Прескочи до съдържание

Отиване и връщане до Южна Америка, за под 600 лева.


Препоръчани мнения

Георги Матеев

 

Въпроси за по-опитните авиатори тук. 

 

Ерор билетите са доста шашави - Барселона -> Цюрих -> Сао Паоло -> Сантяго и обратно. Само че обратно се прибирам в неделя, когато няма никакви свестни полети от Барселона към България - един пиклив Уиз Еър за 350 лева. Ако слезна в Цюрих обаче и не си използвам целия билет до Барселона, ще мога да взема Сръбските авиолинии и да се върна до София за 170 лева. 

 

Та три въпроса ми се мъжделеят:

  1. Биха ли ми направили проблем ако не използвам целия билет?
  2. Мога ли да накарам при чекин да ми свалят багажа в Цюрих?
  3. Ако на всяко летище си взимам багажа, трябва ли да изляза от летището и да мина през чекин, за да го чекирам отново?

 

1. По принцип не. Ако някой някога те попита винаги можеш да кажеш, че ти е станало лошо и си прекратил пътуването си преди края му.

 

2. Малко вероятно е да успееш да ги убедиш. При такива схеми силно се препоръчва да пътуваш само с ръчен багаж за да нямаш подобни усложнения и за да можеш да прекратиш пътуването си когато пожелаеш - без задължително да летиш и последната отсечка.

 

3. Май да. Не мога да се сетя за случай, в който да не е трябвало да излизам с багажа (минавайки през имиграционните) и да се чекирам наново.

 

Предполагам това са неудобствата, с които плащаме за ниските цени на подобни билети.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не, освен ако не го правиш често,

да, като изключим Щатите, иначе докъде си чекираш багажа е изцяло твое решение, 

да, но няма причина да си го взимаш на всяко летище :)

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

по точката, при която може да поискаш да си вземеш куфара където и да е малко се различаваме с macf1an, даже наскоро пак спорихме в някоя от темите :) Според мен е рисковано, особено на такъв error билет даваш оръжие на авиокомпанията, което може да използва ако поиска да ти вземе още пари. 

 

Ето част от общите условия например на КЛМ:

 

https://www.klm.com/travel/nl_en/customer_support/booking_conditions_carriage/article_1_to_5.htm#p3

Обръщам внимание на цялата точка 3.4 и специално последното d):

 

(d) If the Passenger does not use all their Flight Coupons and prematurely interrupts their journey, the Passenger will be required to pay a fixed amount, in order to be able to retrieve their Checked Baggage.

 

Други авиокомпании имат подобни клаузи, имаше и 1-2 подобни случаи завършили в съд. Та така, аз лично никога не бих рискувал да имам толкова голямо слабо място в планирането и на твое място бих заложил на Уиз. Но явно всеки си преценява. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Така и така ще се спукаш от пътуване може да провериш и опциите Барселона-София с прекачване примерно в Милано или другаде.

Връзка към мнение

И отново ще повторя - аз говоря от личен опит по темата ..

 

Сигурен съм, но все пак минал ли си през абсолютно всички възможни агенти и абсолютно всички авиокомпании? Има хора минали с по-голям багаж от разрешеното от нискотарифните, в почти всеки полет ги има, но всеки който е пътувал достатъчно знае, че от време на време те приклещват, и всяка раница минава през формичката и кантара. 

 

Не ме разбирай погрешно, ако беше нормален билет и аз бих се съгласил изцяло с теб. Ще се помилиш, ще се усмихнеш, всичко е ОК. Но при error билетите, това на което разчитам за да ми признаят билета е компанията да си спазва правилата до последната запетайка. И ако го направят, означава да не ми дадат куфара в междинна точка. Аз поне не бих рискувал, всеки си преценява. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Няма да влизам в спор.

Който желае да се информира  - терминът е short checking. Има авиокомпании, които го позволяват безусловно над определена дължина на престоя на междинната точка, други го разрешават срещу фиксирана цена. Болшинството го толерират, като е достатъчно да изтъкнеш каквато и да е причина - в случая "отивам на противоположен климат, на другата страна на света, и ще ми трябват други дрехи" ще е напълно достатъчно.

Конкретната промоция е със Стар Алайънс, които го позволяват.

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Няма да влизам в спор.

Който желае да се информира  - терминът е short checking. Има авиокомпании, които го позволяват безусловно над определена дължина на престоя на междинната точка, други го разрешават срещу фиксирана цена. Болшинството го толерират, като е достатъчно да изтъкнеш каквато и да е причина - в случая "отивам на противоположен климат, на другата страна на света, и ще ми трябват други дрехи" ще е напълно достатъчно.

Конкретната промоция е със Стар Алайънс, които го позволяват.

 

Може ли връзка, където е цитирано? Ще е полезно, ако някой агент се заяде на гейта Петко да си го има принтирано. На мен това ми е драмата, че много от тях дори може да не са наясно с правилата и аз лично не искам да имам такива разправии, по възможност. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз не бих разчитал, че ще ми дадат багажа в междинната точка (естествено, може да ти го дадат, но зависи от служителя). Ако не си взел билрта още, пробвай да удължиш престоя в Цюрих с една нощувка, тогава ще ти го дадат (ако все още излиза същата цена). Иначе, или пътуваш без багаж, или рискуваш, или летиш всички сектори...

Връзка към мнение

Може ли връзка, където е цитирано?

Конкретно за Стар Алайънс ако питаш, не съм го чел, а съм го правил 2 пъти.

Не съм търсил връзка.

Връзка към мнение

Летя със Swiss, които са част от стар алайънс. От друга страна имам престой в Цюрих 1:05 часа и ако не е съвсем позволено да се отърва предварително от последния билет, няма да мога лесно да мина с отговор, че искам да си взема якето, защото минавайки чекин чекаут изпускам гарантирано самолета. На кантар е ситуацията. 

 

А какво би се случило, ако багажът ми се изгуби, а аз се прибера в България? Ще ми го пратят ли до София, при положение, че билетите ми не я включват като дестинация?

Връзка към мнение

Най-добре ще е Петко да звънне по телефона на луфтханза, но да не казва за какъв билет иде реч, да се направи на приятно разсеян и да ги попита. Ако отговора е положителен, да му изпратят и становище по имейла и така :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Aко се загуби, ти го пращат където ти искаш, няма проблем да летиш до Барселона и да искаш да го получиш в София, щом имаш други полети след това.

Ако просто не се качиш в Цюрих, би трябвало да ти свалят багажа така или иначе, но после трябва да си контактуваш със Swiss и не е ясно дали ще им хареса това, което правиш. Най-добре наистина питай, или потърси из Conditions of carriage.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

neuromancer, от това, което чета излиза:

 

8.8 Collection and delivery of checked baggage

8.8.1 Subject to 8.6.3 above, you are required to collect your Checked Baggage as soon as it is made available at your destination or Stopover. We may charge you a storage fee if your Checked Baggage is not collected within a reasonable time.

Доста подлежи на интерпретация. Ако им кажа директно, че няма да ползвам последния билет, ще вземат да ме цакат с разликата в цената. Но ако не обърнат внимание колко ми е престоя, може и да станат нещата. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Час и пет си е доста ниско време, и дори при моите аргументи, ще привлече внимание.

Не искам да те плаша, но си в тъмно-оранжево дори за нормален check-through международен към международен (минималното време за такъв е 40 миунти в Цюрих).

Багажът ти е много вероятно да бъде маркиран с етикет за спешно прехвърляне.

 

В никакъв случай не заявявай намерение, че няма да ползваш отсечката, а внимание на трансферното време ще обърнат със сигурност.

Има и още един, не толкова препоръчителен вариант - можеш умишлено (без те да знаят) да изпуснеш полета, да си вземеш багажа (който ще свалят) и да си обереш крушите :) Може да ги питаш по тел./мейл в конкретната ситуация (изпусната по твоя вина кратка връзка между полети) какви са ти опциите и дали ще има санкция на място.

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Колко му е да му "стане лошо" като слезе в Цюрих... :rolleyes: и да уведоми, че няма да пътува?!? (за да го чакат де, не за друго, че и да свалят багаж и да закъснее...)

Не, сериозно... бая тъпо е за последна дестинация, ако на човек наистина му прилошее и т.н... да карат човек да доплаща....

Редактирано от SeeKnDestroY
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте,

тъй като имам 99% подобен казус ми е интересна дискусията и информацията :)

 

При мен ситуацията е следната:

Sao Paulo 23:35 - 14:00 Madrid (престой 1:55ч.) 15:55 - 18:20 Brussels с Iberia

като мисля да пропусна Madrid - Brussels и директно да се кача на Madrid - Sofia в 20:50 с Wizz

 

като за момента не съм купил билет за Madrid - Sofia, за да проуча най-практичното решение...крайният вариант е само с ръчен и пропускане на последната отсечка :)

Доколкото разбирам не би трябвало да има проблем, но дали пък не пропускам нещо ? :mellow:

Връзка към мнение

ако си само с ръчен багаж, нямаш никакъв проблем да пропуснеш полета до Брюксел, ако не, чети по-горе  :)

Връзка към мнение

Аз мисля да си летя Мадрид-Брюксел.

Вярно , че губя ден , но пък Брюксел все едно ми е безплатен бонус в цялото пътуване.

Имам и около 3 чисти часа за разходка до централен Мадрид.

Целенасочено не бих се вдигнал до Брюксел , ама що пък да не ударя няколко бири и да напълня дисагите с шоколад за подаръци :)

Не се виждам на пътуване до ЮА с ръчен багаж.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
 

Не е ли по-добре да търсиш алтернативи за връщане от Барселона?

 

Има две директни авиокомпании, които летят до там - БГ еър, и Уиз. БГ Еър не летят на обратно в неделя. Уиз летят, но не от същото летище, и в момента билетът им само за връщане струва 350 лева без допълнителните такси за багаж и тн. 
Другите нормални авиокомпании са си скъпи - за момента без да има промоция през ИТА и скайсканер билетите им излизат над 250 евро в двете посоки. А е малко тъпо да платим същото, което плащаме и за Барселона - Чили. Губи се тръпката, че сме набарали далаверата  ;)

 

Та сега въпросът е как да изментя Swiss в Цюрих, защото гледайки на картата, е значително по-близо до България, отколкото е Барселона. А има и всекидневни полети до Белград (доста евтини) и до София (в краен случай с БГ Еър).

 

Идеята с внезапното прилошаване не ми се нрави много, защото я свалят багажа от самолета, я не. Другите ми опции са:

  1. Да им кажа, че няма да пътувам до Барселона, а до Цюрих - ще ме глобят и ще ми изкарат ерор феъра през носа като платя разликата в цената на двата билета, тъй като до Барселона, минавайки през Цюрих, е по-евтин от Цюрих директно. Не става.
  2. Само ръчен багаж - най-сигурно, но трудно за постигане с момиче до мен. А и евентуално ако искам да взема и лаптоп + фотоапарат, раница, при позволен 8-10 килограма ръчен багаж, ще трябва да се оправя с три тениски и едни дънки. 
  3. С чекиран багаж до Цюрих - има много условности, които може и да не се изпълнят. Защото и сръбският полет, който съм харесал, е на кантар ако полетът ми закъснее.  

Засега и аз клоня към варианта само с  ръчен багаж, поради аргументите на Георги - при ерор билети всичко е рисковано и трябва да се спазват буквите в условията, за да не намерят причина да те изцакат. 

 

Иначе и идеята да ми закъснее някой полет, и да обиколя Цюрих или Сао Паоло за сметка на авиокомпанията също ме блазни. Но на следващия ден съм на работа и ще ме дебнат капиталистчетата

Връзка към мнение

Погледни в airixo.com какви лоу кост опции имаш от Барселона до София с прекачване.

 

П.П. Как така Wizz лети от друго летище нали са на Ел Прат ?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Както stenk е написал, не е необходимо да е директен.

А може да останеш в Барселона и да летиш през следващите дни.

Връзка към мнение

Аз съм ходил за 2 седмици до Бразилия (топъл непроменлив климат) само с ръчен багаж, в който даже имаше фотоапарат и 2 бутилки вино - тогава още можеше (леле колко съм стар...)

 

ПП Това беше след оня случай, когато ми казаха да не излизам никъде, та обикалях :-)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.