Прескочи до съдържание

Разменено презиме с фамилия при резервация


Препоръчани мнения

Здравейте,

Имам въпрос относно объркано име на пътник с Wizz.  При купуване на билетите, за една от пътничките е посочено презиме вместо фамилия. Така са ми изпратени имената и понеже не я познавах лично, нямах представа, че е объркано.

Открих го по време на чекин и то понеже имах вече и резервацията за почивката,та  реших да сравня данните. Чекин за този пътник още не е направен.

 

Както и да е. Има ли законово основание пътник да пътува и да се регистрира с бащино име вместо с фамилия. Въпреки, че грешката не е моя, някак не ми се ще хората да  плащат безумни суми за промяна... Още повече, че това е презимето и вписано в паспорта.

Благодаря предварително.

Връзка към коментар

Обади се на 02/491 70 48, това е неимпулсния телефон на Уиз. По принцип за леки грешки в имената няма проблем, дори на летището да отидеш, но за разменено презиме и фамилия не съм особено сигурен. Дано им се размине плащането на такса за смяна на име. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Принципно няма проблем, човек може сам да си избере кои точно имена от паспорта да ползва. Обаче както цакат за смяна на име, може да решат да ви вземат парите, така и така сте им паднали...

Връзка към коментар

Благодаря за отговорите. Имената не са разменени. Посочено е презимето вместо фамилията, като последната изобщо не фигурира в билета. Разговарях  с Wizz на неимпулсния им телефон, и естествено те ми казват, че трябва да се плати за смяна на име.  Девойката на телефона спомена, че може да откажат качване на самолета. Не беше категорична обаче. Леката нотка колебание в гласа и, като и това което знам от адвоката ми, че имам право да се подписвам с презимето си ако искам, ме навяват на мисълта дали все пак, не е възможно да остане така билета. Имената не са грешни.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Действаш, като че ли си права и толкова. Най-много да си платиш на летището. Искането на разрешение обикновено е грешка. Все едно в казармата да питаш с каски или без каски  :)

Редактирано от neuromancer
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Нали като си принтираш бордната карта , на която имаш номер на документа - паспорт, лична карта или какво и да е се виждат имената.

 

По някои летищата масово се спи! На проверка по сигурността  ми сканират само ел. билет, на границата ми гледат само личната карта или паспорт, НО НЕ СРАВНЯВАТ ДАЛИ СЪВПАДА С БИЛЕТА, а на изход само късат и сканират билети без документи.  Това са мой наблюдения.

На летище Бургас пък не ми искат лична карта вообще, интересуват ги само ел. билет да си чекирал.   С две думи може  и някой друг да се качи в самолета, само да има билети.  После защо ставали атентати, а ми взимат пастата за зъби. :D

 

Пиши после какво е станало.

 

 

ПС. АКо си направил/а  вчера покупката може май да смениш презимето с фамилята или буквена грешка. Това поне работи при готините от EASY JET, но трябва да се обадиш по телефона за тази промяна.

 

С България ер съм се качвал на полет с размени име и фамилия. :D  и то на чекиране на гише.

Редактирано от Hollywood
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Благодаря на всички. И аз така реших - ще пробваме и да видим ... Дори и в едната посока да се разминат пак е нещо:)

Билетите са купени още през Януари ( София - Бергагамо)  та доста време е минало

Връзка към коментар

Ако при "бординг" имаш проблем, твърдиш, че ситуацията не е аналогична на описаната в правилата за промяна на име на пътник, защото на практика подобна промяна липсва - пътува същият пътник, чиито документи за самоличност отговарят напълно на описаното в бордната карта. Една механична размяна на имена не може да доведе до изискване за допълнителна такса, която е дължима единствено при промяна на пътник с друго лице. Бъди убедителна и не се поддавай на манипулативното поведение на служителите, които могат да се опитат да заработят някоя премия от работодателите си. Това е все едно когато преди време по невнимание при "уеб чекинг" оставих по подразбиране "Mr." при регистрацията на съпругата ми, някой от персонала на "виолетовите" на летището да се опита да ми пробута номера с допълнителната такса. Честно казано дори се молих да го стори, щото като всеки юрист много обичам подобни предизвикателства, но естествено никой не реши да се прави на интересен от тях... :P

Връзка към коментар

Имената не са разменени. Посочено е презимето вместо фамилията, като последната изобщо не фигурира в билета.

Така летях преди две години с Луфтханза - нямаше проблем. В агенцията, от която купих билета, написаха бащиното ми име, вместо фамилията. Проблемът беше само, че не можах да си взема милите от четирите полета.

Редактирано от Nine
Връзка към коментар

Не мисля, че трябва да има проблем, т.к. има чужденци с по 7-8 имена, след собственото - типичен пример са португалците, които след собствено име почват да поставят на майката, на бащата, на бабата, на дядото и т.н. и по паспорт са с няколко а на билета обикновено с едно по избор. Същата работа е и с някой китаец, който има толкова ни, пу, па, по, джи, дзи, дзън, дрън, че едва ли може да побере всичко.

 

Освен това, ако си с фамилият на съпруг, а през този период се разведете - следва нова фамилия, или при брак - друга фамилия..., най-сигурните имена са първо и второто бащино/майчино... така, че паспорт и ЛК са удостоверяващи документи, в които поне две имена са реални.

И като им кажеш, че си била в развод и нов брак, за нова фамилия, какво ще направят - ще ти искат свидетелства от гражданското и съда ли?

Връзка към коментар
  • 3 години по-късно ...

Извинявам се имам същия проблем без да исках като си правих регистрация написах бащиното име на приятелката ми вемсто фамилията какво се случи с вас можете ли да споделите 


Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...

Здравейте група, утре летя за Турция с Турските авиолинии, днес моята приятелка, която прави резервациите видя, че е разменила първото с фамилното и обратно и за двете, те имената са правилни, но разменени.

Говорих с Турците, те казаха че единствения проблем е, че не можем да се чекираме он лайн , а трябва на място на летище.

Пътуването е свързано със следващ полет  ( с коректни имена на друга компания).

Някой имал ли е подобен проблем ?

Връзка към коментар

ами кактоса ти казали, няма проблем. Понякога се случва и поради някаква грешка в програмите.

А за следващия полет, явно са на отделни билети, така че няма нищо общо между тях и няма значение. Може евентуално да имате проблем, ако искате да чекирате багажа до крайната дестинация по двата билета

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

neuromancer ,

Благодаря за отговора :), не ми се е случвало до сега и имах чудене, а и като знам , колко са подробни Турците в проверките се притесних да няма драма най-вече на връщане, че то от тук , ще се оправим ,ама там да не се заядат.

Но се надявам всичко да е наред :)

Връзка към коментар
  • 3 години по-късно ...

Привет, вдигам толкова стара тема само защото излиза доста нагоре ако човек търси в google за това, а няма follow-up от Daniela, дали всичко е било наред.

Преди седмица имах същия случай - човекът от групата ни, който купуваше билетите, ми беше размернил презимето и фамилията при въвеждането на информацията. Смяната на имената през системата на wizzair, излизаше повече от 2 пъти над оригиналната цена на билетите.

В крайна сметка - да - напълно окей е, да са разменени презимето и фамилията, никой дори не ме попита за това на летището - нито в едната - нито в другата посока. На boarding pass-a фамилията ми изобщо не фигурираше. Имената ги има в документа, с който се лети (л.к / паспорт), така че явно не е проблем.

 

За протокола - полетът беше към Германия и обратно (PDV - FMM | FMM - PDV)

Връзка към коментар

И презиме , и прелете, винаги изписвам само първото и последното име ( основно правило при чекиране ). Има народи, където имената са от 40 думи, а една трета от света са с минимум  четири имена.

Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...
преди 23 минути , Alex Dimitrov каза:

Здравейте искам да попитам едно нещо купих билет на wizz но в бързината съм написал презимето си вместо фамилията проблем ли е това

Да, пробвайте в първите 24ч да се свържете с оператор и да обясните ситуацията. Малко вероятно, но може и да ви удовлетворят желанието за корекция като им покажете документ за самоличност. 

  • Браво 1
Връзка към коментар

Обадих се и естествено ми казаха че трябва да си платя но всичко си го има на личната карта просто съм написал бащиното име вместо фамилията аз тва ваше да пиша само име и фамилия и написах бащино по грешка но всичко си го има в личната карта

Връзка към коментар

естествено, че така ще кажат, още повече ако не е станало ясно, че е грешка и става дума за един и същи човек

този шаблон "име-презиме-фамилия" среща в някои части на света, другаде може да има няколко първи имена или няколко фамилии, може да са разменени местата, всякакви варианти има, чак толкова подробно не се гледа. Които и да са две имена извадени от паспорта вършат работа, дори личен опит имам, не с Уиз. 

Писано е доста някъде из темите, ама не ми се търси сега.

 

ПП и друго важно правило при комуникация с компаниите

ако се обадиш и ти откажат, пробвай пак, никога не се знае

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Alex Dimitrov каза:

Обадих се и естествено ми казаха че трябва да си платя но всичко си го има на личната карта просто съм написал бащиното име вместо фамилията аз тва ваше да пиша само име и фамилия и написах бащино по грешка но всичко си го има в личната карта

ето друга тема по същия казус. Обърни внимание на това мнение: 

 

 

Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте, аз искам да питам за азиатските полети Air Asia и т н съм писала име презиме и фамилия, но честно казано даж3 не знам дали реда е правилен. Дали ще има проблем?

Връзка към коментар

Ами виж по-горе

На някои азиатски имена реда е обратен (първо фамилия, после име).

Допускат се малки грешки в изписването. Вероятно няма да имате проблем. 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.