Прескочи до съдържание

А с колко багаж пътуваме? :)


Препоръчани мнения

Ние пътуваме с едно или две деца, откакто вече са две де :) , само с един куфар. Пробвали сме и с раници, но е по-лесно да търкаляш нещо, отколкото да ти е все на гърба, особено ако е по-точличко. То няма и друг начин ако имаш 10-20 полета през ден-два.

Обаче, перем там на обществени перални или като услуга от хотела, където не е космическа цената, а това е една от услугите, които варирам мнооого. Например може в скъп хотел да е 10 долара за целия куфар, а може в сърсем обикновен хотел да е 5-7$ на парцалче, което е... не знам как да го определя. Иначе обществените перални най-често са долар-два и толкова за сушилня и обратно в куфара. Така, като си разделим пътуването на части от по 7-10 дни всичко се побира в един куфар.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 7 месеца по-късно ...

А по темата за багажа, ако човек е тръгнал за 1 седмица някъде не му трябва повече от голям ръчен. Аз съм жена и на мен ми стига (нося си дрехи за всеки един ден) :) !

 

Ами, това няма как да го повярвам, ама нейсе... :P

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И между другото, аз изкарах 2 седмици в България без куфар...

Хич не е между другото ;) Ти все пак си си от България, и дето има една приказка, у дома и камъните помагат. Та и гол за 3 месеца да си беше дошъл, пак щеше да изкараш някак :)

Не така стои положението за някой, когато е на съвсем чуждо място, и разчита само на това, което е сложил в багажа си.

 

Иначе и аз изкарвам спокойно 2-3 седмици с измислицата на Уиз "голям ръчен", или просто казано багаж с универсалните размери за допускане на борда. Особено в топлите сезони. Но като гледам май не сме много хората, които пътуваме по този  "олекотен" начин. :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ако искаш, не е задължително! Виждал ли си на колко място се побират 10 летни рокли сгънати по правилния начин :) ?

 

Там е проблема, че нещата не се изчерпват само с роклите, ами следват различни "резервни" варианти на облекло, обувки, бижута, козметика и.............ютия... :(

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Tи не си жена - ти си жена мечта  !  :good:

 

Там е проблема, че нещата не се изчерпват само с роклите, ами следват различни "резервни" варианти на облекло, обувки, бижута, козметика и.............ютия... :(

Ами кой каквато жена си намери :P ! Преди и аз мъкнех пълни куфари с неща, които на място дори не поглеждах! Няма да навлизам в подробности, но си нося абсолютно всичко необходимо, даже някои неща на място ги считам за излишни (като преса за коса например)...

И тук мисля да спрем най-сетне със спама :) !

Връзка към коментар

:offtopic:

 

Там е проблема, че нещата не се изчерпват само с роклите, ами следват различни "резервни" варианти на облекло, обувки, бижута, козметика и.............ютия... :(

Ти имаш ли застраховка? Защото нали си наясно, че съпругата ти чете форума ;)

А носенето на ютия е както полезно, също так и опасно, зависи от предназначението, и ръцете, в които е попаднала, какво възнамеряват да вършат с този домашен уред. Това в кръга на шегата.

Сега сериозно - навсякъде споменаваш, че едно от нещата, с които не правиш компромис при пътувания, е категорията на местата, в които отсядаш - хотели с минимум 4 звезди. Странен парадокс се получава - хем хотели с 4* и съответната цена, хем мъкнете ютия. Чудя се какви ще да са тези четиризвездни хотели, в които не дават една ютия на гостите си? От друга страна вече и в най-семплия хостел може да намериш ютия и дъска за гладене, често безплатно, или срещу символична сума. Плюс всякакви други удобства в услуга и необходимост на практичния пътешественик. Та, парадокс, както казах...  :rolleyes:

Редактирано от wilks
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Надявам се, че това "клонче" ще бъде преместено в отделна тема.

Едно е да пътуваш лятото с роклички, но през зимата, а ако е и за 2 седмици, дори без ютия, ми се струва непостижимо. Въпросът е дали има възможност за използване на пералня. Иначе на кого му се мъкне толкова багаж...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Странен парадокс се получава - хем хотели с 4* и съответната цена, хем мъкнете ютия. Чудя се какви ще да са тези четиризвездни хотели, в които не дават една ютия на гостите си? От друга страна вече и в най-семплия хостел може да намериш ютия и дъска за гладене, често безплатно, или срещу символична сума. Плюс всякакви други удобства в услуга и необходимост на практичния пътешественик. Та, парадокс, както казах...  :rolleyes:

 

Парадокс, казваш? Не познаваш госпожата и затова така се изказваш неподготвен. :blush: Ти осъзнаваш ли, че е възможно баш по време на нашия престой всички ютии в хотела да са изгорели или заети, или да се налага да се глади в различно помещение от хотелската стая, или.........? :( Случват се всякакви неща, а и пред аргумент "с моята ютия си гладя най-добре...", лично аз съм безсилен, за теб не знам... :lol: 

 

Сега, нека поясня, че всяко правило си има изключения и имам отбелязани няколко тъчдауна в правилна посока, демек пътуване само с ръчен багаж. Само, че освен изключения, това са и пътувания с максимален престой от четири дни, като до ден № 3 нещата са търпими, но на ден № 4 покъщнината във вид на пералня и ютия започват яко да ни липсват... ;)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

:offtopic:

 

 Странен парадокс се получава - хем хотели с 4* и съответната цена, хем мъкнете ютия. Чудя се какви ще да са тези четиризвездни хотели, в които не дават една ютия на гостите си? От друга страна вече и в най-семплия хостел може да намериш ютия и дъска за гладене, често безплатно, или срещу символична сума. Плюс всякакви други удобства в услуга и необходимост на практичния пътешественик. Та, парадокс, както казах...  :rolleyes:

 В хостелите  -да, в 4* хотели ти ги гладят срещу заплащане :P

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Изобщо, ама изобщо не съм съгласна с Дюк. Както вече казах, това колко дрехи ще напъхаш и дали ще се измачкат в куфар 55/40/20 е въпрос на подредба.

 

Надявам се, че това "клонче" ще бъде преместено в отделна тема.

Едно е да пътуваш лятото с роклички, но през зимата, а ако е и за 2 седмици, дори без ютия, ми се струва непостижимо. Въпросът е дали има възможност за използване на пералня. Иначе на кого му се мъкне толкова багаж...

Говоря от собствен опит и моя гледна точка, по зимни дестинации не ми харесва да ходя. А тук в темата се споменава Португалия през май и ръчен багаж за 1 седмица са напълно постижими.

 

На мен ми се вижда излишно да спорим, нито аз ще ви убедя, че е напълно възможно да пътуваш една седмица само с ръчен без да изглеждаш пълен мизерник, нито пък вие ще убедите мен да пътувам с голям куфар!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Изобщо, ама изобщо не съм съгласна с Дюк. Както вече казах, това колко дрехи ще напъхаш и дали ще се измачкат в куфар 55/40/20 е въпрос на подредба.

 

А, не, несъгласието си отправи към госпожата, а не към мен. Аз съм консуматор. В ежедневието, сутрин всеки ден ме чака изгладена риза, и определена комбинация между панталон и сако. Това пет дни в седмицата с различни комбинации за пролет, лято, есен и зима. Когато пътуваме някой тишърт или там каквото плюс дънки или спортни панталони. Ако сутринта изляза да купя хляб, а следобед трябва да отида някъде другаде, лично аз мога да използвам едни и същи дрехи, да не говорим, че мога да изляза навън и без обезателно дрехите ми да са изгладени по конец. Само че ако живеех сам, тоест, сега съм принуден да ползвам различни дрехи за всяко излизане. Ако вечерта пък сме някъде на купон, ясно е, трети чифт дрехи. Останалите вече са в пералнята. Не знам какво да кажа, не се оплаквам, отдавна свикнах. Подреждането на багажа е моя грижа, но определени дрехи няма как да бъдат сгънати без да се намачкат. Ти си жена, знаеш за какво говоря. Сега си представи по-добрата ми половинка как се отнася към своите дрехи, начин на обличане и всевъзможните комбинации от тоалети за различни поводи. Прибави към нея и един тинейджър, който май тази година за последно ще пътува с нас и ще получиш общата картинка. Сега си представи всичко това да се помести в три броя малък/голям ръчен багаж. За ютията дори не отварям дума... Както и да е, дано Георги отреже това клонче от темата, защото има смисъл и от подобна дискусия...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Досега винаги съм пътувала с ръчен /само един два пъти с голям такъв/, освен презокеански полет. Това лято за две седмици- с голям ръчен багаж. Мисля, че е напълно нормално като обем и мястото стига, дори и за глезотийки отгоре.

Това е въпрос все пак обаче на нужди, а те, както претенциите всеки си ги има различни.

Жоро, да се присъединя към молбата по-горе за отрязване на спама. Все пак темата за Португалия е интересна и няма нужда да се замазва с обяснения от бита на кой ли не. Благодаря. :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Aз с прането имам лоши и скъпи спомени и на практика съм го отписал. <_<

Но от преди, когато обикалях из бг с влакове и автобуси придобих навика да напъхвам в една малка козметична чантичка всичко, което би ми трябвало за период до 20-на дни в мини опкаковки - четка и паста за зъби, вода за уста и конци, шампоан,сапун, самобръсначка и гел за и за след бръснене, нокторезачка, парфюм, клечки за уши, конци, игла - обкиновенна и безпоасна, лекарства, боя за обувки, обувалка, мокри и сухи кърпи, крем за ръце, ароматизатор за обувки, разклонител - тройка, microusb кабел, SD карта, мини wifi рутер с 3G и LAN вход, LAN кабел, пакетчета със захар и сол, нескафе, швейцарско ножче и сигурно забравям още неща в обем колкото половин бутилка от минерална вода от 1,5 л  :lol:

Те си кротуват в нея - travel kit готов просто да го грабна и метна в раницата или куфара - и редовно си ги дозареждам в чужбинa, че тук малки опаковки почти не може да се намерят.

Комплекта си е доказал ефективността в най-различни условия - от къмпинг до 5* хотел (веднъж попаднах в един в който имаше 2 контакта, и цели 5 гладни електронни устройства), места само с кабелен или без никакъв нет.

Не, че повечето неща не можеш да си ги купиш на повечето места -  и да ги изхвърлиш в последствие - просто имам други начини да си губя също толкова безсмислено времето и парите  :lol:. Често намазват и спътниците ми - особено с техническата част на комплекта.

А да - към мини комплекта за пътуване върви и един лаптоп - мини естествено  :biggrin:

Обаче всяка икономия се плаща на този свят - аз пък не мога без втори чифт обувки, ако пътуването е повече от 3 дни и започва едно лудо тъпчене на чорапи и каквото влезе във втория чифт.

Иначе аз куфар ползвам само като летя, ако се пътува наземно ползвам сак за през рамо, раница или и двете. Със самолет: ако е по-работа съм летял почти само с традиционните и чекирания не е проблем, ако е за кеф 2 или 3 човека шерваме един чекиран гранде куфар - на два пъти показваше 31.9  :P

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Но от преди, когато обикалях из бг с влакове и автобуси придобих навика да напъхвам в една малка козметична чантичка всичко, което би ми трябвало за период до 20-на дни в мини опкаковки - четка и паста за зъби, вода за уста и конци, шампоан,сапун, самобръсначка и гел за и за след бръснене, нокторезачка, парфюм, клечки за уши, конци, игла - обкиновенна и безпоасна, лекарства, боя за обувки, обувалка, мокри и сухи кърпи, крем за ръце, ароматизатор за обувки, разклонител - тройка, microusb кабел, SD карта, мини wifi рутер с 3G и LAN вход, LAN кабел, пакетчета със захар и сол, нескафе, швейцарско ножче и сигурно забравям още неща в обем колкото половин бутилка от минерална вода от 1,5 л  :lol:

Бързовар - или поне аз нося, защото не ми се пие студено кафе :) Всеизвестна съм с мрънкането за един пакет захар, отмъкнат от летищните власти незнайно къде...

Наскоро купих за мъжа ми афтър шейв балсам от 30 мл. - точно за пътуване със самолет и свръх-лек багаж.

 

Иначе много ми хареса твоя списък и ще си крада идеи за пътуване от него :)

Връзка към коментар

    С колко багаж пътуваме? Традиционно с малко! Ако пътуването ще е със самолет - по един "малък салонен" (както е модерно да се нарича напоследък) на всеки от пътуващите - просто обичаме да сме достатъчно мобилни, а многото багаж не предразполага към подобно нещо. Ако нещо затрябва или сме забравили вкъщи - просто го купуваме на място - все пак дестинациите, които посещаваме предоставят възможност за пазаруване:)

     Ако сме с мотор, всичките ми мотори си имат по три куфара - по един за тримата. Един за мен, един за половинката и един с чаркалаци и инструменти за мотора. Плюс, в редките случаи, когато сме предвидили къмпингуване, върху куфарите са навързани палатка, шалтета и спални чували.

    Когато пътуваме с колата или буса ми прави впечатление, че всеки път съумяваме да напълним багажника до положение, в което няма затваряне и все не ни стига място! И все нещо сме забравили и все нещо го няма...

    С две думи - пътуваме с толкова багаж, колкото ни позволява мястото, с което разполагаме, но колкото повече място имаме, толкова по не стига и толкова по-неорганизирано ни става положението с багажа. Е, сега последният път в Грузия ходихме с две полупразни ранички с багаж и пак имахме неща дето така и не ги извадихме от багажа... Така че човек знае две и двеста и се нагажда според ситуацията. ^_^

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

мъжът ми примира от страх , да не се окажем с най-големия багаж , защото било голям срам :blink:  и до скоро успяваше да се наложи .

на едно пътуване с влак/автобус до Олимпия- Гърция се оказах , наистина с абсурдно малко багаж . дънките , с които пътувах (в последствие се налагаше да пера по 2 пъти на ден , защото жегата беше неописуема и се потяхме като прасета) , шорти , които се оказаха неизползваеми , предвид "дрескода" някак негласно наложен от всичките ни спътници , и куп потничета (това поне добре).

та , като пристигнахме , наистина голяма група + бяхме на театрален фестивал и бройката участници беше над 100 от различни държави , като взеха тези ми ти жени да се гласят , да не мислите ,че някой ме потупа по рамото и ми каза " ей , много си яка и печена , само ти носиш багаж -една не-туристическа риничка и караш с едини дънки всеки ден !"

може и да сме се подсмихвали , като гледахме как другите мъкнат куфари с  впечатляващи размери , но в крайна сметка аз се оказах за смях и трябваше бързо , бързо да си взема автобусчето до Пиргос и да си купя няколко "парцалки".

няма нищо лошо жените да са си жени ! щото вече понятията "жени" - "мъже" и без друго взеха много да се объркват .

да си мъкне всеки толкова багаж , колкото му трябва за да се чувства като "себе си " .

 

относно летните дамски дрехи - да, възможно е да се натъпчат в супер малко пространство , обаче колкото и да гледате прогнозите за времето , изненади винаги са възможни . значи , трябват чифт непромокаеми обувки + сандали + джапанки (нали и плаж да няма , все в банята ще влезете ) и после връхна дреха и някакъв вид дъждобран и.... то си стана багаж .

 

а за децата ,колкото и много дрехи и принадлежности/играчки/книжки да съм носила - 1-во влизали са всички в употреба и 2-ро все се е оказвало ,че е трябвало да взема и още нещо .

Редактирано от АнтонияАн
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Първият път когато пътувахме с дъщеря ми (тогава на 9м) на море в Гърция с кола, мъжът ми каза, че като видят колко багаж сваляме ще си помислят, че ще се нанасяме там, а не че отиваме за 7 дни. Носехме сгъваема кошара, количка, пюрета, млека, отделно дрехи, играчки и какво ли още не.

 

Тя вече поотрасна и аз нося много по-малко багаж, особено като пътуваме със самолет, въпреки това винаги пътувам с чекиран куфар, не само заради обема на дрехите, но и така ми е по-удобно и не се съобразявам с количеството течни продукти, които ще пренеса.

Връзка към коментар

Как да пътувам само с ръчен багаж, не знам. То за дрехите ясно, втори чифт обувки - задължително, колкото и да са ми удобни едни обувки след цял ден ходене на другия ден трябва да обуя други, тези вече не са ми толкова удобни. Обаче по - големия ми проблем са забранените в ръчния багаж неща - нокторезачка, самобръсначка, пяна за коса (няма малки разфасовки) и други подобни.

Връзка към коментар

Много е относително от къде и до къде пътуваме!

 

Като си идвам в Бг - огромен куфар. 1/4 дрехи, останалото шоколади и дребни подаръчета.

Като си тръгвам от Бг - 1/4 дрехи сменени с тези, с които съм отишла, останалото дрънчат буркани с лютеница, трушии, кашкавал, сирене, кори за баница, билки за чайове и отвари, шише ракия, шише вино и други важни и потребни продукти :)

 

Когато ходя на почивка взимам куфар и се пълни с дрехи за преход, дрехи за студено ежедневие, дрехи за топло ежедневие, 1 макс 2 елегантни рокли, един чифт равни обувки, едни за преход и едни джапанки, ако е лято. И много шалове - поне 3-4 вида. Почти никаква козметика и нищо за коса, освен шампоан и балсам. Шапка с голяма периферия - шикът не го оставям настрана :) Никакви уреди освен тел и фотоапарат. И винаги йога постелка!

 

За екскурзия - много зависи дали е кратка, дълга, лятна или зимна. Но тук винаги е голяма туристическа раница с чанта с медикаменти и козметични консумативи, плюс неща тип - труд и техника (игли,конци,въженца,ножче,канче и т.н.). Ако е 2 седмици например - чанта с бельо, обикновено 3-4 комплекта дрехи, шапка, обувки за планина, сандали ако е лято или маратонки, винаги шал/парео - нещо изключително полезно и незаменимо, което има над 7-8 приложения. И пак йога постелка, дали за йога, дали за спане или за кът за ядене -в инаги има приложение.

 

Когато съм с раница съм много разумна, но имам ли куфар малко се отплесвам и броя ако съм 10 дни, взимам 10 комплекта дрехи за лятото, а за зимата около 6-7, но накрая във всеки случай ползвам 3-4 от тях и все се осланям на пране в хотела или апартамента. Ютия не нося, защото така или иначе не мога да гладя и с половинката ходиме малко сдъфкани, но пък на почивка не държа да съм перфектна, това е времето, когато съм като излезнала от джунглата. То и затова като ми видят снимките, повече хора казват "не знаех, че може да изглеждаш и така" :)

 

п.с. радвам се, че дрехите са ми една кръпка плат, иначе можеше и да се озоря и така да се науча да взимам малко. Ако тръгна да сравнявам с мъжките дрехи...

Редактирано от Red_wine
Връзка към коментар

Ако искаш, не е задължително! Виждал ли си на колко място се побират 10 летни рокли сгънати по правилния начин :) ?

 

Може би е много важно да си поговорим как се сгъва багаж и запълват "хралупи"!

Преди време ги сгъвах като за гардероб, с времето и със съвети се научих да навивам на руло. Първо, че не се мачкат толкова, второ заемат по-малко място.

Скоро гледах едно клипче в нета, което ми впечатли, видях го някъде из форумите, може и тук да е - извинявам се в такъв случай, но щом го гледах над 3 пъти, значи много ме е впечатлило.

 

http://www.youtube.com/watch?v=xhQzFbJ3CXE

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

спряха ни веднъж на Словашката граница и тарашиха багажа ( всъщност словаците са го правили поне 3 пъти , но това е друг въпрос ) , та тогава видях един начин на пълно обезвъздушаване на куфар . като отвориха багажа на един от пътниците , видях  ризите му ,една над друга ,  разстлани с цялата площ на плата , сякаш са прегърнали останалите неща вътре .

ето давам ви идея !

 

на руло сгъвам вече и някои дрехи у дома - предимно пуловерите от фин трикотаж .

 

аз обичам всичко да е красиво сгънато , подредено по различни отдели и подотдели , в найлонови пликове .

несесерите от всякакъв калибър в един стил и гама (слабост са ми ) , аве глезотии !

но пък натискам яко найлоновите торби , завивам - получава се нещо като вакуумиране . а за ъгълчетата винаги си приготвям дреболии - чорапи , шалове , нещо от тоя сорт.

 

 

Много е относително от къде и до къде пътуваме!

 

с това съм съгласна .  трябва да се действа според ситуацията . няма да се лигавя и ще изхвърля пликовете , ще натъпча по безобразен начин ако се налага .

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.