Прескочи до съдържание

Кола под наем от брокер или директно


Препоръчани мнения

кой брокер ползвахте?

С въпросния брокер където беше темата, аз букнах кола и на гишето ми поискаха 800 евро да блокират. Нямах по картата и ме поизнудиха да добавя една пълна застраовка и пр. пр. съм го описал. Крайният резултат беше че платих все едно съм си купил неква кола на старо. Евтината цена за букване се оказа мнооого условна. 

Това ми беше за пръв път да буквам предварително и вероятно ще е последния. Пазарлък на място с някой полулегален джамбаз ми е давало досега отлични възможности и цени.

Връзка към мнение

Различните фирми в различните държави блокират различно, в условията на колата в сайта пише. За всяка кола трябва да се чете. В Йордания беше 300€, и със застраховка пак остана толкова, но то от 300€, накъде да пада. Тези 300 € бяха в случай, че караш пил, дрогиран или разни такива, иначе застраховката поемаше всичко. В Исландия - 1500€, със различните застраховки на място пада различно, ние платихме 52 € застраховка за 6 дена и падна на 300€. Имаше и вариант да няма изобщо, но застраховката беше нещо от рода на 250 и няколко евро, което не ни устройваше. Колата беше за 200€, а застраховката по-скъпа от колата и момчето ни препоръча тази застраховка. 

далдисала съм в сайта на europcar, колата ще е тяхна, но нищо не намирам по въпроса

Връзка към мнение

Еврокар не е брокер май, това не е ли компания? Прегледах сайта, доста скъпо ми се вижда, но ваша работа. Това не е брокер.

Редактирано от slujitel
Връзка към мнение

С въпросния брокер където беше темата, аз букнах кола и на гишето ми поискаха 800 евро да блокират. Нямах по картата и ме поизнудиха да добавя една пълна застраовка и пр. пр. съм го описал. Крайният резултат беше че платих все едно съм си купил неква кола на старо. Евтината цена за букване се оказа мнооого условна. 

Това ми беше за пръв път да буквам предварително и вероятно ще е последния. Пазарлък на място с някой полулегален джамбаз ми е давало досега отлични възможности и цени.

На тези полулегални джамбази давате ли си данните от кредитната карта? Трябвало е да прочетете предварително в сайта на брокера колко ще ви блокират и да си направите сметка, че нямате толкова по кредитната карта.

Връзка към мнение

Леле, как така каквото са решили? Че те може да решат да ми източат всичката сума от картата за една драскотина и после какво? Като прибавя това, че от брокер цената е по-ниска никой не може да ме обеди да резервирам директно от фирмата.

Не бе, имам предвид, че ако има нещо - удар например, ти не чакаш да ти кажат веднага на място колко точно ще ти струва, заминаваш, а после те си правят сметката, ще ти кажат и можеш да се разправяш. Повече от самоучастието няма да е. Ясно че ако няма проблеми ще те чарджат колкото е по договора, а не каквото са си решили. Нещо ви уплаших, ама то си е съвсем същото и с брокер и без.

Връзка към мнение

Не бе, имам предвид, че ако има нещо - удар например, ти не чакаш да ти кажат веднага на място колко точно ще ти струва, заминаваш, а после те си правят сметката, ще ти кажат и можеш да се разправяш. Повече от самоучастието няма да е. Ясно че ако няма проблеми ще те чарджат колкото е по договора, а не каквото са си решили. Нещо ви уплаших, ама то си е съвсем същото и с брокер и без.

Еее, ми значи пак има блокирана сума, тоест самоучастие. Нали казвате, че няма. Оф, нали съм блондинка нещо се обърках.

Редактирано от slujitel
Връзка към мнение

естествено че не е брокер! никой не го твърди. тъй като собственика блокира депозита - в случая юръпкар, просто чета в сайта им, кви са условията им

Връзка към мнение

естествено че не е брокер! никой не го твърди. тъй като собственика блокира депозита - в случая юръпкар, просто чета в сайта им, кви са условията им

Ами темата беше за кола през брокер, така си написала в първия си пост. Аз за резервиране директно от компания нищо не мога да кажа, всичко, което съм написала се отнася за резервиране от брокер.

Връзка към мнение

говорих си в чата на юръпкар. разбрах едно - всички сме прави и съвсем наясно. депозита се блокира от фирмата собстеник на колата-авис, юръпкар и т.н., в деня на взимането и, както всички го казахте.

НО когато по веригата има брокер, както съм направила аз, за да ми е по-ефтино, размера на депозита се определя от брокера, съгласно условията които всеки клиент е договорил за себе си, тук се включва например, оная допълнителна застраховка, дето е м/у 7-9 евро на ден, по желание разбира се, която покрива-кражба, гуми, стр. огледала, ходова част, таван, предно стъкло, всякакви други екстра плащания: доп. шофьор, навигация, и т.н.

горе долу нещата стоят така, плащаш нещо допълнително, което автоматично доближава малко или много наемната цената до тази ако директно си букнал колата през сайта на собственика /авис, юръпкар и т.н./, но ти блокират по-малка сума за самоучастие по кр. карта.

т.е депозита се блокира от рентакарската компания, при условията договерини от брокера.

Връзка към мнение

Ами темата беше за кола през брокер, така си написала в първия си пост. Аз за резервиране директно от компания нищо не мога да кажа, всичко, което съм написала се отнася за резервиране от брокер.

имено! това е темата, търся мнения за работа с брокер, защото до сега съм наемала само директно през сайтовете на компаниите - авис и юръпкар, както съм написала в първия си пост. за първи път си "напазарих" кола през брокер и се чуствам несигурна.

Връзка към мнение

Брокера ти защитава интереса, освен, че е по-евтино. Така например един приятел взе кола на Канарските острови. Там условията са такива, че горивото се плаща предварително и му го бяха продали с 50 % по-скъпо, отколкото е по бензиностанциите. Като се върна писа на брокера и му дадоха следващата резервация с 10% отстъпка. Не се чувствай несигурна, няма да загубиш от брокера.

Връзка към мнение

въщност въпроса ми изобщо не касаеше тази допълнителна застраховка.

интереса ми е само, и единствено върху  сумата която блокира по кр. ми карта.

това за което съм категорична, е че когато си букна кола директно през сайта на авис, примерно, не ми блокират никаква сума.

нямам опит с брокерите. те ще ми блокират ли сума по картата?

това е въпроса

 

Блокиране на тая голямата сума, която те притеснява със сигурност не става в момента на резервацията, независимо дали избереш брокер или действаш директно. По време на резервация може брокера да си вземе цялата сума за резервацията, или процент депозит, или пък фирмата да си вземе цялата сума или просто да направят безплатна резервация. Блокиране на голямата сума, ако има такова, ще стане на място, когато подписваш договора на гишето.

 

искам да обясня защо повдигнах въпроса, касаещ сумата която се блокира по кр. карта.

 

1. разбрах от изписаното и в други теми, че брокерите блокират м/у 400-800 евро

2. също разбрах, че много от форумците са патили, без да имат щети, да им се налага да пишат безброй мейли, докато брокера разблокира сумата.

3. разбрах също, че ако сключа някаква допълнителна застраховка, може би сумата която ще ми блокират ще бъде малко по-малка

 

както разбирам от това което георги ми е написал, независимо от размера /различна при различните брокери, предполагам/, ще ми блокират някаква /немалка/ сума, искам, или не!

или с "две думи" - това не мога да го избегна, така ли?

 

по точка 3, това важи само ако вземеш тяхната допълнителна застраховка, на фирмата, в твоя случай юропкар. Ако вземеш застраховката на брокера, за юропкар е все едно нямаш допълнителна застраховка и блокираната сума ще е голяма. Т.е. тази застраховка на Алианц, която брокера предлага няма да ти помогне да намалиш блокираната сума. 

 

Знаеш ли, цялото объркване идва от това, че има големи разлики от фирма до фирма и от офис до офис. Юропкар в Италия може да има съвсем различни условия от Юропкар в Испания. Дори в самата Италия, в Сицилия условията може да са по-различни от да речем в Милано. Т.е. въпроса излиза съвсем извън рамките на брокер или не, а си е до специфики на конкретния офис на конкретната фирма. Единственото сигурно е, че ако платиш застраховката на място блокираната сума, ако е имало такава, ще е по-малка. Всичко останало от рода на колко точно ще блокират е плаващо. 

 

Изхода е да изпратиш директно имейл на конкретния офис на юроопкар и да ги попиташ, така и така имам резервация от този брокер, колко пари ще ми блокирате. А ако направя резервацията директно с вас колко ще ми блокирате. Наистина няма друг вариант да получиш гарантиран точен отговор. Може да попиташ и брокера, на тях това им е работата, да отговарят на такива въпроси, но точния отговор ще е само от офиса на Юропкар в Сицилия.

 

Извинявай, ако повтарям вече разяснена информация, но е добре да няма недоразумения :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, или другия вариант е, както ние правим, тези неща да ги оправяте на място с фирмата, т. е. Юропкар. А, за да няма проблеми от рода да не ти стигнат парите в кредитната карта, за съответната кола в сайта на брокера си пише, колко ще ти блокират, това в случай, че не направиш застраховка с Юропкар, и само с тях на място.

Връзка към мнение

Казвал съм някъде, но да повторя. В България обикновено може да преведеш пари към картата предварително и по този начин фактически си вдигате лимита. Ако ви притеснява да не ви свърши насред път

Връзка към мнение

Доколкото разбирам си отделил тази тема от основната, онази презентираща един брокер. Там писах достатъчно и не смятам повече да задълбавам. Отново повтарям с други думи. За мен не е все едно дали ще договарям условията по сделката директно с търговеца или ще се доверя на негов посредник. Разлика няма до момента на настъпване на застрахователно събитие. Тогава става ясно защо е добре да платим малко повече, но да получим услугата директно от търговеца...

 

Хайде да поизчистим недоразуменията.

Понеже много често (разбирай 2-3 пъти в месеца) ползвам кола под наем служебно в различни държави, мисля че ще мога да внеса малко яснота.

Буквал съм и през брокер (egencia) и директно. Всеки път отивам на едно и също гише на доставчика (фирмата за коли под наем). Точно по тази причина на сайтовете на брокерите фирмата (Sixt, Hertz...) стои до колата.

Разлика в договора няма! Всеки път получавам един и същ договор, на който отгоре стои името на фирмата, отдаваща колата под наем (Sixt), до него стои моето име. Брокерът не фигурира в договора! Мога да сканирам някой и друг договор, ако се съмняваш (Duke). Не знам на какви юридически познания стъпваш, но при подписан договор с доставчик, какво значение има с кого съм договорил условията в него, след като съм го подписал и той е станал обвързващ за двете страни?

Ролята на брокера е да предостави на клиента списък с цени от различни доставчици, и когато клиента избере цената, да я препрати на доставчика и да му каже:

" - Eто този клиент си избра твоята оферта от списъка с тази цена. Сега му дай колата на тази цена (която си обявил пред мен) и ми плати на мен комисионната." (точно така работи booking.com с хотелите)

Доставчикът разбира се на своя сайт може да е сложил други цени - клиентът може сам да си избере. Обикновено сверявам разликата - 10% е минимум в полза на брокера.

Теоретичния случай, в който клиента наема кола от някой, който я е наел от някой друг поне аз не виждам как може да се случи, ако си взимаш колата от гишето на Hertz или Sixt,  но все пак е добре да се знае, че тогава могат да изникнат усложнения..

Гледам, че със застраховките се играе доста и има различни схеми за намаляване на цената, но това пак е по избор на клиента. Застраховките на гишето разбира се са най-скъпи, но пък в случай на щета не дължиш нищо (ако си избрал пълно покритие). Някои златни и платинени карти покриват точно самоучастието, но това са детайли по застраховките и по-добре май отделно да ги дискутираме.

Редактирано от georgiev
  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Много хубаво си описал всичко и съм напълно съгласен с теб. Обаче аз пиша за изключенията, наречени от теб "теоретичен случай":

 

Теоретичния случай, в който клиента наема кола от някой, който я е наел от някой друг поне аз не виждам как може да се случи, ако си взимаш колата от гишето на Hertz или Sixt,  но все пак е добре да се знае, че тогава могат да изникнат усложнения..

 

Не винаги получаваш кола наета чрез брокер на гишето на доставчика. Много често брокерът ти докарва колата и документите за подпис. Или пък получаваш колата от негов офис. В тези случаи договорът е между теб като клиент и брокера като посредник. Той самият има отделен договор с доставчика, който приеми за рамков с договорени обемни отстъпки. Както и да е, започваме да теоретизираме...

 

Аз продължавам да твърдя, че има разлика между това да сключиш договор със собственик и това да сключиш договор с посредник. Не твърдя нищо повече от това, както и не съм против брокерите, ако някой е изтълкувал по този начин думите ми. Обръщам внимание на този факт, който от моя гледна точка е важен в случай на възникване на застрахователно събитие и/или усложнение в изпълнението на договора. В крайна всеки е напълно свободен да направи личен избор и да процедира както намери за добре за всеки конкретен случай...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз за първи път чувам за такъв вариант, аз като клиент да сключвам договора с брокера и естествено не бих се съгласила. Брокера служи само за резервацията и евентуално ако се наложи да се изчистват проблеми след това с условията, които са упоменати при него, всичко останало се оправя на място с фирмата, включително и застраховката. Аз винаги правя такава.

Връзка към мнение

Това със сигурност не се отнася за rentalcars, autoeurope и т.н. онлайн виртуални брокери, които ги дъвчим тук. Никой от тях няма да те чака на летището, няма да те кара до техен офис и да подписваш договор с тях, та те дори нямат офиси по летищата.  Още веднъж - rentalcars и другите подобни не сключват договор с Europcar и после с теб, като прескачат Europcar. Те просто те хващат за ръчичка и те водят до гишето на Europcar, където ти си подписваш договора с тях и с тях се оправяш. 

 

Аз също не съм чувал за такива фирми, може и да има, но пазарния им дял ще е толкова мизерен, че не знам дали си заслужава целия джангър тук. Не съм сигурен дали и би трябвало да се казват брокери, при положение че сключваш договор с тях те би трябвало да са доставчици на услугата, след като ти дори не стигаш до някакви взаимоотношения с Avis, Europcar  т.н....

 

Ако резервираш колата онлайн от Europcar и вземеш застраховката на Europcar няма никаква разлика спрямо да резервираш колата онлайн от rentalcars и да си вземеш застраховката на Europcar. Ако се случи застрахователно събитие всичко ще е идентично. Хайде малко по-подробно:

 

Цената на наема можеш да я платиш на:

А) Директно на фирмата доставчик: Europcar, Avis и т.н.

Б) Чрез брокер: rentalcars и подобни

 

Допълнителната застраховка, която да свали самоучастието можеш да платиш на:

1) Фирмата доставчик - Europcar, Avis и т.н. Само тази застраховка те освобождава от блокировка на голяма сума по кредитната карта и само при тази застраховка ако стане инцидент няма да плащаш на място. Но пък е чувствително по-скъпа от всички останали.

2) Брокера - rentalcars и т.н. Обикновено имат договори с външни застрахователи (както споменатите по-рано в темата Алианц) и като цяло застраховките им не са добри, защото са с прилична надценка. Ако стане инцидент си плащаш всичко, чак после връщат парите, след като им изпратиш документацията на тях.

3) Външна фирма - insurance4carrental и подобни. Подобно на т.2. ще се наложи да си платиш всичко и после да им пращаш документи да ти възстановят парите, предимствата са че често външните застраховки са по-евтини от продаваните от брокера rentalcars например.

4) Може и да не я плащаш. Твоя си воля, ако имаш голям лимит на картата и вярваш че няма да правиш драскотини. 

 

При настъпило застрахователно събитие варианти A1 и Б1 са абсолютно идентични! Няма да плащаш нищо на място, доставчика се оправя със застрахователите. По никакъв начин резервацията през брокер не те изолира от възможността да си платиш скъпата застраховка и в последствие спокойствието.

 

Разликите между брокер и директна резервация, които казах че в повечето случаи са незначителни за крайния клиент са:

- при брокер не трупаш мили за лоялната програма на доставчика или партньорските му авиокомпании. Това може да не е маловажно за някой, който събира точки. Също така, доста доставчици подготвят колата за редовните си клиенти, на които им имат информацията от предишен наем и на място ти дават само ключа и заминаваш. С брокера е гарантирано бумащината и мотаенето да е повече.

- Ако се наложи нещо да се обсъжда по резервацията може да стане едната ръка да не знае какво прави другата и да те препращат едни на други като пингпонг топче. 

- С брокер не можеш да ползваш разните специални кодове за намаление, които често ги имат фирмите директно - безплатен втори шофьор, караш 6 дни, седмия безплатен и т.н.

 

Май това са по-основните различия и продължавам да твърдя, че за повечето хора, които ги интересува да спестят пари са маловажни. Всеки сам си преценява естествено. Дано да се е изяснило, ако някъде бъркам поправете ме. 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

- С брокер не можеш да ползваш разните специални кодове за намаление, които често ги имат фирмите директно - безплатен втори шофьор, караш 6 дни, седмия безплатен и т.н.

От друга страна точно брокери като economycarrentals, например,  често включват в офертите безплатни бонуси като Cross Border Card или допълнителен шофьор ;)

 

post-139-0-79499900-1403622626_thumb.jpgpost-139-0-51659800-1403622626_thumb.jpg

Връзка към мнение

От друга страна точно брокери като economycarrentals, например,  често включват в офертите безплатни бонуси като Cross Border Card или допълнителен шофьор ;)

 

attachicon.gifKash-1.jpgattachicon.gifAR-2.jpg

 

Да, може би по-коректно беше да напиша, че бонусите се различават :)

 

Още една разлика, проблема на bay_kolio, че е възможно малки специфики в договорите да са различни, като например размера на блокираната сума по картата. 

Връзка към мнение

Да допълня, че цената при брокера почти винаги (аз поне не съм срещала обратния вариант) е по-ниска. 

 

Да, може би по-коректно беше да напиша, че бонусите се различават :)

 

Още една разлика, проблема на bay_kolio, че е възможно малки специфики в договорите да са различни, като например размера на блокираната сума по картата. 

На Бай Кольо такъв ли е му е бил проблема, защото не стана много ясно, аз помислих, че просто не е прочел условията точно и внимателно. Ако е бил такъв е трябвало да пише после на брокера, мисля, че щяха да го обезпечат по някакъв начин.

Връзка към мнение

Да допълня, че цената при брокера почти винаги (аз поне не съм срещала обратния вариант) е по-ниска. 

 

На Бай Кольо такъв ли е му е бил проблема, защото не стана много ясно, аз помислих, че просто не е прочел условията точно и внимателно. Ако е бил такъв е трябвало да пише после на брокера, мисля, че щяха да го обезпечат по някакъв начин.

 

Мисля, че да, имало разлика между сумата, която блокират в случай на резервация през брокер и такава при директна резервация. Не съм сигурен какви са детайлите и дали не е станало объркване някъде.

Връзка към мнение

Добре де, аз друго не мога да разбера: след като всичките тези коли имат пълно автокаско, какви са тези гимнастики?Като прочетох на Бай кольо мнението, та се сетих за нещо.

Май Бай Кольо ще излезе прав. На Палма де Майорка си взехме кола за три дни, че бяхме организирано и си имахме транспорт. Помолихме в хотела да ни помогнат. Викнаха по телефона един момък, който дойде, донесе договор, само записа данните на мъжа ми, платихме веднага в брой , няма кредитни карти, няма нищо. Ние нали сме свикнали, мъжът ми вика : " ето кредитната карта за гаранцията". човекът рече : " карай спокойно, има пълна застраховка." Като рекохме след три дни да викнат момъка, за да му издадем колата, човекът на рецепшъна рече да я паркираме пред хотела и да му дадем ключа :rolleyes: И така стана предаването на колата - само му обяснихме къде сме я паркирали. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

Много ме цитирате за това ще се наложи пак да се обяснявам, което не обичам. 

Принципа че след сиренцето идва капана работи в този случай. Темата е дъвкана и тук предостатъчно който иска да чете. Моето сиренце се казваше Голдкар , евтина цена за 7 дневно ползване. Предплатено гориво. Ха ха това струва 72 евро, но ако сам си я напълниш струва 42 евро. Първата тесла. Втората - Блокирана сума по карта: киселата служителка на гишето, което имаше мноого опашка, познайте защо, каза ако си беще резервирал директно при нас 400 евро ще блокираме, ама понеже си гявол през брокер сега 800. Е да ама нямах толкова. Тогава хъкъта мъката дай още едни 76 евро да си спокоен. Е много спокоен излязох с удвоена сума. 

 

Сега приказки ама договора, малките букви и пр. дребнави хитрини мен лично не ме кефят. Не ми е стил на живот. Ползвал съм коли под наем в Мароко, в Испания, в Гърция и много по Азия и винаги съм взимал на принципа удряме си ръцете и  точка. Това да разучавам три дена някакви параграфи и алинеи за една ламарина не е за мен. Нито да водя безсмислени битки.

 

Не давам свети, това е глупаво. Само споделям къде съм удрял стената с глава. Аз само веднъж ползвах посредник и предварително букване, което избягвам по възможност и при нощувка дори, и няма да повторя.

А на вас както ви харесва 

Връзка към мнение

Добре де, аз пак да питам, няма лошо, като съвет. В Азия-добре, обаче отивам на летището в Испания, примерно в Мадрид, къде да я търся тази кола по този начин, при доставчиците на летището ли? И мога просто така да отида примерно при Сикст или някой от другите там и да разчитам, че ще взема кола, евтино и с малка блокирана сума. И няма опасност плановете ми да се провалят, ако остана без кола? Аз застраховка така или иначе винаги вземам.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.