Прескочи до съдържание

дневник Аржентина, Уругвай, Чили и Бразилия 2013


FlyTraveler

Препоръчани мнения

02 Декември, 2013. Историческия център на Рио - националната библиотека.

 

 

Още 2 снимки от улиците в историческия център на Рио:


post-794-0-17004000-1415467690_thumb.jpg

 

 

 

post-794-0-41366100-1415467714_thumb.jpg

 

 

Националната библиотека е изключително красива сграда, отвън и отвътре. Най-голямата (богата на книги и документи) в Латинска Америка и 7-ма в света. Историята на националната библиотека е доста интересна - на 01 Ноември 1755 г. силно земетресение разтърсва Лисабон и сградата на кралската библиотека, считана за една от най-богатите в света за времето си пострадва сериозно. Това кара португалците да пренесат съществена част от бибилотеката в Рио, като първият трансфер става през 1810 г. През същата година се издава декрет, според който се назначава дата за построяване на сградата на кралската библиотека, като за целта се вадят средства от кралската хазна.

 

Друг много интересен президентски декрет от 1907 г. задължава всички издатели в Бразилия да изпращат копие от всяка една тяхна публикация в националната библиотека.

 

 

post-794-0-55997600-1415468489_thumb.jpg

 

 

 

post-794-0-97275600-1415468516_thumb.jpg

 

 

 

post-794-0-96868800-1415468541_thumb.jpg

 

 

 

Тавана, видян от фоайето на библиотеката:

 

 

post-794-0-25435700-1415468588_thumb.jpg

 

 

 

Паметника на генерал Озорио (много известен бразилски пълководец), намиращ се на площад "15-ти Ноември":


post-794-0-58409800-1415468721_thumb.jpg

 

 

 

post-794-0-42105300-1415468743_thumb.jpg

 

 

 

В следващия пост ще видим операта (Theatro Municipal) и двореца Педро Ернесто, don't go away!

 

 

* All photos are copyrighted and can not be published without a written permission!

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

02 Декември, 2013. Историческия център на Рио - Църквата на търговците "Светата Дева от Лапа", двореца Педро Ернесто и операта (Theatro Municipal).

 

 

Връщам се малко назад за да покажа пропусната църква на търговците - Светата Дева от Лапа (Igreja de Nossa Senhora da Lapa dos Mercadores). На мястото на сегашната църква е имало малък параклис още през 1743 г. През 1747 търговците от района се обединяват в идеята си за издигане на храм под патронжа на Светата Дева от Лапа. Църквата е била завършена напълно през 1766 г. (преди това е била ползана за служби, но интериора не  е бил завършен в сегашния си вид).

 

 

post-794-0-21270600-1415521897_thumb.jpg

 

 

 

post-794-0-34569700-1415521932_thumb.jpg

 


Много интересен факт е, че по време на втория бунт в бразилската военна флота през 1893 г. броненосеца Акуидаба изстрелва снаряд, който попада на камбанарията на църквата, но не избухва, а само събаря една статуя, която от своя страна въпреки, че пада от много високо е много малко повредена. И двете неща се считат за чудо и в момента статуята и снаряда са изложени в църквата:

 

 

post-794-0-45890600-1415521956_thumb.jpg

 

 

 

Връщаме се на площад Алагоас, където се намираше националната библиотека. От отсрещната страна на площада се намира двореца Педро Ернесто, който в момента е паралмента на града Рио де Жанейро (не намирам по-подходяща дума на български, не е кметство). Прякора на сградата е "Златната клетка", защото е струвала на данъкоплатците огромна сума пари, много повече от сградата на операта, която се намира на същия площад:

 

 

 

post-794-0-09817500-1415522146_thumb.jpg

 

 

Следва и самата сграда на операта (Theatro Municipal), която е строена по модел на Парижката опера (старата опера Гарние, разбира се). Отнело е 280 работници, трудещи се на две смени за да бъде завършена и официално открита на 14-ти Юли, 1909 г.

 

 

post-794-0-08294400-1415522331_thumb.jpg

 

 

 

post-794-0-10551300-1415522351_thumb.jpg

 

 

 

post-794-0-34678700-1415522367_thumb.jpg

 

 

 

post-794-0-63352500-1415522385_thumb.jpg

 

 

 

В следващия пост - излитане от Рио в посока Париж на втория етаж на Jumbo Jet (Боинг 747-400), don't go away!

 

 

* All photos are copyrighted and can not be published without a written permission!

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

02 Декември, 2013. Полет от Рио до Париж на втория етаж на Air France Боинг 747-400.

 

 

С края на обиколката на историческия център на Рио де Жанейро завърши и това наше южноамериканско пътуване. В хотела в Ипанема любезно ни предоставиха стаята за ползване до ранния следобед, въпреки изискванията за ранен чек-аут.

 

Пътуваме с таксито за летището и жена ми ме пита:

 

- Ще ти липсва ли Рио? Толкова хубаво си изкарахме...

 

Помислих си малко и отговорих:

- Ами много хубаво си изкарахме, вярно, но не ми се плаче на заминаване, както ми се плачеше в Масай Мара (нацонален резерват в Кения).

 

На връщане полета се изпълняваше от Air France и щяхме да летим не само с любимият ми за всички времена самолет (747), но даже и на втория етаж (Air France са единствената а/к в момента, която оперира 747 с икономична класа на втория етаж). Горещо се надявах да няма някакъв проблем с местата, които бях запазил предварително.

 

Ето го красавеца (а може би красавицата - на английски всякакв вид машини - самолет, кораб, кола са в женски род, казват им "she") паркиран(a) на летището Том Жобим:

 

post-794-0-09212200-1415556097_thumb.jpg

 

 

 

post-794-0-57442600-1415556119_thumb.jpg

 

 

 

Местата ни си бяха точно тези, които бях резервирал, като имахме и допълнителен бонус - никой не седна на третата седалка до нас. Въпреки многобройните ми полети на различни модификации на 747 (200, 300 и 400) на различни авиокомпании, както вече споменах никога не бях летял на втория етаж на този самолет. Салончето е доста малко с много интимна атмосфера 3 + 3 седалки при икономична класа конфигурация, по нищо не се разбира, че се намираме в огромен самолет, освен ако не се гледа през прозореца към крилата и двигателите. Ентъртейнмънт системата е с индивидуални екрани, но по-старичка, което ме връща към много мили спомени. В слевдащия пост ще пусна още интериорни снимки от втория етаж на 747-400.


 

post-794-0-15521000-1415556680_thumb.jpg

 

 

 

Излитане от Рио, прозорците са леко неудобни за снимане, намират се някак си по-ниско от тези на първи етаж и по-трудно може да се снима без да се хваща рамката на прозореца:


 

post-794-0-52810800-1415556771_thumb.jpg

 

 

 

post-794-0-90686400-1415556784_thumb.jpg

 

 

 

post-794-0-27295200-1415556854_thumb.jpg

 

 

 

post-794-0-89101500-1415556907_thumb.jpg

 

 

 

В следващия пост - още интериорни снимки на втория етаж на Jumbo Jet (Боинг 747-400), както и такива от прозореца, don't go away!

 

 

* All photos are copyrighted and can not be published without a written permission!

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

02 - 03 Декември, 2013. Полет от Рио до Париж на втория етаж на Air France Боинг 747- 400.

 

 

Продължавам с полета от Рио до Париж на втория етаж на Air France 747-400. Както вече споменах прозорците са разположени малко по-ниско от тези на първи етаж, както и на повечето други марки и модели самолети. Освен това са и под лек ъгъл, така, че е малко по-трудно да се снима без да се хваща и рамката на прозореца. Иначе се вижда отлично, много е интересно да се гледат крилото и двигателите от високо, при излитане или кацене има известно усещане, че все едно не си на самолета, ами гледаш някакво видео.
 

 

post-794-0-96775700-1415612328_thumb.jpg

 

 

 

Малко след излитането от Рио (GIG):



post-794-0-80307200-1415612231_thumb.jpg

 

 

 

post-794-0-15548100-1415612590_thumb.jpg


 

Ето как изглеждат седалките на втория етаж, под прозореца има едно "долапче", където човек може да си държи разни неща, вместо да му се мотат из краката или пък да става да си ги търси от багажната камера отгоре:


 

post-794-0-25368600-1415612514_thumb.jpg

 

 

 

post-794-0-90443800-1415612534_thumb.jpg

 

 

 

post-794-0-51173000-1415612622_thumb.jpg

 

 

 

Лека-полека отраженията на слънцето в двигателите станаха алено-червени:


post-794-0-83008200-1415612708_thumb.jpg

 

 

Изключително приятен полет (много харесвам чувството за хумор на кабинния екипаж на Air France), малко филми, малко разходки нагоре-надолу из двата етажа на самолета, малко сън и ето, че неусетно сме за кой ли път на летище де Гол в Париж.
 

 

767-300 ER на най-любимата ми авиокомпания на летище де Гол в Париж:

 

 

post-794-0-70366400-1415613375_thumb.jpg

 


 

В следващия пост - полет от Париж до София, снимки на Алпите и няколко подготвящи за действителноста мили родни картинки при кацането в София, don't go away!

 

 

* All photos are copyrighted and can not be published without a written permission!

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

03 Декември, 2013. Полет от Париж до София с Bulgaria Air (срам ме е да го изписвам, както го пишат официално на кирилица).

 

 

След изключително приятния полет от Рио до Париж следваше средно приятен престой на летище де Гол. Нещо от сорта на 3 часа може би, включвайки и смяна на гейтовете и минаването през секюрити. Накараха ме да си излея водата, нищо, че идвам от друг полет, а не влизам тепърва в летището отвън. Чудя се как в Южна Америка изобщо не правят проблем с пренасяне на вода в ръчния багаж, нито на едно летище. Първият път в Буенос Айрес мислех, че сме минали метър, а то се оказа, че и на другите места е така - и в Чили и в Бразилия. Защо едни държави се страхуват много от тероризъм (някои до полудяване), а други изобщо? Какво ли трябва да си направил на света, че да имаш такъв страх от ответни мерки?

Качиха ни на самолета, имаше някакво недоразумение с манифеста на пътниците, френските власти поне 15 пъти ни броиха, гледаха в списъците, пак ни броиха, стюардесата викаше има по име, вдигаха се ръце, абе както казваше баба ми на две магарета слама не могат да разделят. Чия беше грешката, така и не разбрах, но закъсняхме с едно 45 минути. Стюардесата каза, че на де Гол често било така.

 

Полет от Париж до София,  за -найсти път сигурно, жена ми седна до прозореца, така, че снимките от тук до края на фотописа са нейни. Последните отсечки от полетите до България винаги са ми били изключително тягостни, с изключение на случаите когато съм се затъжил, да разбираме когато не съм идвал по 5 + години и каквото и да заваря да ми е все интересно. Като започнем от клиентелата, която се събира около гейта преди излитане и стигнем до намръщените и зле настроени по подразбиране служители на паспортната проверка при пристигане.

 

Малко снимки от въздуха на Алпите:


post-794-0-51777800-1415647311_thumb.jpg

 

 

 

post-794-0-07067300-1415647333_thumb.jpg

 

 

 

post-794-0-10526900-1415647354_thumb.jpg

 

 

 

post-794-0-09562200-1415647382_thumb.jpg

 

 

 

После при кацането мили родни картинки, чак да ти се доплаче, но не съвсем от умиление:


 

post-794-0-62270500-1415647497_thumb.jpg

 

 

 

post-794-0-73288400-1415647527_thumb.jpg

 

 

 

Кратка рекапитулация на пътуването:


Като цяло му давам много висока оценка, много добре планирана и изпълнена южноамериканска ширпотреба. Трето стъпване на континента за мен и първо за жена ми, за пръв път отивам в Южна Америка от Европа. За пръв път правим заедно пътуване, при което всичките държави да са нови и за мен.

 

Два града, които слагам много близо до топа в класацията си (Буенос Айрес и Рио), един много красив (Сантяго) и един бих казал неутрален (Монтевидео).

 

Водопадите Игуасу слагам много близо до топа на класацията ми за природни забележителности, по абсолютно всички параграфи превъзхождат Ниагара, но леко отстъпват на водопада Виктория (това по мое скромно и лично мнение).

 

Какво бих променил ако трябва да правя пътуването сега:

Не бих променил броя на дните на никое от местата.

 

Бих взел по-евтин хотел в Пуерто Игуазу.

Бих взел по-евтин хотел или по-скоро даже апартамент под наем в Копакабана в Рио (вместо в Ипанема). В Ипанема и хотела и мястото много ни харесаха, но за 4 нощувки можехме да спестим едно 280-300 долара.

 

Бих взел хеликоптерен тур в Рио още втория ден, когато беше слънчево, от по-дългите маршрути, които минават над статуята на Христос, за да мога да направя снимка на Pao de Acucar и Корковадо със статуята на Христос в един кадър.

 

Надявам се "фотописа" да ви е харесал и за посещаващите тепърва описаните в него места да донесе някаква практическа полза.

                                                               

                                                                       КРАЙ

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Леле... след като прочетох този фотопис, ушите ми запукаха, телесната ми температура се повиши, а това е знак, че фотописът е великолепен. Поклон, Летящий, за таланта и окото!

 

Пенин, другарю инжИнер, след като и ти го прочетеш изтънко, питам се дали на умната ти главица не ще й хрумне идеята най-сетне да се помисли за издаването на списание "Магеланци".

 

Както би казал Оскар Уайлд: "Когато искам да прочета нещо хубаво, сядам и си го написвам."

Материал - дал господ, автори - прескачат се из терминалите, още повече ни "НАТГЕО", ни "ГЕО", ни друга пътеописателна, претенциозна и интернационална сволоч би била на висотата на споменатия тук фотопис: дишащ витален, човешки!

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Леле... след като прочетох този фотопис, ушите ми запукаха, телесната ми температура се повиши, а това е знак, че фотописът е великолепен. Поклон, Летящий, за таланта и окото!

 

Пенин, другарю инжИнер, след като и ти го прочетеш изтънко, питам се дали на умната ти главица не ще й хрумне идеята най-сетне да се помисли за издаването на списание "Магеланци".

 

Както би казал Оскар Уайлд: "Когато искам да прочета нещо хубаво, сядам и си го написвам."

Материал - дал господ, автори - прескачат се из терминалите, още повече ни "НАТГЕО", ни "ГЕО", ни друга пътеописателна, претенциозна и интернационална сволоч би била на висотата на споменатия тук фотопис: дишащ витален, човешки!

 

Че какво по-хубаво списание от този форум, бе приятелю Прасчо? :) Четеш си, възхищаваш се, можеш и да попиташ автора, ако ти е мерак, може да видиш чуждите отзиви. Кое списание ти дава подобна опция за обратна връзка? Ако има някой графичен експерт, който няма против да поеме оформлението, с пълното съгласие на авторите естествено, нека го направи в pdf формат например. Но си мисля, че това ще е стъпка надолу пред формата, който имаме тук :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря на @БраниВ, @Sara, @Rainy и @maialearrosto за добрите думи!

 

Споменавал съм го и преди, но още един път да разкрия егоистичните елементи на изработката на един такъв "фотопис":

1. Човек преживява пътешествието отново (за трети път след подготовката и изпълнението).

2. Запечатват се основни неща, които иначе понякога се забравят (не е зле да се записва на няколко места, не дай Боже да се крашне сайта нещо).

3. За мен лично е един стимул да въведа известна подредба на снимките си.

 

Все не мога да се наканя да си направя личен блог за пътешествия или сайт за фотография, докато не направя това и докато намирам някакво свободно време, ще публикувам тук.

 

Естествено, удоволствието от споделянето е ясно, за него изобщо не става дума.

 

Още веднъж, благодаря за вниманието!

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Поздравления и от мен за огромния труд, който влагаш. Уважам хора, които обичат да изпипват в детайли това, което правят. Личи си, че ти доставя удоволствие да споделяш. Придобивам по-добра представа с асоциациите с други градове, както и класациите ти.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Флай,  браво от мен, страхотно си го написал. А снимките пък са оооооооще по-страхотно-страхотни! :fan: :fan: :fan: Била съм на повечето места, които си описал, ама сега, с теб ги видях по друг начин. И пааак ми се ходиии ;) ;) ;)

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

Флай,  браво от мен, страхотно си го написал. А снимките пък са оооооооще по-страхотно-страхотни! :fan: :fan: :fan: Била съм на повечето места, които си описал, ама сега, с теб ги видях по друг начин. И пааак ми се ходиии ;) ;) ;)

 

Благодаря @AlexandraKo! Ами местата са си хубави... Като ми остане време ще прочета като хората (имам предвид внимателно) пътеписите ти за Корея и Япония, не искам просто да ги минавам отгоре-отгоре.

Връзка към мнение

Прекрасен разказ с чудесни снимки. С голям интерес следях разказа ти за сафарито в Африка, след това се прехвърлих на пътешествието ти из Южна Америка, а сега вече съм нетърпелива да прочета разказа ти за Дубай. Така както е тръгнало май скоро няма да имм нужда да си купувам пътеводители.

Давай, а след Дубай - готви нещо друго ново и интересно. С теб се пътува приятно по света. Благодаря !!!

Връзка към мнение

Прекрасен разказ с чудесни снимки. С голям интерес следях разказа ти за сафарито в Африка, след това се прехвърлих на пътешествието ти из Южна Америка, а сега вече съм нетърпелива да прочета разказа ти за Дубай. Така както е тръгнало май скоро няма да имм нужда да си купувам пътеводители.

Давай, а след Дубай - готви нещо друго ново и интересно. С теб се пътува приятно по света. Благодаря !!!

 

Благодаря за вниманието и добрите думи! Нека да свърша за ОАЕ (дето се казва още не съм започнал) и тогава ще мисля за следващия фотопис...

Връзка към мнение

Поздравления за чудесния фото-пис! Всичко изчетох. Още веднъж Благодаря за помоща и инфомацията при организирането на нашето пътешествие :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Поздравления за чудесния фото-пис! Всичко изчетох. Още веднъж Благодаря за помоща и инфомацията при организирането на нашето пътешествие :)

 

Благодаря за отделеното време и за добрите думи!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 9 месеца по-късно ...

FlyTraveler, с огромно удоволствие прочетох разказа ти. Чела съм и за твоите сафарита в Африка и трябва да кажа, че много те бива да поднасяш полезна и практична информация и си сладкодумен.

Аз съм в самото начало на планиране на пътуване до Южна Америка и твоят разказ ми е изключително полезен в практичните аспекти, които си споделил, за безопасността, за плащанията, за трансферите, за апартамента в Сантяго, за който сигурно ще ти поискам контакти и т.н.  :) . 

Благодаря, че споделяш така всеотдайно и ти пожелавам да продължаваш да го правиш с удоволствие. :thankyou:

 

Няколко пъти си писал, че храната и кулинарията са несъществени за теб, но за мен е важно. Сподели накратко къде какво и как ядохте и евентуално ориентировъчни цени, ако си спомняш или пък нивата им спрямо европейските. В разказа има едно отклонение, където споменаваш огромните телешки пържоли на пазара на пристанището в Монтевидео "на много прилична цена".

Връзка към мнение

FlyTraveler, с огромно удоволствие прочетох разказа ти. Чела съм и за твоите сафарита в Африка и трябва да кажа, че много те бива да поднасяш полезна и практична информация и си сладкодумен.

Аз съм в самото начало на планиране на пътуване до Южна Америка и твоят разказ ми е изключително полезен в практичните аспекти, които си споделил, за безопасността, за плащанията, за трансферите, за апартамента в Сантяго, за който сигурно ще ти поискам контакти и т.н.  :) . 

Благодаря, че споделяш така всеотдайно и ти пожелавам да продължаваш да го правиш с удоволствие. :thankyou:

 

Няколко пъти си писал, че храната и кулинарията са несъществени за теб, но за мен е важно. Сподели накратко къде какво и как ядохте и евентуално ориентировъчни цени, ако си спомняш или пък нивата им спрямо европейските. В разказа има едно отклонение, където споменаваш огромните телешки пържоли на пазара на пристанището в Монтевидео "на много прилична цена".

 

Благодаря за добрите думи, радвам се, че фотописа ми е бил полезен за теб. За апартамента в Сантяго (Провиденсия всъщност се води отделен град, но пак е в Сантяго и локацията е супер) ще погледна мейлите си, май агенцията имаше няколко апартамента в района, офиса им е в същата кондоминиум сграда (напомни ми като ти дойде зора).

 

Какво сме яли да ти кажа не си спомням за повечето места. Специално в Сантяго има много голям супермаркет точно под сградата, където беше апартамента, а в самия апартамент кухня с всички уреди, чаши, чинии, прибори и пр, та сме си пазарили от там. Иначе където и каквото намерим, в Монтевидео си спомням някакви огромни стейкове в един ресторант на пазара до пристанището, в Рио правихме една вечеря в клуба Винисиус, останалото трябва да е било или на крак или нещо от супермаркети, закуските в хотелите. В тази област наистина не мога да ти помогна, сигурен съм, че тук има хора с познания около кулинарията и ресторантите по всичките места, които те интересуват.

 

Относно цените - в най-общи линии в Сантяго са като в западна Европа, в Буенос Айрес и Монтевидео беше по-евтино, Бразилия - някъде по средата. Това много условно, зависи къде ходите.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много ми хареса начина на описание с подробна информация и фото материал. Да вземеш раницата и да тръгнеш! Никога не съм проявявала интерес към тези градове - не знам защо. Но сега вече се замислям - за водопада, много ми допадна и Рио.

Редактирано от alienad
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...
FlyTraveler, уникален разказ с невероятни снимки, да не говорим колко ценна и детайлна информация има вътре.

В главата ми изникват постоянно въпроси, ако пак се сетя за нещо, ще питам тук или на ЛС, за което предварително се извинявам...

Връзка към мнение

 

FlyTraveler, по твой пример мисля и аз да ползвам hop-on, hop-off автобуса. За съжаление няма да мога да хвана още първия автобус сутринта, защото същият ден ще пристигна в Буенос Айрес и някъде към 10,30 ч. ще мога да съм на 0-вата спирка. Предполагам, че по това време вече ще е голяма блъсканица. Има ли смисъл да си взимам билет предварително онлайн или да си платя направо при качването в автобуса?

 

Още един въпрос - като се слезе на спирка №23 Recoleta, има ли много път до гробището Реколета? Притеснявам се, че трудно ще го намеря, а пък съм си наумила да отида до там.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.