Прескочи до съдържание

Исландия: Кой сезон е най-добър за наблюдаване на северното сияние


Oshko

Препоръчани мнения

Единствената причина някой месец да е по-подходящ от другите е заради продължителността на нощта. Ако имаш само два часа дълбока тъмница шансовете падат значително, още повече лятото когато слънцето на практика съвсем не залязва и е само сумрачно. Иначе самата слънчева активност не се влияе от сезоните :) Т.е. ако имаш желанието през май да се пулиш в след 1 през нощта за два часа, колкото ще е тъмно, то ще видиш сияние стига да има активност и хубаво време. 

 

Date Sunrise Sunset This day Difference Time Altitude Distance (million mi)

May 1, 2014 5:00 AM 9:52 PM 16h 51m 06s + 6m 40s 1:25 PM 41.0° 93.668

 

Според тая таблица при залез в 10 вечерта, мисля че към 12-1 ще е достатъчно тъмно, до към 4. 

 

Организираните турове спират към средата на април мисля, но там е защото доста от туристите искат към 12-1 да са си в леглата, още една причина да си действаш сам. Най-силното сияние го видях около 2 сутринта, когато автобусите отдавна са си били по домовете. Суперджипа е опция, но там цените са умопомрачителни. 

Не знам колко е ок да цитирам друг форум тук, ако не, кажете(може би да се орежат само мненията без целият изглед?)

Просто мнение там е, че няма да може да се види сиянието през Май, не знам прави ли са хората, но вече са 3 мнения:

 
 
Save this Post
1. Re: Aurora in May?
Nov 30, 2013, 1:14 PM
 
 
 

No, regrettably. Mid April is the very latest for aurora season.

Report inappropriate content
 
2. Re: Aurora in May?
Nov 30, 2013, 1:14 PM
 
 
 

The night sky is too light in May.

 

 

 

The Aurora is a weak light and in bright skies you can't see it. The Aurora will be there year round, when there is solar activity, but sunlight and bright skies just obliterate the Aurora. That's why you need dark night.

 

 

 

In May although the sun sets for a short time, it is just below the horizon and the sky is bright all night long.

Report inappropriate content

 

 
3. Re: Aurora in May?
Dec 01, 2013, 5:00 PM
 
 
 

No, that´s when you are reaching the 24 hour daylight period!

Редактирано от Oshko
Връзка към мнение

Може да са прави, да, на мен 7 часа между залез и изгрев ми изглеждат достатъчно, но явно не са :) Мисълта ми беше по-скоро, че зависи основно от тъмнината, а не се влияе от конкретния месец. 

Връзка към мнение

Може да са прави, да, на мен 7 часа между залез и изгрев ми изглеждат достатъчно, но явно не са :) Мисълта ми беше по-скоро, че зависи основно от тъмнината, а не се влияе от конкретния месец. 

Мисля, че не гледаш правилните часове.

post-72-0-88810800-1385995860.jpg

Според мен трябва да се гледат ако не астрономическите часове на изгрев и залез, то поне тези на морския хоризонт.

Справка: http://en.wikipedia.org/wiki/Twilight#Nautical_twilight много добре е обяснено

 

 

Да не говорим, че дори в Копенхаген като съм бил през май нощите са по 2-3 часа, и то не достатъчно тъмни, колкото е нужно за наблюдение на сияние. А Копенхаген е доста по на юг и на изток от Рейкявик и Исландия, така че там ще е още по-светло. ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Разгледах статистиката със залезите, явно всичко от средата на Април до Септември отпада. също Декемви/Януари, защото нищо друго няма да се види.

А какво мислите за Февруари/Март срещу Септември/Октомври?

Като статистика за валежи е подобно, значи шансовете за чисто небе и съответно наблюдение на северното сияние предполагам са еднакви. Кога е по-красиво като природа?

 

П.С. И трите ваканции на учениците през зимата следващата учебна година са по пълнолуние, голяма греда.

Връзка към мнение

Моите ходения и двете бяха февруари/март и според мен е перфектният сезон за първа визита в Исландия. Мисля, че шанса да получиш чисто небе в даден месец спрямо друг е по-скоро в рамките на статистическата грешка. 

 

Иначе лятото/зимата ще е доста различно като условия. Зеленина, птици, доста повече живот през лятото. Но през зимата пък брутална, изолирана природа, сияние. Аз малко почнах да го приемам като две различни дестинации, които трябва да се посетят без да се сравняват. 

 

Това е средата на март. Първото ми ходене беше края на февруари и условията бяха идентични.

 

Връзка към мнение

П.С. И трите ваканции на учениците през зимата следващата учебна година са по пълнолуние, голяма греда.

Oshko похарчи парите за 2014-та и се прехвърли на 2015-та! :lol:  :lol:  :lol:  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А какво мислите за Февруари/Март срещу Септември/Октомври?

Като статистика за валежи е подобно, значи шансовете за чисто небе и съответно наблюдение на северното сияние предполагам са еднакви. Кога е по-красиво като природа?

Аз лично си мисля, че и в двата случая си е различно и си струва да се види, но аз като снимач бих предпочел есента, заради цветовете. Иначе вероятно ще е много снежно и не толкова интересно, но все пак не съм бил, не знам със сигурност.

Връзка към мнение

Наистина цветовете през септември-октомври са невероятни. Недостатъкът беше мъглата, което всъщност е най-лошо, но както казва един приятел "ако бог ти даде ще видиш и ще снимаш". Така, че когато и да отиде човек в Исландия винаги ще е доволен и винаги ще иска да се връща пак и пак...

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

....

А какво мислите за Февруари/Март срещу Септември/Октомври?

Като статистика за валежи е подобно, значи шансовете за чисто небе и съответно наблюдение на северното сияние предполагам са еднакви. Кога е по-красиво като природа?

....

 

Според мен грубо казано февруари/март ще видиш края на зимата, септември края на лятото, а октомври края на лятото+някакво подобие на есен. В Исландия няма пролет и есен така, както са ни представите по нашите ширини, не че лятото е силно изразено де  :lol:

За сравнение погледни снимките на Основателя на кратера Керид, направени през февруари и март и тази направена от мен началото на септември.

 

post-44-0-80430400-1393622477_thumb.jpg

 

И както казва Георги, май наистина трябва да се приемат, като различни дестинации, разликата като визия между сезоните е огромна.

Колкото до Аврората ;) , Ани е права -  имаш ли късмет, ще го видиш. Аз го видях три пъти, като най-хубавия беше последния път, когато и прогнозата и моя визуален предварителен оглед бяха за тотална облачна покривка, без изгледи за промяна.

Последната седмица аз направо ще се побъркам, че не мога да съм някъде на север. Има невероятно силно сияние. Някои даже казват, че и в Холандия го виждат...

Редактирано от Light
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.