Прескочи до съдържание

Формула 1 в Абу Даби и Дубай, ама неизвестните места в Дубай!


Препоръчани мнения

В края на ноември имаме 5 дневно пътуване до Дубай, което включва и финала на сезона на Формула 1 в Абу Даби. Общо взето като се добави логистиката покрай състезанията, ще имаме 2.5 дни в Дубай или нещо такова. Ще имаме кола под наем.

 

Чел съм другите теми, добре съм подкован за всичките задължителни неща - фонтаните, Бурж Халифа, евентуално сафарито в пустинята, но ми се ще да чуя малко предложения извън утъпканите пътеки. Не ме интересува колко дребен детайл е, ако нещо малко ви е впечатлило, искам да го чуя :)

 

Ето някои неща, които обмислям:

 

1. Вместо сафари с танцьорки, барбекюта и т.н. възможно ли е някъде просто да си отида с колата, да я паркирам на пътя и да изкача една дюна и пустинята да се отвори пред мен?

 

2. Някой ходил ли е на шнорхелинг до Snoopy Island? Много съм зажаднял за шарени рибки, ама май далечко идва...

 

3. Някакви идеи за най-добрите места за снимки? Какво е положението със снимането от Бурж Халифа, пускат ли стативи? Бурж Ал Араб откъде се снима най-добре?

 

И така, после ще разказвам :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

За дюните. По принцип пустинята, където карат туристите е близо до магистрала, но дюните са навътре. На джиповете им спускат гумите преди да тръгнат по пясъка.

В Бурж Халифа пускат със статив. Фотографите явно отиват по-рано, за да се наредят на опашка и влязат първи, т.к. бяха заели всички ключови места за снимане. 

Бурж Ал Араб се вижда добре от Мединат Джумейра, тръгва се надясно и има тераса с изглед към хотела. Както и от обществения плаж, мисля, че беше Джумейра. Намира се вляво от хотелския комплекс Джумейра. Това са снимки от ниско.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В края на ноември имаме 5 дневно пътуване до Дубай, което включва и финала на сезона на Формула 1 в Абу Даби. Общо взето като се добави логистиката покрай състезанията, ще имаме 2.5 дни в Дубай или нещо такова. Ще имаме кола под наем.

 

Чел съм другите теми, добре съм подкован за всичките задължителни неща - фонтаните, Бурж Халифа, евентуално сафарито в пустинята, но ми се ще да чуя малко предложения извън утъпканите пътеки. Не ме интересува колко дребен детайл е, ако нещо малко ви е впечатлило, искам да го чуя :)

 

Ето някои неща, които обмислям:

 

1. Вместо сафари с танцьорки, барбекюта и т.н. възможно ли е някъде просто да си отида с колата, да я паркирам на пътя и да изкача една дюна и пустинята да се отвори пред мен?

 

 

3. Някакви идеи за най-добрите места за снимки? Какво е положението със снимането от Бурж Халифа, пускат ли стативи? Бурж Ал Араб откъде се снима най-добре?

 

И така, после ще разказвам :)

 

 

Бил съм на "сафари" с вечеря в измислен лагер с гюбекчийка, ако нямаш друга възможност да видиш пустинята е по-добре от нищо, както и люшкането по дюните с мощни джипове си е кеф, обаче ти имаш друга, много по-добра (според мен) възможност - имаш кола. Отиваш до дюната Tal Mireb в пустинята Rub' al Khali (виж я на google maps). До там пътя е изключително хубав и можеш да спираш и гледаш наистина високи дюни - планини от пясък. Не ти трябва 4Х4 ако не смяташ да караш по дюните. Спред мен това е най-добре да го направиш като се местиш от Дубай в Абу Даби - тръгваш от Дубай, виждаш Tal Mireb (може да имаш късмет да правят състезания - качват за време огромната дюна с драгстери или мотори), но даже и да няма такива, пустинята по пътя е много красива и после си отиваш в Абу Даби. Мисля, че имам албум тук от това място. Правил съм ги и двете неща и за мен лично второто е несравнимо по-интересно.

 

Ето тук съм писал малко за този район на пустинята, има и снимка с пътя и какво се вижда от него:

 

http://magelanci.com/topic/1392-%D0%B4%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B9-%D0%B7%D0%B0-1-2-%D0%B4%D0%BD%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%B4%D0%B0-%D0%B3%D0%BE-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D0%BC/

 

Друго изключително пустинно преживяване е custom buggy (не тези стандартните Yamaha 4X4 и тях съм ги правил, но са слаба ракия) с 1.6 двигател и само със задно предаване. Това си е изключително удоволствие и предизвикателство, за час каране, имах пришки по ръцете от кормилото. С теб пътува съпровождащ Ланд Крузер с технически екип, ако затънеш издърпват бъгито или го поправят ако нещо му стане. По принцип се кара след водач, ако сте повече хора - в кордон. Ако имаш интерес ми пиши да ти извадя контакти и сайт.

 

На Бурж Калифа мисля, че можеш да вземеш триножник (аз снимах нощни снимки от ръка, но носех друг клас апарат), проблема евентуално би ти бил да го разположиш близо до "дупките" в стъклената ограда.

 

Бурж ал Араб се снима най-добре нощно време от бар 360, на края на буната пред Джумейра Бийч Хотел. Отиваш през деня и си правиш резервация за вечерта, иначе няма да те пуснат. Даже не е задължително да консумираш нещо, резервацията е безплатна. По пътя за бара ще искат да те качат на нещо като количка за голф по буната, отказваш и казваш, че искаш да се резхождаш. Триножника е добре да го скриеш, в бара вече го вадиш и си правиш снимки (аз пак ги правих от ръка и там, но не мисля, че ще ти направят проблем). Една бира беше около 15 долара, но повтарям, че не е задължително да пиеш, аз просто исках да почерпя приятеля, при когото бяхме отседнали.

 

П. П. Прави, струвай, джамията в Абу Даби я гледай през нощта, през деня преживяването е може би на около 30% спрямо нощното, осветлението е много специално и изключително скъпо. Гледах я и през деня и през нощта, та мога да направя сравнение.

 

П. П. П. Мединат Джумейра всички много го харесват, включително и приятелите ни, които живеят в Дубай. За мен лично не представлява интерес, защото е нещо модерно, построено в стар арабски стил т. е. не е нито едното, нито другото. Като ще е модерно да са ултра-яки мега проекти от типа на изкуствените острови-палми, Бурж Калифа или подобни или да е природа - пустинята. Автентични стари сгради в Дубай почти няма, един мижав форт, направен на музей.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Оххх, тая дюна много ме зариби! Само че както и да го гледа човек ще си отиде цял ден за нея, а на нас времето ни е доста кът. Ще го мислим. Дните за Абу Даби като че ли няма да има време за нищо друго, защото освен билети за формулата има включени и разни увеселителни паркове, както и концерти след състезанията. Но си мисля, че може да се направи цял ден до въпросната дюна и на връщане вечер в джамията... ще го обмислим с мозъчния тръст с който ще пътувам, който също може да коментира тук, а не само да чете :)

 

Оставям си едно линкче, където има описан маршрута с малко практически детайли: http://againuae.wordpress.com/2009/01/24/a-road-trip-to-liwa/

 

Статива ми е сравнително малък и нисък, може би до 1.30м, но предполага и от ръка ще станат хубави снимки. В Рокфелер център станаха, пък и някаква полу-опора винаги може да се импровизира! Ще имам предвид за бара.

Връзка към коментар

Жоро, я разкажи малко за Формулата в Абу Даби, моля. От къде, как, програмата каква е, може и цени да споменеш. След като съвсем неочаквано се оказах на награждаването на Монца(даже ме опръскаха с шампанско!) съм навита да ходим и до тази писта, както иска мъжа ми. Благодаря!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Жоро, я разкажи малко за Формулата в Абу Даби, моля. От къде, как, програмата каква е, може и цени да споменеш. След като съвсем неочаквано се оказах на награждаването на Монца(даже ме опръскаха с шампанско!) съм навита да ходим и до тази писта, както иска мъжа ми. Благодаря!

 

Ами при нас подготовката започна доста рано и купихме билетите за самолета в момента, в който Уиз пусна зимното разписание. Излезнаха ни по 120 евро... в момента са 660 евро. Ако тръгнеш сега има двупосочни с Tarom за 280-290 евро до Дубай, което не знам дали ви урежда. 

 

Ние ще спим в Дубай, запазихме евтино апартаментче чрез Airbnb и ще се придвижваме с кола в дните на състезанието. Пистата е в Абу Даби, но е малко извън самото Абу Даби. Ако смятате като нас да спите в Дубай, то колата под наем е задължителна - едно че там не са скъпи, второ че обществения транспорт от Дубай до пистата като цяло е неудобен, освен ако не пуснат специални маршрутки, което не е сигурно. И като цяло в Дубай си се препоръчва да има кола човек, освен ако не се притеснява много от шофирането :)

 

Билетите и цените може да видиш тук: http://www.yasmarinacircuit.com/en/formula-1/2014-grand-prix

Ние се целихме в тези 2 days General Admission, които са по полянките, но се разминахме с тях, дълга и скучна история, не ми се разказва. В последствие си взехме GP Parks Package, което включва тридневен билет за полянките + неограничен общо взето достъп до парковете Ferrari World и Yas Waterworld. Цената на този пакет е към 250 евро. Билетите на трибуните вървят с паркинг, тези на полянката се плаща допълнително, ние си платихме по около 10 евро на ден.

 

Концертите след състезанията не са обявени още, но обикновено са сериозни имена, предишни години са били Депеш Мод, Пол Макартни, Аеросмит. Все пак това е и финала на сезона, ще се дават двойно количество точки, а така както е тръгнало световния шампион вероятно ще се реши точно тогава :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Но си мисля, че може да се направи цял ден до въпросната дюна и на връщане вечер в джамията... ще го обмислим с мозъчния тръст с който ще пътувам, който също може да коментира тук, а не само да чете :)

 

Оставям си едно линкче, където има описан маршрута с малко практически детайли: http://againuae.wordpress.com/2009/01/24/a-road-trip-to-liwa/

 

Статива ми е сравнително малък и нисък, може би до 1.30м, но предполага и от ръка ще станат хубави снимки. В Рокфелер център станаха, пък и някаква полу-опора винаги може да се импровизира! Ще имам предвид за бара.

 

Именно, ако намерите време отивате сутринта на дюната (преди нея се минава и през оазиса Liwa, там пък има един пустинен форт, който си е автентичен), гледате каквото гледате и вечерта директно на джамията в Абу Даби. Даже си мисля, че и малко преди обяд да тръгнете, пак ще ви стигне времето. Според мен не е само голямата дюна, даже по пътя за там е още по-красиво. На мен от две ходения в ОАЕ, като, че ли това най-много ми е останало в главата. Сега ще видя и линка ти.

 

За статива не мога да се сетя дали ще има дупка на Бурж Калифа на стъклените ограждения толкова ниско, но щом е малък, значи е и лек и няма да ти е голяма трудност да го носиш в раница, според мен го вземай навсякъде, долу като слезеш при фонтаните също ще можеш да правиш интересни нощни снимки.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Добре ми звучи. Сутрин отиваме до оазиса, по залез малко снимки и сме точно навреме обратно в Абу Даби за вечерно разглеждане на джамията.... Но пак не съм сигурен дали един от двата дни да замине за това. 

 

Приемам и други мнения. За Al Ain нещо? Пак пише, че се минава през дюни, пак било красиво, доста по-близо до Дубай от Liwa...

Връзка към коментар

Бъгитата, за които ти писах ги карат в Ал Ейн. По-красивото от пустинята около Дубай е, че няма хора, но от моя гледна точка, не съперничи на Лиуа.

 

От друга страна бъгито в комбинация с пустинята е страхотно преживяване.

 

Сега ще потърся снимки, на които да ни няма и може и да поствам. Май трябваше да започна дневник за Дубай преди Ю. Америка, щеше да ти свърши работа...

Връзка към коментар

Ето ти пустинята около Ал Ейн:

 

post-794-0-01104600-1411053527_thumb.jpg

 

 

Техническата поддръжка на бъгитата (индийци):


post-794-0-93400900-1411053595_thumb.jpg

 

 

post-794-0-69854600-1411053608_thumb.jpg

 

 

Дюната Tal Mireb (виж джиповете отдолу, за да добиеш представа за мащаба):


post-794-0-80760300-1411053776_thumb.jpg

 

 

Наоколо. Даже няма следи от гуми и стъпки в пясъка, да не говорим за коли:


post-794-0-10025900-1411053815_thumb.jpg

 

 

post-794-0-20599700-1411053830_thumb.jpg

 

 

Пътя към Tal Mireb:


post-794-0-58126400-1411053894_thumb.jpg

 

 

Форта в оазиса Лиуа:


post-794-0-61515000-1411053957_thumb.jpg

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Fly аз след твоите снимки не виждам смисъл да нося фотоапарат.Всичко вече е наснимано безкрайно по-добре отколкото бих се справил аз :)

Пусни тия от Бурж Халифа и Бурж ал Араб и не виждам изобщо смисъл следващите да мъкнат обемисти стативи ...:)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Жоро, я разкажи малко за Формулата в Абу Даби, моля. От къде, как, програмата каква е, може и цени да споменеш. След като съвсем неочаквано се оказах на награждаването на Монца(даже ме опръскаха с шампанско!) съм навита да ходим и до тази писта, както иска мъжа ми. Благодаря!

 

Братчет, ти си бил на Катедралата. :)  По яко от нея нЕма! ;)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Fly аз след твоите снимки не виждам смисъл да нося фотоапарат.Всичко вече е наснимано безкрайно по-добре отколкото бих се справил аз :)

Пусни тия от Бурж Халифа и Бурж ал Араб и не виждам изобщо смисъл следващите да мъкнат обемисти стативи ... :)

 

Благодаря ти за комплимента, но не си прав - всеки си прави своите си снимки и за всеки личните му снимки са си ценни. Tedy и neuromancer правят чудесни снимки. При други виждам много сериозно подобрение от преди няколко месеца, примерно Георги (според мен). Имаше едно момче, което се изхранва от фотография, той също не е зле (забравих му ника, но беше постнал точно албум от Дубайско сафари в пустинята). Който се интересува от фотография, може да си вдига нивото както на техника на снимане, така и на технология. Това е голяма занимавка обаче и трябва на човек наистина да му харесва да го прави, защото по този начин понякога се лишава от почивка. За себе си виждам, че интереса ми към фотографията ме кара да забелязвам много повече детайли, на които не бих обърнал внимание иначе. Видео заснемането е също много интересно, но е много по-трудно да се докара до професионално или полу-професионално ниво. 

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Като стигнахме до фотографията, смятам да поснимам доволно там, какви обективи препоръчваш, широки или теле? Подозирам, че широките ще хванат най-много "материал", но е възможно да се изгуби мащаба на цялото нещо. То е ясно, че ще се експериментира със всичко де, но като цяло ще избягвам смяна на обективи в пустинята заради пясъка, току виж ми свършило работа това, че скоро си купих второ тяло. 

 

И да, много си държа снимките да са си направени от мен, хубави/лоши, мои са си :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

В края на ноември имаме 5 дневно пътуване до Дубай, което включва и финала на сезона на Формула 1 в Абу Даби

И да снимаш кулите  Al Bahar :rolleyes: - интересното там е "динамичната фасада" от множество елементи като цветя, които се отварят и затварят според слънцето.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Като стигнахме до фотографията, смятам да поснимам доволно там, какви обективи препоръчваш, широки или теле? Подозирам, че широките ще хванат най-много "материал", но е възможно да се изгуби мащаба на цялото нещо. То е ясно, че ще се експериментира със всичко де, но като цяло ще избягвам смяна на обективи в пустинята заради пясъка, току виж ми свършило работа това, че скоро си купих второ тяло. 

 

И да, много си държа снимките да са си направени от мен, хубави/лоши, мои са си :)

 

Ами не те знам какви са ти широките и какви са ти теле обективите. Като цяло в пустинята и в Дубай аз съм носил само един обектив (24-70 мм на full frame) и ми вършеше добра работа. При първото ми ходене през 2006 г. пък имах един DSLR с 1.5 кроп фактор сензор и тогава носех пак само един обектив 18-70 китак.

 

При последното пътуване там само един път ми трябваше малко по-широк обектив, много трудно хващах Бурж ал Араб и Джумейра Бийч хотел едновременно от бар 360. Не ти пречи да си вземеш и теле обектив, все ще намериш какво да снимаш и с него (а, за формулата си вземи на всяка цена). Аз не бих се притеснявал толкова от смяна на обективи в пустинята, ти ще бъдеш в закрита кола, аз не съм имал проблеми с прах по сензора в пустините както в открити джипове на африканско сафари. Вниманвай само ако правиш видео, докато карате открито бъги, така си развалих "клепача" на една сапунерка, влезе пясък и не се затваря докрай от тогава насам. Ако пък имаш 2 тела, вземи си ги и двете ако имаш място в ръчният багаж, те твоите не са обемисти или тежки. В ОАЕ не се краде, меко казано. Сичкуту индиец, пакистанец и филипинец се страхуват да не си загубят визите.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ще закача на едното тяло стандартния зум, който в широкия му край е добре, ще закача на другото тяло портретния и ще пасне работата. Лекички са, ще влезнат в багажа лесно :) Просто съм чел разни апокалиптични истории за пясък на матрицата и не искам да ми се случва. 

 

А до тази дюна голямата може ли да се изкачи човек без бъги, а пеша?

Връзка към коментар

Ще закача на едното тяло стандартния зум, който в широкия му край е добре, ще закача на другото тяло портретния и ще пасне работата. Лекички са, ще влезнат в багажа лесно :) Просто съм чел разни апокалиптични истории за пясък на матрицата и не искам да ми се случва. 

 

А до тази дюна голямата може ли да се изкачи човек без бъги, а пеша?

 

Ами ти си ги пази апаратите все пак, аз си нося калъфка за възглавница с цип и докато не снимам даже и да ми е на врата апарата, калъфката е на него.

 

Теоретично би трябвало да може да се изкачи дюната пеша, едва ли някой ще те спре ако вървиш съвсем встрани на "пистата" или пък извън нея. Не знам колко време ще ти отнеме, може и да отидат час и половина - два, но пък гледката сигурно е страхотна. Нашият шофьор на майтап се опита да види до къде може да се качи с 8 цилиндров Ланд Крузер със засилване (само аз и той в джипа, останалите бяха отишли до тоалетна). Не успя нито един път да стигне по-далече от 30-40 метра при 6 опита.

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към коментар

По т.2 - Рибки и изобщо морски животни може и в Dubai Mall (така или иначе ще ходите до Бурж Халифа). Ако пък ти се разхожда/гмурка с тях в аквариума също може. И акули има.

 

За предложенията: Е щом си на формула съвсем тематични са ти Ферари Уърлд и Аеродрома

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Абе май има хора да я катерят дюната...но си представям колко време ще отнеме: https://www.flickr.com/photos/93856865@N07/8551440627/

 

cck, Ferrari World-a е в списъка, а рибките ми се гледаха някак по-натурално. Но явно ще останат за друг път. В момента фаворита за извън дубайска дейност е точно оазиса Liwa. 

 

Още нещо, някой може ли да разясни положението с храната там? Като цяло едва ли ще ни е цел да откриваме някакви кулинарни висоти, по-скоро храненето ще е нещо, което трябва да се отметне сравнително бързо да не пречи на другите занимания. 

Връзка към коментар

Още нещо, някой може ли да разясни положението с храната там? Като цяло едва ли ще ни е цел да откриваме някакви кулинарни висоти, по-скоро храненето ще е нещо, което трябва да се отметне сравнително бързо да не пречи на другите занимания. 

 

Every shit under the sun, демек всичко за каквото можем да се сетим колективно всички участници във форума. За икономично и вкусно хранене - shawarma (дюнер) от разни дюнерджийници в Дейра, даже можеш да си вземеш няколко в найлонова торба за деня, да си ги държите в колата и да хапвате като огладнеете.

 

Ресторантите не са кой знае колко скъпи също. Нямам точни цифри, но съм останал в впечатление, че е ОК. За да седнеш до фонтаните под Бурж Калифа, се казва на сервитьора, моташ се отпред и той те извиква като се освободи място.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.