Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

Това да не е статуя на Гарибалди? В Италия ли е?

Дааааа, това е Гарибалди! Хайде, сега, познай и мястото, моля!

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към коментар

Малко история:

Само до преди 40 години единствено овчари и стада се мяркали по тези места. За самите сардинци крайбрежните терени нямали никаква стойност. Никой не проявявал интерес към тях, затова обичаят бил те да бъдат давани на жените като зестра. Така било до деня, когато очарователен принц спрял на брега с бялата си яхта и прокълнатият до тогава бряг се превърнал в рай. Всичко започва като в приказка, само че тази история, освен, че е красива, е и истинска. През 1962 година принц Карим Ага Хан, баснословно богатият наследник на султан Мухамед Хан, започва да търси място из Средиземноморието, където да си построи летовище. Мечтае да открие девствено кътче на брега на морето, което да се превърне в курорт за милиардеи ахтсмени. Още щом стъпва на северния бряг на Сардиния, той решава да получи 55 км крайбрежна ивица. Парцел по парцел откупва над 3000 ха терени принадлежащи на сардинските жени. Принцът прави невъзможното, за да превърне своята Коста Смералда (Изумруденият бряг) в екологично кътче, където всичко до най-малката подробност е в хармония със заобикалящия пейзаж.  Електрическите кабели минават под земята. Всички вили са еднакви на виочина и по стил – покривите им са покрити с римски керемиди, а фасадите са боядисани в охра. Но трябвало да бъдат построени и луксозни хотели. Ага Хан построява четири за две години, след което кани приятелите си да ги посетят: Одри Хепбърн, Ричард Бъртън, Лиз Тейлър. Селището има хиляда жители през зимата и много повече през лятото, няколко много елитни бара, където да се покажеш вечер пред чаша кампари сода. И дълга поредица бутици почти като на авеню „Монтен” в Париж.

Част от тези красоти е и архипелагът  Ла Маддалена, с най-голям - едноименният остров. Следващият по големина е Капрера, името идва от капра - коза на италиански. Защото островът е бил пустеещ, обитаван  само от кози и овчари. Гарибалди го купува през 1855 година и засажда първите цъфтящи борови дървета, които и днес покриват целия остров. В момента там се намира неговата къща - музей и островът е национална забележителност  и национален резерват, заради някои специфични видове морски птици като Сокол скитник, Кралска марска чайка, Дяволица и пр.

Джузепе Гарибалди  е италиански генерал и политик. Като революционер той взема дейно участие в обединението на Италия и в Италианската революция.Наречен е „герой на два свята” заради участието му във военните действия в Южна Америка и Европа. Те му спечелват значителна репутация както в Италия така и в чужбина най-вече поради изключителното им международно медийно отразяване. Много от най-големите интелектуалци по това време, като Виктор Юго и Александър Дюма, му се възхищават. Англия и Съединените щати му оказват финансова и военна подкрепа.последните години от живота си Гарибалди прекарва там 1855-1882, погребан е ктам, заедно с последната си съпруга и някои от децата му.

Островът е свързан с 600 метрова дига с остров Маддалена и е отворен за посещения. Там е забранено да се строи, природата е такава, каквато я е оставил Гарибалди. Мястото е невероятно, има около 40 км ивица с приказни малки плажчета.

Освен това, от Сардиния е много лесен достъпът до остров Корсика, който пък е още по- невероятно място. Ние комбинирахме двата острова, като кацнахме в Олбия, взехме рент-а-кар и  с фери отидохме и в Корсика. До Олбия може да се стигне с лоу-кост за никакви пари, докато полетите до Аячо са доста скъпи.

Който не е бил по онези места  на Изумрудения бряг - горещо го препоръчвам.

Използвала съм материал оттук:

http://idi.bg/blogs/view/blog/987

Ето и малко снимки оттам:

 

 

 

 

 

 

 

 

woman_in_white - ти си!

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

woman_in_white - ти си!

 

Не разбрах защо съм аз... макар, че имах идея къде може да щом това е Гарибалди...

Гарибалди е много интересна личност...

 

За да не спирам играта ще пусна нещо...

 

Къде е правена тази снимка?  :)

post-2076-0-74942400-1418116958_thumb.jpg

Редактирано от woman_in_white
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Разбира се, че е той :) Създаден е през 1443 г.. Работи и сега. Стрелките му обаче се движат обратно на посоката на днешните часовници.

 

Самата катедрала е много забележителна... Заради нея отидох до Флоренция. Бях гледала филм (мисля, че по Дискавъри ченъл) за това как Брунелески е построил купола й.

 

Санта Мария дел Фиоре в превод името й означава "Света Дева Мария със цветето". Катедралата се отличава със своя купол, проектиран от Филипо Брунелески. Работата по купола започва през 1420 г., след 40 годишно прекъсване и завършва през 1436 г. Брунелески изгражда конструкцията без поддържащо скеле и заимства от Пантеона в Рим идеята да изгради два купола – един в друг, като единият поддържа другия, а тухлите на вътрешния купол се подреждат зигзагообразно при зидането, за да се застъпват и крепят. Резултатът е един от архитектурните шедьоври на Ранния Ренесанс и върхово постижение на инженерната мисъл. За купола са използвани 4 милиона тухли, тежащи около 1500 тона. Брунелески конструира кран, който да ги вдига, а по-късно измисля и още по-ефикасен подемник.

Катедралата е осветена от папа Евгений IV на 25-ти март 1436 г. , но фасадата остава недовършена. Тя е строена близо 6 века. Днешната фасада на катедралата е строена през 19 век и е завършена през 1887 г.

Санта Мария дел Фиоре е била най-голямата в Европа за времето си с място за 30 000 вярващи. Дори в днешни дни тя се намира на пето място по големина.

 

Фичо чакаме твоята загадка :)

post-2076-0-26882000-1418120131_thumb.jpg

post-2076-0-47995400-1418120133_thumb.jpg

post-2076-0-12702100-1418120135_thumb.jpg

post-2076-0-32444200-1418120177_thumb.jpg

post-2076-0-99402700-1418120199_thumb.jpg

post-2076-0-94833900-1418120201_thumb.jpg

post-2076-0-07147900-1418120204_thumb.jpg

post-2076-0-68745000-1418120206_thumb.jpg

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Бордо?

Точно така, Бордо! :)

 

( Тъкмо мислех да дам един по-особен жокер във вид на химична формула CuSO+ Ca(OH)2 :biggrin: , обаче ти се справи :) )

 

А гарата на снимката е главната гара на Бордо - Сен Жан (Saint-Jean)

 

Eто повечко информация за този хубав френски град:

 

Град Бордо, който е известен като френският град, в който има най-много архитектурни паметници след  Париж, е особено известен сред туристите заради историческия си център. Той се казва "Лунното пристанище" и като „изключителен градски и архитектурен ансамбъл, създаден по времето на Просвещението” е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.

Ерата на Просвещението е епоха на големи промени и научни постижения. Фактът, че е започнала във Франция със сигурност е гордост за местното население.

Бордо е може би най-характерният пример на Просвещението. Тогава той се превръща в основен пристанищен град в Европа и като място, на което не само се търгува, но и се обменят ценни идеи и мисли. Това личи най-вече в архитектурата на града, символизираща хуманизма и интелектуалността - две от чертите на Просвещението. Днес изтънченият град и неговите  съкровища са обект на голям интерес от страна на туристи от цял свят.

Със своите 1 810 хектара, Лунното пристанище в Бордо е най-големият обект в списъка за световно наследство на ЮНЕСКО. В него влизат 347 паметника, три  църкви и 150 хектара площ, разположени в центъра на града.

Това означава, че всички те са защитени от мащабното строителство и са под егидата на световната организация. Може би най-големият символ на града е водното огледало на магнетичния площад Де ла Бурсе от 18 в. Отразявайки се във водата му архитектурните постройки на Бордо от 18 в. изглеждат сякаш са не само на земята  , но и над нея.

Вдъхновението на Просвещението личи във всяка сграда от стария град на Бордо. Класическите и неокласическите постройки си хармонират и предават цялостен и завършен вид на града. Резултатът е градски ансамбъл, който кара човек да се чувства едновременно смирен и зареден с енергия.

Има и множество сгради, които са построени много преди 18 век. Това са и трите църкви, намиращи се на пътя за Сантяго де Кампостела: Свети Андре, Свети Михаил и Свети Сорен. Църквата "Свети Андре" е позната и като катедралата на Бордо. Тя е построена в готически стил в периода 12 в.- 16 в. и се издига в небето над стария град като каменна стража.

Базиликата на "Свети Михаил" е построена по-късно от катедралата- през 14 в., но има подобна готическа архитектура. Най-голям интерес предизвиква камбанарията й, която е висока 114 м.

Църквата "Свети Сорен" е най-старата от тях. Тя пресъздава намиралата се тук през 6 век църква, която има истински античен вид.

Ако сте включили в списъка си за следващи пътувания и Бордо, не забравяйте, че около него има още много интересни кътчета за разглеждане. Градът играе ролята на предверие към винарските области, като Медок и Сотерн. Особено очарователно е средновековното градче Сен Емилион, в което можете да поспрете за по-дълго време.

Най-доброто време за посещение на историческият център на Бордо е през пролетта и ранното лято, когато ще се радвате на заобикалящата ви зеленина.

Ако планирате обаче и разходка в лозарските райони, тръгнете през есента, защото тогава се събира реколтата. През юли и август се провежда Фестивала на виното и Фестивала на реката.

Източник - тук

 

Ти си на ход със загадка :)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Поради многобройните запитвания от граждани, следващата загадка е на футболна тематика. 

 

Моля, не се блъскайте с верния отговор. 

 

post-279-0-42944100-1418131942_thumb.jpg

 

 

Редактирано от Zaro
Връзка към коментар

Офф топик...

Въпрос към ЖЕНАТА В БЯЛО -   ти била ли си на тези места, които познаваш... защото , според мен , това бе идеята на темата... а не да се ползва интернет и да се отговаря за броени минути....

Това може да се случва само в БГ МАМА..

Затова аз се дразня и макар да съм посетил много от показаните места ,надали мога да се боря с компютъра...

Според мен темата наистина е много познавателна, но първоначалната идея се опорочи...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Офф топик...

Въпрос към ЖЕНАТА В БЯЛО -   ти била ли си на тези места, които познаваш... защото , според мен , това бе идеята на темата... а не да се ползва интернет и да се отговаря за броени минути....

Това може да се случва само в БГ МАМА..

Затова аз се дразня и макар да съм посетил много от показаните места ,надали мога да се боря с компютъра...

Според мен темата наистина е много познавателна, но първоначалната идея се опорочи...

 

Идеята на темата никога не е била да познаваш места, само на които си бил. От там нататък кой как познава си е негова работа - не играем за пари, не играем за класации, не играем за брой познати места. Предполага се, че за да е забавно не е добре да се използват google images, но това си е за сметка на познаващия. Нямам нито аз, нито ти каквито и да е доказателства, че някой (било то woman_in_white или някой друг) ползва такива средства, аз лично съм добронамерено настроен и вярвам, че никой не би прибегнал до такива мерки в доброволна игра, която не носи никакви облаги. Първоначалната идея е абсолютно хлабава, така че няма какво да се опорочава. Съжалявам, че играта и свободния и регламент (или по-скоро липсата му) не ти допада, но това е положението. Ако на теб не ти харесва, то голяма част от останалите научаваме нови, любопитни и интересни неща.

 

И стига с тая Бгмама, моля да спрете да го използвате като нещо принизяващо и едва ли не обидно.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Че е вратар - вратар е, то това е очевадно. Но не е англичанин, поради което вероятността да е световен шампион с Англия е много малка. 

 

Може би става дума за Лев Яшин. Това беше и първата ми асоциация. Нямам спомен за по-титулуван вратар от него. В смисъл не толкава като спечелени отличия, колкото пропаганда около неговото име...

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.