Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Да разбираме, че си минал през Хърватска :)

 

Да, а и освен бирите сефтосах и две авиокомпании: easyJet и Croatia Airlines  :rolleyes:

Редактирано от домосед
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз пък да отдам заслуженото на родното производство .

Това го имам за върхът у нас и понякога се глезя с него -:)

post-140-0-97588700-1376248786_thumb.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте, избрах за първо включване във форума тази тема, все пак кой не обича бирааа. Ето и от мен една, две бирички   :)

едната е от Тайланд , много ми хареса а и разфасовка  от 600 мл ми идваха перфектно. 

Другата е немска от Мюнхен.

 

5DM32248_zps6421a2c8.jpg

 

 

IMGP13952_zps1ef84313.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Щото от няколко дни се мотам по чехословашко, рекох и аз да щракна по някоя и друга снимка за форумната колекция, че обикновено само пия и не мисля за архивите...

 

Ако някой има път към Прага, да ми пише, за да му дам адрес на представителната кръчма на официално най-великата бира в света за мен. Там освен индустриални количества от въпросната бира на цена от 2.40 лева за половинка, определено готвят и превъзходни чешки манджи на цена от около 10-12 лева, от които можете да изядете точно половината без да преядете фатално...

 

Кръчмата:

post-53-0-73325000-1376922705_thumb.jpg

 

Бирата с най-голямо "Б". В случая халбата е "нормално нефилтровано", докато поставката рекламира "леката" версия. Много е смешно, защото леката версия всъщност 11° за разлика от "нормалната", която е 12°. Както и сервитьорът подсказа, я не се занимавайте с глупости и си поръчвайте истинска бира:

post-53-0-28301800-1376922772_thumb.jpg

 

Иначе, като за цвят...

 

Една класическа марка, която за жалост вече няма нищо общо със старото качество:

post-53-0-81547500-1376922871_thumb.jpg

 

Оригинален "Budějovický Budvar" в местна кръчма в Братислава. Бих искал да проведа идеологически спор с американски представители на бирената промишленост на тема "Будвайзер":

post-53-0-16765000-1376922943_thumb.jpg

 

Също много качествена "бутикова" чешка бира, която си заслужава да бъде опитана при възможност:

post-53-0-27306100-1376923134_thumb.jpg

Редактирано от Duke
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Това с произхода на Budweiser е една от най-големите световни несправедливости :)

 

Като се е отворила приказка, да напомня на публиката с псевдопатриотичен патос, че от няколко години Пилзенският праздрой е горда южноафриканска марка бира

 

http://www.sab.co.za/sablimited/content/en/sab-pilsner-urquell

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Като се е отворила приказка, да напомня на публиката с псевдопатриотичен патос, че от няколко години Пилзенският праздрой е горда южноафриканска марка бира

 

http://www.sab.co.za/sablimited/content/en/sab-pilsner-urquell

 

Как точно се прави? Че май производството на чужди марки в друга държава е доста съмнително като цяло, чувал съм че за вносните марки в България се внасят само някакви прахчета...малко слух тип бг-мама, не съм сигурен каква е технологията като цяло на производство на чужди марки в друга държава. Не е като да внасят цистерни със сигурност или танкери :)

Връзка към мнение

Много приятно кръчме е и Prague Beer Museum - бирите там могат да изглеждат и така. :)

 

6464099R.jpg

 

Барът в пивоварната на Старопрамен

 

6464114E.jpg

 

И какво може да се пробва.

 

6464129g.jpg

 

Тъмното не успях да го опитам - много ми дойдоха бирите. :blink:

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Горната бирария на "Velkopopovický Kozel" е на две крачки от пивоварната на "Staropramen", която ако остане време днес, мисля да посетя...

Връзка към мнение

Като се е отворила приказка, да напомня на публиката с псевдопатриотичен патос, че от няколко години Пилзенският праздрой е горда южноафриканска марка бира

 

http://www.sab.co.za/sablimited/content/en/sab-pilsner-urquell

Как точно се прави? Че май производството на чужди марки в друга държава е доста съмнително като цяло, чувал съм че за вносните марки в България се внасят само някакви прахчета...малко слух тип бг-мама, не съм сигурен каква е технологията като цяло на производство на чужди марки в друга държава. Не е като да внасят цистерни със сигурност или танкери :)

Георги, струва ми се, че Домосед има нещо друго предвид. Чешката гордост "Pilsner Urquell" от няколко години е собственост на южноафриканско-английската пивоварна група "SABMiller" ;)

Редактирано от Duke
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Георги, струва ми се, че Домосед има нещо друго предвид. Чешката гордост "Pilsner Urquell" от няколко години е собственост на южноафриканско-английската пивоварна група "SABMiller" ;)

 

Ясно, не съм запознат с гигантската южно африканска индустрия в областта явно, все си мислех, че чешката гордост е по-голяма :)

Връзка към мнение

Георги, струва ми се, че Домосед има нещо друго предвид. Чешката гордост "Pilsner Urquell" от няколко години е собственост на южноафриканско-английската пивоварна група "SABMiller" ;)

 

Това обяснява всичко... :(

Връзка към мнение

Айде, последно от Прага:

 

Мечтата на всеки пъбаджия, само ако успее да избере от огромния каталог с бири...

post-53-0-75732600-1377011174_thumb.jpg

 

Аз се спрях на "Klaster"

post-53-0-92564100-1377011322_thumb.jpg

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Георги, струва ми се, че Домосед има нещо друго предвид. Чешката гордост "Pilsner Urquell" от няколко години е собственост на южноафриканско-английската пивоварна група "SABMiller" ;)

 

Да, за собствеността ставаше дума.

Но въпросът на Георги е добър, но за съжаление не знам отговора. 

Pilsner Urquell се продава и пие и в Южна Африка. Пивоварната в Чехия може да е тяхна, но не си представям, че го внасят с в течно състояние с кораби оттам. Въпреки че за някои заведения мъкнат оригинално бутилирана френска или италианска минерална вода!

Глобалните марки бира (примерно Heineken) как се разпространяват по цял свят? Къде ги варят?

Връзка към мнение

И на мен ми стана любопитно, попаднах на тази доста подробна статия, макар и предимно за британския пазар: http://www.thebeertutor.co.uk/foreign-2/

 

Общо взето всичките бири, дори чужди марки, на практика се варят в местни пивоварни, факт който производителите гледат да си спестят и признават само тихомълком. В България поне е широко известно чуждите марки в коя пивоварна се правят. Отделен е въпроса до колко Heineken-а е близо до оригиналния Heineken или може да се казва Zagorka Dutch...примерно. Много малка част от марките спазват оригиналната рецепта. 

 

За това да си пием местните бири и това е :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За това да си пием местните бири и това е :)

В ЕС няма местни бири. Зад всяка пивоварна стои международен концерн (независимо дали се афишира или не) и няма оригинални технологии. Да живее химическата промишленост!

 

Като разгледах и САБМиллер, те са южноафриканци само по регистрация.

Връзка към мнение

В ЕС няма местни бири. Зад всяка пивоварна стои международен концерн 

 

Пресилено обобщение без покритие!

В Европа е пълно с независими частни пивоварни и пивоварнички. Които се конкурират с концерните, точно както, примерно, частните изби или частните фурни се конкурират с винарските концерни и хлебозаводи.

По-нагоре в темата съм дал примери за местни бири от произволно избрани села в Бургундия. И това е във Франция, която не е първата страна, с която асоциираш думата "бира".

В Германия, Англия, Белгия разнообразието е по-голямо. 

 

Ето ти  един добър справочник по темата:

 

http://www.ratebeer.com/breweries/

 

И още четива:

 

http://online.wsj.com/article/SB10000872396390444184704577586870467402012.html

 

http://www.independent.co.uk/life-style/food-and-drink/features/rise-of-the-microbrewery-small-but-perfectly-formed-1928605.html

 

Ако разровиш в гугъл, разбира се, ще намериш и още ... 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

В ЕС няма местни бири. Зад всяка пивоварна стои международен концерн (независимо дали се афишира или не) и няма оригинални технологии. Да живее химическата промишленост!

 

Като разгледах и САБМиллер, те са южноафриканци само по регистрация.

 

Е, имам предвид основно местоположението на пивоварната. Загорка може да е собственост на Хайнекен, но загорката излязла от там е много повече загорка, отколкото хайнекена е хайнекен. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.