Прескочи до съдържание

Автобусите на Метро и шатълите до центъра на Истанбул


Duke

Препоръчани мнения

Ненадейно букнах три нощувки за нищо пари покрай истерията с кодовете в "Експедия". За първи път съм решил да пътувам с автобусите на "Метро" и дори купих билети. Хотелът, който букнах е в Султанахмет и се нарича Hotel Daphne Дайте малко повече инфо за пътуването с тези автобуси и най-вече за този шатъл от автогарата до центъра. Винаги досега съм ходил в Истанбул с кола и дори не знам къде се намира автогарата и по какъв начин мога да се придвижа от нея до Султанахмет и конкретно до този хотел...

Връзка към мнение

Duke, аз съм пътувала с Метро и съм ползвала шатъл от тях. Билета за връщане трябва да се завери там на автогарата - аз го направих малко преди пътуването, но беше в ненатоварено време.

Автобусите са хубави. Даже сега в някои чакове има много хубави автобуси - по 3 седалки на ред 2 заедно и една единична. По време на пътуването предлагат безплатни напитки и някакви дребни неща за ядене.

За шатъла се слиза малко преди автогарата(ще попиташ стюарда) и попадаш на нещо като мини автогара, където има спрели доста автобусчета и на тях са написани направленията им. Аз съм ползвала до Аксарай, но теб те устройва повече до Султанахмед.

Автогарата

Ако решите да не използвате шатъл, то от автогарата можете да вземете метрото.

Мога да бъда и по-конкретна за транспорта, ако има нужда. :)


В тази тема сме писали още за Истанбул.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Благодаря ти, Mary! Ако има шатъл до трамвайната спирка "Султанахмет" ще бъде чудесно, защото оттам до хотела са около 300 метра. Да разбирам ли, че има осигурени безплатни шатъли и на връщане в посока автогарата и откъде мога да разбера тяхното разписание?

Връзка към мнение

Дори и да няма шатъл до Султанахмет, то със сигурност има до Аксарай и от там с твармая си близо до хотела.

Връщането, за съжаление, не е като отиването. :lol:

Сигурно можеш да ползваш шатъл, но...аз поне досега не съм разбрала как става.

 

Навръщане можеш да използваш трамвая и после метрото.

Друг вариант е с автобус(някой от BN2, BN1 или 81) от бул.Кенеди до Йеникапъ и после метрото до автогарата.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз имам също въпрос за Метро. Има ли очебийна разлика в комфорта между Metro Euro и Мetro Suit. Ясно е, че вторите са доста по-луксозни, само 3 седалки на ред, големи екрани, но ме интересува разстоянието между седалките. Понеже сигурно ще се пътува с нощен автобус, ще става ли за поне малко спане в Euro автобусите или да жертваме няколко часа и да тръгнем сутринта на другия ден със луксозните Suit-ове?

Връзка към мнение

Пътувал съм три пъти винаги нощем и  трите пъти бях сам на двете седалки. Явно нощем пътниците са доста по-малко.

За мен разстоянието е ОК , а седалките са много комфортни. Автобусите са чисти. Последният път имаше и free WiFi.

 

Duke изобщо не го мисли. При пристигане стюардите винаги задължително питат има ли  желаещи да ползват безплатните шатъли и те оставят там ако искаш. Аз съм ползвал този до Аксарай и оттам с трамвая до Султанахмет , но щом има директен още по-добре. Те са едни малки бусчета тип софийска маршрутка.

 

На връщане не знам да предлагат безплатен шатъл , но пък е елементарно - с трамвай от Султанахмет до спирката на метрото и оттам с метрото до автогарата.

Трамвая и метрото са много редовни и доста по-модерни от софийските  :)

Редактирано от stenk
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние пътувахме с нощния, с 4 седалки на ред. Не знаех, че има и други :blush: . Според мен са достатъчно удобни за малко сън. Имат доста широки седалки. Е, главата ти подскача и се изгърбваш(пътуваш си по все същия неравен път все пак), но пълно щастие в автобус едва ли е възможно. Всъщност тези два часа на границата са адското изпитание. Особено зимата. Аз сериозно бих се замислила преди да си причиня това отново. 

Ако все пак имате много време до полета, би било по-щадящо да пътувате през деня. След такава нощ поне на мен ми е трудно да обикалям с ентусиазъм. 

П.П. А ако са празници и се очакват повече  автобуси на тази граница, съответно повече часове проверка и чакане, изобщо няма да тръгна  :wacko:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние пътувахме с нощния, с 4 седалки на ред. Не знаех, че има и други :blush: . Според мен са достатъчно удобни за малко сън. Имат доста широки седалки. Е, главата ти подскача и се изгърбваш(пътуваш си по все същия неравен път все пак), но пълно щастие в автобус едва ли е възможно. Всъщност тези два часа на границата са адското изпитание. Особено зимата. Аз сериозно бих се замислила преди да си причиня това отново. 

Ако все пак имате много време до полета, би било по-щадящо да пътувате през деня. След такава нощ поне на мен ми е трудно да обикалям с ентусиазъм. 

П.П. А ако са празници и се очакват повече  автобуси на тази граница, съответно повече часове проверка и чакане, изобщо няма да тръгна  :wacko:

 

Отвличам темата на Duke, но като го видях какво писа в другата тема за тръгването е силно възможно да споделяме един автобус и вероятно и него му е интересно същото. Идеята, е че ходим до Истанбул между 28.02 и 03.03. Така, че избора между нощен и дневен автобус не означава дали ще хванем полет, а колко полезно време ще има в самия Истанбул :) 

 

Ей това са луксозните автобуси:

 

2015-02-11_21-56-25.png

 

А това по-обикновените:

 

2015-02-11_21-57-18.png

 

Според сайта им, лускозните са сутрин и най-ранния пристига в 4 следобед в Истанбул. Другите са вечерни и нощни. Един вид, целта е дали да пожертваме по-големия лукс за повече време в Истанбул, аз си мисля, че е добра размяна на първо четене, но ако слезем от тоя автобус сгънати на 4 може и да не е. Мерси, ориентирахте ме :)

Връзка към мнение

Дори да пропуснеш шатъла, има метро, коеот може да ти се стори по-удобно, особено ако те хване трафик. Жетоните се купуват само от машина, само с турски лири и струват 4 лири.

Щом като си ходил с кола, значи си минавал покрай автогарата. Намира се по средата между кабинките и центъра на Истанбул.

Донякъде предимството на Метро е, че са турска фирма и би трябвало по-малко да висиш на границата, което обикновено беше 2-3 часа допреди няколко години. Мен лично не ме е огрявало, винаги висяхме здраво.

Връзка към мнение

Георги, в този случай бих взела нощния автобус, защото така печелиш ден в Истанбул, което е супер.

Ако по принцип можеш да спиш в автобус не мисля, че ще слезеш нагънат.

Не забравяйте да проверите въпроса със заверката на билетите за връщане, особено щом пътувате по време на празници.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Добре де, с двама и повече души не е ли по-евтино да пътувате с кола? И ние тръгнахме нощем с идеята за повече време. Но се довлачихме до хотела твърде рано, убедихме ги да ни пуснат в 9 сутринта, изкъпахме се и спахме до 14:00. Излязохме, разходихме се и в 20:00 вече си мечтаехме за прибиране, защото ми се спеше и ме болеше главата. И кръстът ми също. И .. аз съм глезла, но в случая състоянието на гаджето ми беше същото. Просто 8- 9 часа автобус през нощта, вместо сън са уморителни. 

Иначе съм много доволна от тази фирма. И като обслужване, и като условия. Ако такива автобуси се ползваха и от туристическите агенции щяха да са много по-атрактивни. Първата ти реакция като се качиш е да си снимаш пространството между колената и предната седалка. Не аз, но ако си над 1,80 е приятна изненада  ^_^  . 

На връщане бяхме на първа седалка. Слушахме шофьорът, който проклинаше шефа си заради въпросните екрани. Защото на нито един курс не работят всичките и се развалят постоянно и на него му мрънкат да ги оправя. А той не е инженер :rolleyes: . Но пък имаха USB port.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ей това са луксозните автобуси:

 

2015-02-11_21-56-25.png

 

А това по-обикновените:

 

 

Хмм при всичките ми пътувания е имало екран на всяка седалка какъвто в уж обикновенните автобуси тук липсва и приличаха по-скоро на първата снимка , но пък не  и с толкова голямо разстояние между седалките.

Мисля , че инфото не е съвсем точно и вариациите са доста повече.

При мен беше нещо средно между снимки 1+2   :)

Редактирано от stenk
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Добре де, с двама и повече души не е ли по-евтино да пътувате с кола? И ние тръгнахме нощем с идеята за повече време. Но се довлачихме до хотела твърде рано, убедихме ги да ни пуснат в 9 сутринта, изкъпахме се и спахме до 14:00. Излязохме, разходихме се и в 20:00 вече си мечтаехме за прибиране, защото ми се спеше и ме болеше главата. И кръстът ми също. И .. аз съм глезла, но в случая състоянието на гаджето ми беше същото. Просто 8- 9 часа автобус през нощта, вместо сън са уморителни. 

Иначе съм много доволна от тази фирма. И като обслужване, и като условия. Ако такива автобуси се ползваха и от туристическите агенции щяха да са много по-атрактивни. Първата ти реакция като се качиш е да си снимаш пространството между колената и предната седалка. Не аз, но ако си над 1,80 е приятна изненада  ^_^  . 

На връщане бяхме на първа седалка. Слушахме шофьорът, който проклинаше шефа си заради въпросните екрани. Защото на нито един курс не работят всичките и се развалят постоянно и на него му мрънкат да ги оправя. А той не е инженер :rolleyes: . Но пък имаха USB port.

 

С колата е малко сложно, но е вариант. Притеснявам се и къде ще я държим три-четири дни там на паркинг. А и връщането с автобус ще ми позволи да е вторник вечер и да ида веднага на работа след това, което не мога да го направя, ако шофирам цяла нощ. Оптимизираме максимално часовете в Истанбул :)

 

Хмм при всичките ми пътувания е имало екран на всяка седалка какъвто в уж обикновенните автобуси тук липсва и приличаха по-скоро на първата снимка , но пък не  и с толкова голямо разстояние между седалките.

Мисля , че инфото не е съвсем точно и вариациите са доста повече.

При мен беше нещо средно между снимки 1+2   :)

 

Да, имаше още 1 вариант, ей този:

 

2015-02-12_00-24-52.png

 

Както и да е, размера на екранчето не ми е важен, важното е да не си слагам краката зад ушите :)

Връзка към мнение

Висок съм малко под 2м и съм пътувал няколко пъти с Метро и веднъж с някаква друга фирма. Пътувал съм с обикновените автобуси на Метро и не съм имал проблем с комфорта. Големи чакания на границата има само през лятото, сега не би трябвало да ви отнеме повече от 30 - 40 мин. На тези автобуси ентъртеймънт центъра не работи напълно на българска територия.

В Турция започва да хваща телевизии, радио-станции, но всичко е на турски ;)

 

Когато пътувах с другата фирма се побърках и бях смазан. Спирахме на 100 места и се влачихме като охлюв - никога вече.

Връзка към мнение

С колата е малко сложно, но е вариант. Притеснявам се и къде ще я държим три-четири дни там на паркинг. А и връщането с автобус ще ми позволи да е вторник вечер и да ида веднага на работа след това, което не мога да го направя, ако шофирам цяла нощ. Оптимизираме максимално часовете в Истанбул :)

 

 

 

Да, имаше още 1 вариант, ей този:

 

2015-02-12_00-24-52.png

 

Както и да е, размера на екранчето не ми е важен, важното е да не си слагам краката зад ушите :)

Това е ! От София поне нощните са точно такива.

Връзка към мнение

Висок съм малко под 2м и съм пътувал няколко пъти с Метро и веднъж с някаква друга фирма. Пътувал съм с обикновените автобуси на Метро и не съм имал проблем с комфорта. Големи чакания на границата има само през лятото, сега не би трябвало да ви отнеме повече от 30 - 40 мин. На тези автобуси ентъртеймънт центъра не работи напълно на българска територия.

В Турция започва да хваща телевизии, радио-станции, но всичко е на турски ;)

 

Когато пътувах с другата фирма се побърках и бях смазан. Спирахме на 100 места и се влачихме като охлюв - никога вече.

 

Само едно уточнение - всеки пътник сваля целия си багаж, минава с него през рентген и  паспортна проверка. Автобусът минава отделно проверки. Ако е студено, тази част изобщо не е приятна. Имаш един час, в който да съберат паспортите и не спиш. Още един да ги раздадат(разбъркани са). Като  минат 2 пъти за чай, спрат 3 пъти за тоалетна и после вече изгрее слънце и се събудят всички, почвайки да си говорят... ами не остава много време за сън. 

Шофьорът ни каза, че от 2 месеца е така заради нови разпоредби (това трябва да значи от октомври 2014) и по-малко от 2 часа не се е случвало да чака. А в два дни от седмицата(забравих кои) било още по-страшно. 

Ние се връщахме на 30ти декември. Наредили се бяха 10 автобуса. Според мен щяха да си карат Нова година там. 

Последната ми седмица на работа беше ад, а на любимият му се наложи да отиде с кола до Румъния, да нощува там,  да се върне вечерта и да тръгнем за Истанбул. И може тук да се крие отговорът защо като пристигнахме бяхме тотална щета.

Връзка към мнение

Отвличам темата на Duke, но като го видях какво писа в другата тема за тръгването е силно възможно да споделяме един автобус и вероятно и него му е интересно същото. Идеята, е че ходим до Истанбул между 28.02 и 03.03. Така, че избора между нощен и дневен автобус не означава дали ще хванем полет, а колко полезно време ще има в самия Истанбул :)

 

А така. Дай да се организираме. Иначе, доколкото ме познаваш, нали се сещаш, че направих пълен рисърч по темата с автобусите преди да купя билети. :P Първоначално бях решил да пътуваме на 28-ми през деня с луксозните. Само че те тръгват от София в 09.00 ч. (този в 07.15 ч. е спрян) и пристигат в Истанбул в 18.00 ч. Докато се придвижим до хотела станало 08.00 ч. и губим цял ден. Затова реших да пътуваме на 27-ми през нощта. Разпитах на автогарата за този тип автобуси. Като цяло са ОК, Wi-Fi обаче има само на територията на Турция. За мултимедията не съм разпитвал. И така, пътуваме на 27-ми през нощта и се връщаме на 03.03.2015 г. с автобуса, който заминава от Истанбул в 12.00 ч. Благодарение на грешката на "Expedia" букнах три нощувки със закуски в четиризвезден хотел в стария град за 57 евро общо. Не помня дали бяхте ходили в Истанбул, но ние сме фенове и ще се радвам да споделим този мегаполис с вас...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Само едно уточнение - всеки пътник сваля целия си багаж, минава с него през рентген и  паспортна проверка. Автобусът минава отделно проверки. Ако е студено, тази част изобщо не е приятна. Имаш един час, в който да съберат паспортите и не спиш. Още един да ги раздадат(разбъркани са). Като  минат 2 пъти за чай, спрат 3 пъти за тоалетна и после вече изгрее слънце и се събудят всички, почвайки да си говорят... ами не остава много време за сън. 

Шофьорът ни каза, че от 2 месеца е така заради нови разпоредби (това трябва да значи от октомври 2014) и по-малко от 2 часа не се е случвало да чака. А в два дни от седмицата(забравих кои) било още по-страшно. 

Ние се връщахме на 30ти декември. Наредили се бяха 10 автобуса. Според мен щяха да си карат Нова година там. 

Последната ми седмица на работа беше ад, а на любимият му се наложи да отиде с кола до Румъния, да нощува там,  да се върне вечерта и да тръгнем за Истанбул. И може тук да се крие отговорът защо като пристигнахме бяхме тотална щета.

 

Брей, описанието ми напомни за пътуванията с автобус в началото на 90-те години в посока Западна Европа. Не, сериозно, глезла си, но принципно те разбирам. Аз също се изнервям безкрайно от подобно мотане по границите и затова се радвам на шенгенското споразумение и при всяко пътуване си отдъхвам когато вляза на територията на Словения или Унгария. Досега само с кола съм пътувал до Истанбул и не съм чакал на тази граница. Явно този път ще си припомня първите ми стъпки като самостоятелен турист, а всъщност сега се сещам, че през 1995 г. със съпругата ми пътувахме до Лондон с автобус. Ти това можеш ли да си го представиш? :O Първо на "Калотина" се разиграваше сценката "ето ти тези няколко стека цигари и бутилки едикакво си, за да ми пуснеш автобуса", после бяха сърбите с подобни щения, а когато стигнахме до чешко-немската граница над Пилзен, която тогава се явяваше входна към "Шенген", дори не искам да си спомням какво беше. И всичкото това с един полураздрънкан рейс, който едва изкачваше баирите с безумната скорост от 40 км/ч... :lol:

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

А така. Дай да се организираме. Иначе, доколкото ме познаваш, нали се сещаш, че направих пълен рисърч по темата с автобусите преди да купя билети. :P Първоначално бях решил да пътуваме на 28-ми през деня с луксозните. Само че те тръгват от София в 09.00 ч. (този в 07.15 ч. е спрян) и пристигат в Истанбул в 18.00 ч. Докато се придвижим до хотела станало 08.00 ч. и губим цял ден. Затова реших да пътуваме на 27-ми през нощта. Разпитах на автогарата за този тип автобуси. Като цяло са ОК, Wi-Fi обаче има само на територията на Турция. За мултимедията не съм разпитвал. И така, пътуваме на 27-ми през нощта и се връщаме на 03.03.2015 г. с автобуса, който заминава от Истанбул в 12.00 ч. Благодарение на грешката на "Expedia" букнах три нощувки със закуски в четиризвезден хотел в стария град за 57 евро общо. Не помня дали бяхте ходили в Истанбул, но ние сме фенове и ще се радвам да споделим този мегаполис с вас...

 

За сега вървим към 27/28 през нощта, но не съм сигурен дали ще е този в 5 или този в 8... Връщане на 03/04 през нощта. Но не е финално, напоследък толкова често сменяме плановете, че току виж сме ръгнали в друга посока :)

Връзка към мнение

Возила съм се и в двата вида автобуси на Метро и съм изключително доволна. По-обикновените са достатъчно комфортни. Обслужване и чистота - винаги на ниво. Не бих използвала друга фирма. Луксозните са просто страхотни, но ако часовете не са ок, аз бих си се возила на обикновените без да се колебая.

Duke, между другото, дори и да изпуснете спирката за шатълите, тя е точно под автогарата, така че ще се ориентирате. С метрото и после с трамвай до Султанахмед става, но не е много удобно с багаж, защото от трамвая до метрото се минава през подлез и подсле се върви пеша. Подлезът няма асансьори или ескалатори. Трамваите са много на често, но в пиковите часове е страшно трудно да се навреш в тълпата.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Брей, описанието ми напомни за пътуванията с автобус в началото на 90-те години в посока Западна Европа. Не, сериозно, глезла си, но принципно те разбирам. Аз също се изнервям безкрайно от подобно мотане по границите и затова се радвам на шенгенското споразумение и при всяко пътуване си отдъхвам когато вляза на територията на Словения или Унгария. Досега само с кола съм пътувал до Истанбул и не съм чакал на тази граница. Явно този път ще си припомня първите ми стъпки като самостоятелен турист, а всъщност сега се сещам, че през 1995 г. със съпругата ми пътувахме до Лондон с автобус. Ти това можеш ли да си го представиш? :O Първо на "Калотина" се разиграваше сценката "ето ти тези няколко стека цигари и бутилки едикакво си, за да ми пуснеш автобуса", после бяха сърбите с подобни щения, а когато стигнахме до чешко-немската граница над Пилзен, която тогава се явяваше входна към "Шенген", дори не искам да си спомням какво беше. И всичкото това с един полураздрънкан рейс, който едва изкачваше баирите с безумната скорост от 40 км/ч... :lol:

 

Да, за себе си определих, че не мога да понасям граничните проверки. Под близко летище извън България съм ок само за Букурещ и Солун примерно. Пътувала съм с кола до Унгария и границата им със Сърбия на 1ви май я минахме за 7 минути. С автобус на произволни дати беше 3 часа, но беше през деня и ми беше топло. Нямам никакъв проблем да седя 20 часа в кола. Но в автобус нощем е като 8 часа непрекъсната турболенция :unsure: , забавно ми е само първите 15 минути, защото е нещо ново.  

Между другото на тази граница с Турция не се получи онова разпределяне на цигари между пътуващите, което очаквах. Щях да убия някой от пътуващите, ако има и такава драма  :blush: Но пък имахме един дядо, който като видеше отворена врата, излиташе с уникална скорост и се бавеше минимум 20 минути. 

До Лондон не знам как би се получило, четох един пътепис за автобусна екскурзия, в който стигнаха на третата нощ до стая с баня, която нямаше топла вода, в Любляна. Аз по това време някъде трябва да съм мъртва  :lol:

Всъщност в Турция и на входа в единия мол имаше рентген и пазач. Тъй като прекарахме 4 часа там по липса на друго занимание около гарата, а излизах да пуша, минах 3-4 пъти през това уникално забавление.  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз имам сравнитено отрицателно изживяване с Метро, но се надявам да е частен случай.
Бяхме купили билети един месец преди пътуването. Схемата на седалките педполагаше, че ще пътуваме със стандартния Euro, но в деня на пътуването автобуса беше луксозният Suit. E, сещате се вече, че местата в Suit са по-малко и нашите места бяха продадени още веднъж. Автобуса се пръскаше по шевовете и милата лелка, която ни продаде билетите се чудеше как се е стигнало до тук. Накрая се обадиха на предния автобус да изчака и да прехвърлят пътници, но докато решат проблема изгубихме много време и нерви в София. А на всичко отгоре гонехме полет...
На връщане пътувахме в стандартния. Като цяло по-луксозните автобуси бяха по-удобни и с по-широки седалки, но и стандартните са напърно прилични, но предупреждава... просто няма да се наспите.

Два пъти пътувам до Истанбул през ноща с автобус и двата пъти се кълна, че повече няма. Дали заради това, че не си падам по екзотиката да вися на границата с отворен куфар за проверка по малките часове, или заради лудницата на Отогар или заради това, че нямам никакъв късмет, когато пътувам с автобус (при първото ми пътуване до Истанбул с друга фирма автобусът се счупи)... не знам.
Както и да е.. разводних малко нещата. Само да ви предупредя, че ако пътувате с отворен билет ...ще се наложи да проявите малко търпение към незнаещия английски човек на гишето.
Любопитна съм какво е положението, ако пътуването е на Запад.
 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 Само да ви предупредя, че ако пътувате с отворен билет ...ще се наложи да проявите малко търпение към незнаещия английски човек на гишето.

 

 

Аз последно пътувах септември с тях и казаха, че вече не предлагат отворени билети. Може да се смени часа на вече закупения, когато е отиване и връщане.

А на гишетата в Истанбул по-добре на български им говорете. Винаги има някой, който го владее. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.