Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

преди 9 минути , Argentique каза:

Шсъ сетиш.

:biggrin:

 

Онзи ден ме мързеше да познавам твоята снимка, пък и нямах снимка за загадка. :biggrin:
Но от дума на дума се наложи и вчера се разходих да си набавя.

Ходих и още един жокер да снимам, но той е за зор-заман. Ако го видите, ще се сетите по-бързо.

Чакам името на филма, сниман в къщата и по други места. :smile3:

 

 

Абе, аз се сетих, ма съм върл непушач 😉

Ето - без климатика и модерния покрив 😉

Screenshot_20240318_165143_Chrome.jpg.4491f3e8e8c26887cf829aa5aae22c24.jpg

  • Харесвам 4
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Тук сред хората на моята възраст +/–, къщата е известна с името „къщата от Тютюн“.  Намира се криво-ляво в нашата махала на едно възвишение тук, обаче няма да я видите в гугъл, защото явно собственикът е предпочел да е инкогнито. Тя е на една фамилия с история, които някога са притежавали (може би още притежават) мелницата и т.н. край реката на пътя за Смолян извън града.

Може да се види във филма тук.

Ходех да снимам и тютюневия комбинат, точно където е имало надпис „Никотиана“.

 

DSC_2138.JPG.260106abbbc03ce52dcbfa1935625160.JPG

 

Там положението е трагично, както и по пловдивските складове.

 

Повече инфо за филма: http://tobacco-asens-fortress.com/2017/02/09/асеновград-и-филма-тютюн/

 

преди 50 минути , master_of_germs каза:

Асеновград по соц-а е бил нещо като БГ Холивуд

„Дами канят“ също е сниман на централния мегдан, но не съм ги хванала тези моменти поради по-късната ми поява тук.

Сега е умряла работа, макар едни приятели всяко лято да организират „Менар“. Всъщност точно там спечелих Пътеводител, за което писах някога. :smile3:

 

Спойлер

 

Преди година и половина приятели организираха ежеседмични прожекции на филми за пътешествия и отидох още на първия филм, който се казваше „Медитеранео“. Точно за мен. Купуваш билет и ти дават номерче, защото после се тегли томбола с дребни награди. Зрителите са доста, а наградите – четири-пет. Обявяват тегленето на последната награда – хубав илюстриран пътеводител за Средиземноморието. Казвам на седящите до мен – ех, сега на мен да ми се падне, тъкмо онзи ден се къпах в това море.

Всяка жена носи в себе си малко от вещицата...

Присъстващите познати умряха от смях (е, точно на теб ли), а тези, които ми чуха желанието – гледаха с изумление и се чудеха как по-напред да реагират, че знае ли се какво ги чака. 😉 

После, някак съвсем без умисъл, започнах да посещавам описаните в Пътеводителя места и за година и малко го преполових (без да броя местата от преди).

 

 

 

@master_of_germs е наред за следваща загадка. Поздрави и за другите участници! :thank_you:

 

 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

Мисля, че е време да вдигнем летвата на по-високо (буквално)... Я ми елате!

Screenshot_20240320_003137_Facebook.jpg.80ee4de8110b26d1169f7842b2143d39.jpg

 

Кой е този планински връх и къде се намира? 

Жокери: 

1) Намира се в природен парк със същото име. 

2) По-висок е от връх Мусала, но се римува с него, а мястото, откъдето е сниман, също е по-високо от Мусала и е достъпно с обществен транспорт.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Прилича ми на околностите на Давос и Ст.Мориц. Името ми беше странно, направо арабско - Абдула. Е, ако съм запомнила правилно. Но се смяхме доста, че сред немските непроизносими имена, има нещо  толкова политкоректно като име.

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Роми каза:

Прилича ми на околностите на Давос и Ст.Мориц. Името ми беше странно, направо арабско - Абдула. Е, ако съм запомнила правилно. Но се смяхме доста, че сред немските непроизносими имена, има нещо  толкова политкоректно като име.

Роми    имаш предвид  Aлбула, нали?

Ако да, значи върхът  ще да е Пиц Кеш, първенецът в тази част на Алпите.

  

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Роми каза:

Прилича ми на околностите на Давос и Ст.Мориц. Името ми беше странно, направо арабско - Абдула. Е, ако съм запомнила правилно. Но се смяхме доста, че сред немските непроизносими имена, има нещо  толкова политкоректно като име.

Наистина се намира що-годе между Давос и Занкт Мориц в Швейцария. 

Снимано е от Пиц Наир над Занкт Мориц.

Ще приема отговора за верен, защото и Пиц Наир и Пиц Ела, 3339 м н.в. (който е върхът на снимката, най-леснопроизносимият връх изобщо 😉 ) са част от веригата Албула. (Албулски Алпи... тъпият автокоректор на телефона пет пъти ми го поправя на "Албански Алпи" 😄 ... не че и там не ми се ходи пак). 🙂

@iaia_mama, не е Пиц Кеш. Той има много характерен трапецовиден профил и е много по-близо. 

@Роми е наред за следваща загадка 🙂

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Не мисля, че съм познала наистина, защото си спомням само нашия сленг на името. Но да не бавя пак играта, ето нещо за познаване и вдъхновение.

Какво е това и къде можем да го погледнем отблизо?

20221226_152138.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 3 минути , Роми каза:

Не мисля, че съм познала наистина, защото си спомням само нашия сленг на името. Но да не бавя пак играта, ето нещо за познаване и вдъхновение.

Какво е това и къде можем да го погледнем отблизо?

20221226_152138.jpg

Стереоскопичната стая на Мей Уест в театър- музеят на Салвадор Дали.  Във Фигерас.

  • Харесвам 5
  • Браво 2
Връзка към коментар

Понеже съвсем нелогично Истанбул ми е един от най-близките до сърцето градове, имам каква ли не информация за местата там.
В тази сграда не съм ходила само по една причина.

Навремето хванах да чета „Музей на невинността“ на Памук, но не ми тръгна, а аз на книги и филми не се насилвам.

В сградата от снимката се намира самият Музей на невинността – доколкото знам, там има неща, силно свързани с книгата в някаква плетеница на реалност и измислица, но си казах, че ще отида в музея само ако прочета книгата (а съм магаре и няма да е другояче :smile3:).
Мисля, че книгите се продават с билети за Музея, но може и на място да се купи билет.

Намира се в един от любимите ми квартали в града (европейската част, между Босфора и Истиклял), където ако отида през ноември, ме хваща носталгично настроение без никаква причина, но не се боря с него въобще.

 

За мечтите нищо не мога да кажа, така че без 6+ ще я карам някак си. :smile3: Но ще ми е интересно да разбера.

 

  • Харесвам 3
  • Браво 4
Връзка към коментар

Браво, @Argentique! Твой ред е!

 

 Покрай предишната загадка за частния музей на Салвадор Дали се сетих и за частния музей на Орхан Памук. След като за 15 години посещава 1743 музея по света, решава с парите от Нобеловата си награда да осъществи три свои мечти: да напише книга през призмата на любовна история и тази книга да бъде своеобразен музеен каталог на Истанбул. През 2008 публикува романа. Да открие и купи подходяща къща- успява през 2009. Да  направи истински музей, който чрез предмети от всекидневието, да отразява  атмосферата на романтичните 50-те до края на XX век. Всичко това се казва Музей на невинността.

      Музеят не е илюстрация на романа и романът не е обяснение на музея- това е една фикция, преплитат се измислица и реалност. Основава се на предположението, че предмети, използвани за различни цели и предизвикващи най-различни спомени, могат, когато са поставени един до друг, да предизвикат безпрецедентни мисли и емоции.

      Книгата, за мен, беше обсебваща. Реших да си я избия от главата като отида в музея. Там- от първия до четвъртия етаж емоциите се засилваха от всички образи, звуци, филми и накрая ме повалиха- седнах и се разплаках...

      Това е моето обяснение в любов на Истанбул.

       "Истинските музеи са средища, в които Времето се превръща в Пространство." 

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към коментар

Благодаря за споделянето, @marycap, може да се пробвам с книгата пак по-нататък. Правила съм го – времето ме превръща в друг човек с други възприятия. :smile3:

По същество:

Какво е това и къде се намира?

 

DSC_2867.JPG.11ca1909859c9294c0eb135d72235eeb.JPG

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 9 часа, traveler каза:

Благодаря, че припомни тази тема. Жалко, че @royak  не успя да я довърши.:sad:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 17 часа, traveler каза:

Благодаря за линка.

Отговорът частично е в него, но все пак бих предпочела да се напише конкретика.

преди 18 часа, Argentique каза:

Какво е това и къде се намира?

 

DSC_2867.JPG.11ca1909859c9294c0eb135d72235eeb.JPG

Градът е Селчук, но какво конкретно има на моята снимка?

Връзка към коментар
преди 1 час, Argentique каза:

Благодаря за линка.

Отговорът частично е в него, но все пак бих предпочела да се напише конкретика.

Градът е Селчук, но какво конкретно има на моята снимка?

Това, ако не ме лъже паметта, не беше ли гроба на Св Йоан на хълма с разкопките, над старата бджамия Иса бей? Пак там е и базиликата на Св Йоан, за нея съм сигурна.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.