Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

преди 22 часа, neuromancer каза:

Точно така, Театро Амазонас в Манаус (на европейски португалски (и май в Африка) се чете Манауш, в Бразилия Манаус).

Ти си

Аз ще напиша повече след малко

Операта в Манаус (Teatro Amazonas) e великолепна сграда, построена през 1880те години по времето и със средствата от каучуковия бум в Амазония. Проектиран е от италиаски архитект, съдържа карарски мрамор, полилеи от муранско стъкло, метална конструкция от Глазгоу, плочките по купола (оформящи бразилското знаме) са от Елзас, мебелировката от Франция в стил Луи XV. Доста големи европейски звезди са пяли там, въпреки че за Карузо не е сигурно. Eдна от най-известните сгради в Бразилия.

Появява се във филма "Fitzcarraldo" на Вернер Херцог, който гледах наскоро. Та този Fitzcarraldo e авантюрист, фен на операта, който слиза с кану от Икитос до Манаус, за да чуе Карузо в Театро Амазонас. След което решава да построи такава опера и в Икитос, като за целта трябва да забогатее (от каучук). Парцела, който успява да придобие е недостъпен заради бързеи, но той решава да прехвърли кораба по суша през баира. Сниман е без специални ефекти.

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, master_of_germs каза:

Керкира, старата крепост?

 

Тези лафети са твърде специфични и лесно разпознаваеми и поне аз не съм виждал другаде такива.

Нямат нищо общо с ползваните за този тип оръдия, по скоро са декоративна измислица. Оръдията са от кораб, за близка стрелба и лафетите им са ниски и на колелца, за да поемат отката след изстрел, както и лесно да бъдат връщани до амбазурите на кораб.

 

Да, ти си на ред. :)

 

 

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Позната държава няма да стигне за тройка!

Къде се намира този надпис (в кой обект или поне най-близкия град) и защо е толкова известен...

Няма да искам разчитане, с такъв "докторски" почерк се справят само фармацевти... Жена ми се бъзика, че било рецепта за антибиотик и сироп за кашлица :D

IMG_20171105_092718.jpg.67bb3b655311b103fe5bbaf58e90d5ca.jpg

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 1
  • Замислям се 2
Връзка към коментар
преди 1 минута , домосед каза:

Не стига за тройка

Еее стига де и все пак да не забравяме,че не уча история и география.:lol:Кое мислиш ,че е ...знам,че си бил.

преди 2 минути , Rainy каза:

Лошшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшш! Ама си много гаден! 

 

П.П. Намини за една бира, деее... Или single malts :) 

Иначе вярно е гаден.:lol:

Връзка към коментар
В момента, Иван Попов каза:

Иначе вярно е гаден.:lol:

@домосед е ужасен  :lol: Но е много интересен и начетен! Чети го, изсмуквай му знанията - и развивай свой собствен път! :) 

Връзка към коментар
преди 7 минути , Иван Попов каза:

Кое мислиш ,че е ...знам,че си бил

Ако знаех, щях да си кажа. От обща култура - имаше една фараонка Хатшепсут, дето след смъртта ѝ ѝ чегъртаха образите, ама дали е тя и кой точно образ къде - идея си нямам

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Образите на Хатшепсут са чегъркани най-вече по заповед на сина и Тутмос III, чийто трон тя узурпирала за известен период, след като спретнала една завера с върховния жрец и обявили, че е заченала непорочно от върховния бог Амон-Ра. Но този образ не е неин, а е бил на някоя богиня. Храмът е от доооста по-късен период. Просто християните, след като плъзнали в тази част на света, възприемали насериозно библията и чегъркали всеки демоничен лик на някой от старите богове с животинска форма. Писанията отстрани имат важна историческа стойност... При това се е наложило доста надълбоко да ги търсят...

П.П. В този район все пак има един интересен обект, свързан с грандоманските амбиции на Хатшепсут.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Точно тази снимка не ми е позната.

Най-много йероглифи за медицина имаше в Ком Омбо, но вече съм забравила подробностите.

И крокодили мумифицирани има там.

 

Чегъртани образи има в почти всеки храм.  

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Не е Ком Омбо. Медицинската препратка беше пращане за зелен хайвер :P Иначе си права, в Ком Омбо са първите запазени описания на медицински инструменти и процедури в историята, включително трепанация на черепа. Надписът на снимката обаче е на далеч по-прозаична тематика...

И да, в Ком Омбо има запазени 42 мумии на крокодили... По странен начин, 42 е и важно число в митологичната история на богинята, в чийто храм се намира въпросният надпис... 

... Дали пък всъщност в Древен Египет не са знаели правилния Въпрос за Живота, Вселената и Всичко останало?...

П.П. ...А името на богинята може да е хем сладко, хем пък плашещо...

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

А не е ли в Рим. На един от обелиските?

 

 

 

-----

Повече няма да мога да се сетя, ако изобщо съм на вярна следа.  Преди години ми попадна една книга с обелиските в Европа.

Но не ме заинтригува особено. Не е моята тема.

 

По повод на обелиските това, което ми е направило впечатление е че всички европейци много искат да се фукат с тях и им отдават голямо значение.

- В Рим има 8 (май бяха толкова) и има специални турове за обикалянето им.

- В Париж е на площад Конкорд

 

Но не и британците. В Лондон има един обелиск, сякаш случайно попаднал до една пейка покрай Темза. Река, дървета, алея,... не бих казал, че е на някакво специално място - по това личи Империята. 

 

Sorry за отклонението. :)

Редактирано от ven62
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Не, не е в Рим. И няма защо да съжаляваш; аз правя много по-големи отклонения :) И не, надписът не е от обелиск. Манията по обелиските е обвземала не един европейски и османски владетел, та в цял Египет са останали всичко на всичко пет цели древни обелиска. Специално историята на парижкия на площад Конкорд е много интересна и обещавам да я разкажа в някоя тема, когато най-сетне успея да си подредя снимките...

@Иван Попов позна държавата, Египет си е, спор няма.

Доколкото древните обелиски имат нещо общо с надписа от загадката, то е, че всички обелиски са изсечени в гранитни кариери, намиращи се само на няколко километра от местоположението на храма с надписа.

IMG_20171105_094943.jpg.9115fccb01b8c189ed55c43a87e71bc8.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Това е последният надпис с египетски йероглифи, изсечен на остров Фила, в храма на Изида.

Това е краят на тази писменост и затова, този надпис е много важен.Ако не се лъжа, датиран е около 3 век от н.ера и съдържаше нещо по повод на Озирис   ама какво точно, не помня.

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 3
  • Браво 3
Връзка към коментар
преди 2 часа, AlexandraKo каза:

Това е последният надпис с египетски йероглифи, изсечен на остров Фила, в храма на Изида.

Това е краят на тази писменост и затова, този надпис е много важен.Ако не се лъжа, датиран е около 3 век от н.ера и съдържаше нещо по повод на Озирис   ама какво точно, не помня.

 

Абсолютно точно! @AlexandraKo е наред да ни изпитва :)

Това е последният известен надпис с древните египетски писмена. Годината е 394 от новата ера и надписът е описание на извършената работа по изрисуването на фигурите; поводът за изсичането на образите е бил рожденият ден на Озирис, който се пада мъж на Изида, в чиято чест е храмът на остров Филае.

 

Всъщност храмът е бил разположен на  едно съседно хълмче, което обаче остава под водата, когато бива построенa първата (по-ниската) язовирна стена над Асуан. Изваждането му от водата и преместването на острова е част от най-мащабната спасителна операция на световно културно наследство, ръководена от ЮНЕСКО и финансово подпомогната от над 60 държави. В резултат на това биват спасени общо 23 храма (останалите са извадени изпод водите на големия язовир и са преместени по бреговете му. С храма на Изида обаче се е оказало по-лесно да бъде пренесен на острова, поради което е и толкова по-известен от останалите спасени обекти. Имало само малък проблем - формата на острова не отговаряла точно на формата и големита на храма, поради което го препостроили леко на чорчик и понастоящем това е единственият храм, където не е спазено условието портите от входа до светилището на божеството да са на една права линия.

 

Името на Изида е сладко като сладолед, съответното съкращение ISIS е доста нелепо, като се има предвид колко народ загробиха тия ислямски терористи, а пък богинята Изида е известна с това, че е връщала мъртвите към живот. За значението на 42 - на точно толкова части било разсечено тялото на Озирис от неговия брат Сет. тия части били разхвърляни по една във всяка от тогавашните 42 области на Горен и Долен Египет... Изида успяла да събере всичките парчета (без едно) и да вдъхне отново живот на Озирис. Липсващото парче, обаче било съществено, а именно - мъжкото достойнство на Озирис :O , което било изядено от един грамадански нилски сом и вече било безвъзвратно загубено. Въпреки туй, Изида по чудодеен начин забременяла и родила на Озирис син - Хор, богът-сокол, който впоследствие разказал играта на лошия Сет.

 

Около Асуан са единствените гранитни кариери в Египет, така че всички обелиски са изсичани в този регион, след което са придвижвани до предназначението си в храмовете надолу по течението на Нил. Хатшепсут била вманиачена по обелиските, както и доста нейни предшественици. Обаче искала да надмине дори самия Рамзес II и заповядала да изсекат най-големия обелиск някога. Само дето скалата се пропукала още преди да успеят да отделят монолита напълно и тоя недовършен, изсечен от три страни и пропукан гигантски обелиск, така си и останал в кариерата.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 10
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 58 минути , master_of_germs каза:

Абсолютно точно! @AlexandraKo е наред да ни изпитва :)

Не, ще ви изпитва Иванчо, че пръв позна държавата.:)

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Е, изпитващия каза, че държавата не стига за тройка ;)

Аз съм силно изненадан, че чак до 4 век след Христа са писали с йероглифи, след толкова години гръцко и римско...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

А пък аз, ще разкажа туй -онуй.:)Като допълнение към разказа на Мастера.

Изида, Озирис,Сет и Нефтис, са братя и сестри.Озирис се оженва за сестра си Изида, а Сет - за сестрата Нефтис.

Детето на първите е Хор, чието извадено око е Слънцето.

Детето на вторите е Анубис - човек, с глава на чакал.

Сет веднъж затваря брат си Озирис в сандък, целият инкрустиран със скъпоценни камъни и го хвърля във водите на Нил.

Изида го намира и скрива. Сет, като разбира  , намира мястото, където тя е скрила сандъка, разбива го и нарязва тялото на 14 парчета, които разхвъля надалеч.За да не могат да бъдат събрани никога.

Обаче, Изида, с помощта на сестра си Нефтис и Анубис, намира 13, без най-главната.

Само че, тя нали е богиня на магията, възкресяването и пр.възкресила липсващата част, нататък,Мастер е разказал.

В Асуан веднъж спахме в един старинен хотел, сега е от веригата Софител, Олд Катаракт се казва.

Много е красив, имахме стая с тераска към Нил.Хотелът е до реката, тя там прави едно завойче и отсреща е остров Елефантин.В този хотел Агата Кристи е писала част от  “Смърт край Нил”.

Уф,толкова трудно се пише от телефон:(((

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.