Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

След 30 години идат пак олимпийски игри в  Южна Корея... :)

 

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 1
  • Браво 4
Връзка към мнение

Бързаци :smile3: .
Не че съм се съмнявал, де. ;) 

Да, това е Сеул, гледката е от площадката около телевизионната кула.  

 

DSC05508.JPG.f9055c569f59222e59ce9126d664ef1a.JPG

@master_of_germs и @AlexandraKo   са познали. :smile3:
Разберете се кой от двамата ще пуска следващата загадка, да не посочвам. :biggrin:

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз след час потеглям на път в доста глухата провинция. В следващите 6-7 дни не е ясно, доколко ще имам обхват и компютър. А и да седна на компютър, няма да е мой и няма да имам снимки подръка. Ако пък сложа снимка сега, няма да мога да следя развитието на играта и пак ще се забатачи. Така че нека да е @AlexandraKo :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

 Мастер, благодаря!

И аз нямам свестни снимки тук, но ето, една личност, известна на всички.

Къде  е тази скулптура?

 

20170814_133037.jpg

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Осло, квартал Холменколен /носещ името на хълма, на който е разположен/?

 

И една информация, която може да послужи някому - търсачката показва директни полети от Бургас и Варна до Осло.:)

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, това е в Осло.

Фигурата на Ф. Нансен се намира в подножието на пистата за ски-скокове Холменколен.

@Ann, ти си наред, моля, за следващата снимка.

Връзка към мнение

Защо фигурата на Нансен е точно на това място?

 

Първо - защото, норвежкият учен, полярен изследовател, дипломат и филантроп е роден близо до Осло / там се връща и в края на живота си/.

И второ, защото скиорството е младежката му страст.

 

С какво Нансен е важен за света и в частност за нас, българите:

Той е една от най-колоритните личности в края на 19 и началото на 20 век. Изследовател, учен, хуманист и дипломат. Неговото име носят множество улици по света, проток, ледници, върхове, че даже - кратер на Луната.

 

Като Върховен комисар на ОН / предшественик на ООН/измисля и въвежда специален документ / паспорт/ , даващ право на военновременните, политически и др. бежанци да пътуват безпрепятствено по света и да се заселват, където сметнат за добре. Влиза в употреба заради  Октомврийската революция от 1917 г., вследствие на която стотици хиляди напускат родната си Русия. По-късно от него се облагодетелстват преследваните в Турция арменци, европейските евреи, подложени на нацистки гонения и други. Точно, благодарение на  т. нар. "Нансенов паспорт" изстрадалите българи от Западна Тракия се прибират по домовете си, депортирани от егейските острови по време на Гръцко-турската война от 1919-1922 г. Фактът, че този документ се използва за придвижване на бежанците до ден днешен, показва значението на делото на Нансен. това, практически, е първият в света бжански пасаван. До 1942 годна е признат от 52 държави.

През 1922 г. норвежецът е в България като председател на Върховния комисариат на бежанците. Той се среща с министър-председателя Александър Стамболийски и с представители на културно-благотворителното дружество „Тракия” начело с проф. Димитър Михалчев, които му връчват изложение на тракийските бежанци.

За тази си дейност дипломатът получава Нобелова награда за мир през 1922 г.

Факсимиле на Нансенов паспорт , с надписи на кирилица и гербова марка, украсена с някогашния български царски герб украсява една от фасадите на кметството в Осло.

Произведението е дело на Томас Кварсебо, спечелил международен конкурс.Официалното му откриване е станало на 10 октомври 2007 година, на церемонията е присъствал норвежкият крал Харолд.

 

650px-Oslo_Nansen.JPG.ea2b4f4fd165b91ffbaa45a3dac51cbb.JPG

 

Както казах по-нагоре, фигурата се намира в подножието на пистата Холменколен.

Ако отидете в Осло, направете си труда да се качите там. Гледките към града са невероятни!

4512.jpg.3b6e01e3d368a29ffb87c305b9484ad0.jpgJDS_HOP_New-Holmenkollen-Fyr_9852_Photo-by-JDS-Marco-Boella-Medium-520x346.jpg.9041fec0f80dafa1494110bde6a16599.jpg

 

И нещо любопитно :

"Преди няколко години имах късмета да посетя прочутата ски шанца Холменколен в Осло, Норвегия, точно когато довършваха новото съоръжение. Тогава наистина оцених чудесната гледка, която се открива от там към цяло Осло, но не съм и предполагала, че някой ден на самият и връх ще бъде оборудван истински апартамент. Гледката от там е повече от впечатляваща – апартаментът се намира на върха на съоръжението – на 64 м над земята в една от най-високите точки в околността. Това е мястото, където си почиват атлетите преди състезанията, които се провеждат на шанцата, но airbnb направиха конкурс, чиято награда са две нощувки в необикновения апартамент. По този повод двете дизайнерки Melissa Hegge и Nina Holst преобразяват интериора, използвайки само продукти на норвежкия дизайн, някои от които още прототипи. "

vesta-mebel-blog-Holmenkollbakken-apartevesta-mebel-blog-Holmenkollbakken-aparteHOP-proj-39.gif

vesta-mebel-blog-Holmenkollbakken-aparte

  • Харесвам 14
  • Браво 10
Връзка към мнение

И за да не "задържам топката" от мен едно красиво място с въпрос за: коя е държавата, кой е градът и известна личност свързани с тях?

DSC01246.JPG

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Италия, Полиняно А Маре, Доменико Модуньо с известната песен "Вола-а-аре! О-о!"....

 

Такива скали и синьо съм виждала там, Адриатическо море.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 52 минути , AlexandraKo каза:

Бонифачооооо!

Сардиния, Корсика и прочие красУтииииии!

AlexandraKo  ти си на ред. Както винаги - абсолютно точно! Франция, Корсика, Бонифачо и зашеметяващото с красотата си влизане към пристанището на града. Не случайно още Омир в своята „Одисея“ е възпял острова. А личността вече е напълно ясна - Наполеон.

Следващите няколко думи за Корсика копирам от блога си:

 

оста трудно е да се каже, че Корсика е френска. Почувствах я много по-близо до Италия и не случайно. Корсиканците не обичат да ги „прикачат“ към една и ли друга държава. Те и сега имат по разширен статут като френска провинция. И тяхната история, както повечето средиземноморски острова е изпълнена с войни и нашествия. Завладявана и подчинявана от много държави, Корсика остава с независим и горд дух. В древността от тук са минали гърци, римляни, картагенци, етруси и др. В средновековието Корсика е в рамките на Византия, Френското кралство, Ломбардскоро кралство, отбива набезите на маврите, докато през 965 г. става част от Римската империя. Последват години под властта на различни градове държави – Тоскана, Пиза, кралство Арагон и Генуа, под чийто контрол е до закупуването на Корсика, чрез таен договор от Франция през 1764 г. Островът е бил и под английско влияние след 1770 г, до 1796, когато е върнат отново на Франция."

 

Прекрасно място, но за съжаление е бях за кратко. Ето още няколко снимки от там. Последната снимка е от скалата с пещерата на Свети Антоний или наричана още пещерата на Наполеон, защото отворът прилича на шапката на Наполеон.  

 

DSC01236.JPG

DSC01197.JPG

DSC01177.JPG

DSC01166.JPG

DSC01193.JPG

DSC01254.JPG

Редактирано от Diana Doncheva
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Давам жокер: намесени са Втората Световна война , Сталин, КГБ, хуманизъм, дипломация и известна много богата и стара европейска фамилия, чийто потомък е мъжът, изобразен на този мемориал.

Връзка към мнение

Ето затова тази игра е велика!

Не съм ходила в Буенос Айрес. Признавам, че до днес не знаех нищо и за Раул Валенберг - шведския Шиндлер, както вече прочетох. Но благодарение на тази снимка и любопитството, което ме глождеше, сега съм с една идея по-информирана или по-знаеща, както предпочиатте. Не че човек може да знае всичко. Но защо пък да не се опита поне?:laugh:

Сега чакам подробния разказ на Александра. Ако има време преди пътуването, де.

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
преди 39 минути , lamerz1912 каза:

Мемориалът Валенберг в Буенос  Айрес

Браво!Загадката е трудна,за това имаше нужда от жокер.

Заповядай,моля,за следващата снимка.

А аз по-късно ще напиша за Валенберг,историята е интересна.

Че вече пътуваме за летището.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.