Прескочи до съдържание

Кой е първият ми полет - дестинация, авиокомпания, самолет, цени и... незабравимо преживяване?


Препоръчани мнения

Първи полет с Ан-2 над града 2-3 клас.

88 год. София-Виена, но поради мъгла кацнахме в Цюрих и ни връчиха ваучер за 20 франка, стигна за кафе и сладолед. След това към Виена.

Имам спомен, че за кратно време имаше полети Стара Загора Варна (или Бургас).

Края на 80-те ДЗУ имаше собствен самолет летял съм от София с него.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

1994 или 1995 г. от София до Дубай, с чартърен полет, изпълняван от "Балкан". Беше руски самолет, но не помня модела. А цената беше пакетна, не знам колко е струвал само билета.

 

Това ми беше първата и една от последните екскурзии, организирани от туристическа агенция. Още оттогава взех да ги недолюбвам :)

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Първият ми полет??Трябва да е било 1972 или 73.София-Варна.АН-24.Първият ми международен  1975 ,София-Цюрих-Лагос.Първо с ТУ-154 и после с МД-10.И след това много вътрешни полети до Варна и Бургас.Или с АН-24 или с Ту-134/54.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Първи полет - дори не помня коя година беше. Още бях дете, баща ми беше същия ентусиаст и скитня като мен и беше твърдо решил да качи дъщеря си на самолет. Та ... полетът беше София-Бургас и обратно, с Балкан. Самолетът? Само архивите могат да кажат, ... нямам идея.

След това, като студентка имам няколко полета Стара Загора - София - Стара Загора. Разликата в цената с влака беше 1 лв, самолетите бяха или Як-40, или някакъв L-....

 

В активните ми години първият ми полет беше "служебен" - командироваха ни до Талин през 2002 г. София-Виена-Талин-Хелзинки-Будапеща-София. Голяма веселба падна. Първо, още на летище София закъсахме, защото имаше заплаха за бомба в самолета. Едва не си изпуснахме връзката на Виена. След това, за компенсация ни качиха в бизнес-класата и така продължи и на връщане. Най-забавен беше полетът Талин-Хелзинки. Ако питате мен - non-sense, защото разстоянието по права линия е около 30 км,хората пътуваха с ферибот, ние по въздух. Някакво малко самолетче, турбуленция здраво, народът беше жълт-зелен, един стюард, готин възрастен финландец (предполагам), ухилен, сложи си кожени ръкавици, седна и закопча колана, докато всичко и всички в самолета се тресяха.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Моят пръв полет беше преди 3-4 седмици,Уиз еър,София - Рим - 290 лв. общо за мен и приятеля ми. Самолета 15 мин. да сме го чакали. По принцип ме е страх много от високо, но си казах,че ще го преживея тоя самолет, отивам в Рим все пак, дреме ми за самолета. Настаних се до прозореца и чакам,обаче като тръгна тоя самолет нагоре, носа нагоре, тея пред мен нагоре, лелее, като го стиснах моето момче за ръкатааа, незнам как не я счупих. И като направи завой, имам чувтвото че ще изпадна през прозореца.Лелее.. Инструкциите за аварийни ситуации на едно картонче пред мен, бяха доста добро ветрило. Като набрахме височина се поуспокоих, нямаше екстремни маневри. Впечатлих се от едни островчета,може би над Хърватия летяхме. А после видях целия Рим (отдясно на самолета седалките),беше невероятно. Като кацахме пилота удари яко колесника, ама пак му пляскаха, нали сме живи. 5 дни си мислех как ще се кача на обратно. Но противно на това, полета беше доста по-добър. Знам само,че адски вече ми се ходи пак някъдееее. Краста.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Моят първи полет е останал някъде в бебешките ми спомени на 1,5 г. :P , но със сигурност е бил или до Варна (по-вероятно), или до Бургас.

Като бях малка и ние само така ходихме на море. Летяла с ТУ-154, ТУ-134, с Ан-четата и веднъж и на Як. Последният самолет беше ужасен - по-дълъг полет и клатеше много.

Обичах киселите бонбони на Балкан, майка ми пиеше нес-кафе, а аз му се радвах. Обичах и да гледам самолетите на терасата на Софийското летище (настоящ Т1). Сега май е ограниена зона и влизат само с пропуски.

Дори си спомням вече по-голяма, че едно лято имаше криза за билетите за връщане, правеха списъци и не можахме да се качим. Престояхме цял ден на летището във Варна, а аз четях "Летище" на Артър Хейли. Наш роднина беше шеф на летището по тези времена, но докато се свържем и дойде и нашият ред по списъка. Тогава ми беше първото вечерно летене и много се радвах на гледката на нощна София. После цените се качиха и започнахме с влака...

Първото ми задгранично летене беше до Тунис през 2003 г., когато още даваха да се качва вода на борда :lol:

Редактирано от desislavna
  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Здравейте :) 

 

Моя първи полет беше с Wizzair от София до Варна. Отивахме на едни фестивал с приятели и видяхме, че има изгодни билети. Веднага си ги запазихме. Докато полетим, стана ми леко лошичко :D и трябваше да кацаме. Летяхме 35 мин :). Тогава разбрах, какво предимство са полетите пред всички останали транспорти. Спестяват ти най-ценното - ВРЕМЕТО. Изживяването е страхотно /като изключим този първи път/ и определено цената си струва. Ако може да се измисли как да се намалят вредните емисии от тях само ще е страхотно. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Моят първи полет беше сравнително скоро.

 

30.01.2012

Sofia - Manchester - за мача на любимия отбор. :)

Цената беше 97.99 евро за еднопосочен билет.

Полетът закъсня с повече от 1 час и се наложи гранична полиция да влезе в самолета и да свали 2-ма подозрително изглеждащи пътника. Добро начало...

Мисля, че самолетът беше A320, но не съм сигурен. Някой може ли да ми помогне?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

    Първият ми полет зад граница (в детството имах доста полети Търговище-София с АН 24 ако не се лъжа) беше, когато Уиз стъпиха на нашия пазар. Май беше втората седмица след като започнаха да кацат в София и естествено полетът беше до Будапеща на цена от 1 евро плюс някой друг лев за такси та нещо от рода на 25-30 лв трябва да беше еднопосочния! Е....понеже без изненади не може - обратният ни полет го отмениха и наобратно се лангъркахме с влак на доста по-сериозна цена :lol:

Редактирано от forry
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Моят първи полет бе през Юли 2012, а дестинацията София-Лондон (Лутън) с А320 на WIZZ , точно преди олимпийските игри.  :)  Като цяло нормален полет в ранното утро, но чувството при първия "take off" беше .. УАУ ..  :biggrin:

Редактирано от denis_a
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Първият ми полет беше някъде 2005 или 2006 г. София - Лутън за 280 лв., а за самолета - ми че то и сега не ги различавам (ако не си направя труда да го запомня :lol: ) какво да говорим за тогава :blush::P:lol: 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Моят първи полет беше през май 2005 – заминавах на студентска бригада в САЩ и пътувах съвсем сама. Полетът беше София-Амстердам-Бостън-Лос Анджелис – нямам идея с какви самолети съм летяла. До тогава никога не бях стъпвала на летище и като кацнах в Амстердам нямах идея какво трябва да направя, за да намеря полета за Бостън.

Наредих се на първата опашка, която видях, но се оказа, че там бордват за Канада. Ошашавих се, че ще си изтърва полета и веднага се обърнах към служител на летището и те ме упътиха. На гейта имаше допълнителни проверки и мен ме привикаха – явно са ме видели, че съм видимо притеснена  :)  Почнаха да ме разпитват – къде, защо, как… И като ме попита чичкото – сама ли си си приготвила багажа – и аз му викам „си“ (денят преди полета държах изпит по италиански). И той ми се усмихна и ме пусна…

Второто предизвикателство беше при самото кацане в Лос Анджелис. Имах договор да работя на летището в LAX и съответно компанията, която ме наемаше имаше офис там, който работеше до 17:00 часа. Беше петък и аз трябваше да се придвижа до тях преди края на работния им ден, за да мога да се настаня в хотел, който те осигуряваха. Полетът ми кацаше около 16:30 следобед и познайте дали сърцето му тъпкаше с 200… Не знам каква магия се случи, но минах имиграционните, взех си куфара и бях пред офиса им в 16:58. :)  И така започна американското ми приключение…

  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Първи полет през септември 2008 г.  с България Еър за Барселона. :) Идея си нямам за модела самолет, за цената също нямам представа, защото беше организирана екскурзия.

Беше първи полет и за сестра ми и беше голямо вълнение, че ще летим най-накрая със самолет. (май по-голямо ни беше вълнението за летенето, отколкото, че отиваме на екскурзия в Испания) :lol:

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Първият ми полет е бил през лятото на 1986та, когато вместо в корема на майка ми, съм летял в ръцете ѝ, по маршрут София - Бургас, понеже съм бил на зор да излизам много рано. Самолетът май е бил Чесна.
 

Първият ми съзнателен полет беше през юли 2003та, Бургас - Нюрнберг, отивах в Германия на семинар/ европейски младежки седмици, беше еднопосочен, може би беше air via, ама не съм сигурен, после имах още малко нагоре-надолу из Германия (бях обединл тези седмици в Бавария с една седмица на гости и после още 1 семинар в Берлин) и в крайна сметка се "прибрах" с полет Берлин - Истанбул през август, същата година, защото не можах да си намеря полет до България за подходяща дата, беше на Via Germania, имаше много тръпка, защото директно паднах в дълбокото с това "спасявай се, няма места за България", което се случи тогава и ме и ме удари насред буйното ми тийнейджърство :D
 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Първият ми полет беше през юли 89-та, София - Стокхолм. Понеже имах вестибуларни проблеми с пътуваният с кола, бях решила, че и със самолет ще е така. Кацнах полудрогирана от хапчета, може би затова кокетното летище Арланда ми се стори огромно.... Впоследствие открих, че е малко, особено в сравнение с Франкфурт.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

1993г. Берлин - София летях за първи път !:)Мисля ,че беше Ан защото беше сравнително малък самолет.Незабравимо беше.Сега ,когато полетите са ми рутина се позагуби магията на излитането :)) ...за съжаление

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

1993г. Берлин - София летях за първи път ! :)Мисля ,че беше Ан защото беше сравнително малък самолет.Незабравимо беше.Сега ,когато полетите са ми рутина се позагуби магията на излитането :)) ...за съжаление

 

Няма вариант да си летяла с Ан-24. През 70-те полетите до братските социалистически страни се осъществяваха с Ил-18. Ан-24 служеше само за вътрешни полети. С навлизане в 80-те, по маршрутите на "външни линии" летяха основно Ту-134 или Ту-154. Летяла си с един от последните два, според мен...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Със сигурност беше малък самолет.През 1995 г.се прибирах от София към Варна със самолет и останах с впечатление ,че е същия като от Берлин - София.

Връзка към коментар

Винаги съм предпочитала да пътувам с кола  и може би затова и първият ми полет беше едва през 2012. Летях по дестинация София-Лондон, с България Ер, самолета не знам какъв точно е бил, не съм обърнала внимание. Спомням си, че бях доста развълнувана, защото отивахме на Олимпийските игри и нямах търпение, самия полет ме развълнува като за първи такъв, но по-скоро когато кацахме и бяха едни маневри...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Със сигурност беше малък самолет.През 1995 г.се прибирах от София към Варна със самолет и останах с впечатление ,че е същия като от Берлин - София.

 

Зависи какво разбираш под малък самолет. За да стане по-лесно. Ан-24 е витлов самолет, като от вътрешността на салона се виждат крилата, двигателите с перките и колесниците, защото крилото е на нивото на фюзелажа. За разлика от него, Ту-134 е самолет с два реактивни двигатели, разположени на опашката. Крилото му е под фюзелажа, а салонът е малко по-голям от този на Ан-24. В този смисъл, ако си спомниш дали самолетът с който си пътувала е бил с перки или с реактивни двигатели, ще можем да отговорим с точност до марката и модела. Има и вариант да си летяла с Як-42, който е малък реактивен самолет с три двигателя...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Съвсем първият ми полет не го помня, защото бях много малка, помня само, че беше до Бургас. 

Но този, който си водя официално за първи полет, беше до Тунис, с някакви арабски авиолинии и ..о за бога, кацането беше ужасно. Половин ден ми беше лошо. На връщане за БГ, пак бях със същите, явно си им е практика, защото приземяването беше същото, но моето възстановяване беше повече от ден . :lol:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Съвсем първият ми полет не го помня, защото бях много малка, помня само, че беше до Бургас. 

Но този, който си водя официално за първи полет, беше до Тунис, с някакви арабски авиолинии и ..о за бога, кацането беше ужасно. Половин ден ми беше лошо. На връщане за БГ, пак бях със същите, явно си им е практика, защото приземяването беше същото, но моето възстановяване беше повече от ден . :lol:

В Аерохрониките Георги беше обяснил много добре защо е по-добре да те изтресат на пистата, вместо да кацат меко. Е, разбира се ако самолетът после може да се ползва пак, това се нарича страхотно кацане :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Първи полет: София-Виена, с компания Sky Europe, цена около 40 евро (вкл. платено място до прозореца). Дата: 1 ноември 2007. Цената по това време включваше и куфар, както и чек-ин на летището. Полетът имаше закъснение от 4 часа, дадоха ни сандвичи. Самолет- Airbus (предполагам, че са същия модел като на Уиз).

 

Преди това доста време се чудех дали ще издържа пътя, дали няма да ми прилошее (защо иначе са тия хартиени пликчета?), дали няма да се изплаша от височината...За щастие пътувах с приятелка, която имаше голям опит. Като я видях, че си чете по време на излитането, напрежението ми изчезна.

 

Най-силното ми впечатление е моментът, когато след излитане самолетът се накланя. А най-голямото учудване- че излитането и кацането са толкова кратки. Очаквах нещо поне около 1 минута :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ха, как съм пропуснала да се разпиша тук!? :D

2006 - София-Малага с BG Air, самолета беше някой Боинг, а за цена на билета нямам представа... беше организирана екскурзия. :)

Много се вълнувах и ми беше много интересно, но и нервно по време на излитането, а баща ми не спря точно тогава да ми говори нещо, от което аз нищо не чух, разбира се. :D

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.