Прескочи до съдържание

Кола под наем от брокер или директно


Препоръчани мнения

здравейте!

виждам, че по темата не е писано от 20 дни, четох, четох и съвсем се оплетох. винаги съм наемала кола директно, не през брокер или от avis, или от  europcar.  

за пръв път наех през брокер - elephant car  hire, и се чудя сгреших ли?

моля разбиращите да ми обяснят простичко.

фактология: за 7 дни в сицилия, опел корса, или подобна за 128 евро. предлага ми се допълнителна застраховка от алианц, да я платя онлайн - около 56 евро за 7 дни-огледала, стъкла, таван, гуми и т.н.. ще го направя. дръпнаха ми само депозит от 25 евро, останалото автоматично ше си го дръпнат 5 дни преди пристигането от кр.к. иначе колата е на europcar, от бюрото на летището в катания ще я взема.

опит: досега при директно пазаруване, през сайт, не съм плащала допълнителни застраховки /въпреки че се предлагат/, на място когато ида да взимам поръчаната кола, същите ми се предлагат отново, аз отказвам. те казват - ок, твоя воля. не ми блокират сума от кр. карта. когато върна колата, огледат я, и я приемат, дават ми някви формуляри, и до 30тина минути, получавам смс, че кр.к. ми е чарджена с 0 евро.

въпрос: сега през брокер различно ли ще е? вълнува ме и тревожи въпроса с блокиране на сума по картата ми. задължително ли е? /вече уточних че допълнителната застраховка от алианс ще си я купя и нея онлайн, като наближи датата на тръгване/  . 

Връзка към мнение

здравейте!

виждам, че по темата не е писано от 20 дни, четох, четох и съвсем се оплетох. винаги съм наемала кола директно, не през брокер или от avis, или от  europcar.  

за пръв път наех през брокер - elephant car  hire, и се чудя сгреших ли?

моля разбиращите да ми обяснят простичко.

фактология: за 7 дни в сицилия, опел корса, или подобна за 128 евро. предлага ми се допълнителна застраховка от алианц, да я платя онлайн - около 56 евро за 7 дни-огледала, стъкла, таван, гуми и т.н.. ще го направя. дръпнаха ми само депозит от 25 евро, останалото автоматично ше си го дръпнат 5 дни преди пристигането от кр.к. иначе колата е на europcar, от бюрото на летището в катания ще я взема.

опит: досега при директно пазаруване, през сайт, не съм плащала допълнителни застраховки /въпреки че се предлагат/, на място когато ида да взимам поръчаната кола, същите ми се предлагат отново, аз отказвам. те казват - ок, твоя воля. не ми блокират сума от кр. карта. когато върна колата, огледат я, и я приемат, дават ми някви формуляри, и до 30тина минути, получавам смс, че кр.к. ми е чарджена с 0 евро.

въпрос: сега през брокер различно ли ще е? вълнува ме и тревожи въпроса с блокиране на сума по картата ми. задължително ли е? /вече уточних че допълнителната застраховка от алианс ще си я купя и нея онлайн, като наближи датата на тръгване/  . 

 

За да не те объркам допълнително без да навлизам в детайли. До момента на отиването на гишето няма никаква разлика дали си резервирала от брокер или директно. Има разлики, но са малки и май не те интересуват много. 

 

Вече на гишето пак ще ти предложат допълнителните застраховки, твое си е решението дали ще ги приемеш. Блокираната сума по картата не би трябвало да се различава ако си резервирала директно или през брокер, или поне не с много (имаше малко доклади че понякога при резервации през брокер блокират повече).

 

Допълнителната застраховка на Алианц от гледна точка на europcar е все едно нямаш застраховка. Ако имаш инцидент, те ще си ти вземат парите за цялата щета, после ти си се оправяш с Алианц. По начало застраховките продавани от брокерите не са най-добрите на пазара, ей тази фирма е сравнително препоръчвана (аз не съм ги ползвал, още повече и да съм имал иск към тях), но на практика услугата която предлагат е доста по-евтина, а сравнима с тая на Алианц.: http://www.insurance4carhire.com/

 

Кажи ако още нещо е неясно, ще задълбаем в детайли колкото трябва :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

До момента на отиването на гишето няма никаква разлика дали си резервирала от брокер или директно. Има разлики, но са малки и май не те интересуват много. 

 

Съжалявам, но правилото една неистина да се повтаря непрекъснато не я превръща в истина в моите очи. Категорично горното не отговаря на истината и разликите са огромни. Не разбирам защо продължаваш да упорстваш, но докато аз съм в този форум ще реагирам на подобни опити...

Връзка към мнение

Съжалявам, но правилото една неистина да се повтаря непрекъснато не я превръща в истина в моите очи. Категорично горното не отговаря на истината и разликите са огромни. Не разбирам защо продължаваш да упорстваш, но докато аз съм в този форум ще реагирам на подобни опити...

 

ОК, отбележи кое е точно неистината, къде са разликите за да знаят хората. 

Връзка към мнение

Достатъчно съм писал в темата по този въпрос. Не е все едно дали сключваш сделка директно с търговеца или с посредник. Омръзна ми да повтарям азбучни истини...

Връзка към мнение

Достатъчно съм писал в темата по този въпрос. Не е все едно дали сключваш сделка директно с търговеца или с посредник. Омръзна ми да повтарям азбучни истини...

 

Ми дай линк тогава към мнението с разликите и ако е останало нещо недовършено да го доуточним. Нали държиш да уточниш, че греша и ще продължаваш да го правиш, но нека поне посочиш на хората къде е разликата. 

 

От практическа гледна точка на клиента, който не е чак толкова в детайлите на правото разлика НЯМА. И в двата случая отива на гишето и си получава колата. Не съм сигурен колко от клиентите ги интересува с кой точно сключват договор при положение, че услугата която получават е идентична. Мен лично грам не ме интересува и за това смятам детайла за маловажен, но ако посочиш мнението си с подробностите или направиш усилия да се повториш авторката на темата ще си прецени.

Връзка към мнение

Доколкото разбирам си отделил тази тема от основната, онази презентираща един брокер. Там писах достатъчно и не смятам повече да задълбавам. Отново повтарям с други думи. За мен не е все едно дали ще договарям условията по сделката директно с търговеца или ще се доверя на негов посредник. Разлика няма до момента на настъпване на застрахователно събитие. Тогава става ясно защо е добре да платим малко повече, но да получим услугата директно от търговеца...

Връзка към мнение

Доколкото разбирам си отделил тази тема от основната, онази презентираща един брокер. Там писах достатъчно и не смятам повече да задълбавам. Отново повтарям с други думи. За мен не е все едно дали ще договарям условията по сделката директно с търговеца или ще се доверя на негов посредник. Разлика няма до момента на настъпване на застрахователно събитие. Тогава става ясно защо е добре да платим малко повече, но да получим услугата директно от търговеца...

 

Да, отделих я темата, защото е общ въпрос, а не е към конкретния брокер. 

 

Ми не си прав. Ако си платиш застраховката на място и колата ти е резервирана през брокер, получаваш абсолютно същото застрахователно покритие, както ако си резервирал директно и платиш застраховката на място. Ама 1:1, на 100%. Когато купиш застраховка на гишето брокера няма нищо общо вече, това е допълнителна услуга, която ти си купуваш с europcar, брокера покрива само наема!

Връзка към мнение

Аз резервирам само през брокер, цената винаги ми е излизала по-ниска, а за мен това е важно. Като отида на място вземам от застраховките, които ми предлагат там, винаги. За мен това е правилния начин. Ниска цена, застраховка, караш си спокойно, нулева или минимална франшиза. Като се резервира през брокер обаче, трябва да се четат внимателно условията, защото за всяка кола са различни, в зависимост от коя компания е.

Редактирано от slujitel
Връзка към мнение

въщност въпроса ми изобщо не касаеше тази допълнителна застраховка.

интереса ми е само, и единствено върху  сумата която блокира по кр. ми карта.

това за което съм категорична, е че когато си букна кола директно през сайта на авис, примерно, не ми блокират никаква сума.

нямам опит с брокерите. те ще ми блокират ли сума по картата?

това е въпроса

Връзка към мнение
 



Insurance Coverage

Collision damage waiver (CDW): (Excludes Tax); Excess 900 EUR

Complete cover package: 23 EUR per Day (Excludes Tax); Excess 0 EUR

Damage excess reduction: 6 EUR per Day (Excludes Tax); Excess 450 EUR

Theft waiver (TW): (Excludes Tax); Excess 1,700 EUR

Personal accident insurance: 10 EUR per Day (Excludes Tax)

Third party liability protection (TP): Includes 22% Tax

You may be held responsible for damage to or loss of tyres, windscreens, glass and undercarriage. Please check with the car rental agent on arrival.

If you purchase the Excess Cover Insurance from a third party, the credit card holder will be required to present his/ her credit card at the rental desk in order for the car rental agent to authorize the deposit.


 

това са условията записани в резервацита ми

Връзка към мнение

искам да обясня защо повдигнах въпроса, касаещ сумата която се блокира по кр. карта.

 

1. разбрах от изписаното и в други теми, че брокерите блокират м/у 400-800 евро

2. също разбрах, че много от форумците са патили, без да имат щети, да им се налага да пишат безброй мейли, докато брокера разблокира сумата.

3. разбрах също, че ако сключа някаква допълнителна застраховка, може би сумата която ще ми блокират ще бъде малко по-малка

 

както разбирам от това което георги ми е написал, независимо от размера /различна при различните брокери, предполагам/, ще ми блокират някаква /немалка/ сума, искам, или не!

или с "две думи" - това не мога да го избегна, така ли?

Връзка към мнение

Брокера нищо няма да ти блокира, ще ти блокират там на място от фирмата, към която е колата. На мен брокера ми взема само 10 капаро, а ако се откажа ми ги връщат по картата за 3 дни. Това ми се е случвало заради канцелиран полет и сумата ми се възстанови без проблем.

Връзка към мнение

Аз резервирам само през брокер, цената винаги ми е излизала по-ниска, а за мен това е важно. Като отида на място вземам от застраховките, които ми предлагат там, винаги. За мен това е правилния начин. Ниска цена, застраховка, караш си спокойно, нулева или минимална франшиза. Като се резервира през брокер обаче, трябва да се четат внимателно условията, защото за всяка кола са различни, в зависимост от коя компания е.

аз прибягнах до брокер, само защото цената за рентвания период, както вие казахте, беше доста по-ниска. споделям мнението на георги, че няма значение през брокер или директно букваш колата. би ли споделила каква сума ти блокират брокерите които си ползвала до сега.

Връзка към мнение

10 %, това е капаро, което ми вземат при резервиране, това го плащам в момента на резервацията, и ми го приспадат от сумата, на място доплащам останалите 90 %. Нищо друго, като отидеш там фирмата, към която ти е ваучера, ще я научиш след резервирането ще ти блокира сумата (франшизата). Тази сума я пише в условията в сайта на брокера. Ако ти идва голяма, ако сключиш застраховка можеш да я намалиш, може и изобщо да я няма, условията са различни, прочети ги преди да резервираш за конкретната кола. 5 дена след като върнеш колата сумата се разблокира. Това последното зависи и от банката ти, не само от фирмата, може би да отнеме и повече време, на мен все ми отнема около 5 дена.

Връзка към мнение

Брокера не блокира нищо, на него му плащаш предварително, после рент-а-кар фирмата си блокира, но не би трябвало да е много, при положение, че вече си платил основната сума и те могат да си търсят само за повреди, гориво и глоби евентуално.

Ако имаш пълна застраховка би трябвало да блокират още по-малко.

Това е само теоретично, досега винаги съм наемал директно и май ще продължа, не съм забелязал голямо спестяване когато съм търсил.

Освен това блокировката сама си пада след време, няма нужда да пишеш нищо, може да е проблем, ако не достигат парите в един момент. Удобно е, че ако бързаш да хванеш самолет примерно, можеш само да оставиш ключовете и да не се занимаваш с плащане (е, преглеждат и за повреди де).

Връзка към мнение

днес научих нова дума. доста се чудих кво е тва франшиза. пусти срам, мълча си, не питам, намерих го в застрахователния речник. оказа се, че франчайз на руски е франшиза. защо в българското застраховане се ползва русизъм, нямам идея. та да използваме родния си език, т.нар. самоучастие. не не ми блокират нищо предварително. винаги съм ползвала авис. имат данните на картата ми все пак, предполагам ако има щета, недай боже, тогава ще  разбера какво се случва. затова когато върна колата, и нямат забележки получавам смс, че са ме чарджили 0 евро.

Връзка към мнение

Добре де, аз сега да питам и аз, стана ми чудно. Като резервирате директно не ви ли блокират франшиза, а ако стане нещо, как става плащането?

Блокират при наемането, не предварително (всъщност понякога има и оферти за платиш предварително).

При връщането или плащаш и изрично ти отблокират каквото са блокирали, или заминаваш и те по някое време си взимат от блокираното колкото трябва и връщат останалото.

Ако стане нещо ти имат данните, ти оставяш колата и заминаваш, те си преценяват и после те чарджват колкото са решили.

Връзка към мнение

Честно казано, предпочитам да знам предварително за каква сума става въпрос. И пак ми е странно, защото например в Исландия ако не платиш застраховка сумата е 1500 €. Ако резервирам по твоя начин и ако стане нещо, и ако решат да ми вземат 1500 €, ами, че може картата да няма такова покритие, тогава какво правим? А така като зная предварително за какво става въпрос, платихме застраховка (и без това винаги плащаме) и намалихме сумата на 300€. Така, каквото и да стане знаем, че няма да ни вземат повече от 300 €. А, тази дума франшиза се използва в сайта, с който аз резервирам, не в българските сайтове, аз по навик я използвам. Имам приятелка, която живее в Испания, тя пък използва франкисия, кой както е свикнал, но ти си права, че трябва да говорим на български, да не се чуди всеки кой какво иска да каже.

Връзка към мнение

Блокират при наемането, не предварително (всъщност понякога има и оферти за платиш предварително).

При връщането или плащаш и изрично ти отблокират каквото са блокирали, или заминаваш и те по някое време си взимат от блокираното колкото трябва и връщат останалото.

Ако стане нещо ти имат данните, ти оставяш колата и заминаваш, те си преценяват и после те чарджват колкото са решили.

Леле, как така каквото са решили? Че те може да решат да ми източат всичката сума от картата за една драскотина и после какво? Като прибавя това, че от брокер цената е по-ниска никой не може да ме обеди да резервирам директно от фирмата.

Връзка към мнение

искам да обясня защо повдигнах въпроса, касаещ сумата която се блокира по кр. карта.

 

1. разбрах от изписаното и в други теми, че брокерите блокират м/у 400-800 евро

2. също разбрах, че много от форумците са патили, без да имат щети, да им се налага да пишат безброй мейли, докато брокера разблокира сумата.

3. разбрах също, че ако сключа някаква допълнителна застраховка, може би сумата която ще ми блокират ще бъде малко по-малка

 

както разбирам от това което георги ми е написал, независимо от размера /различна при различните брокери, предполагам/, ще ми блокират някаква /немалка/ сума, искам, или не!

или с "две думи" - това не мога да го избегна, така ли?

 

С въпросния брокер където беше темата, аз букнах кола и на гишето ми поискаха 800 евро да блокират. Нямах по картата и ме поизнудиха да добавя една пълна застраовка и пр. пр. съм го описал. Крайният резултат беше че платих все едно съм си купил неква кола на старо. Евтината цена за букване се оказа мнооого условна. 

Това ми беше за пръв път да буквам предварително и вероятно ще е последния. Пазарлък на място с някой полулегален джамбаз ми е давало досега отлични възможности и цени.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

а каква сума блокират, в какъв диапазон 300-400, 400-500, и т.н.?

Различните фирми в различните държави блокират различно, в условията на колата в сайта пише. За всяка кола трябва да се чете. В Йордания беше 300€, и със застраховка пак остана толкова, но то от 300€, накъде да пада. Тези 300 € бяха в случай, че караш пил, дрогиран или разни такива, иначе застраховката поемаше всичко. В Исландия - 1500€, със различните застраховки на място пада различно, ние платихме 52 € застраховка за 6 дена и падна на 300€. Имаше и вариант да няма изобщо, но застраховката беше нещо от рода на 250 и няколко евро, което не ни устройваше. Колата беше за 200€, а застраховката по-скъпа от колата и момчето ни препоръча тази застраховка. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.