Прескочи до съдържание

Магеланска класация за любими градове


Препоръчани мнения

1. Рим -многопластов и красив ...просто вечният град 

2. Буенос Айрес - и със завързани очи и запушени уши да ме пуснат там - ще го позная. Има уникална атмосфера

3. Луанг Прабанг - някакси добре се чувствам на топли места, където във въздуха трептят почти материализирани молитви, има много храмове, в близост до велика река и монаси наоколо

4. Толедо - най-първият ми "мой" град до който почти се влачих по корем за да стигна

5. Гранада - без коментар - просто Андалусия 

6. Севиля - без коментар - просто Андалусия 

7. Париж- заради атмосферата на рисуване, бохемство и вино 

8. Сингапур - прекрасна смесица на Европа и Азия 

9. Хой Ан - заради плуващите свещички по каналите на града, многото фенери и привлекателни кръчми :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

    ВРЕМЕННО  КЛАСИРАНЕ;

 

1. Рим  -  200 точки

2. Лондон - 111

    Барселона - 111

4. Париж - 109

5. Венеция - 91

6. Истанбул - 81

7. Флоренция - 72

8. Будапеща - 61

9. Прага - 60

10. Виена - 55

11. Амстердам - 42

      Севиля - 42

13. Лисабон - 41

14. София - 38

15. Санкт Петербург - 36

16. Сингапур - 32

17. Ню Йорк - 29

18. Кейптаун - 26

19. Верона - 25

      Бургас - 25

21. Монако - 24

22. Москва - 23

23. Ница - 22

24. Дъблин - 18

      Лас Вегас - 18

26. Берлин - 17

      Хонг Конг - 17

28. Сан Франциско - 16

29. Сан Диего - 15

30. Мелбърн - 14

      Рио де Жанейро - 14

      Дрезден - 14

33. Мадрид - 13

      Дюселдорф - 13

....................................

 

Досега общо 113 града, като между тях липсват  Стокхолм, Мюнхен, Женева, Пекин, Шанхай, Хавана....

 

Вечният град  РИМ  ще бъде почти сигурен победител, което съвпада и с моето мнение.  Борбата след него е ожесточена. Има и твърде екзотични предложения в края на класацията.....

Редактирано от ruwenzogy
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз доста се чудих как да ги класирам и накрая се получи ето това:

 

1. Дъблин

2. Лисабон

3. Монако

4. Венс

5. Белфаст

6. Трогир

7. Барселона

8. Истанбул

9. Венеция

10. Мали Стон

 

 

Венс или Сен Пол де Венс ?

Аз съм за втория  :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Венс е няколко километра по-нататък и ако изпуснеш спирката за Сен Пол де Венс  автобусите са адски нередовни не , че в южна Европа разписанието някога е имало значение  :lol:

Редактирано от stenk
Връзка към мнение

1. Лондон - Notting Hill Carnival, and many more concert venues, Shoreditch-Hoxton - best night life // never sleeping, never boring city

2. Берлин - 100+ clubs and Galleries

3. Севиля - Feria de Abril

4. Белград - най-добрият бирен фестивал на Стария континент + най-добрата кухня за месоядни като мен

5. Копенхаген - Distortion Festival // calm by day, and surprisingly vibrant by night

6. Барселона - La Merce

7. Амстердам - most easy going city

8. Валенсия - Las Fallas

9. Куала Лумпур - от там всичко в Азия е близко и евтино с AirAsia + евтина и пикантна кухня

10. Все още съм бил в твърде малко градове, предимно в Европа. Повечето интересни предстоят и подозирам, че класацията ми коренно ще промени вида си след посещението на Централна и Южна Америка. За момента na 10. слагам София!

 

Това е моята десятка по малко по-странни критерии на подредба  :P

Редактирано от wilks
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

...

4. Белград - най-добрият бирен фестивал на Стария континент + най-добрата кухня за месоядни като мен

...

Може би подценявам сръбската скара, но в Бразилия и Аржентина е най-вкусното месо, което съм ял (това го казвам, при положение, че като бях малък винаги идваха домашни прасета и агнета от село...)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Може би подценявам сръбската скара, но в Бразилия и Аржентина е най-вкусното месо, което съм ял (това го казвам, при положение, че като бях малък винаги идваха домашни прасета и агнета от село...)

Именно затова съм направил уточнението "на Стария континент", което е нарицателното име на Европа. ;)

Пределно ясно ми е за бразилските и аржентински стекове по над половин кило крехко сочно месо, въпреки че не съм ги опитвал на място. Все още. Но скоро и това ще се случи, надявам се...  :rolleyes:

 

Въпреки забележката-уточнение, продължавам да твърдя, че по-добра месна кухня от сръбската в Европа НЯМА :)

 

Иначе ако говорим в световен мащаб, според експерти телешки стек Кобе*, е най-добрият. Но и него не съм го пробвал

 

* От млади теленца от породата Вагиу, отглеждани край град Кобе, Япония, и хранени  с бира и саке, освен подбрани сортове треви и оризови стръкчета.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

1. Барселона - защото е наистина град в който искам да живея, и живея.

2. Цюрих - кефи ме. 

3. София - Много приятен град за мен лично.

4. Бигест, Испания - щото има много готина природа. 

Връзка към мнение

Временно класиране от първите 5 изброени града.

 

- 39 магелански мнения; 

- 75 града;

- валидни са класиранията с минимума от 5 града;

- при редакция и допълване до 5 града некласираните ще бъдат включени в крайното подреждане;

- точковата система е 5-4-3-2-1;

- за да има равнопоставеност съм зачел до 5 града на мнение;

- в случаите, където има изброени по повече от един град на едно място съм ги зачел по следния начин:

Kaloyan89 - Лион 5, Претория/Йоханесбург 4/4, Париж 2, Монако 1;

Masmiya - Истанбул 5, Севиля 4, Дюселдорф 3, Прага 2, Венеция 2;

 

 

Сенатът и магеланският народ признесе своята временна присъда!

 

 

Рим

75

Лондон

43

Париж

35

Венеция

32

Истанбул

26

Барселона

24

Флоренция

22

Будапеща

20

Санкт Петербург

16

Прага

16

Севиля

16

Лисабон

16

Амстердам

12

Сингапур

12

София

12

Кейп Таун

11

Ню Йорк

10

Бургас

10

Монако

8

Виена

8

Москва

8

Берлин

8

Хонконг

7

Ница

7

Верона

6

Сан Франциско

6

Лион

5

Токио

5

Сан Диего

5

Варна

5

Дъблин

5

Претория

4

Йоханесбург

4

Отава

4

Рио де Жанейро

4

Лас Вегас

4

Ханя

4

Буенос Айрес

4

Мелбърн

3

Краков

3

Нант

3

Киото

3

Дрезден

3

Дюселдорф

3

Любляна

3

Фоча

3

Луанг Прабанг

3

Сидни

2

Сантиаго де Компостела

2

Хой Ан

2

Монпелие

2

Куско

2

Дубровник

2

Портофино

2

Сен Пол де Венс

2

Салерно

2

Кампала

2

Нафплио

2

Толедо

2

Белград

2

Залцбург

1

Милано

1

Пловдив

1

Монреал

1

Чикаго

1

Катманду

1

Единбург

1

Пиза

1

Белфаст

1

Котор

1

Йорк

1

Шикли

1

Мелбърн

1

Гранада

1

Копенхаген

1

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

1. Барселона - защото е наистина град в който искам да живея, и живея.

2. Цюрих - кефи ме. 

3. София - Много приятен град за мен лично.

4. Бигест, Испания - щото има много готина природа.

Илко , сложи още един град, защото бюлетината ти е недействителна... а най-добре - още 6 града - винаги можеш да си измислиш нещо...

 

Можеш ли да споделиш нещо за Бигест, защото аз си падам по природата, а не съм го и чувал. В коя част на Испания се намира и дали е някакъв нац.парк..

То и затова правим цялата тази класация - да открием нещо ново за самите нас...

Редактирано от ruwenzogy
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Започвам с уговорката, че това не са моите любими градове, а по-скоро места, които мнооого са ми харесали, където съм ахкала, охкала, стояла занемяла, видяла съм нещо уникално и т.н., но толкова. Нямам любими градове, не знам защо, но е така. Може би, защото ме влекат съвсем различни емоции и моята потребност от красота, хармония, уникалност не могат да бъдат задоволени на 100% в град. Та ето моята класация:

 

1. Рио, уникален като релеф и разположение, готини хора, купон, плажове, а гледките от Корковадо и Захарната глава спират дъха.

2. Син Пин, уникална красота с реката, старата част, следобедната дрямка на хората, подаващи се зад дървените врати, едно такова морно, спокойно, сякаш времето е спряло.

3. Гьореме, градче - приказка, докато зяпах дупките в скалите все чаках оттам да се подаде някое дребно приказно същество.  :) Не видях, но съм сигурна, че ги има.  :blush:  :blush:  :blush:

4. Хавана, като се замисля това май за мен е Градът. Невероятна архитектура, мизерни улички на крачка от лъскавите, галерии, коли от 30-те и 40-те години, едно такова шарено, мешано, също като кубинците, които са най-готините хора, които съм срещала по време на пътуване.

5. Ушуая, защото ме караше да мечтая. Когато за пръв път излязох по улиците направо не знаех на кой свят съм, толкова много се вълнувах. Чувствах се като героиня от някой морски роман за пътешествия. Кво да правя, развинтена фантазия.  :rolleyes:

6. Йерусалим - там е такава кръстоска от вероизповедания, култури, традиции, че свят да ти се завие. Много любопитно, с малко съспенс в добавка. 

7. Толедо. 

8. Дунедин - много интересно разположение на града, насечен красив пейзаж, шарени къщички и ферми с овце, идилия.

9. Сиена. Камък, история, италианци.  :)

10. Хайфа, заради Бахайските градини, няма друго подобно чудо по света.

 

 

ПП Като гледам класацията ще бъде адекватна само по отношение на Европа, по разбираеми причини.  :)

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Хей, аз нямам право да се меша в твоята тема. Ама много ми харесва../

Цял живот съм правил някакви класации..

Скоро очаквайте .....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Започвам с уговорката, че това не са моите любими градове, а по-скоро места, които мнооого са ми харесали, където съм ахкала, охкала, стояла занемяла, видяла съм нещо уникално и т.н., но толкова. Нямам любими градове, не знам защо, но е така. Може би, защото ме влекат съвсем различни емоции и моята потребност от красота, хармония, уникалност не могат да бъдат задоволени на 100% в град. Та ето моята класация:

 

1. Рио, уникален като релеф и разположение, готини хора, купон, плажове, а гледките от Корковадо и Захарната глава спират дъха.

2. Син Пин, уникална красота с реката, старата част, следобедната дрямка на хората, подаващи се зад дървените врати, едно такова морно, спокойно, сякаш времето е спряло.

3. Гьореме, градче - приказка, докато зяпах дупките в скалите все чаках оттам да се подаде някое дребно приказно същество.  :) Не видях, но съм сигурна, че ги има.  :blush:  :blush:  :blush:

4. Хавана, като се замисля това май за мен е Градът. Невероятна архитектура, мизерни улички на крачка от лъскавите, галерии, коли от 30-те и 40-те години, едно такова шарено, мешано, също като кубинците, които са най-готините хора, които съм срещала по време на пътуване.

5. Ушуая, защото ме караше да мечтая. Когато за пръв път излязох по улиците направо не знаех на кой свят съм, толкова много се вълнувах. Чувствах се като героиня от някой морски роман за пътешествия. Кво да правя, развинтена фантазия.  :rolleyes:

6. Йерусалим - там е такава кръстоска от вероизповедания, култури, традиции, че свят да ти се завие. Много любопитно, с малко съспенс в добавка. 

7. Толедо. 

8. Дунедин - много интересно разположение на града, насечен красив пейзаж, шарени къщички и ферми с овце, идилия.

9. Сиена. Камък, история, италианци.  :)

10. Хайфа, заради Бахайските градини, няма друго подобно чудо по света.

 

 

ПП Като гледам класацията ще бъде адекватна само по отношение на Европа, по разбираеми причини.  :)

не знам ... познавам Теди... Тя е най-добрата за пътуване.... ако иска и мен - евалати....

ако - не - отиваме в Йемен.....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В моите ТОП 3 са четири града ! :)

И ми е трудно да ги подредя по ред. Но да пробвам

 

1 Истанбул - многоликия град - Истанбул, чакай ме някой ден ще се преместя да живея на Босфора!

2 Сан Диего  -  градините, океана, слънцето аааааааа!

3 Санкт Петербург / и околия / - все едно те телепортират назад във времето

4 Хонг Конг / пак и околия/ - и пак телепортация ама напред 

 

5 Туло / Китай/  - там пък не знаех на коя планета съм

6 Саракуза - в този град  ще се върна отново за да си го допогълна

7 Петра  - няма защо да обяснявам защо

8 Рим - разбира се Рим!

9 Анкор - втори мъртъв град след Петра, ама пусто като ми хареса

10 Хиамен  / Китай/  - заради по-малкия остров  градина. Исках да се загубя в острова

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Това дали един град ми е станал любим доста зависи от субективни фактори, например дали съм случил на хубаво време при посещението, дали е имало/нямало стачки (или други екстремни събития), дали съм бил в настроение, дали съм бил в правилна компания и тн. Като седнах да ги подреждам осъзнах, че има страшно много градове, които искам да включа в топ 10 (Мадрид, Севиля, Истанбул, Виена, Киев, Ливърпул), ама няма как. L

 

Ето и моята класация:

1. Лисабон - изключително приятен, цветен, радващ окото, лежерен. Има си река, океан, прекрасна транспортна система, палми и разкошна архитектура. Когато това се комбинира с приветливостта на португалците и небрежните малки сладкарнички, които са навсякъде из града, се получава една много приятна комбинация. Горещо препоръчвам.

2. Вьове (Швейцария) - разкошно градче на брега на Женевското езеро, с невероятна гледка към Алпите. Въплъщение на спокойствието!

3. Дубровник - древен, изящен, приветлив. С невероятни гледки от хълма. С улици пълни с котки и гълъби (е, и туристи). Остров Локрум (който пък си е градския парк на Дубровник) за мен е нещо като Рай на Земята.

4. Солун – римски/византийски забележителности, хубави гледки от крепостта, приятна крайбрежна улица. Има и сантиментален момент – първата ми самоорганизирана екскурзия. Специален град за мен.

5. Брюксел – незаслужено хулен. На втори план под мръсната външност се крие изящество и имперска красота. Страхотните музеи, многото паркове и фактът, че е столица на Европа, отреждат на града значимото пето място в моята класация.  

6. Сплит – една от хърватските адриатически перли. Спечели ме с мек климат, прекрасно запазения стар град, чиито тесни каменни улички крият невероятно очарование и разкошната местна кухня. Абе неслучайно император Диоклециан е избрал да си „харчи” пенсията точно на това място… ;)

7. Варшава – полската столица едва ли ще попадне в класацията на много от вас, но за мен е един прекрасен град. В „снагата” й можете да различите цели епохи – средновековни замъци (е, макар и реставрирани), комунистически класицизъм или модерни небостъргачи. Градът ми хареса понеже местните ми приятели ми показаха втория план – следите от куршумите, където нацистите са разстрелвали поляци по време на Втората световна, малките кръчми в покрайнините с домашна бира и наденички, нощният живот… Варшава е това, което София е трябвало да бъде след 25 години преход – чист, спретнат и богат европейски град, пък макар и с лоши задръствания….   

8. Прага – град, излязъл от приказките. С кули, замъци, мостове, които просто ти взимат дъха. Местната бира само добавя към опиянението от красотата на тази разкошна столица.

9. Берлин – няма друг такъв град,който да е с две лица, отразяващи 2 различни вселени (все още). Толкова много история и собствен чар събрани на едно място. Това допълнено с хубави музеи и безупречна транспортна система не ми дава право да оставя столицата на Федералната Република извън класацията.

10. Рим – към Италия имам особен сантимент, който не се изчерпва с Рим, но Вечният град просто няма как да остане извън класацията. Само като си помисля каква роля е изиграл в световната история и колко много  късчета от нея все още могат да бъдат видени по натоварените му улици и се замайвам. Да не говорим, че Рим предлага и доволно много кулинарни изкушения, на които си струва да се отдадеш…

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Обръщение към Теди - да напише Дунедин на английски ( за пръв път нямам понятие за какво става дума - може би за Китай където съм бил///

Редактирано от ruwenzogy
Връзка към мнение

Обръщение към Теди - да напише Дунедин на английски ( за пръв път нямам понятие за какво става дума - може би за Китай където съм бил///

Защо пък да не е в Нова Зеландия? ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много трудно е да подредиш градовете,които са те грабнали в класация.Винаги ще има колебания,но затова са и класациите. ;) Ето и моята десетка:

 

1.Гент-за мене дълго време ще е номер 1.Там се почувствах като в приказка.

2.Пекин-различен,имперски,огромен и изключително чист.

3.Залцбург-средновековие,барок и още нещо....!

4.Венеция-защото е уникален.

5.Лондон-защото е центъра на света.Това е града,в който винаги има какво да правиш и какво да видиш.

6.Жирона-защото ми харесва да се разхождам из уличките в старият град и да сядам да почивам в кафенетата из еврейският квартал.....а и да се наслаждавам на гледката към катедралата от моста на Густав Айфел.

7.Истанбул-два свята в едно.

8.Мюнхен-не знам защо,но много ми хареса.

9.Мостар-защото е град с изключително напрежение във въздуха и невероятни гледки от крайречните ресторанти към река Неретва.

10.Барселона-най-вече заради извънземният Гауди

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ехейййй , РИО скочи напред....

а бе важното е хората да са били далеч извън Европа..

Редактирано от ruwenzogy
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

не знам ... познавам Теди... Тя е най-добрата за пътуване.... ако иска и мен - евалати....

ако - не - отиваме в Йемен.....

Йемен го следя, но хич не ми харесва ситуацията там.  :)

 

Dunedin, New Zealand. Страхотно градче, първата ми среща с Южния остров. Ето и снимка:

 

post-181-0-21922800-1407438414_thumb.jpg

 

А това е от другата страна, към Тихия океан, наоколо са само ферми и зеленина.

 

post-181-0-36087100-1407438465_thumb.jpg

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.