше) с : " Е, спри се малко, де! До кога само ще обикаляш?" Вече и това спря да казва, защото разбра, че спирка няма, и зависимостта е в напреднала форма.

Да не говорим, че като чуе по телевизията за някой инцидент някъде, веднага ми звъни да пита дали съм бил, или скоро ще ходя там.

Стигало се е до случаи, когато веднъж ми звъня в 5 сутринта като бях в Белград на един фестивал, да ме пита дали не съм в Белгия (?!), защото на феста Pukkelpop  в Hasselt предната вечер беше станал един инцидент с жертви при буря. Ама я разбирам за безпокойството след последния LoveParade с премазаните хора, на който и аз бях, но за щастие на безопасно разстояние.

Иначе й казвам информативно в началото на годината за къде имам билети, или мисля да ходя, но тя така или иначе не може да ги запомни всичките, и молбата й е само да се обаждам поне от летището преди да излетя да знае кога се очаква да се върна. Приятели като ме видят, питат само къде съм бил последно, и къде е следващото място - да знаят на коя сим карта да ме търсят.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Aбе с теб сме ясни , като видя че си пуснал мнение  май ще се прехвърлям в друга тема , че в 99% от случаите се повтаряме  :lol:

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Приятели като ме видят, питат само къде съм бил последно, и къде е следващото място - да знаят на коя сим карта да ме търсят.

 

 

Моите извън най-близките  трима-четирима  , като ми звънят обикновенно питат  "В България ли си , можеш ли да говориш ? "

Имам сим карта която  знаят единствено родителите ми и още само един човек и ако съм извън ЕС съм само с нея.

 

П.С. Бях в Малага по време на голямото земетресение в северна Андалусия през 2011 и от майка ми разбрах , че изобщо е станало нещо. Жената след като  чула в новините ми звъни  моментално , а аз съм във вихъра на купона и нито съм слушал новини , нито влизал в нета ...

Нещо подобно се случи сега и с малазийския самолет - бях на Боракай (у дома мислеха , че съм в Япония)  ама ей де я Япония де е Малайзия .  Аз  много пъти съм им обяснявал , че няма смисъл да плащам скъпи разговори - ако стане нещо с полета ми ще го чуят по БТВ  :lol:

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.