Прескочи до съдържание

Профилактика против малария


FlyTraveler

Препоръчани мнения

На 1/3/2018 в 10:44, veneling каза:

Здрасти,

 

Писах ти на лично но ще напиша и тук за да е достъпна информацията за всички.

 

Става въпрос за оригинален маларон купен от Гърция. 

 

Не разбрах обаче под "таблетки" хапчета ли имаш предвид или блистери? Предполагам, че хапчета но ако може да потвърдиш все пак.

 

За цена си мислех нещо като 30лв на кутия. В една кутия има 1 блистер с 10 хапчета на него. Прикачил съм 2 снимки, кутиите са малко смачкани понеже ги носих до Нигерия и обратно но се надявам това да не е проблем.

 

Като отидох в Нигерия през юли започнах да го пия но после се отказах, понеже четох, че ако се пие продължително време може да има негативни последици за черния дроб. Не знам вярно ли е или не но реших да не си правя експерименти. В крайна сметка в Нигерия хората масово боледуват от малария и то от най-тежката форма (има 4 вида паразити, които причиняват малария, P falciparum е най-смъртоносен) и се лекуват с всевъзможни лекарства базирани на Artemisinin, което е препоръчителното средство в момента от СЗО. В момента в Азия са открили паразит, който е резистентен и на тази терапия а няма алтернативна друга (хинина отдавна не действа). Това го пиша като обща информация само :)

IMG_20180103_070836831.jpg

IMG_20180103_071127530.jpg

Здравей , 
Имаш ли още останал Маларон?Ще ми трябват 3 кутии (х10 хапчета) .

Поздрави

  Иво

Връзка към коментар
На 1/3/2018 в 10:44, veneling каза:

Здрасти,

 

Писах ти на лично но ще напиша и тук за да е достъпна информацията за всички.

 

Става въпрос за оригинален маларон купен от Гърция. 

 

Не разбрах обаче под "таблетки" хапчета ли имаш предвид или блистери? Предполагам, че хапчета но ако може да потвърдиш все пак.

 

За цена си мислех нещо като 30лв на кутия. В една кутия има 1 блистер с 10 хапчета на него. Прикачил съм 2 снимки, кутиите са малко смачкани понеже ги носих до Нигерия и обратно но се надявам това да не е проблем.

 

Като отидох в Нигерия през юли започнах да го пия но после се отказах, понеже четох, че ако се пие продължително време може да има негативни последици за черния дроб. Не знам вярно ли е или не но реших да не си правя експерименти. В крайна сметка в Нигерия хората масово боледуват от малария и то от най-тежката форма (има 4 вида паразити, които причиняват малария, P falciparum е най-смъртоносен) и се лекуват с всевъзможни лекарства базирани на Artemisinin, което е препоръчителното средство в момента от СЗО. В момента в Азия са открили паразит, който е резистентен и на тази терапия а няма алтернативна друга (хинина отдавна не действа). Това го пиша като обща информация само :)

IMG_20180103_070836831.jpg

IMG_20180103_071127530.jpg

Днес получих Маларон-а, всичко е наред. Мисля, че е много добра сделка за придобиване на този медикамент в България. Благодаря много!

И аз пиша тук, за да се види от всички. :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здрасти,

 

За мой голям срам сега забелязах, че вътре са 12 таблетки/хапчета а не както бях писал по-горе по 10. Нещо не съм догледал като отварях кутията да проверявам. :(

Връзка към коментар

Едно осъзнах тези дни - голяма грешка е човек да не виси във форума постоянно!

Скъсах се от търсене на тези хапчета от познати в чужбина (покрай празниците с куриерските фирми не ставаше). А то ги имало от магеланец... Яд ме е на себе си.

Връзка към коментар
На 2.01.2018 г. в 23:51, veneling каза:

В момента имам 11 пълни и 1на наполовина опаковки маларон, които ми останаха след като се върнах от Нигерия. Ако някой търси да ми пише тук или на лично съобщение. Срокът на годност е до 2021ва.

Здравейте,

Трябват ми 20 табл. маларон, дали има ли още свободни налични? :)

Предстои ни пътуване до Занзибар и два дни на континенталната част в Танзания, и от прочетеното разбирам, че за тези два дни престой трябва да изпием общо по десет таблетки на човек. Правилно ли смятам?

Ще съм благодарна на допълнителна информация за района.

Поздрави,

Йоана :) 

 

 

Редактирано от YoTT
допълнителна информация
Връзка към коментар
На 1/6/2018 в 22:13, veneling каза:

Здрасти,

 

За мой голям срам сега забелязах, че вътре са 12 таблетки/хапчета а не както бях писал по-горе по 10. Нещо не съм догледал като отварях кутията да проверявам. :(

Честно да ти кажа, аз нямах представа, че са по 12 таблетки на блистер, чак сега видях, когато ти прочетох съобщението... Ще имам 4 за следващия път... ;)

Връзка към коментар
На 1/12/2018 в 10:50, YoTT каза:

Здравейте,

Трябват ми 20 табл. маларон, дали има ли още свободни налични? :)

Предстои ни пътуване до Занзибар и два дни на континенталната част в Танзания, и от прочетеното разбирам, че за тези два дни престой трябва да изпием общо по десет таблетки на човек. Правилно ли смятам?

Ще съм благодарна на допълнителна информация за района.

Поздрави,

Йоана :) 

 

 

Не ти е нужен Маларон нито за Занзибар, нито за континентална Танзания. Всеки местен избухва в смях като ги питаш дали има малария.

Изкоренена била от всички туристически места.

Единствено ако живееш там с месеци имаш някакъв риск.

 

Връзка към коментар
преди 20 часа, macf1an каза:

Не ти е нужен Маларон нито за Занзибар, нито за континентална Танзания. Всеки местен избухва в смях като ги питаш дали има малария.

Изкоренена била от всички туристически места.

Единствено ако живееш там с месеци имаш някакъв риск.

 

Точно като живееш в маларийна зона с месеци не вземаш таблетки за профилактика, защото просто няма как да го правиш много дълго време. Както Занзибар, така и континентална Танзания са си баш в маларийна зона (всичко под 2,000 метра н. в. за крайбрежието и островите да не говорим). Това, че много хора избират да не вземат таблетки, било от несериозно отношение към болеста или пък заемат позицията "Ще се лекуваме като имаме потвърдена диганоза", не трябва да успокоява останалите нито самите тях. В Танзания около 32% от смъртните случаи в болниците са вследствие на малария, не смятаме тези, които не ходят в болница. Не смятаме и тези, които боледуват и не умират и които са много повече.

Колкото е по-населено с хора е мястото, толкова риска от прихващане на малария е по-голям - определен вид женски комар трябва да е ухапал заразен човек в период от до два часа, за да предаде болеста. Та нека си се смеят колкото си искат местните, за тях е по-добре туристите да не се плашат, като пристигат в страната им.

 

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 3
  • Браво 2
Връзка към коментар

Цитирах разговори със сериозни хора, отпреди седмица-две, включително и западняци, живеещи там - мнението е повсеместно.

Туристите не са в риск от малария, особено на Занзибар.  Всички обясняват спокойно, че с много отпусната финансова помощ маларията е почти изцяло изкоренена.

Откога ви е информацията и статистиките ?

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар

"Изцяло изкоренена" е несериозно твърдение. Това значи да не съществуват женски комари, които да пренасят причинителя (P. Falciparum в Танзания, който е най-смъртоносния от четирите възможни).

Според WHO заболеваемоста и смъртността е намаляла изключително много в следствие на използване на защитни мрежи по време на сън (LLINs), пръскане със спрейове в жилищата (IRS) и достъпни и евтнини ACTs (Artesiminin based Combination Therapies). В следствие на тези мерки маларията най-вероятно е ограничена но се съмнявам, че може да се счита за "изкоренена".

А местните се смеят най-вероятно, защото повечето са изкарвали по няколко пъти малария. В Нигерия по същия начин ни се смееха като разпитвахме със страх за маларията и накрая един колега каза "Абе аз съм я карал 5-6 пъти и нищо ми няма, айде стига се стяга".

 

http://www.who.int/malaria/publications/country-profiles/profile_tza_en.pdf

 

mosquito-net.jpgmalaria.jpgACTs+for+uncomplicated+falciparum+malari

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 8 минути , veneling каза:

"Изцяло изкоренена"

 

преди 17 часа, macf1an каза:

 почти изцяло изкоренена.

+ документът, който цитираш, е на 9 години.

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Нека цитирам CDC тогава, които поддържат актуална информация на страницата си

 

https://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2018/infectious-diseases-related-to-travel/yellow-fever-malaria-information-by-country/tanzania#seldyfm879

 

Capture.PNG.1856b9ed9d31c0e5e0beecc5c1ce1a86.PNG

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Още 5 стотинки по темата - какво препоръчват англичаните.

 

https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/tanzania/health

-> 

https://travelhealthpro.org.uk/country/220/tanzania#Malaria

 

Те са сходни с тези на американците, и наистина съветите на gov.uk се ценят по света. 

 

Със сигурност съветите на местните се различават от горепосочените.

 

Помня как моят гид в Kruger също се подсмихваше леко иронично на паниката ми, че си бях забравила да изпия хапчето Маларон.

 

Каза: съвършено излишно е, пръскай се само с репелент. Не го послушах, но и комари много нямаше. 

 

И да, всеки решава наистина за себе си, защото здравето е ваше. 

 

Желая прекрасно изкарване в любимата Африка! :) 

 

 

Връзка към коментар

Така е, прав си. Само искам да обърна внимание, че процесът на почти изкореняване е лесно обратим, организъма на всеки човек е различен и не е хубаво да се подценяват и отписват рисковете с лесна ръка. Особено на фона на скоро установен малариен плазмодий в Азия, който е резистентен към artesiminin и е въпрос на време е да се разпространи по света. Естествено това може да не стане в следващите 3 години да кажем но е хубаво да се има предвид.

18 hours ago, macf1an said:

Всички обясняват спокойно, че с много отпусната финансова помощ маларията е почти изцяло изкоренена.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

За себе си - иди-дойди, поемайте си рисковете като искате. Ако се хване навреме, маларията е лечима в повечето случаи. Мислете обаче много, много сериозно за децата си, особено за тези под 10-12 годишна възраст. При тях, даже и да оцелеят след прекарана малария, някои видове на болеста остават до живот със съответните мозъчни увреждания. Няма лечение, може само да се менажира.

 

Аз лично си мисля, че при масовата дестинация, в която се превърна Занзибар последните години и профила на средностатистическия посетител (като ги гледам по разните му групи на Фейсбук) е само въпрос на време преди да започнат да изпищяват от тук от там. Дано не съм прав...

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Здравейте! Предстои ни пътуване до Занзибар. Там ще сме 14 дена и бихме искали информация относно превенцията за малария.

Разбрахме от вашата тема за хапчетата Маларон, трябва ли да ги  пием профилактично или не  ?

Откъде да купим хапчетата? Благодаря!

Връзка към коментар
преди 12 часа, bluevelvet каза:

трябва ли да ги  пием профилактично или не

Да, Маларон се приема профилактично. Приема се по едно хапче дневно, като се започва 1-2 дни преди влизане в зоната с опасност от малария, по време на престоя в нея и още 7 дни след напускането й. В България трудно ще намерите - поне не по официални канали. Евентуално ако някой има останал, както по-нагоре в темата имаше случай и закупите от него. Другият вариант е от чужбина - Англия, Германия, Франция... Коментирали сме по-назад в темата - включително и конкретни сайтове, от които потребители на форума са си купували.

Връзка към коментар

Приключваме с обявите за продажба на Маларон тук и във форума като цяло. Знам, че не се намира в България, знам че и двете страни си вършат услуга, но не искам форумът да се превръща в посредник на такива сделки с всичките главоболия произтичащи от това. 

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Изглежда учените са на път да намерят лек за маларията с някакво синьо багрило, което много бързо виждало сметката на паразитите, само да се справят със страничния ефект, който е... прочетете сами :-D 

Редактирано от searus
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Аз Маларон нямам и не продавам, но имам хапчета за лечение в случай на открита малария. Ако недай Боже се случи - ще ги подаря на който трябва. Пишете ми тук и ако е спешно - давайте ми Фейсбука, повечето редовни го знаят. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.