Прескочи до съдържание

Как финансирате пътуванията си?


Препоръчани мнения

Чист съм пред НАП като младенеца на Рождество :)

 

Аз бих разширил въпроса към това как намирате време , защото много често парите и времето са в обратнопропорционална зависимост.

Аз съм свободна професия и това ми позволява да управлявам гъвкаво времето си , но пък го няма момента с платения/неплатен отпуск и ако човек се улее с отсъствията просто изпада от борда.

Намерил съм някакъв баланс за себе , но се движа по ръба ;)

  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Една колежка преди години сподели: "Моят Мите на море иска да ходим!!! Ние още килим нямаме той море!"

Даа-а, всичко е относително и въпрос на приоритети, или както казал Манго на Айшето:

" Оно пари за ракия нема, она леб че ми купува! " :biggrin:

  • Харесвам 13
Връзка към коментар

И аз да се включа в темата.

Планираме пътуванията си и заделяме от заплатата си средства, предназначени само за пътуване. Опитваме се да ограничаваме излишните разходи, но на моменти е неизбежно :( Наистина, трябва да събираме спомени, не вещи.2014-05-09.03.00.57-2l4yuh.jpg

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
Пантелей пътник

И ние с половинката пестим и събираме от заплати за пътувания. Както написаха повечето по-горе, въпрос на приоритети и на по-ранно ориентиране за билети, резервации и т.н. Не че се лишавам от основни неща, но и аз не се разхищавам по заведения чак толкова и по- скъпи неща :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

...

За това искам да вметна, колегата Сънчо ми сподели, че НАП с радост четат подобни форуми и ако подлежиш на ДДС и пр. техни услуги се възползват максимално. За това да бъдем по-дискретни. Съвети как и в какви портфейли да се управляват средствата са ценни, но може би не така публично. Има чудесни клубни срещи вече редовни...  

...

 

Аз искам да вметна, че и на срещичките не се знае кой присъства. :)

Вие не забравяйте, че Джепето се намира близо до Шести септмври №10 и недалеч от Аксаков №21. :)

Ха-ха... :P

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

От заплата...

 

Обаче, не е само това! Напълно подкрепям всички, които говорят за приоритети. Ние с половинката, не ходим по ресторанти, не носим маркови дрехи, нямаме телефони за маса пари, не се гъзареем да си купим нещо , което после от страх да не се повреди ще си го скрием в къщи... Имаме приятели , които го правят... И си стоят в къщи! А, колко пъти уж планираме заедно следващото ни пътуване... Питах един от тях преди време : Иване , ако сега погледнеш назад за последните 5 години от живота си, какво ще разкажеш един ден на внуците си ? Помълча , помълча , пък каза : Купих си кола ! А той има много пари !

Разбира се това не значи ,че яден хляб и вода! Но , планирането на разходите е ключово! Ако , си готов на някой жертви, ако не плащаш данък " обществено мнение " , всичко си идва на мястото с времето...

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...
Евгени Димитров

Интересна тема. Беше ми в главата нещо такова да ви питам и аз, като гледам как пътувате като луди напред-назад. Ама, днес случайно я намерих. На 90% от постовете хората казват, че отделят от заплата. Ами, то е ясно, че е от заплата, откъде другаде? Е, разбира се и такива от вас, които се занимават със собствен бизнес. Аз ще бъда директен. Карам такси в щата Масачузетс цяло лято и всеки ден. Да - всеки ден, бе почивен. Захапвам таксито май и така до края на септември. За часове няма да ви говоря, че ми е неудобно. Няма плаж, няма забавления и то в най-хубавият сезон от годината. Ама после мога да отида където си искам. Сега малко ме спъват тия връщания в България, че жената е там, което си е разход без направена почивка, ама няма друг вариант.  

Иначе преди това, докато бях в България, работих за една бирена компания. Няма да казвам име, че да не правя реклама. Заплатата беше не лоша за стандартите на страната ни, обаче тия варнИнци :) много пари искат за квартири! След последната ми студентска бригада в Сащ от 2007 до връщането ми в Америка през 2012, бях ходил за 3 дни до Турция и 1 ден в Румъния, това за почти 5 години. Абе, голяма греда. Все не стигаха парите.  

Откакто съм тук, малко взехме да пооправяме баланса. Та с чиста ръка на сърцето мога да кажа, че Америка ми даде тази възможност, за което съм благодарен. Ако има русофили и патриоти, съжалявам ама аз гледам реално на нещата. Да пътувам с Travel Channel пред телевизора в къща, аз не искам!

 

Колкото до НАП, (че сте го отбелязали на няколко места) аз приходи в България нямам от каквото и да е естество, тъй че от мен 1 стотинка няма да видят. В България давам пари само за ядене, пиене и една сгодна женица, която си имам  :)

Редактирано от Evgenikd
  • Харесвам 22
Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...
На 19.06.2014 г. в 15:38, Брани каза:

Обратния случай съм аз, който явно потвърждава първите мнения: от пари за къщата и колата не ми остават за пътуване :)

Ама какви глупости съм писал преди точно три години. Сега от тия пътувания не ми остават пари за нова кола, фотоапарат, лаптоп и пр. неща от живота ... :) И да се оженя не мога да си позволя!

  • Харесвам 26
  • Шок 1
Връзка към коментар

И на мен от пътувания не ми остават пари за нищо друго и все се каня да ги поразредя, но само с каненето оставам. Иначе работя за себе си на две места, плюс наем и всичко почти отива за пътувания :-)

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

И ние като масата - приоритет са пътуванията и ги плануваме отдалеч. Водещото са евтините билети в 90 % от случаите.

"Проблем" станаха децата -  3 броя, големи са и вече се сърдят, когато пътуваме сами ; трудно напасваме хубави цени с ваканции ; инвестициите в тях се увеличават правопропорционално на възрастта. Да са ни живи и здрави, де  - те са най-ценното ни !

  • Харесвам 24
Връзка към коментар

Както всички казваха, е въпрос на приоритети. Според повечето ми приятели трябва да караш нова кола и да имаш огромен апартамент, но за мен пътуванията са всичко. Усещането да посетиш тотално ново място е уникално. Колкото повече пътувам, толкова повече се амбицирам да работя повече върху целите си, за да изкарвам повече пари за повече пътувания.

За сега имам късмета да работя в IT сектора, което ми дава възможност и да спестявам и пътувам. Нямам кола, апартамент или скъп телефон, но имам много спомени (: 

  • Харесвам 27
Връзка към коментар

И аз да се изкажа по тази тема. В момента съм студент в чужбина и успявам от време на време да спестя от заплата някое друго евро. И по този начин да посетя за 3-4 деня някоя от съседните страни и за момента ми е напълно достатъчно. След време като завършва и надявам се, разполагам с повече пари ще му мисля, но се съмнявам пътуването да е приоритет номер едно за мен и тогава. Аз съм от скучните хора, които по-скоро биха си ремонтирали жилището от колкото с тези пари да се купят билети до дадена дестинация. Все пак в това жилище ще прекарвам поне 300 дена от годината и е важно да ми е уютно. Или първо биха си платили даден образователен курс. 

Най-важното според мен е харченето на дадена сума пари в крайна сметка да ти достави удоволствие, а за пътуването да е с добра компания. Иначе смисълът се губи.

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Аз пък пътувам без особено плануване.Случва се и да нямам достатъчно пари в момента ,но все ги нагласям.Официално бях безработна ,но wizzair откриха линията София-Дубай  и това беше такова изкушение ,че купих билет  и виза и хоп на аѝроплана  .В Дубай пък спах в хотел * една звезда,пътувах с метрото ,гледах си фонтаните ,снимах се камили и се влюбих в арабския(богат)свят .Като се прибрах 2 месеца по -късно (пак безработна) пътувах до друг любим град - Цариград  по известен като ИстанБул -нещо като Истан и Бул(гария) .Имах пари само за сусам гевреци ,но това не ми пречеше  на ентусиазма и се кефех на макс.

Дългите подготовки не се получават при мен , но си правя сметката и мога и да спа в хотел 4 звезди ,мога и в хостел ,мога и да хапвам в луксозен ресторант,мога и улична храна или да си нося сандвичи .Важното е да се чувствам жива  и вкуса ми към авантюри и приключения да бъде задоволен.

  • Харесвам 24
Връзка към коментар

Въпрос на приоритети и явно на желание...Мога и с 2, и с 20, до 200 не съм стигала...Важен ми е пейзажа, а не ваната в банята, въпреки че обичам лукса, но всичко с времето си....При мен отнякъде се появяват неочаквани пари, не знам как става, обаче ако много ми се ходи някъде, парите просто идват и ги  влагам в емоцията "пътешествие", това е моята антистрес програма...Отделно мога да шия, което ми спестява и пари , и време за обикаляне по магазините...

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Абе, то и ние уж от заплатите ги плащаме пътуванията, ама все не успяваме да спестим за повече от 2 по-големи пътувания на година, все нещо банално-ежедневно излиза на преден план :mad:. Отделно пътуваме трима и сме вързани и с ученическите ваканции, когато билетите удрят тавана... пък и аз го раздавам принцеса и си държа на едно определено ниво лукс (нощувки в хотел), както и опитване на местна кухня в ресторант.

Все повече се замислям да започна да изкарвам пари от Мармотника, колкото и да е против принципите ми. Лаская се, че ще може би ще успея да докарам поне за един допълнителен уикенд годишно :lol:

Редактирано от Роца
  • Харесвам 11
Връзка към коментар

На този етап успяваме да пестим от доходите и така да връзваме семейните пътувания. Пък и не малко служебно пътуваме. Цялото домочадие сме непретенциозни - можем и на палатка, и на хостел, и на хотел, както дойде :) Иначе - пестим от ресторанти, скъпа техника, скъпи дрехи и ремонти за сметка на преживявания - пътувания, концерти, адреналинови разни нещица и т.н. Сега признавам, че с двете деца е по-трудно от едно време, но не е невъзможно, ако човек има хъс и желание!

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Интересна тема :)

Пътуванията наистина са доста скъпо удоволствие и е хубаво, че имаме места като този форум, където можем да намерим разни похвати и хитрини, с които да понамалим цените :) 

Освен основното ми занимание  ( в ИТ сектор ) винаги гледам паралелно да върви и някакъв малък личен бизнес и това, че всяка стотинка изкарана от там отива за пътешествия ме мотивира да продължавам, да мисля и да се развивам. Усещам как често човек влиза в едно русло от "9 до 5" и там нищо ново не се случва, няма предизвикателства или ако има те са рядкост, дните се сливат ... абе ужасТ. А когато си имаш едно малко планче и прозорче в бъдещето, през което се процежда светлината на някоя екзотична или любима дестинация, мотивацията скача до небето.  А явно, когато човек е мотивиран, и парите не са самоцел се отключва и някаква креативност :) 

А има и друго нещо - много повече предпочитам да си говоря с някого за това какво съм видял, изпитал, усетил и изживял, вместо да си измерваме дисплейте на телефоните, скоростта на автомобилите или квадратните метри на апартаментите. С други думи - да потвърдя това, което доста в темата вече отдавна са разкрили - въпрос на приоритети . Някои харчат за приключения, други за предмети. 

  • Харесвам 23
Връзка към коментар

Въпросът, който е задала авторката на темата и мене ме е мъчил!

Излиза, че всички от заплатки пестят, пък като гледам някои хора къде ходят и колко държави са обиколили, тез заплатки са си живи заплатища!!!

Редактирано от Radnev
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

След като бях живяла със себе си не малко години, разбрах, че съм в равновесно  състояние, когато  пътувам. Добре, че стоплям толкова бавно, че ако се бях опознала на млади години, нямаше да  се застоя на едно място и да завъдя  къща, дете,  котЕ / в моя случай  куче  / :lol:.

Да е жив и здрав половинът, че ми се връзва на акъла. И аз не му кърша хатъра. Като каже - давай да ходим някъде, че нещо ми е уморено, ама хич не му противореча. С напредване на годините по-бързо събирам багаж и по-малко придирям за хотел.

Преди пътувахме из родината мила, но откакто поотрасна чедото, с половинът мърдаме и до по-далече. Финансирането е от трудови  доходи. Не обичаме кредити и ги избягваме, поне що се отнася до разходи, а не инвестиция.

Сещам се за една позната, която харчи луди, ама наистина луди пари за всякакви боклуци. Здраво я тресе вещоманията. Всяко лято за една седмица се опъват със семейството си на плажа или на Сл.бр., или на Влас, задължително на ол инклузив в петзвезден хотел. И все се оплаква, че работят със  съпруга си от тъмно до тъмно, а парите не им стигат... 

Въпрос на приоритети.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.