Прескочи до съдържание

Магеланска класация за любими градове


Препоръчани мнения

Временно класиране на топ 10 любими градове – и почти вече окончателно.

 

1. Рим - 289 точки

2. Лондон - 182

3. Париж - 169

4. Барселона - 167

5. Истанбул - 155

6. Венеция - 115

7. Флоренция - 90

8. Прага - 86

Будапеща - 86

10.Амстердам - 81

11. Виена - 79

12. Лисабон - 77

13. Севиля - 61

14. София - 60

15. Санкт Петербург - 53

16. Берлин - 48

17. Рио де Жанейро - 37

Сингапур - 37

19. Пловдив - 36

20. Ница - 35

21. Ню Йорк - 32

22. Монако - 31

23. Кейптаун - 26

24. Дубровник - 25

Верона - 25

Сан Франциско - 25

Бургас - 25

28. Хонг Конг - 24

Дъблин - 24

Сан Диего - 24

31. Москва - 23

32. Мадрид - 21

Дубай - 21

34. Порто - 19

Толедо - 19

36. Буенос Айрес - 18

Лас Вегас - 18

Петра - 18

39. Брюж - 17

Сиена - 17

41. Токио - 16

Киото - 16

43. Гент - 15

44. Мелбърн - 14

Дрезден - 14

Залцбург - 14

Милано - 14

Хания - 14

Банкок - 14

50. Куала Лумпур - 13

Дюселдорф - 13

52. Чикаго - 12

Цюрих - 12

Варна - 12

Ното - 12

56. Брюксел - 11

Краков - 11

Братислава - 11

Гранада - 11

Бат - 11

61. Копенхаген - 10

Валенсия - 10

Мексико сити - 10.................

 

И общо 172 града и населени места между които Жеравна (10 точки), Копривщица (9 точки), Враца (9 точки),

В. Търново ( 7 точки), Синеморец (2 точки), Несебър (1 точка), Боженци (1) Търговище (1 точка), както и

Пекин (9 точки), Мюнхен (8 точки), Монреал (6 точки), Отава (9 точки), Сидни (7 точки), Единбург (7 точки)

Йерусалим (8 точки), Делхи (1 точка), Хавана (7 точки), Стокхолм (5 точки), Варшава (4 точки), Белград

(7 точки), Атина (3 точки) и ...... още имена като.....

Лювен , Бигест, Шикли, Венс, Танариво, Кампала, Хейстингс, Фоча, Дунедин, Скардин, Кавагучико,нещо непроизносимо норвежко...., които ни карат да се замислим и разширим нашия географски кръгозор....

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Тази класация според мен би помогнала много за начинаещи пътешественици. Колкото и да е субективна, накрая май се получи едно доста обективно мнение.Вярно, че се отнася главно за Европа, но тук е истинската цивилизация, история и култура и от тук трябва да се започне, още повече, че ни е съвсем на една ръка разстояние... На самият мен ми липсва един град от първата десетка (Амстердам) и още два от втората

((Берлин и Санкт Петербург), така че вече гледам натам...

В първите 6 всички градове са от Европа, като лично за мен съвсем леко изненадващо е нареждането на Истанбул пред Венеция и Флоренция, както и на Амстердам пред Виена.

Леко назад ми се струва е Санкт Петербург, но това сигурно е защото е посещаван по-малко, или пък хроничната омраза на българина към всичко руско. За Москва да не говорим къде е в класацията...

Извън Европа все пак най-напред е Рио де Жанейро - уникален град

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Няма нищо лошо, че класацията е фокусирана повече в Европа, че дори и повече около нас. Все пак това е нашата класация и отразява много неща като лесен начин за стигане, потенциални разходи и т.н. Няма файда ако има световна класация (дори на теория да я направим обективна) и топ градовете са все из Фиджи, Нова Зеландия и джунглите на Амазонка. Хубаво, но трудно достижимо за българи. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

да, класацията е обективна главно поради географски причини, доколкото Европа ни е най-достъпна и като разходи, и като необходимо време за посещение; Южна Америка, Австралия и Нова Зеландия да речем са по-трудно достъпни не само заради разходите (както знаем от форума излизат и отлични оферти), но и заради нужното време за посещение... иначе от първата десетица ми липсва само Флоренция (ще бъде корегирано октомври), а от втората десетица Рио Де Жанейро (живот и здраве през 2015 и 2016 мисля да гледам към Южна Америка и Австралия, стига да си освободя достатъчно свободно време) 

Връзка към коментар

Лучше гор могут быть только горы,
На которых еще не бывал.

Казал, изпял го е Володя Висоцки и аз съм съгласен с него.

Как да определя любим, като на толкоз много места не съм бил. 

От друга страна като жител на шумна, мръсна и пренаселена столица харесвам повече селата или малките градове. Но за да бъдем полезни на идеята ще поставя и нашите любимци

Барселона: лудост, закачка, вличие. Може би идат от Гауди и Миро, а може би хората...

Сингапур: урбанистично чудо, град от бъдещето. Нечовешко /азиатско/ трудолюбие

Лондон: гордост, достойнство, величие. Харесах ги тези бастуни.

Виена: Шик, спокойствие, аристократизъм. Железният макет на Свети Стефан /направен заради слепите/ търпимостта към другите

Позитано или Цуг или Анси Леву: Красиво, романтично, приятно, лежерно ееех.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Гледам класацията на tripadvisor за 2014 за Европа и има 80% припокриване с магеланската от топ 10 или 8 от 10. При топ 5 също е 80% или 4 от 5. Разбира се това се отнася за брой на градовете, а не като ранглиста. Като цяло вървим с общите тенденции. Също има и друга закономерност: най-посещаваните градове са и най-харесвани (поне за Европа).

Връзка към коментар

Да хвана един от последните влакове с моята класация. Скромно да променя челната тройка.... Като ахритект, за мен няма по-очарователен град от Барселона.

 

  1. Барселона

  2. Рим

  3. Ню Йорк

  4. Сеул

  5. Амстердам

  6. Лондон

  7. Валенсия

  8. Венеция

  9. Лас Вегас

10. Неапол

Редактирано от Kамен
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

А на мен ще ми е интересно да видим след приключване на класацията някой повлиял ли се е от нея. Аз например добавих Петербург/изобщо го нямаше/ в моите заради вас и продължавам да променям. 

Например Търговище  :shout:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

А на мен ще ми е интересно да видим след приключване на класацията някой повлиял ли се е от нея. Аз например добавих Петербург/изобщо го нямаше/ в моите заради вас и продължавам да променям. 

Например Търговище  :shout:

 

Хах, трябваше анонимна да я направим сигурно. Виждам, че от първите четирима, трима сме сложили точно Петербург начело. Декларирам, че въобще не съм видял мнението на Патриот и slujitel преди да пусна моята класация. Просто ми отне време да търся и качвам снимки :)

Връзка към коментар

Бай Кольо дай още 5 града за топ 10, че така само 2 мнения бая ще объркат подреждането....

Вярвам, че можеш да селектираш от 6-то до 10-то място  (  на толкова много си бил...)

Връзка към коментар

А на мен ще ми е интересно да видим след приключване на класацията някой повлиял ли се е от нея.

Ами аз вече си добавих в "то-визит" листата някои от не толкова популярните градчета, за които или много малко, или почти нищо не бях чувал, преди да ги видя в тази тема :)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да хвана един от последните влакове с моята класация. Скромно да променя челната тройка.... Като ахритект, за мен няма по-очарователен град от Барселона.

 

  1. Барселона

  2. Рим

  3. Ню Йорк

  4. Сеул

  5. Амстердам

  6. Лондон

  7. Валенсия

  8. Венеция

  9. Лас Вегас

10. Неапол

Само Лас Вегас не мога да осмисля в класацията от архитектурна гледна точка :)

Връзка към коментар

Да хвана един от последните влакове с моята класация. Скромно да променя челната тройка.... Като ахритект, за мен няма по-очарователен град от Барселона.

 

  1. Барселона

  2. Рим

  3. Ню Йорк

  4. Сеул

  5. Амстердам

  6. Лондон

  7. Валенсия

  8. Венеция

  9. Лас Вегас

10. Неапол

Добре, че се намеси, та Барселона да мине Париж!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Добре де, още 5, ама много е условно.

 

6. Венеция Великолепие и богатство, нещо като древен мутро-барок, понеже е древен сега е стилен. Тия средиземноморски пирати са създали града от чиста грандомания и първенющина, но разкоша си е разкош. 

7. Любляна Стил и достойнство има в този град. Наред с хубавата площадна музика върви чудесна супа сервирана в хлебче и домашна бира.

8. Мадрид Имперска работа, мулти културен, архитектурен. Театърът Лопе де Вега, чудесни паркове и много фонтани.

9. Зермат Истинска швейцарска приказка. На фона на Матренхорн, без излишен блясък и лукс, без двигатели с вътрешно горене, без боклуци / и за човешкият фактор се отнася/ величие и уважение към красотата.

10. Залцбург Самото име!!! Хем сол хем злато. А йезуитите са направили злато от солта. Родно място на РедБул който има страхотен палат. И Моцарт естествено който се скъсва да продава шоколад. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Остава точно 1 седмица до епичния край на класацията ... градът, който завърши на първо място, ще бъде провъзгласен по патриаршески с призива "Достоен!" "Достоен!" "Достоен!"  :yes:.

Връзка към коментар

Ако (когато) Лондон изгуби първото място от Рим, ще си удавя мъката в двудневен (че през седмицата ще ми провалят плана) запой с ... шотландско уиски (в името на личната ми кауза) и ще взема окончателно решение да емигрирам в UK в знак на протест.

Отивам да си търся учебниците по английски, а който не е гласувал, да даде първия си глас за Лондон и да не дава никакъв за Рим.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Как може жалкото селце Лондиниум на брега на Темза да оспорва величието и красотата на Рим ?

За мен Рим дори трябва да е извън класацията , а да се обяви за нещо като почетен първенец и тогава да редим останалите.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Ако (когато) Лондон изгуби първото място от Рим, ще си удавя мъката в двудневен (че през седмицата ще ми провалят плана) запой с ... шотландско уиски (в името на личната ми кауза) и ще взема окончателно решение да емигрирам в UK в знак на протест.

Отивам да си търся учебниците по английски, а който не е гласувал, да даде първия си глас за Лондон и да не дава никакъв за Рим.

Никакво шотландско уиски. Само London Pride или в краен случай, Guinness! :) Наздраве!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

И накрая предлагам една магеланска среща в градът-победител :)

Подкрепям. Даже кмета на града - победител може да го наградим със снимка пред разгънатото Знаме на Магеланци :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Градът-победител получава доживотен божествен имунитет във форума  :biggrin:. Което означава всякакви негативни, критични и тесногръди мнения относно Достойния няма да бъдат толерирани, а даже напротив цензурирани. Да живеят възхвалите, одите на радостта и позитивизма :clapping:

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Аз искам касиране на вота  :)  :) !Нали класираме все пак "живи" градове.Не искам да ми се сърди никой,но има един град който е туристическа забележителност, осмо чудо и никой не живее там,няма развитие.Ако може да влизат и такива градове аз включвам Ангкор Ват,Херкулан,Помпей и още някои за които ще мисля тази нощ!  :)  :)  :)  :P  :P  :P

Редактирано от traveler
Връзка към коментар

Градът-победител получава доживотен божествен имунитет във форума  :biggrin:. Което означава всякакви негативни, критични и тесногръди мнения относно Достойния няма да бъдат толерирани, а даже напротив цензурирани. Да живеят възхвалите, одите на радостта и позитивизма :clapping:

 

Ауу, и сега като се види, че единия от организаторите на класацията е в конфликт на интереси, не знам какво ще правим :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.