Прескочи до съдържание

Исландия: Кой сезон е най-добър за наблюдаване на северното сияние


Oshko

Препоръчани мнения

Имаше тема за Исландия, не знам дали е правилно да пускам отделна.

Търсих информация кой сезон/месец се препоръчва за наблюдаване на северното сияние или кога е най-вероятно или някаква статистика, но намерих много малко инфо. Надявам се някой да е попаднал на по-добра информация и на личен опит също.

Връзка към мнение

Георги в аерохрониките мисля беше дал линкове към сайтове с прогнози.

Разгледай пътеписа му.

Като се включи предполагам ще помогне съвсем изчерпателно

Връзка към мнение

Ааабсолютно. И да, пускат се отделни теми :)

 

Та, всичко както може да се сетиш е баланс! Сезона на северното сияние е септември-април, т.е. тогава когато има нощ в Исландия, да започнем от там :)

 

После...колкото по-напред във зимата отиваш, толкова ти е по-голям шанса да видиш сиянието, но намаляват дневните часове, т.е. възможността да видиш друго. Една от причините горещо да препоръчвам Исландия е защото има ужасно много какво да се прави в останалото време, сиянието не е нещо, което е гарантирано за това е добре ако не се види да не останем разочаровани. Иначе ако е само и единствено за сиянието северна Норвегия и Швеция се водят по-добри места, но разликата е минимална. 

 

Така че от нашия промеждутък от септември до април, първо режем малко дни в началото и края, ако искаме повече тъмнина (за наблюдаване на сиянието), режем малко дни и по-средата, ако искаме повече светлина (за странични дейности). Оставаме с нещо от рода на октомври-ноември, февруари-март. 

 

Друго нещо, на което да обърнеш внимание е фазите на луната. Сиянието може да е много бледо и ако има пълнолуние да не се види хич. Махаме по 5-6 дена около всяко пълнолуние от посочения период и това е. Другото всичко ще са субективни фактори като времето, не можеш да го предвидиш, има естествено статистики кой месец е по-подходящ, но говорим за символични разлики. 

 

Последното е пика на слънчева активност, който мисля беше 2012-2013, т.е. от тази зима ще тръгне да намалява. С две думи колкото по-скоро отидеш, толкова по-добре, следващите 1-2 зими ще е ок, но след това шанса намалява. 

 

Ето поста, за който говори cck иначе, ако има още нещо питай смело! http://www.aerohroniki.com/2012/11/16/%D0%BD%D0%B0-%D0%BB%D0%BE%D0%B2-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%BE-%D1%81%D0%B8%D1%8F%D0%BD%D0%B8%D0%B5/

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

post-44-0-12232900-1381332601_thumb.png

 

И така е от последните 24 часа.

Направо да измислят телепорта и да се озовем там...

 

Ще сложа и тук фазите на луната, понеже ми се вижда по-удачно.

Пък и в темата с билетите на WOW от Берлин....май вече не се намират такива билети или поне аз не намирам.

post-44-0-00562500-1381079176.jpg

Връзка към мнение

И тая и догодина ще е добре, после вече ще почне да намалява...пък и тяхната икономика се засилва, което връща цените на нивата от преди да им фалират банките. Колкото по-рано отиде човек, толкова по-добре :)

Връзка към мнение

Върнах се на 8.10.2013. Всички условия бяха на лице, но през цялото време беше облачно, така че фазите на луната, дължината на деня и силата на сиянието нямаха никакво значение. Исландците казват, че най-вероятно е да видиш сиянието от декември до март. Трябва да е ясно и студено. Ние го видяхме в целия му блясък едва последния ден и то отидохме да Синята лагуна, за да го снимат фотографите с отражение във водата. Беше изключително, въпреки, че не бяхме на много тъмно място, а и имаше светлини от града.

Та от всичко, което наговорих- изводът е, че човек има ли късмет ще го види-няма правила

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това за ясното и студено, то едното включва другото. В смисъл като е ясно е студено, защото няма облаци, които по принцип са един вид одеало топлото да не бяга от земята :)

 

А това за 21-23 няма реална причина да е така, освен тая, която е най-основната спомената от теб - късмета с облаците и активността. Няма часови пояси, при които е по-вероятно да го видиш, важното е да е тъмно. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Толкова дълго и внимателно планирахме всичко и особено възможността да видим сиянието, а всъщност късметът ни се усмихна едва последния ден. Така, че каквото и да предвиждаш нямаш ли късмет-няма да го видиш. Но пък цялата природа в Исландия е толкова впечатляваща, че дори и да не видиш сиянието няма да се почустваш излъган. Остана ми в сърцето тая страна и съм сигурна, че ще се върна пак!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Нищо не разбирам от фотография, но предполагам, че да.Истината е, че бях там в момента когато е направена снимката и мога да твърдя, че окото никога не може да види сиянието така както фотоапарата, за съжаление. Всъщност незнам дали е за съжаление, защото усещането и емоцията са незаменими!!!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нищо не разбирам от фотография, но предполагам, че да.Истината е, че бях там в момента когато е направена снимката и мога да твърдя, че окото никога не може да види сиянието така както фотоапарата, за съжаление. Всъщност незнам дали е за съжаление, защото усещането и емоцията са незаменими!!!

 

Вероятно искаше да кажеш, че фотоапаратът никога не може да улови това, което вижда окото. Иначе снимката е прекрасна :) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Идва от дългата експозиция. Виждали сте снимка с дълга експозиция на магистрали например, окото никога не може да види така линията формирана от фаровете, нещо такова е и със сиянието, в смисъл не че е по-лошо или по-хубаво от снимката, но просто е по-различно :) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По принцип е така, но на фотоапарата цветовете и светлините са много по-ярки от това, което вижда окото /специално при нощните снимки/. Например при сиянието от първия ден, което беше доста слабо-аз виждах само някаква зеленикава мъгла. Като видях снимка, обаче, там се виждаше едно зелено сияние с червено зарево, заедно със звездите и млечния път. Такова разочарование ме нахвана, че нямам думи-хем го предполагах.

Когато е правено тази снимка, обаче, сиянието беше много силно и тогава наистина видях наситена зелена светлина и чак тогава се убедих, че снимките не лъжат толкова...

И все пак на снимка цветовете са доста по-ярки

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами може би не съм го обяснил добре, от там идва, очите ти гледат "на живо" и събират светлината която виждат. Докато обектив оставен отворен за 30 секунди ще събере в един кадър всичката светлина от тези 30 секунди. Която е многократно повече, отколкото очите ти могат да видят. А когато сиянието е силно, си се вижда по-наситено нормално, а и снимките не е необходимо да се правят с чак толкова дълга експозиция за да станат. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Поздравления за чудесната снимка и късмета, който сте извадили. Ние видяхме едно мъничко сиянийце, но пак бяхме доволни :) И часът беше 2 след полунощ, беше незабравимо!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Вероятно искаше да кажеш, че фотоапаратът никога не може да улови това, което вижда окото. Иначе снимката е прекрасна :)

Всъщност и двете твърдения са верни, зависи в какви условия се снима. По принцип динамичния обхват на окото е по-голям, но както и Жоро е обяснил, на тъмно, това което ще "види" апарата при дълга експозиция, е много повече. 

но нейм, няма професионална фотография без обработка, но тези красиви кадри не се получават с добра обработка, а с добър фотограф.  ;)

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А-у-у, снимката на Синята лагуна е зашеметяваща, впрочем, защо ли се очудвам, пловдивчани винаги са били силни в изкуствата.

 

Прогноза за Северното сияние на:

http://en.vedur.is/weather/forecasts/aurora/

 

 

А когато сте на път номер 1, околовръстното на Исландия, си пуснете това, таз душа трябва да се храни и с музика:

http://www.youtube.com/watch?v=IYbE2coMZPc&feature=player_embedded

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Останах с впечатлението, че Септември или Март месец са доста подходящи.

Но нали имаме дълги майски празници, се зачудих какви са шансовете през Май?

И тогава открих това, според което едва ли не и Март не е ок:

 

'Q. What are the northern lights/aurora borealis and when can I see them?

A. Iceland is an absolutely fantastic place to view the northern lights, and it may be possible to see them between September and mid-April (November to February in particular).The aurora borealis appears when solar wind particles collide with air molecules in the earth’s atmosphere, transferring their energy into light. Displays can vary in intensity (and duration); the swirling curtain of glowing green and yellow stretching overhead is just magical. A clear cloudless night without any light interference nearby is essential, making Iceland the perfect location! For visitors to Reykjavik, we offer evening Northern Lights excursions into the countryside (by both superjeep and coach), or why not consider our ‘Aurora Nights’ and ‘Northern Lights Special’ holidays. Take a look at our range of Lapland holidays too, for further northern lights adventures. But remember that displays cannot be guaranteed even if conditions are perfect! '

Връзка към мнение

Единствената причина някой месец да е по-подходящ от другите е заради продължителността на нощта. Ако имаш само два часа дълбока тъмница шансовете падат значително, още повече лятото когато слънцето на практика съвсем не залязва и е само сумрачно. Иначе самата слънчева активност не се влияе от сезоните :) Т.е. ако имаш желанието през май да се пулиш в след 1 през нощта за два часа, колкото ще е тъмно, то ще видиш сияние стига да има активност и хубаво време. 

 

Date Sunrise Sunset This day Difference Time Altitude Distance (million mi)

May 1, 2014 5:00 AM 9:52 PM 16h 51m 06s + 6m 40s 1:25 PM 41.0° 93.668

 

Според тая таблица при залез в 10 вечерта, мисля че към 12-1 ще е достатъчно тъмно, до към 4. 

 

Организираните турове спират към средата на април мисля, но там е защото доста от туристите искат към 12-1 да са си в леглата, още една причина да си действаш сам. Най-силното сияние го видях около 2 сутринта, когато автобусите отдавна са си били по домовете. Суперджипа е опция, но там цените са умопомрачителни. 

Връзка към мнение

 

Георги, сам е много скучно  :P  То много зависи с кого и за какво си тръгнал натам. С цената на дребни компромиси, аз лично предпочитам да съм с приятели  :) 

 

Връзка към мнение

Георги, сам е много скучно  :P  То много зависи с кого и за какво си тръгнал натам. С цената на дребни компромиси, аз лично предпочитам да съм с приятели  :) 

 

Под сам имам предвид, точно само с твоята си компания, с вашата си кола под наем, а не с още 50 човека от автобусите :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.