Прескочи до съдържание

дневник Аржентина, Уругвай, Чили и Бразилия 2013


FlyTraveler

Препоръчани мнения

Летището в Будапеща е кръстено на Ференц Лист, също композитор:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Budapest_Ferenc_Liszt_International_Airport

 

Летището в Будапеща е кръстено на Ференц Лист, също композитор:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Budapest_Ferenc_Liszt_International_Airport

 

Човек като е прост, било за цял живот... Миналата година хем последно кацах на това летище и съм забравил. Мерси за напомнянето.

А в Катания на Белини. :)

 

Много благодаря, виж за това летище не знаех. Поправил съм си поста, като съм изписал имената ви с Мрън относно поправката.

Връзка към мнение

Самият град - в горната част на снимката вляво се вижда Захарната глава, а вдясно Корковадо със статуята на Христос. Открояват се и два стадиона, тъй като не съм фен на футбола, не съм се интересувал да гледам кой какъв е:

 

 

attachicon.gif10001471_10202274166709534_1839584886_n.jpg

Кръглия в средата е Маракана, а другия е олимпийски стадион Жоао Хавеланж

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Кръглия в средата е Маракана, а другия е олимпийски стадион Жоао Хавеланж

 

Благодаря и за тази информация, трябваше да си редактирам поста докато още можех, но се разбира така или иначе от твоя пост.

Връзка към мнение

28 Ноември 2013. Рио де Жанейро - бележки относно предварителната подготовка за Рио.

 

 

За Рио положих най-много усилия и похарчих най-много пари от всички дестинации на това пътуване, затова мисля, че би било полезно да споделя какво точно направих, причините да го направя и от какво бих спестил след като пътешествието е минало.

 

Иконична дестинация, която държах да разгледаме възможно най-подробно (оставих си 4 почти пълни дни + един късен следобед). Според предварителните ми проучвания и представи имахме две основни пречки за преодоляване:

 

1. Езиковата бариера (местната култура е толкова самобитна и силна, че масово не се говори английски, който за съжаление освен руският и матерният ми български е единственият език, който говоря свободно).

 

2. Сигурноста - достатъчно е човек да гледа филма City of God (Cidade de Deus) за да се замисли по въпроса, без даже да е чел мненията по ТА и разни други форуми. Колкото и да е подобрена ситуацията през последните няколко години, няма как такава близост на много богати до изключително бедни райони да не е предпоставка за престъпност надхвърляща джебчийството, с което всички сме свикнали из Рим или Барселона например. От джебчиите можеш да си скриеш ценностите и парите по вътрешни джобове и няма опасност за живота, но при въоражен грабеж няма скриване, а и си е опасно, не знаеш как може да се развие ситуацията.

 

Реших, че най-добрият начин за справяне с тези два проблема е наемане на местен гид с кола, което освен решаването на горните проблеми предполага и много по-добро разглеждане на града, отколкото сами. Местните гидове си познават чудесно града, местата, най-добрите начини да се видят, като също водят до места, където сами никога не бихме отишли, например фавела (гето). Друга причина да взема решението за местни гидове е, че в Рио няма и хоп-он, хоп-оф автобус, който е един лесен и сравнително безопасен начин да се разгледа един град (въпреки, че нападения над градски транспорт не е като да не са се случвали в Рио).

 

След като решихме, че искаме туземци с нас през 4-те дни на престой, трябаше да изберем кои да са те. Започнах проучвания и кореспонденция. Като сумирах гидовете свободни на нашите дати, цените и отзивите за тях се оформи следната картина:

1. Най-евтини бяха една фирма от две млади момчета (Rio Cultural Secrets), които обаче имаха фиксирани маршрути, полудневени и целодневни турове. Т. е. нямаше гъвкавост на момента да се решава къде да се ходи в зависимост от времето. За мен най-основното, светая-светих на Рио беше да се качим на Захарната глава и на Корковадо (статуята на Христос) при хубваво ясно време със синьо небе и бих въртял всичко останало около тези две неща.

 

2. Гидовете, които бяха напълно гъвкави - сядаш в колата и правите план за деня в момента, като плана може да се сменя по всяко време, бяха и скъпи, особено тези с добри отзиви.

 

Реших в крайна сметка за първият цял ден да вземем най-скъпият гид, с най-добри отзиви. Пича е живял дълги години в САЩ и английският му е много добър, но и цената му беше много висока. За вторият ден взехме друг гид, който пак беше напълно гъвкав, но с не толкова добри отзиви (пак достатъчно добри) и с по-ниска цена. А за третият и четвъртият ден взехме младите момчета с фиксираните маршрути за полудневни турове (Нитерой и историческия център на Рио), за да имаме все пак възможност да се разхождаме и сами. По този начин можехме да сложим Захарната глава и Корковадо почти по всяко време на престоя ни, в зависимост от времето. При идеални условия и обстоятелства, щяхме да се качим на Захарната глава сами още първият ден след пристигането ни в Рио.

 

Настаняване - много мислих м-у районите на Копакабана и Ипанема, вторият го дават малко по-сигурен по разните ревюта и по форуми, освен това много исках да сме близо до ресторанта Garota de Ipanema, където Том Жобим и Винисиус де Мораес са получили вдъхновението да напишат едноимената песен. От другата страна на улицата пък е клуба (бар) Винисиус, единственото място в Рио, където в наши дни изпълняват на живо Боса Нова музика и където бихме искали да си прекарваме вечерите. Това предреши избора ни на хотел до най-евтиният в района Хотел Вермонт, на 100 метра от ресторанта и бара и на 200 метра от плажа (не беше на първа линия).

 

Бразилски реали бях купил още от България от Тавекс. Банкоматите на летището Том Жобим са с ужасно реноме - на много хора картите се копират и после източват. Кацнахме навреме и веднага след пристигането взехме такси до хотела ни в Ипанема. Не бих пестил изобщо от транспорт летище-хотел, защото това е момента когато сме най-уязвими - пътуваме с всичките си кредитни, дебитни карти, пари и документи. Не си спомням дали се предплащаше таксито и дали имаше мегдан за пазърлък, ако е имало, няма как да не съм го направил. Като цяло цената ми се видя поносима за разстоянието и за типа град.

 

Още от таксито видях град, какъвто не съм виждал никъде по света до момента. Не мога съвсем точно да го определя с няколко думи, но просто много различно, разбирайте интересно. Никакъв разговор с шофьора поради езиковата бариера.

Хотел Вермонт беше ОК, нищо особено или характерно, малки, но чисти стаи със сейф и климатик, много приятни и услужливи хора на рецепцията, директен изглед към статуята на Христос от прозореца на стаята (нямаше балкон) и убийствена локация (основна причина да го вземем). За 140-150 долара на вечер в най-добрата част на Ипанема - толкова.

 

От какво бих спестил от сегашната ми гледна точка.

 

Не бих взел първият гид. Вярно, че агнлийският му е много добър, но има самочувствието на CEO на Майкрософт и като цяло вторият вършеше подобна работа за по-малко пари. Най-много ни хареса фирмата с фиксираните турове и най-ниски цени. Едно от двете момчетата (Фабио) беше нашият гид и си изкарахме най-приятно с него. Горещо бих ги препоръчал. Ако знаех, че времето първите два дни ще е ОК за Захарната глава и Корковадо, нямаше да се занимавам с други гидове.

 

Ако не сте пристрастени към Боса Нова-та и Ипанема, мисля, че наемане на апартамент в Копакабана, би ви спестило пари - @Теди си спомням, че бяха взели апартамент за много изгодна цена.

 

Аз НЕ БИХ спестил от местни гидове, даже и да ходя отново в Рио след като вече познавам не зле града, просто няма как да го видите по същият начин и да видите толкова много места за същото време сами. Бих спестил от всичко друго, но не и от местни гидове, не и в този град.

 

Този пост го оставям без снимки, на който му предстои да ходи в Рио и се интересува от моята подготовка за града, може да свърши работа.

Следва Захарната глава. Don't go away!

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 11
Връзка към мнение

28 Ноември 2013. Рио де Жанейро  - Захарната глава.

 

 

След пристигането ни от летището в хотела, набързо прибрахме ценностите в сейфа и веднага се изстреляхме към Захарната глава, навън беше слънчево и имахме достатъчно време да стоим горе и по светло и по тъмно. Веднага едно такси до Praia Vermelha и от там кабинковия лифт до първата междинна станция (Morro da Urca), все още преди върха. За изгледа и от двете места няма да правя коментари, снимките ще покажат достатъчно.


Изгледа от Morro da Urca към Захарната глава:

 

post-794-0-12432100-1413619185_thumb.jpg

 

 

post-794-0-12938600-1413619118_thumb.jpg

 

 

Излитащ самолет от градското летище (Santos Dumont). Отзад се вижда моста над залива м-у Рио и Нитерой, по който минахме два дни по-късно:


post-794-0-50389300-1413619287_thumb.jpg

 

 

post-794-0-12106600-1413619310_thumb.jpg

 

 

post-794-0-50315200-1413619327_thumb.jpg

 

 

След това взехме отново кабинковия лифт до върха на "главата". Самото пътуване с лифта предоставя прекрасни гледки.

 

 

Малко гледки от върха. Изглед към Копакабана по залез:


post-794-0-73506800-1413619485_thumb.jpg

 

Изглед към Корковадо и статуята на Христос:


post-794-0-32907500-1413619572_thumb.jpg

 

 

Изглед към Копакабана и Корковадо:

 

 

post-794-0-95171900-1413619811_thumb.jpg


post-794-0-00600100-1413619638_thumb.jpg

 

 

Нощен изглед към обратната страна на Копакабана и Корковадо (това трява да са районите на Botafogo и/или Flamengo):


post-794-0-09414600-1413620038_thumb.jpg

 

 

Малко са градските пейзажи, които могат да ме накарат да занемея и това е един от тях. Просто няма друг град в света с такова разположение като Рио - хълмовете и морето. Стояхме горе до затварянето на атракцията и се прибрахме с последната кабинка на лифта за деня.

 

Отново урок за използването на триножника и то за втори път. Интересно как човек е склонен да забравя когато трябва да се улесни с нещо. През 1997 г. си получих първият урок от евтин и лек триножник при нощни снимки от върха на Триумфалната арка в Париж, когато фотосите от вятъра просто станаха неизползваеми, разбрах го по-късно като дадох да ми промият диапозитивите. Тогава си купих един тежък професионален Манфрото (по-късно си взех и оргинален ремък за него, само ремъка беше 180 лв.), но никога не съм имал проблеми с нощни снимки (нощните от албумите ми за Рим и Ватикана са правени с него). Сега отново се изциганих да не мъкна тежък триножник, казах си, че съм с дигитален апарат и мога да виждам какво се получава в момента и да повтарям ако не ми хареса. Да, ама на малкото екранче на D50, който носих поради страх от открадване се вижда само горе-долу. У дома като увеличих нощните снимки и видях, че детайлите са поразмазани. Е, за Фейсбук и за тук стават...

Обикновено съм много толерантен при снимане, винаги внимавам да не отнемам прекалено много време и да преча на останалите, но тук се наложи да бъда безрамно откровен. Както може да се предположи, на върха има доста хора и всеки се опитва да прави снимки. Аз понаправя три-четири, па се дръпна да снимат други хора. Вече по съвсем тъмно преди затваряне двойка французи (и то млади) се напинят да правят нощни снимки със сапунерка със светкавица, ядосват се, че не стават и опитват пак в продъжление на 15 минути, а след 30 минути затварят. Накрая директно си им казах: "Guys, то е ясно, че няма да направите нищо прилично, колкото и да опитвате, оставете ме поне мен да си направя снимките". Добре е човек да е учтив, но понякога се налага и да се смени отношението.

 

Като за първи късен следобед в Рио просто нямаше какво повече да искам. Следващият ден го даваха слънчев и без никакво колебание първата цел сутринта щеше да бъде Корковадо със статуята на Христос. Don't go away!

 

 

* All photos are copyrighted and can not be published without a written permission!

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Флай, сори за спама, но ми стана интересно и погледнах да видя за летища с имена на композитори.

Открих още- Познан- Летището е кръстено на полския цигулар и композитор Хенрик Виенявски.

Донецк- ЛЕТИЩЕ „С. С. ПРОКОФИЕВ“

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Флай, сори за спама, но ми стана интересно и погледнах да видя за летища с имена на композитори.

Открих още- Познан- Летището е кръстено на полския цигулар и композитор Хенрик Виенявски.

Донецк- ЛЕТИЩЕ „С. С. ПРОКОФИЕВ“

 

Бря, Виенявски ми беше най-любим за свирене през ученическият ми период, ще трябва да отида непременно в Познан поради тази причина :) Не си спомням пък Прокофиев с какво беше свързан с Донецк (ще хвърля едно око на биографията му, може пък случайно да е роден там, то няма с какво друго). По обяснимки причини, летището в Донецк не бих го посетил в момента.

 

Мерси за инфото, то няма как поста ти да излезе по-нагоре, където обсъждахме това.

Връзка към мнение

Както всеки път - прекрасни снимки и чудесен разказ. Благодаря Fly.

 

Off: Мислейки за музиката и летищата за Cesária Évora Airport в Кабо Верде се сетих

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Както всеки път - прекрасни снимки и чудесен разказ. Благодаря Fly.

 

Off: Мислейки за музиката и летищата за Cesária Évora Airport в Кабо Верде се сетих

 

Още нещо ново за мен, даже и певицата не я знаех, та се наложи да я търся по wikipedia, като намеря време и ще я чуя. Благодаря много.

Връзка към мнение

Кацнахме навреме и веднага след пристигането взехме такси до хотела ни в Ипанема. Не бих пестил изобщо от транспорт летище-хотел, защото това е момента когато сме най-уязвими - пътуваме с всичките си кредитни, дебитни карти, пари и документи. Не си спомням дали се предплащаше таксито и дали имаше мегдан за пазърлък, ако е имало, няма как да не съм го направил. Като цяло цената ми се видя поносима за разстоянието и за типа град.

Относно такситата, от летищата има два варианта - излизаш и взимаш такси от опашката отпред. Плаща се на таксиметър, честно казано никога не съм се пазарил и не знам дали става. Другото е в залата за пристигащи има гишета, където предплащаш (тук може и с кредитна карта) и после даваш ваучер на шофьора. Малко е по-скъпо така. 

Дават мили към бразилските програми, аз си поисках, но нямаха терминал и ми направиха отстъпка в цената заради това, но предполагам, че без португалски няма да стане.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Флай, в темата за музиката постнах за теб най-големия хит на певицата. Тази година докато бях в Кабо Верде тази песен звучеше непрекъснато в колата на гида ни.

Връзка към мнение

Флай, в темата за музиката постнах за теб най-големия хит на певицата. Тази година докато бях в Кабо Верде тази песен звучеше непрекъснато в колата на гида ни.

 

Мерси, чух я и коментирах там.

Връзка към мнение

Между другото съвсем не знам защо на български превеждат Pão de Açúcar като Захарната глава. По правилно е "буца захар" или нещо подобно, името идва от формата, в която са отливали захарта произведена в плантациите захарна тръстика (хълма прилича на такава форма). На английски Sugar Loaf е по-точен превод.

Връзка към мнение

Лелелеле, признала съм те за един от най-добрите гидове - лично мнение - що се отнася до обяснения. А аз съм брутално откровен човек, не правя четки. Изкефи ме на макс! Чакам и продължението. Рио (и част от Бразилия) е  една бъдеща дестинация. А защото съм си дала дума за Нова година на Копакабана, опциите силно се ограниичават откъм време и скъпотия. Но си държа на желанието. Мислех 2015 година, но Нова Зеландия се мъчи да я измести. Здраве да е само, и това ще го бъде :) Чакам продължението и сполай!

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Между другото съвсем не знам защо на български превеждат Pão de Açúcar като Захарната глава. По правилно е "буца захар" или нещо подобно, името идва от формата, в която са отливали захарта произведена в плантациите захарна тръстика (хълма прилича на такава форма). На английски Sugar Loaf е по-точен превод.

 

Нямам идея защо така се превежда. Би ми било странно да го изпиша "Буцата захар" на български. За мен винаги е било Sugar Loaf. Старал съм се да изписвам имената на местата доколкото мога  с българските им наименования, като понякога изписвам оригиналното име в скоби. По принцип даже списъците и маршрутите, които си приготвям при пътуване са на английски, просто така съм свикнал през годините, но тук гледам да се съобразявам с аудиторията.

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към мнение

Нямам идея защо така се превежда. Би ми било странно да го изпиша "Буцата захар" на български. За мен винаги е било Sugar Loaf. Старал съм се да изписвам имената на местата доколкото мога с българските им наименования, като понякога изписвам оригиналното име в скоби. По принцип даже списъците и маршрутите, които си приготвям при пътуване са на английски, просто така съм свикнал през годините, но тук гледам да се съобразявам с аудиторията.

С извинение за офтопика, но често съм си мислила по въпроса, когато съм се борила с българско название и не мога да го намеря на картата поради неправилно спелуване. За мен много по-удобно е да се изписват имената на латиница и това няма общо с неуважение на българския език. Каква мъка ми беше да търся едни китайски селища, не е истина... Това по-скоро е в полза на аудиторията, а не във вреда. Млъквам :)

Връзка към мнение

Лелелеле, признала съм те за един от най-добрите гидове - лично мнение - що се отнася до обяснения. А аз съм брутално откровен човек, не правя четки. Изкефи ме на макс! Чакам и продължението. Рио (и част от Бразилия) е  една бъдеща дестинация. А защото съм си дала дума за Нова година на Копакабана, опциите силно се ограниичават откъм време и скъпотия. Но си държа на желанието. Мислех 2015 година, но Нова Зеландия се мъчи да я измести. Здраве да е само, и това ще го бъде :) Чакам продължението и сполай!

 

Благодаря за добрите думи. Не съм ходил в Нова Зеландия, никога не съм изпитвал желание до момента, знам, че природата е много красива, работил съм с много новозенландци и пак не ми е особено интересно, по-скоро се замислям за есента догодина дали да не отидем пак в Ю. Африка, примерно едно Гомо-Гомо и малко Крюгер, този път с дъщеря ни... 

 

Според мен една Бразилия би била доста по-различна от културата, на която си свикнала в УК отколкото НЗ. За градове пък мисля, че никой от тези на кивитата не може даже и да си помисли да претендира за сравнение с Рио като интерес, разположение, култура, цветове, усещане и пр. поне според мен.

Връзка към мнение

Fly, прочетох няколко твои разказа и адмирирам начина и стила по който го правиш  :)  Структурирането, представянето, личното мнение - браво, със сигурност ще е полезно за всички интересуващи се.

По щастливо стечение на обстоятелствата ми предстои посещение на Рио за 6 дни през март 2015г. и цялата тази информация за мен е супер полезна! Най-вероятно ще ми възникнат и още някои въпроси (от вида на контакти с гидовете, локация, начин на придвижване и други), но като се заема по-подробно с планирането ще питам пак... ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Fly, прочетох няколко твои разказа и адмирирам начина и стила по който го правиш  :)  Структурирането, представянето, личното мнение - браво, със сигурност ще е полезно за всички интересуващи се.

По щастливо стечение на обстоятелствата ми предстои посещение на Рио за 6 дни през март 2015г. и цялата тази информация за мен е супер полезна! Най-вероятно ще ми възникнат и още някои въпроси (от вида на контакти с гидовете, локация, начин на придвижване и други), но като се заема по-подробно с планирането ще питам пак... ;)

 

 

Благодаря за вниманието, бих помогнал с каквото мога. Има и доста други хора от форума, които са ходили в Рио, а @neuromancer живее в Бразилия и е специалист по дестинацията.

Връзка към мнение

29 Ноември 2013. Рио де Жанейро - целодневен тур с Luis Darin - Корковадо, Mirante Dona Marta, Санта Тереза, стъпалата на Селарон (Escadaria Selaron), местни пазари, Сао Конрадо, Леблон.

 

За първият пълен ден в Рио бях наел така да се каже един от асовете на местните гидове - Luis Darin. Изписвам някои имена на латинеца, за да можете по-лесно да ги търсите из Интернет ако се наложи. Както вече бях споменал Луис беше живял в САЩ доста годинки и английският му беше много добър. Човека си разбираше много от работата, не изпитвах особена симпатия към него, но нямаше да се женим я.

 

Измежду забележителностите разказваше интересни неща за Рио, едно от които беше за сигурноста. Има огромен напредък в това отношение, някакъв кмет се бил заел много сериозно с проблема преди 5-6 години и резултатите са налице. Луис сравни Рио сега и преди 5-6 години с Ню Йорк преди и по-време и след кметуването на Руди Джулиани.

 

Другата интересна тема, която коментирахме беше разположението на Рио. Той обясняваше, че няма друг милионен град в света, където ако мръднеш съвсем малко из парковете и си направо в джунглата. За няколко свободни часа отивал на пикник с малката си дъщеря до разни красиви водопади, където човек не може и да си представи, че наблизо има милионен град. На следващия ден обикаляхме из парка Тижука с другия гид и се убедих в правотата на думите му (не, че няма и други градове по света с прекрасна природа наоколо).

 

Все пак да не пропускам и местата, които разглеждахме. Тъй като времето беше много хубаво, без никакво колебание се запътихме към върха на хълма Корковадо.

 

Едно от условията да се подобри преживяването на върха на Корковадо (освен ясното време, разбира се) е да се избегнат тълпите. Трудна задача, затова тръгваме много рано сутринта. Луис си знаеше работата, отидохме с неговата кола до подножието на хълма, откъдето тръгват вановете за нагоре, каза си няколко думи с персонала, качиха ни на ван и моментално тръгнахме без да изчаква за други хора. Забравил съм колко точно беше часа, но си спомням, че като се качихме на върха, горе да е имало 15-20 човека. Гледам, че сме си правили не една или две снимки със статуята на Христос без да има други хора освен нас в кадър. Аз много харесвам и снимки на забележителности без хора изобщо (имам такива на доста натоварени места - комините на Ла Педрера на Гауди в Барселона, доста кадри на ждрелото с показващата се през процепа Съкровищница в Петра са първите, които ми идват наум).

 

Мястото е култово, гледките няма да ги коментирам, само ще приложа някои снимки. Въпреки ясното време и ранният час, имаше мараня и условията за снимане не бяха от най-идеалните.

 

 

Изгледи към хиподрума и Леблон (най-баровския квартал на Рио):

 

post-794-0-28923700-1413710888_thumb.jpg

 

 

 

post-794-0-38752500-1413711008_thumb.jpg

 

 

 

post-794-0-91621100-1413711030_thumb.jpg

 

 

Хиподрума, Леблон езерото Rodrigo de Freitas и Ипанема (зад езерото):


post-794-0-40876100-1413711194_thumb.jpg

 

 

 

Езерото Rodrigo de Freitas с Ипанема зад него и Леблон вдясно:


post-794-0-20346500-1413711412_thumb.jpg

 

 

Самата статуя на Христос:


post-794-0-24495600-1413711472_thumb.jpg

 

 

 

Езерото Rodrigo de Freitas с Ипанема зад него и Копакабана вляво:

 

 

post-794-0-08728000-1413711623_thumb.jpg

 

 

Ще оставя изгледите към Захарната глава (Pao de Acucar) за следващия пост, don't go away!

 

* All photos are copyrighted and can not be published without a written permission!

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

29 Ноември 2013. Рио де Жанейро - Корковадо.

 

 

На върха на хълма Корковадо сме стояли сигурно поне час и половина. Някъде към средата на престоя ни вече започнаха да прииждат тълпи и да става не толкова приятно за съзерцаване. Ах, как исках да видя и Pao de Acucar по същия начин.

 

 

Още две снимки на статуята на Cristo Redentor:


post-794-0-82393100-1413792262_thumb.jpg

 

 

post-794-0-20637200-1413792279_thumb.jpg

 

 

Изглед към Захарната глава, плажа Ботафого и яхтите на рейд:

 

 

post-794-0-71997900-1413792477_thumb.jpg

 

 

Лагуната Rodrigo de Freitas с плуващата на платформа най-голяма Коледна елха в света (на следващата вечер ходихме да я гледаме и снимаме отблизо):


post-794-0-28814500-1413792767_thumb.jpg

 

 

След като се нагледахме на вистите от Корковадо, Луис ни заведе до Mirante Dona Marta с прекрасни изгледи към самият хълм със статуята като погледнем нагоре и града като погледнем надолу.

 

 

Изглед към Захарната глава, плажа Ботафого и яхтите на рейд от Mirante Dona Marta:
 

 

post-794-0-29979600-1413792600_thumb.jpg

 

 

Корковадо със статуята на Христос, хиподрума и Леблон:

 

 

post-794-0-68690300-1413793110_thumb.jpg


post-794-0-49317400-1413793090_thumb.jpg

 

 

Полет с хеликоптер над Рио:

На това пътуване бях набелязал две потенциални места за полети с хеликоптери - водопада Игуасу (където вече обясних защо се отказахме) и Рио. Тъй като на Рио може да се види и снима много добре от високо от Захарната глава и Корковадо, единствената причина да взема хеликоптерен тур е да видя отвисоко статуята на Христос на фона на Захарната глава или залива. Докато бяхме на Захарната глава предния  ден, попитах за тези полети и се оказа, че кратките такива не обикалят около статуята на Христос, даже май не излитаха от хелипада, който се намира там. На следващия ден вече бях платил тура с Луис и не ми се искаше да вкарвам хеликоптерен полет вътре, дните след това вече бяха дъждовни.

Дали съжалявам, че не направихме хеликоптерен тур над Рио (такъв, който обикаля над статуята на Христос)? Да, съжалявам и смятам, че това би било много интересно и биха могли да станат страхотни снимки, стига да може да се уреди седалка до прозореца и от правилната страна на хеликоптера.

 

До момента вече си бях изпълнил програмата минимум за Рио - да видим града от Захарната глава и от Корковадо при ясно време и не се налагаше да мисля кога да ги вкарам в програмата за следващите дни.

 

 

Следва артистичния кварал Санта Тереза, don't go away!


* All photos are copyrighted and can not be published without a written permission!

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

29 Ноември 2013. Рио де Жанейро - квартала Санта Тереза.

 

След Mirante Dona Marta Луис ни заведе до бохемско-артистичния квартал Санта Тереза, разположен на хълма Санта Тереза. Тихо и спокойно място с тесни виещи се калдаръмени улички и старинни къщи. Човек може да си помисли, че е в някаква по-стара част на Ещорил или Сао Жоао до Лисабон. Спокойствието обаче би могло да бъде доста измамно, в непосредствена близост до квартала има няколко фавели (гета), като разстояние м-у фавелите и нормалните къщи просто няма - свършват едните и започват другите. Добре е да се познава района, точно преди да заминем четох на tripadvisor.com постовете на млада двойка от Западна Европа, на която под острието на нож бяха прибрали всички пари, кредитни карти, фотоапарати и видеокамери точно в този квартал. Честно казано без местен гид не съм особено сигурен дали бих се мотал там.

 

Като стана дума за обири, на гида му платих още при тръгване на тура, така поне ако ни ограбеха, тура ни щеше да е платен. Луис се кълнеше, че никога е нямал случай на ограбени клиенти, но все пак не отказа да вземе парите, а така аз наистина бях по-спокоен, тъй като останалите пари, които носехме в себе си за деня бяха доста по-малко от неговата такса.
 

 

Изглед от фавела над квартала Санта Тереза:


post-794-0-99028600-1413831735_thumb.jpg

 

 

post-794-0-40023900-1413831777_thumb.jpg

 

 

Тук се вижда как фавелата просто преминава в "нормалния" квартал:


post-794-0-61020600-1413831862_thumb.jpg

 

 

На следващия ден с друг гид посетихме фавела, така, че обясненията за тях ги оставям за тогава. Просто ще спомена, че навсякъде другаде по света високите места (хълмове, склонове) са запазена марка на най-баровските квартали, докато в Рио е точно обратното - гетата са по хълмовете, а баровските райони са до плажовете.

 

 

Ето и снимки правени из самият квартал Санта Тереза:

 

post-794-0-69267900-1413832060_thumb.jpg

 

 

post-794-0-04600300-1413832077_thumb.jpg

 

 

post-794-0-76322100-1413832130_thumb.jpg

 

 

post-794-0-56401500-1413832208_thumb.jpg

 

 

post-794-0-78703100-1413832265_thumb.jpg

 

 

* All photos are copyrighted and can not be published without a written permission!

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

28 Ноември 2013. Рио де Жанейро - пристигане не летище Том Жобим и Pao de Acucar (Захарната глава)

 

 

Правя една почти принудителна ретроспекция и се връщам към предния ден - пристигането ни на летище Том Жобим и качването на Pao de Acucar (Захарната глава). Принудителна защото открих една папка със снимки от този ден, за които бях забравил, а почти, защото все пак не е задължително да ги публикувам.


За любителите на летища - няколко снимки от пристигането ни на международното летище Галеао - Том Жобим с A320 на TAM. Безуспешно търсих полети, които да кацат на летище Santos Dumont  в центъра на града, най-вече заради невероятните панорами, но нямаше такива идващи от Фоз до Игуасу.

 

А 340 на Луфтханза:


post-794-0-38380400-1413870267_thumb.jpg

 

 

Някакъв ATR, но акцента на снимката са планините, които се виждат от летището:


post-794-0-22708900-1413870307_thumb.jpg

 

 

767 на Делта, 777 на Континентъл и 2 Airbus на ТАМ (най-вероятно 330, евентуално 340, не съм им гледал флотилията). Вижда се полу-(или по-скоро четвърт) кръгът от високи бетонни колони с осветлението:
 

post-794-0-86292100-1413870494_thumb.jpg

 

 

Самият терминал с ръкавите:


post-794-0-33763900-1413870532_thumb.jpg

 

 

Следват някои от пропуснатите снимки от Захарната глава (Pao de Acucar).

 

 

Снимка от кабинката на лифта м-у междината станция (Morro da Urca) и върха:


post-794-0-07363100-1413870948_thumb.jpg

 

 

Изглед към централната част на Рио с модерната катедрала:


post-794-0-25264700-1413872011_thumb.jpg

 

 

Тук в близък план отдолу се виждат висшето военно училище и крепоста Сао Жоао, а от другата страна на залива кварталите Botafogo, Flamengo, централната част на Рио, летището Santos Dumont и най-отзад моста м-у Рио и Нитерой:


post-794-0-74853100-1413871323_thumb.jpg

 

 

Висшето военно училище и крепоста Сао Жоао точно под Pao de Acucar:


post-794-0-76156200-1413871395_thumb.jpg

 

 

Залива с яхтите на рейд, кварталите Ботафого и Фламенго и Корковадо:


post-794-0-61485600-1413871583_thumb.jpg

 

 

Изгледи в посока на залеза, Копакабана, Ипанема, а на някои снимки се вижда и Корковадо със статуята на Христос на върха:
 

post-794-0-33446700-1413871488_thumb.jpg

 

 

post-794-0-76692000-1413871638_thumb.jpg

 

 

post-794-0-01289800-1413871722_thumb.jpg

 

 

Боинг 737 на GOL летящ над Рио:


post-794-0-11968000-1413871846_thumb.jpg

 

 

* All photos are copyrighted and can not be published without a written permission!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

28 Ноември 2013. Рио де Жанейро - Pao de Acucar (Захарната глава).

 

Ще продължа с ретроспекцията още един пост. Трябваше да започна този фото-дневник за да си систематизирам снимките от Рио и да намеря някои просто оставени да "прашасват" из забутани папки в компютри и външни хард дискове.

 

Още малко непубликувани нощни снимки от върха на Pao de Acucar.

 

 

Изглед към района на Бутафого и Корковадо със статуята на Христос:

 

post-794-0-36643800-1413966291_thumb.jpg

 

 

Повтарям се, но просто няма друг град с такова разположение:


post-794-0-03055800-1413966394_thumb.jpg

 

 

Плажа на Копакабана:


post-794-0-73231100-1413966446_thumb.jpg

 

 

 

Изглед към Flamengo, Gloria, Centro и летище Santos Dumont:

 

post-794-0-60791100-1413966571_thumb.jpg

 

 

 

Gloria, Centro, Catedral Metropolitana (осветена в синьо), летище Santos Dumont и отзад се вижда моста между Рио и Нитерой:

 

 

post-794-0-69296700-1413966720_thumb.jpg

 

 

Gloria, Centro, Catedral Metropolitana (осветена в синьо) и отзад се вижда моста между Рио и Нитерой:

 

 

post-794-0-99551900-1413966850_thumb.jpg

 

 

В следващия пост се връщаме към бохемския квартал Санта Тереза и едно рядко посещавано от туристи място. Don't go away!

* All photos are copyrighted and can not be published without a written permission!

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.