Прескочи до съдържание

Филипини - магеланска инвазия през 2015


Георги

Препоръчани мнения

Здравейте,

Пътувамя към Филипините и Япония през октомври, ще се радвам да се засечем с други магеланци :) . Някой да препоръча места в София за купуване на филипинско песо и йени.

Връзка към коментар

Здравейте,

Пътувамя към Филипините и Япония през октомври, ще се радвам да се засечем с други магеланци :) . Някой да препоръча места в София за купуване на филипинско песо и йени.

Филипинското песо се купува от Никар, но е малко кът, така че ако има взимайте.

 

Дали Терминал 3  в Манила е удобен за 4-5 часов нощен престой? 

Не е много удобен, но аз и повече прекарах. Седалките са разделени и не може да се полегне...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Не е много удобен, но аз и повече прекарах. Седалките са разделени и не може да се полегне...

А забеляза ли "гардеробна" за да оставим раниците за повечко време? 

Връзка към коментар

Моите дати за Филипини са 8 - 22 ноември. Планът ми за момента изглежда така.

7.11 Уиз Еър до Дубай

8.11 Мотане по Дубай, вечерта отлитам за Манила

9.11 пристигане, хотел, кратка разходка

10.11 полет до Бохол. Тур на Бохол 2 дена там

12.11 ферибот до Цебу, разглеждане

13.11 през Манила за Пуерто Принцеса, трансфер до Ел нидо 4 дена, турове

17.11 Пуерто принцеса, подземна река, Хонда бей 3 дена

20.11 полет към Манила и разглеждане 2 дена

22.11 към Дубай, 2 дена там

24.11 полет към София

 

Много му се чудех на плана, незнам дали е най оптималният, но колкото толкова. Австралийците ме изкушиха с издадената ми виза, но мисля, че Австралия си иска отделно пътуване.

Редактирано от Радослав
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

А забеляза ли "гардеробна" за да оставим раниците за повечко време? 

Не намерихме "гардеробна" на терминал 3, но не сме и разпитвали и търсили много усърдно.

*************

Няколко бързи бележки по току-що приключилото пътуване със Себу:

 

Филипинско песо се визма по всяко време на бюрата на летището на съвсем прилични курсове 1$=46,2-46,5PHP.

Много внимавайте със задръстванията в Манила и такситата! Придвижването от ценъра до летището ни отне почти час и половина. И полунощ от летището до центъра стигнахме за 30 минути.

Пред терминал 3 на летището има строежи и движението в час пик е почти невъзможно. Ние си изходихме последния килметър пеша, защото таксито заседна в трафика и не помръдна.

За такси от летището до центъра платихме 215 песо- в полунощ, без трафик и с официално такси. От центъра към летището в час пик с такси от улицата платихме 400 песо и то след като разкарахме 2-3 бакшиша, които ни обявиха цени от 1000 до 500 песо.

Cebu Pacific Airlines- никакъв проблем с ръчните багажи. Ние пътувахме само с ръчен багаж- сравнително големи раници и куфари. Само на един от общо пет полета поискаха да ги измерят и само един път чекин агентът (в Манила) се опита да ми каже, че раницата ми е прекалено голяма, но бързо се разбрахме :P

Опитайте се да спазите стандартните 56х36х23см. Седемте кила никой не ни е мерил никъде.

По вътрешните полети из Филипините много стриктно ни преглеждаха течностите и всеки път се налагаше да изхвърляме по нещо, предимно репеленти и слънцезащити- проверете по бутилките да няма знак за запалима течност... или си ги прелейте в бутилки, които нямат подобен знак ;)

Седалките- на дългите полети облегалките се спускат и се спи съвсем спокойно. Разстоянието е напълно приемливо.

Храната- няма проблем да си качите храна и да си я консумирате. Иначе може да се поръча предварително или на борда вкусна, но малко скъпичка манджа.

Посетени: Дубай-2 дена, Манила- 1 ден, Анкор Ват- 2 дена, Боракай- 3 дена, Абу Даби- 2 дена.

Редактирано от mitkobiker
  • Харесвам 12
Връзка към коментар

В манила ползвахме само uber, час пик летище -макати, 200 песо, без трафик -130. Идва за 3-5 мин. Закачате се на безплатна wifi мрежа на arrivals (globalfree@NAIA) и като избирате pickup location слагате пинчето на arrival road. Малко е тегаво да го забодеш където трябва защото отгоре на второ ниво е departure road, и на картата малко трудно се вижда кой път е долу и кой горе.

 

Съвет за полета дубай-манила: минете през чек ин задължително, ние не го направихме защото си бяхме принтирали бордните карти от сайта на себу, пуснаха ни на всички междинни проверки с тях, и на гейта ни казаха сори, няма да ви пуснем на полета, защото онлайн чекина на себу не е синхронизиран със системата. Даже си го пише на бордната карта ама кой да чете, с 300 зора отвориха чекина само за нас пак, и се качихме.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Съвет за полета дубай-манила: минете през чек ин задължително, ние не го направихме защото си бяхме принтирали бордните карти от сайта на себу, пуснаха ни на всички междинни проверки с тях, и на гейта ни казаха сори, няма да ви пуснем на полета, защото онлайн чекина на себу не е синхронизиран със системата. Даже си го пише на бордната карта ама кой да чете, с 300 зора отвориха чекина само за нас пак, и се качихме.

И аз съветвам да минете през чек ин гишето както на отиване, така и на връщане. Аз се бях чекирал онлайн и имах издаден boarding pass, на който не пишеше нищо особено. Знаех обаче, че при международните полети всички пътници трябва да минат през гишето за проверка на документите. Та отивам аз, подавам си pass-а и паспорта и служителя започва да ми обяснява, че не съм се бил чекирал (не съм бил завършил чекирането). Стана ми чудно как може бордна карта да се издаде ако чек ин не е завършен, но реших да не задълбавам темата. 

 

До летището стигнах с официално такси, спряно от хотела. Взе ми около 200 песо, включително магистралната такса. Минахме от американското посолство, което е на брега на морето през града, докато стигнем до магистралата и за мое учудване трафикът не беше нищо сериозно, ако не броим ремонтите около терминал 3 и задръстванията там.

 

И да, за всички билети издадени преди 1 февруари 2015 се плаща терминална такса при излитане от Манила. Но пък онзи терминал си и заслужава  :)

Редактирано от TheLawyer90
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И да, за всички билети издадени преди 1 февруари 2015 се плаща терминална такса при излитане от Манила. Но пък онзи терминал си и заслужава  :)

А при чекирането ли трябва да се представи документ за платена такса или при бординг?

Връзка към коментар

Самото гише за плащане на таксата е след чекирането, поне така беше април. Първо се чекираш, после гишето е точно пред входа за контролата.

Връзка към коментар

Ами при нас беше на всяко летище различна, което беше много странно. :)

Е не става ли дума за Манила само? За всички острови ли е така? Всъщност, другите ми билети са купени след 1.02., само този от Манила за Дубай ще е платен.

Връзка към коментар

Тогава ни взимаха на всички летища, но беше малка сумата за вътрешни. Но и трите пъти беше различна, а от Манила беше за международни полети съответно доста по-голяма. :)

Но ние бяхме март, а билетите ни бяха купени още декември мисля, или началото на януари.

Връзка към коментар

Хммм, сега като се поразрових - на някои места пише, че няма такса за билети, закупени след 01.02.2015, а моите билети са закупени на 28.01.2015 ... :wacko:

да си кажа, че много им се нервирах на тези филипинци, такса има и тя е задължителна за всички билети закупени преди 01.02.2015. От Манила таксата е 550 песо на човек и няма мърдане, на самия контрол ти показват гишето където да платиш. И моя билет беше купен на 28.01 и не минахме заради някакви си 2 дни. Опитах се да се правя на луда, но не минава .... Интересното е, че дори и на Пуерто Принцеса ни накараха да плащаме такса по 200 песо на човек, попитах ги защо след като вътрешния полет ми беше купуван скоро, обясниха ми, че това със срока важало само за Манила, а при тях задължително се плащало.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

относно он лайн чекинга на Себу, да - не става да се влиза директно с него, нужно е да се редите отново на опашка, и то каква!!! Обясниха ни , че това се налага защото системата на Себу не била синхронизирана с тази на летището в Дубай...междудругото същото важи и за полета на Уизеър от Дубай до София - въпреки извадени бордни карти с онлайн чек-ин, пак следва реденето на опашка за нови бордни карти, явно и тези не са синхронизирали с Дубай :) то пък на тези какво и да им се учудвам....

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 В крайна сметка какво е към момента положението с онази такса при излитане от Филипините - има ли я, няма ли я, колко е?

Таксата е 550 песо и е за билети купени преди 1 февруари ( а нашите повечето са оттогава). Не се циганете - плаща се.Не стига, че пътуваме без пари, ами искаме и друг да ни плаща. Моят полет до Тайван беше след тази дата и нямаше проблем, но за полета Манила-Дубай, купен на 28 януари, исках да хитрувам нещо, но не става...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Здравейте :) Потвърждавам за таксата на януарските билети-трябва да се плати.Принципно приемат плащания с карти,но днес терминала не работеше и се наложи да се върна и да сменя пари(не отнема повече от 5 минути).Таксата е 550 песо.

За такси при кацане в Манила препоръчвам да си вземете жълто такси(намират се най-крайно в дясно при излизане).Сметката ми беше 182 песо до хотел в центъра(Ермита).Има и бели таксита,но не си заслужава да си губите времето в пазарене.Първата цена,която ми обявиха беше 2800 песо!!!В обратна посока помолете на рецепция да се обадят за такси.Охраната записва номера и така ще пътувате по-спокойно.Още с влизането в колата се разбрахме за цената-200 песо.Днес бямале големи задръствания и пътуването до летището беше около 40 минути.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Потвърждавам да се наеме жълто такси от летището. При излизане, най-крайните вдясно. И другите се правят на официални, вадят някакви таблици, но са си определено мошеници.  До центъра е 200-250 песо.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.