Прескочи до съдържание

Как финансирате пътуванията си?


Препоръчани мнения

Aбе моите са по-млади , но какво мрънкане падаше в началото ...

 

"Къде , Лондон ли  ? Е нали беше там не ти ли омръзна ? Яд ме е , че само си профукваш парите"

 

Това така ми беше писнало , че в един момент почнах да ги уведомявам седмица - две преди пътуване.

За Индия съобщих седмица преди полета и баща ми не ми говореше около месец след като се върнах.

Вярвам просто тайничко се притесняваше човека.

 

Накрая  претръпнаха и като казах , че отивам в Япония буквално попитаха единствено "Кога ?" без никакви други въпроси.

 

Спстих им , че ще отскоча до Филипините , защото бяха чували за миналогодишния ураган и щяха да ми омрънкат света.

Чак като се прибрах им казах , че съм ходил дотам  :)

Явно родителите от притеснение и загриженост си ни говорят така, не с лошо в никой случай. И баща ми ми се чуди, но вече явно и той свикна и се радва, не ме спира и брат ми ми дава кураж и това ме радва. Но си ми казаха, че пътуването ми е болестно състояние :lol: :lol: :lol:  Не са далеч от истината, както ние си знаем :lol: :lol: :lol:

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Моите извън най-близките  трима-четирима  , като ми звънят обикновенно питат  "В България ли си , можеш ли да говориш ? "

Имам сим карта която  знаят единствено родителите ми и още само един човек и ако съм извън ЕС съм само с нея.

 

П.С. Бях в Малага по време на голямото земетресение в северна Андалусия през 2011 и от майка ми разбрах , че изобщо е станало нещо. Жената след като  чула в новините ми звъни  моментално , а аз съм във вихъра на купона и нито съм слушал новини , нито влизал в нета ...

Нещо подобно се случи сега и с малазийския самолет - бях на Боракай (у дома мислеха , че съм в Япония)  ама ей де я Япония де е Малайзия .  Аз  много пъти съм им обяснявал , че няма смисъл да плащам скъпи разговори - ако стане нещо с полета ми ще го чуят по БТВ  :lol:

 

Успокоил си ги, да знаеш :lol:

Връзка към коментар

Aбе с теб сме ясни , като видя че си пуснал мнение  май ще се прехвърлям в друга тема , че в 99% от случаите се повтаряме  :lol:

 

Пишете, пишете, много хубави истории разказвате, чета ги с удоволствие :lol:

Връзка към коментар

Охо, имат, и то какъв! Поне в големите градове, примерно в Стокхолм и Копенхаген, където съм бил по няколко пъти, социалния живот е доста години напред от нашия. Както и всичко останало там, де.. Нашият тук е занималня в предучилищна, в сравнение с техния там. Не вярвай на написано или казано от някой друг. Иди, и сам се убеди ;)

 

Аз не случайно от години ходя в Копенхаген, и още не ми е омръзнало. И всеки път ме изумяват все повече и повече :) А не е като да не съм виждал и да нямам представа от социален и нощен живот из доста европейски градове, че да се впечатля от нещо обикновено.

 

Дивят се на евтините ни цени тук, не на социалния ни живот. Даже ни се чудят как при тези цени сме толкова умерени, и спокойни.  :lol:

 

 

Може просто тези скандинавци, с които ти си говорил, да са по-кротки, или някак по-асоциални, по-затворени. Аз ти казвам, какво лично съм видял с очите си, и то не еднократно :)

Или другото е, да са се впечатлили от чалгата, която е причина за странния вид "социализация" по разни кочини и дупки. Защото те там такова животно си немат, и им е интересно как така има нещо непознато за тях, което кара хората да мятат салфетки примерно  :lol:

Все едно каква е причината, истината за мен е, че социализацията при скандинавците е на доста високо, и далеч по-качествено ниво, отколкото е тук.

 

Всъщност, говорим за различни неща - социален живот от гледната точка на туриста и от тази на жителя. 

Като турист, съвсем естествено е да търсиш калабалък, няма да се забиеш в място без хора. Така че погледнато от този ъгъл, няма място без добър социален живот. 

 

Част от скандинавците, с които съм имал вземане-даване са от академичните среди. Имаше и тотално сухари, и страшни пичове. Всички обаче имаха нещо общо - седнат ли на маса, тръгваха си на четири крака. Един си беше откровен алхохолик, друг си носеше алкохол за самостоятелна консумация в стаята вечер, след като сме приключили с нашенските процедури на маса. 

 

Скандинавци на чалга заведение не съм водил и няма да заведа никога. Имаме дълбоки културни различия с този стил на живот. 

 

Това, в което имаме съществени различия със скандинавците, е че си познаваме съседите. Именно в този тип социализация те изостават много (не само те) - социализацията като жител на общността, в която живееш. Иначе на заведение след втората чашка всички сме много готини. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Да, говорите за твърде различни неща  :lol: и аз ще превеждам, защото си нямам друга работа в събота сутрин. wilks се интересува от нощен живот, събития и какво се случва навън, на улицата, в града. В затворено пространство ще търси музика, не ядене и пиене. Как се забавляват местните, не как си взаимодействат на маса. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И аз съм като някои "колеги". Човек може да направи някои компромиси, но като отида някъде обичам да ми е кеф. А кефа понякога струва пари. Винаги се съобразявам, но хубавото хапване и релакса са незаменими. Тъй като обикалям, важна е локацията и "да става". Има време и за по-скъпички хотели, това с годинките :) Но от време на време човек трябва да види какво е.....

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Тази тема просто съм я пропуснал.Та как финансираме пътуванията си-с яко бачкане по 10-12 часа на ден.Но това е да си частник в България.Най-лошото е при нас е със свободното време.Девет дена пътувахме,днес ми е първия работен ден и на бюрото си имам толкова работа,че три дена тук да спя пак няма да я свърша.

Съобразяваме се с цена на билети и хотели,но никога не я тъним,че да се скъса.Затова и не обичам да си правя предварителен бюджет-винаги го превишаваме и то с много.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Много интересна тема. И аз някакси съм я пропуснал. 

Финансираме си пътуванията от заплатите, работим и двамата на средни позиции в западноевропейски фирми в София.

Всъщност първото ни пътуване беше изключение, то беше от събраните на сватбата ни пари. Донякъде това беше и причината да се оженим, да оправдаем пред родата как могат да се 'хвърлят' толкова пари за някакво си пътуване. Изобщо голямо неразбиране срещаме от роднини, приятели, колеги, аз дори вече не разказвам в работата. Последно една колежка с двойно по-голяма заплата от моята ми каза, че било безумие да се дават толкова пари за пътуване...

Явно си е въпрос на приоритети.

Отлагаме ремонта на апартамента вече 10 години, до скоро колата ни беше на 25 :), не сме по дрешките, но пък не пестим от излизания по ресторанти през уикенда, малко си падаме чревоугодници, децата не ни спират, пиша го, защото беше споменато по-назад в темата.

  • Харесвам 21
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Може да се каже, че голяма част на кредит и друга- от заплати. Колкото се може повече неща плащаме предварително с картите, докато дойде момента с пътуването сме ги върнали. Обикновено има поне 5-6 месеца на разположение преди това, недостатък е че чакането до датата на пътуване омръзва. Ако имаше как, повече спонтанност щеше да е супер. Но няма много време, затова пътуванията са 2, най-много 3 пъти в годината извън страната. Не сме пестеливи, голяма част харчим за храна и сметки. Единствената ни собственост е кола, нова, която също изплащаме и разбиваме от каране из страната. Въпрос на приоритети, както вече сте споменали.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Финансира мъжът ми , аз правя плановете , но  тази схема си има много недостатъци .

мъжът ни недолюбва кредитните карти .

освен това  действа много спонтанно винаги и за всичко , аз съм

пълната му противоположност. работата му е такава , че парите пристигат нерегулярно .

затова се купуват билети , резервират се нощувки когато той каже - днес може !

като не използваме кредитна карта , не трупаме такива задължения , но пък повечето неща излизат по-скъпо , защото в момента на добра оферта , обикновено не разполагаме с нужните средства .

Връзка към коментар

Много добра тема (чудех се дали сте го обсъждали вече). Да кажа и за мен. Не съм пътувала на много места, но пък в годината поне 2-3 пъти излизам извън БГ. Парите идват от заплата и много странични доходи (някой път работя от 8 до 10-12 вечерта, не почивам). Но аз съм си виновна :), ремотн се прави редовно (дори в момента на кухнята), парцалките са ми хоби (ядосам ли се почвам да пазарувам), затова и приятелят ми си държи на колата (там разходи колкото искаш). По заведениея освен по работа ходя рядко (не защотото не искам а защото нямам време). За далечни дестинации още нямам смелост (все ме е страх че няма да стигнат парите :) ). 

Отсядам в хотели (може да няма звезди, но баня не деля). Не обичам д аотсядам при приятели ( не знам защо) въпреки че имам тазкива на доста апетитни дестинации.  Не харча много за покупки в чужбина (освен в Истанбул). Напоследък пътуваме повече с кола, правя огромни проверки, схеми, изчисления и списъци (на края никога не знам колко е излязло). 

 

ПС: Относно родителите майка ми е да 75г и наскоро като и казах, че съм взела билети за Израел тя каза "Супер" там е хубаво, но и тя е пътувала доста - та тук нямам проблем. 

Редактирано от atrencheva
Връзка към коментар

Заплата на единия в семейството - всички дневни/месечни разходи в БГ: храна, месечни сметки (ток ...) и пр.

Заплата на другия - пътуване и разходи извън БГ.

БГ-разходи извън обичайните (напр.нова пералня) - намалява сумата за пътуване.

 

БГ-разходи, както са казали мнозина във форума - въпрос на приоритети: хранене в ресторанти, дрешки извън реално необходимите, дрънкулки по шията, рисунки по ноктите не са част от нуждите ни. Колата е само за транспорт - изправна и сигурна, но обикновена. За летни почивки нямаме разходи - живеем на 4 мин.пеш от плажа. За 4-5 дни ски главният разход е за лифт-карти.

 

Заплатата, която се събира за пътуване: вземам за база средната за страната, в google пише че за 2013 г. е 828лв, нека чисто да е около 600 лв х 12 мес прави 3200 ЕUR годишно - с това могат да се финансират две пътувания годишно - едно европейско и едно извъневропейско. Или едно по-голямо извъневропейско. Разбира се при добро планиране за самолетни билети и сериозно проучване на страните за посещаване - вътрешен транспорт, оптимален маршрут, спане, входни такси и т.н. Gut geplant halb geschafft. Well begun is half done. (За мен проучването и планирането е част от удоволствието)

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

И двамата с мъжа ми си имаме собствен бизнес -  6х12 - това означава 6 дни в седмицата се бачка по 12 часа. Понякога  сме много уморени, но като заговорим за следващото пътуване, умората изчезва. :) Освен това, имаме и известни доходи от наеми.  Пътуванията планирам година предварително. За догодина зная къде ще се ходи и кога. Слухтя и дебна билети и хотели. Колкото по- бюджетно, толкова по- добре. Когато ми трябва креват и баня само, а цял ден обикалям, що трябва хотелът да е лукс? Така ще има за повече пътувания. Мога да спя в автобус, на стол на летището, в обща стая, на дългите полети си отспивам блажено, нищо не ме дразни, нищо не ми пречи, лесно общувам с хората  -  абе - родена за пътешественик. ;) ;)

По почивки у нас не ходим, по кръчми - рядко, даже, бих казала много рядко. Всичките ни приятели знаят, че работим, работим и отлитаме нанейде. После пак и пак и все така. Оня ден, като беше патакламата с ПИБ, отивам в едно учреждение. И там - паника - не могли да си изтеглят парите. :O  Аз се кисках, щот тоя проблем с многото пари у банка го нямаме. Събираме, събираме и фъъъъър - оставяме ги някъде другаде. За мен смисълът на живота е в пътуванията, в приключението, в това да видя нови места, нови хора. Освен това, като си имам цел и посока - не ме блазнят никакви други харчове. И така ми минава времето - докато сортирам снимките и спомените от едното пътешествия, наближава следващото и почвам да си мисля за него. Моля се само да сме живи и здрави и всички около нас.

Че вие тука всички сте млади и имате още мноооого време за пътешестване.

  • Харесвам 22
Връзка към коментар

Самофинансираме се като пестим...от закуски,скъпи дрехи(но не обувки и чанти),никакви пари за автомобили втора ръка(карани от лекари-пенсионери) и ремонти за тях,предварително планиране и четене поне 6 месеца по рано.По джоба ни е само Европа,все пак пътуваме 2+2.Има толкова много музеи и забележителности из Европа,цял живот няма да ни стигне.

Отделно нямаме никакви депозити в КТБ,ПИБА и която и да е БГ банка.От 10 години сме разбрали,че е безсмислено да се пести в Бг-затова всичко го изяждаме,втечняваме и пропътуваме!

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Аз само да спомена , че имам в КТБ, ПИБ, на още няколко места , а ... малко злато , и разбира се кеш в три валути на тайно място ама не в банка.

Имоти и коли обаче нямам ;)

Парите в банка не ми пречат на пътуването :)

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Аз само да спомена , че имам в КТБ, ПИБ, на още няколко места , а ... малко злато , и разбира се кеш в три валути на тайно място ама не в банка.

Имоти и коли обаче нямам ;)

Парите в банка не ми пречат на пътуването :)

Ти друга работа нямаш ли си , ми споменаваш такива неща? А златото инвестиционно ли е? :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 

 ... малко злато ....

 

Ти друга работа нямаш ли си , ми споменаваш такива неща? А златото инвестиционно ли е? :lol:

 

Самородно - той има предвид приятелката си :P

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Самородно - той има предвид приятелката си :P

 

 

Знам аз , че си изтънчен човек , но не ... златото си е злато. Не смесвам любов с инвестиции пък и сега съм сингъл   :lol:

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

.... но не ... златото си е злато. Не смесвам любов с инвестиции пък и сега съм сингъл   :lol:

Лелееее, готин, сингъл и с такъв диверсифициран и богат портфейл  - ей ся те налазиха мацките. :biggrin:

 

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 13
Връзка към коментар

Лелееее, готин, сингъл и с такъв диверсифициран и богат портфейл  - ей ся те налазиха мацките. :biggrin:

 

 

 

Усети конкуренция и веднага да подлееш вода на човека, начи... :lol:

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Парите в банка не ми пречат на пътуването :)

 

Не ти пречат докато не трябва да тръгваш и банката ти не ще да ти даде пари :) и естествено като мен си оставил парите за last moment ;) 

Връзка към коментар

Не ти пречат докато не трябва да тръгваш и банката ти не ще да ти даде пари :) и естествено като мен си оставил парите за last moment ;)

 

Аз вече трудно си представям пътуванията без кредитни или дебитни карти , а при проблемна банка ей това вече би било кофти ситуация :)

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.