Прескочи до съдържание

Пътепис: Лондон


Препоръчани мнения

Аз ще разкажа за любимият ми Лондон. :)

От както се помня мечтая да отида в Лондон и да видя на живо Big Ben и Trafalgar Square с колоната на Нелсън, за които толкова съм чела в учебниците по английски. Или пък Royal Albert Hall Covent Garden и Buckingham Palace...а за Stonehenge дори и не съм мечтала! 

Е през 2011 година мечтата ми се сбъдна. На 12 август излетяхме от София с Lufthansa. Полетът беше до Мюнхен и от там до Хийтроу. От LHR има рейсове до гара Виктория за 5-6-7 паунда (не помня колко точно). Хотелът ни беше доста близо до въпросната гара, на 15ина мин., а от гарата си има метро за към центъра и т.н. Тоест доста удобно местенце, за прилична за Лондон цена. За 3 души, 8 нощувки + закуска беше нещо от порядъка на 700 паунда. 

Та настанихме се и тръгнахме веднага за първата разходка.За начало решихме да вървим пеша- за другите дни си взехме седмична карта за метрото- около 35 GBP за 1-2 зона. Първо видяхме абатството, засега само отвън, Big Ben и парламента, London Eye, продължихме по Victoria Embankment до Иглата на Клеопатра и Temple Curch, която за мое огромно съжаление беше затворена, но живот и здраве някой ден ще я видя и отвътре! Денят завърши с Trafalgar Square.post-37-0-63234200-1366610311_thumb.jpg

post-37-0-84722200-1366610553_thumb.jpg

На следващия ден започнахме с Covent Garden и след това посветихме деня си на Британския музей. Е Розетския  камък можех и цял ден да стоя да го гледам!

post-37-0-37345600-1366610683_thumb.jpg

Голям фен съм на Египет,де. По тази причина Британския музей ме заплени. Разгледахме всички египетски, асирийски, вавилонски и тем подобни неща + още едно-две по-интересни за нас, например частите от Мавзолея в Халикарнас. Определено ако някой има амбицията да разгледа обстойно целия музей му трябват поне 3 дена. Вечерта се поразходихме малко из Хайд парк.

Ден 3ти- Стоунхендж. Бяхме си резервирали екскурзията още от БГ. На място има безброй оферти, разбира се, но на нас тази ни хареса изключително много защото освен Stonehenge предлагаше и Glastonbury Abbey, Glastonbury Tor, Chalice Well и Avebury. Сайта е променен, но мисля, че беше този: http://www.stonehengetours.com/king_arthur_tour.htm

Взеха ни с микробусче от Harrod's, но тъй като половината център на града беше затворен заради някаква колоездачна обиколка (май) бая пообиколихме, което всъщност беше добре дошло за нас, да поразгледаме и части на Лондон,които иначе никога нямаше да имаме време да видим. Стигнахме до Стоунхендж, имаше доста народ, но не прекалено много.post-37-0-92181100-1366610835_thumb.jpg

Аз бях на 7мото небе. :) Обикаляне, снимки, зяпане, сувенирчета и трябваше да тръгваме...След това спряхме в Glastonbury, много приятно градче. Разгледахме абатството, или по-точно каквото беше останало от него, и видяхме къде е бил гроба на крал Артур.

post-37-0-62651500-1366610901_thumb.jpg

След това отидохме да видим Chalice Well. Легендата разказва, че Йосиф Ариматейски заровил т.нар. Свещен Граал там и на мястото се появил извор.Самото място е много красиво, а точно около кладенеца се събират хора да медитират и е забранено да се вдига какъвто и да било шум. post-37-0-21303300-1366610980_thumb.jpg

След това тръгнахме към Glastonbury Tor. Най-ужасното катерене през живота ми-хем пече върху теб яко слънце, хем те брули зверски вятър, но явно е така в Авалон и определено си заслужаваше. :)

post-37-0-46150700-1366611056_thumb.jpg

Финалът беше Avebury, мъничко селце, в което се намират каменни кръгове подобни на Стоунхендж, но по-стари. Те обаче не са така фрапиращо точно и равно поставени, ами са си просто големи камъни подредени в кръг.Странното беше, че по никакъв начин не е направено мястото за туристи, около камъните си пасяха овчици. :D

post-37-0-56541300-1366611149_thumb.jpg

На 15ти август беше първият ни ден (от 3) с London Pass. http://www.londonpass.com/ Най-великата карта на света! Спестихме сума пари. Има различни опции за дни и транспорт. Ние си взехме за 3 дена, без транспорт, тъй като си имахме седмична карта за метрото. Бяхме си поръчали пасовете предварително, пристигат с много удобни книжки с карта на метрото и информация за забележителностите. Първото ни посещение беше Stamford Bridge. Много интересно е направен тура на стадиона. Дори и на майка ми и беше интересно, а тя изобщо не се интересуваше от футбол (сега вече е фенка на Chelsea :D ).

post-37-0-33897800-1366611210_thumb.jpg

След това разгледахме Westminser Abbey  отвътре. На мене ми беше супер интересно, най-вече като си спомнях сватбата на Уилям и Кейт и разбира се, гроба на Нютон. Единственият проблем ми беше ужасната навалица, направо полудях. Продължихме с Churchil War Rooms, разходка в St. James' Park  и накрая лодка по Темза. Точно като наближихме Tower Bridge и вдигнаха моста, за да мине една яхта.

post-37-0-07781400-1366611283_thumb.jpg

На следващия ден-катедралата St. Paul, Millenium Bridge,Globe Theater, HMS Belfast (ако не беше включен в паса нямаше да влезем да разгледаме кораба, а беше много интересно),

post-37-0-98487800-1366611373_thumb.jpg

Tower of London (останаха ми очите в скъпоценностите, особено в Cullinan I и II), The Monument

post-37-0-32260000-1366611442_thumb.jpg 

и накрая завършихме в една пицария около Leicester Square. Ние по принцип като пътуваме не ядем по заведения, но си позволяваме да отидем по веднъж все пак да видим как е в съответният град/държава.

17 август: започваме с Wellington Arch, след това посетихме Royal Albert Hall, където уцелихме репетиция, та послушахме малко.После от гара Виктория хванахме автобус на http://www.greenline.co.uk/ до Уиндзор. Разгледахме замъка и градчето, както и съседното градче-Итън.

post-37-0-19156900-1366611692_thumb.jpg

На следващия ден дойде ред на Greenwich. За съжаление по-голямата част се ремонтираше за Олимпийските игри, но все пак видяхме обсерваторията и застанахме едновременно и в двете полукълба. :)

post-37-0-98482900-1366611755_thumb.jpg

Следваше Natural History Museum, мой беше зора да го видя и по-точно динозаврите.

post-37-0-97466900-1366611864_thumb.jpg

post-37-0-62586500-1366611928_thumb.jpg

Вечерта завърши с Abbey Road (родителите ми са големи фенове на Beatles, аз също) и накрая няколко вечерни снимки около Биг Бен.

post-37-0-67338700-1366611967_thumb.jpg

Последен ден...Бях резевирала места за Бъкингамския дворец, заслужава си да се види отвътре, ако сте в Лондон когато е отворено за простолюдието. :)

post-37-0-95845000-1366612001_thumb.jpg

Като излязохме се оказа, че сме оцелили и смяната на стражата. Е, такава навалица беше, че нямам думи, но определено не беше неприятно. Не искам да си представям на кралската сватба какво е било. :D

post-37-0-84112200-1366612104_thumb.jpg

После отидохме до Science Museum да видя командния модул на Apollo 10 и парченце от луната, разходихме се още веднъж из Хайд парк и малко по центъра и се прибрахме за последна нощувка в хотела.

post-37-0-19084800-1366612170_thumb.jpg

post-37-0-83831600-1366612198_thumb.jpg

Имахме ранен полет и от хотела ни бяха уредили шатъл до Heathrow за около 60 паунда. Натоварихме се на самолета до Дюселдорф, там изненадващо ни стовариха така, че трябваше пак да минаваме проверки и направо издивях, защото ми отиде хийтроуската водичка!!! И така накрая благополучно се приземихме в София. 

Надявам се, че не съм ви отегчила много! :)

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Били сме по едно и също време там. :D :D  Мен ме мързи да почвам теми, но мога да добавя някоя и друга снимка ако нямаш против. И да- паса е супер удобство за там, особено като влизаш с предимство, ме иначе чакането, особено в Уиндзор си е....

Връзка към мнение

Мерси!

Bell@ като тръгнеш натам, ако имаш нужда- питай! :)

Тони, разбира се, че нямам нищо против! И снимки, и разкази, и допълнения са добре дошли! То и мен ме мързеше доста, но днес ме удари музата и по-късно мисля да постно още един пътепис. 

А в Уиндзор предполагам, че е ужас, ние отидохме мноооого късно, малко преди да затворят и нямаше почти никой, но загражденията за опашките си стояха, та ми стана ясно за какво иде реч. :)

Връзка към мнение

Да, човек ако иска да се запознае с историята на Египет трябва да отиде в Британския музей :)

Мерси за разказа, ентусиазма струи, макар и да го разказа малко на един дъх без да си поемаш въздух :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Натоварихме се на самолета до Дюселдорф, там изненадващо ни стовариха така, че трябваше пак да минаваме проверки и направо издивях, защото ми отиде хийтроуската водичка!!! 

 

 

Изобщо не е било изненадващо стоварването ви на Дюселдорф. Трансферът през шенгенско летище от една НЕшенгенска държава (GB), до друга НЕшенгенска държава(BG), винаги минава през паспортен контрол и проверка за сигурност. :)

Миналата година и аз пътувах така с прекачване, само че разменено - на отиване през DUS, а на връщане през MUC, и помня че цената на билета беше направо символична като за high season и такъв маршрут.

Лондон е градът, в който съм ходил най-често и многократно в живота си, но всеки път като отида има какво да видя и извън концертите и фестивалите - музей, изложба, някоя нова градска атракция, или просто пореден парк.

 

Не съм ходил до Стоунхендж, но да те питам усети ли някакъв мистицизъм и особена атмосфера на това място?

И ето една новина от вчера за тази специална част от острова. http://www.monitor.bg/article?id=381843

Връзка към мнение

Изобщо не е било изненадващо стоварването ви на Дюселдорф. Трансферът през шенгенско летище от една НЕшенгенска държава (GB), до друга НЕшенгенска държава(BG), винаги минава през паспортен контрол и проверка за сигурност. :)

Миналата година и аз пътувах така с прекачване, само че разменено - на отиване през DUS, а на връщане през MUC, и помня че цената на билета беше направо символична като за high season и такъв маршрут.

Лондон е градът, в който съм ходил най-често и многократно в живота си, но всеки път като отида има какво да видя и извън концертите и фестивалите - музей, изложба, някоя нова градска атракция, или просто пореден парк.

 

Не съм ходил до Стоунхендж, но да те питам усети ли някакъв мистицизъм и особена атмосфера на това място?

И ето една новина от вчера за тази специална част от острова. http://www.monitor.bg/article?id=381843

Еми.. на отиване през Мюнхен нямаше такива номера. Слезнахме си направо в транзитната зона без проверки и т.н.

А сега се сетих да питам, някой знае ли защо вече няма полети SOF-DUS ?

Да, и аз мисля, че в Лондон и 100 пъти да отида пак ще има какво да разглеждам. :) Сега съм си покрила само задължителния минимум.

За Стоунхендж...малко трудно да се усети мистицизъм, като се има предвид комерсиализацията му. Има много ранни, или много късни посещения, при които сте по-малко хора и може да се влезе между самите камъни. Тогава предполагам, че би било възможно да усетиш колко специално е това място всъщност. :) Ако имам възможност задължително бих се записала в такава група. Особена атмосфера усетих в Chalice Well  и Glastonbury Tor. :)

Връзка към мнение

А сега се сетих да питам, някой знае ли защо вече няма полети SOF-DUS ?

И мен страшно ме е яд за спрените полети SOF - DUS. Много ми бяха удобни както за прекачване, така и за разни ходения до градове в СЗ част на Германия. А и линията се облсужваше с едни симпатични CRJ-и, които са сравнителна рядкост в европейски авиокомпании. :)

Връзка към мнение

Цената на славата. :P

При това ходене в Лондон прекарах и 5-6 дни в Бедфорд, едно градче наблизо. Невероятно местенце, но сега темата е Лондон.

post-108-0-99422500-1366708320_thumb.jpg

post-108-0-83502700-1366708323_thumb.jpg

post-108-0-72378900-1366708324_thumb.jpg

post-108-0-15492300-1366708334_thumb.jpg

post-108-0-13207800-1366708335_thumb.jpg

post-108-0-16165200-1366708336_thumb.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Когато опре до Лондон и приятели поискат от мен да им съставя програма, обикновено казвам следното:

 

Лондон изисква поне три посещения с известен интервал от време между всяко едно от тях:

1. Първо посещение: минимум една седмица - покрива основните забележителности;

2. Второ посещение: минимум десет дни - покрива останалите забележителности и периферия;

3. Трето посещение: минимум една седмица - започваш да придобиваш известно усещане за този град и не се чувстваш като турист.

 

Горното е наистина оптимален вариант от гледна точка на престой. Лондон не е просто космополитен град. Лондон е сърцето на Европа и в този смисъл може да бъде разглеждан като отделна държава. След първите три посещения можеш да кажеш, че си бил в Лондон и чак тогава е удачно да си позволиш да дадеш собствена оценка на града. При Лондон няма средно положение - или се влюбваш в него завинаги, или просто решаваш, че това не е твоето място. Ако е първото, лека-полека откриваш "Малката Венеция", или пък прекарваш един уикенд в Нотинг Хил около "Портобело Роуд". Ако е второто, оставаш със спомените за Бъкингамския дворец и "Биг Бен", гадното време и голямата скъпотия...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Бих искал малко повече инфо за влакчетата   DLR , които имат много интересен надземен маршрут и връзка с метрото-откъде се вземат,как се таксуват и през къде минават.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И мен страшно ме е яд за спрените полети SOF - DUS. Много ми бяха удобни както за прекачване, така и за разни ходения до градове в СЗ част на Германия. А и линията се облсужваше с едни симпатични CRJ-и, които са сравнителна рядкост в европейски авиокомпании. :)

 

Спряха ги, защото нямаше достатъчно търсене... Но те бяха в толкова неудобен час, че ги ползваха само туристи, което няма как да е изгодно за а/к като Луфти... Ако ги бяха преместили така, че да са удобни за пътуващите по работа поне в едната посока (без значение сутрин или вечер), можеше и да има шанс тази линия.... :)

Връзка към мнение

Бих искал малко повече инфо за влакчетата   DLR , които имат много интересен надземен маршрут и връзка с метрото-откъде се вземат,как се таксуват и през къде минават.

DLR са си част от транспортната мрежа в града, дневните карти си важат и за тях. Ето тук може да видиш от кои спирки на метрото може да се прехвърлиш:

 

http://www.tfl.gov.uk/assets/downloads/large-print-tube-map.pdf

 

Тук само за DLR:

http://www.tfl.gov.uk/assets/downloads/dlr-route-map.pdf

 

Удобни са за Гринуич: с корабче по реката и на връщане с DLR...размечтах се нещо :(

Връзка към мнение

Спряха ги, защото нямаше достатъчно търсене... Но те бяха в толкова неудобен час, че ги ползваха само туристи, което няма как да е изгодно за а/к като Луфти... Ако ги бяха преместили така, че да са удобни за пътуващите по работа поне в едната посока (без значение сутрин или вечер), можеше и да има шанс тази линия.... :)

Аз съм пътувал общо три пъти по маршрута. От тук натам бяха в ранния следобед, а от там насам точно по обяд - наистина само за туристи, но в полупразен самолет не помня да съм бил. И цените бяха доста конкурентни.

Все пак три години (ако не бъркам) просъществува линията,  и се радвам че поне успяхме да я опитаме. :)

Връзка към мнение

Наистина Лондон е страхотен град.Бях там за 14 дена през 2011 година.Londonpass е правилния избор,ако искаш да посетиш повечето исторически забележителности и музей без това да ти коства огромна сума.Аз успях на 90% да обиколя обектите включени в паса ама се разбих.Лошото е,че е валиден само 6 дни след активацията му.Всичко посетено от тебе е супер,ама наистина можеш да съжаляваш ако не си посетила атракцион  номер едно за последните 3 години "LONDON TOMBS".Толкова е реално всичко,че жената получи астматичен пристъп от страх :D .При първа възможност ще кача някоя снимка.Има доста места на който не си успяла да отидеш.А ако си маниачка на тема Египет, няма музей или място което може да ти разкаже историята,да ти покаже бита,и начина им на живот.Това можеш да го усетиш само в Египет.Съжалявам,че се развиха нещата по този начин с тази държава.И аз съм маниак на тема Египет.Успях да прекарам 10 незабравими дни през 2008 година в Египет.Хосне Мубарак,обаче бе още на власт и туристите тогава се чувствахме като богове.Всичко ни бе позволено и желанията ни бяха изпълнявани.А сега гледай какво стана.Разказаха му играта на невероятния Египет.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Определено има много места, които не успях да посетя, но живот и здраве се надявам пак да имам възможност да отида. :) Ще чакам снимки!

А за Египет много, много се надявам да се оправят нещата и да мога да отида спокойно да разгледам всичко! :)

 

За DLR Мрън е дала линкове. :) Ние до Гринуич пътувахме с такова влакче и аз много се шашнах, че няма машинист. :D Но пък имаше контрола! :D

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.