Прескочи до съдържание

Турция - препоръки, дистанции и организация


goldeneyeful

Препоръчани мнения

Бележка на Георги: Темата започна като дискусия за ол-инклузиви като генерално понятие, но се трансформира в съвети, мнения и препоръки за Турция, курортите там и забележителностите. Приятно дискутиране :)

 

 

...... Като теглих чертата дадохме същите пари, но някак имам чувството, че в Турция щеше да ми бъде скучно пет дни, независимо от планираните екскурзии до Ефес и още някакви забележителности...

....Памуккале. Винаги вървят заедно.

Връзка към коментар

....Памуккале. Винаги вървят заедно.

С това, че Ефес и Памуккале вървят заедно изобщо не се съгласявам. Да отидеш в Турция за 5 дни от които 2 да прекараш в път е просто нечовешко, да не говорим че се губи тотално смисъла от ол инклузива. И ако сложим, че до Дидим пътуваш с рейс, което е около 17-18ч път. Последното нещо, което ще направя е да ида в Памуккале. По-скоро бих избрала едно от двете, но в никакъв случай и двете. 

Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

С това, че Ефес и Памуккале вървят заедно изобщо не се съгласявам. Да отидеш в Турция за 5 дни от които 2 да прекараш в път е просто нечовешко, да не говорим че се губи тотално смисъла от ол инклузива. И ако сложим, че до Дидим пътуваш с рейс, което е около 17-18ч път. Последното нещо, което ще направя е да ида в Памуккале. По-скоро бих избрала едно от двете, но в никакъв случай и двете. 

Имах предвид, че това се предлага от операторите като забележителности винаги заедно.

Редактирано от goldeneyeful
Връзка към коментар

Аз бях в Кемер за 7 дена, пътувах със самолет за час и малко , но категорично отказах да бия път до Памуккале.

Не е лошо да ти кажа, особена красота има. Наистина всичко изглежда бяло и пухкаво, точно като памук. :)

Връзка към коментар

Имах предвид, че това се предлага от операторите като забележителности винаги заедно.

Не знам, кой е тоя оператор, който ще предложи такава комбинация, като две отделни екскурзии ги има, но като една самостоятелна смея да твърдя, че е трудна, да не кажа абсурдна  комбинация, особено с рейс пълен с туристи.. 

Връзка към коментар

Не знам, кой е тоя оператор, който ще предложи такава комбинация, като две отделни екскурзии ги има, но като една самостоятелна смея да твърдя, че е трудна, да не кажа абсурдна  комбинация, особено с рейс пълен с туристи.. 

Точно рейс, ще те излъжа кой беше оператора или беше нещо местно скалъпено. Наистина не помня!

Връзка към коментар

Аз бях в Кемер за 7 дена, пътувах със самолет за час и малко , но категорично отказах да бия път до Памуккале.

Кемер е в област Анталия и е още по-далече до Памуккале. То от Кушадасъ до там са около 200км, айде Ефес е на около 40км и го комбинират с посещение на дома на Дева Мария и после някви кожени фабрики. Но това да има Ефес и Памуккале заедно, с рейс и 50 човека вътре.. лудост бих казала за водача на групата. И пак отиват 2 дни в разходки. 

Да, наистина много е красиво, но е много път особено когато отиваш някъде с ясната представа, че искаш тия 5 (или 7) дни да мързелуваш излежавайки се на шезлонга. Като правим изключение за някоя разходка до градчето, колко да изядеш някой локум или да опиташ някой наливен ефес

Връзка към коментар

Страшно е далеч от мястото където бях и цял ден трябваше да пътувам, сигурна съм че е много красиво (каквото е останало от него), но предпочетох да се излежавам на плажа :)

Връзка към коментар

Само да подскажа, че нямах предвид организирани оттук екскурзии, а щях да ползвам местна агенция от Дидим. И със сигурност Памуккале беше изключено от моята програма, главно по географски причини от гледна точка на отдалеченост. Май ставаше дума именно за посещение на дома на Дева Мария, както правилно предполага Polina по-горе, но така или иначе и тази година Турция остана на заден план. Явно ще трябва да организирам самостоятелно пътуване с кола и да обиколя централните райони и източната част, но кой знае кога ще стигна до Турция при тези високи цени на бензина там... 

Връзка към коментар

Не съм ходила на "пълен пансион" (ха-ха, как звучи само, а?!), но си мечтая само веднъж да отида, да се размажа от мързел и това ще е във възможно най-скъпия турски курорт. Не съм проучвала още, но все някак Бодрум ми се върти в главата. 

Връзка към коментар

В Анталия е по-хубаво :) ако се решиш и по-специално в Лара - там пясъка е разкошен. А All inclusive-ва....няма какво да ти го описвам... :rolleyes:

Редактирано от Elena
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Само да подскажа, че нямах предвид организирани оттук екскурзии, а щях да ползвам местна агенция от Дидим. И със сигурност Памуккале беше изключено от моята програма, главно по географски причини от гледна точка на отдалеченост. Май ставаше дума именно за посещение на дома на Дева Мария, както правилно предполага Polina по-горе, но така или иначе и тази година Турция остана на заден план. Явно ще трябва да организирам самостоятелно пътуване с кола и да обиколя централните райони и източната част, но кой знае кога ще стигна до Турция при тези високи цени на бензина там... 

;) Дома на Дева Мария е на пътя на Ефес, кажи речи няма как да не минете оттам, другата възможна комбинация е с храма на Артемида, но лично мое мнение е, че не си струва за една останала колона да биеш път по тия чукари. Друг съвет за Ефес (макар че не е тук мястото и Елена да ме извини) е да не се хващаш на организирани екскурзии. Отидете си самостоятелно. Това с групите е голяма лудост, друг е въпросът, че за 2-3 часа не можеш да усетиш времето в което е строен самия град, щот всеки бърза на някъде.

Мммда.. бензина много скъп - 3.70тл беше сега, но пък това е Турция.. ей я къде е:)  

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

В Анталия е по-хубаво :) ако се решиш и по-специално в Лара - там пясъка е разкошен. А All inclusive-ва....няма какво да ти го описвам... :rolleyes:

Ние  бяхме в Аланя и там е красиво и хотела беше супер и ултра ол инклузива също си беше на ниво от всичко по-колкото си трябва. Там има едни гевречета и едни кифлички дет правеха сутрин за закуска.. много вкусни. :) 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не съм ходила на "пълен пансион" (ха-ха, как звучи само, а?!), но си мечтая само веднъж да отида, да се размажа от мързел и това ще е във възможно най-скъпия турски курорт. Не съм проучвала още, но все някак Бодрум ми се върти в главата. 

 

Аз съм проучвал много пъти и съм теоретично подготвен, нищо че все ми се разминава тази Турция...

 

Зависи какво търсиш, най-общо казано:

 

1. Търсиш хубав плаж и качествено обслужване - твоето място е Анталия и околните по-нови курортни селища:

- плюсове: хубав плаж, добри хотели, забавления

- минуси: ограничен период (май или септември, през останалото време е невъзможно горещо); тълпи от чужденци и много българи по хотелите; "вързан" си към оператор и зависиш от него; липса на забележителности в околността.

 

2. Търсиш спокойствие, добър плаж и липса на българи - твоето място е Дидим:

- плюсове: все още не е толкова популярен в България и поради малко по-високите цени на хотелите почти липсват българи; най-добро съотношение цена/качество предлага един 5-звезден резърт със самостоятелни къщички и собствен плаж

- минуси: липса на забавления в района, ако идеята е да ходиш по дискотеки - Дидим не е твоето място.

 

3. Търсиш евтина почивка - твоето място е Айвалък, Кушадъсъ, Бодрум и околните курортни градчета

- плюсове: евтино

- минуси: безкрайни тълпи от българи и руснаци; некачествена храна и съмнителна хигиена.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

;) Дома на Дева Мария е на пътя на Ефес, кажи речи няма как да не минете оттам, другата възможна комбинация е с храма на Артемида, но лично мое мнение е, че не си струва за една останала колона да биеш път по тия чукари. Друг съвет за Ефес (макар че не е тук мястото и Елена да ме извини) е да не се хващаш на организирани екскурзии. Отидете си самостоятелно. Това с групите е голяма лудост, друг е въпросът, че за 2-3 часа не можеш да усетиш времето в което е строен самия град, щот всеки бърза на някъде.

Мммда.. бензина много скъп - 3.70тл беше сега, но пък това е Турция.. ей я къде е :)

Свирено е вече. Бях там, но няма да повторя.  ;)  :)

Връзка към коментар

Ние  бяхме в Аланя и там е красиво и хотела беше супер и ултра ол инклузива също си беше на ниво от всичко по-колкото си трябва. Там има едни гевречета и едни кифлички дет правеха сутрин за закуска.. много вкусни. :)

ох, спри се моля те.....кифлите, гевречетата и баклавата още са ми пред очите....

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз съм проучвал много пъти и съм теоретично подготвен, нищо че все ми се разминава тази Турция...

 

Зависи какво търсиш, най-общо казано:

 

1. Търсиш хубав плаж и качествено обслужване - твоето място е Анталия и околните по-нови курортни селища:

- плюсове: хубав плаж, добри хотели, забавления

- минуси: ограничен период (май или септември, през останалото време е невъзможно горещо); тълпи от чужденци и много българи по хотелите; "вързан" си към оператор и зависиш от него; липса на забележителности в околността.

 

2. Търсиш спокойствие, добър плаж и липса на българи - твоето място е Дидим:

- плюсове: все още не е толкова популярен в България и поради малко по-високите цени на хотелите почти липсват българи; най-добро съотношение цена/качество предлага един 5-звезден резърт със самостоятелни къщички и собствен плаж

- минуси: липса на забавления в района, ако идеята е да ходиш по дискотеки - Дидим не е твоето място.

 

3. Търсиш евтина почивка - твоето място е Айвалък, Кушадъсъ, Бодрум и околните курортни градчета

- плюсове: евтино

- минуси: безкрайни тълпи от българи и руснаци; некачествена храна и съмнителна хигиена.

И на мен някак все ми се разминава, не някак, ами винаги гръцките острови са за предпочитане пред Турция.

 

Аз пък си мислех, че Бодрум е от скъпите курорти и няма българи. По дискотеки не ходя и Дидим ми звучи много добре!

 

А Анталия не е ли достижима без тур-оператори?

Връзка към коментар

И на мен някак все ми се разминава, не някак, ами винаги гръцките острови са за предпочитане пред Турция.

 

Аз пък си мислех, че Бодрум е от скъпите курорти и няма българи. По дискотеки не ходя и Дидим ми звучи много добре!

 

А Анталия не е ли достижима без тур-оператори?

 

Достижима е, разбира се. Имах предвид, че като отидеш там за две седмици си "закован" и ако искаш да посетиш някоя забележителност трябва да разчиташ на нещо организирано, защото в онзи район няма нищо и ще трябва да пътуваш поне 500 км в двете посоки, което си е цял ден...

 

Duke, само лека поправка - специално в Кемер плажа не е пясък, а камъни. :) Вярно, че водата е страшно чиста, но за там задължително от неопреновите обувки.

 

Аз никъде не съм казал нищо за Кемер, но пропуснах да кажа, че принципно само в района на Анталия има добри пясъчни плажове - останалите курорти са повече камъняк, с изключение на Дидим, поне така съм чел...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Това, което аз помня от разказа на нашия руско говорящ гид беше, че в област Анталия плажовете са изкуствено правени и пясък  бил докарван с кораби от Египет. Колко е вярно това идея нямам.

За Дидим ще споделя, че за тези майски празници само от една туристическа агенция били тръгнали 6 рейса, което ме навежда на мисълта, че скоро и там ще стане пренаселено от БГ.

Мисля, че по-малко БГ в хотелите ще има само ако хотела не е от най-евтината категория. В Аланя бяхме 2 двойки в нашия хотел и всичко си беше чудесно. Вярно руската реч преобладаваше. И да, напълно е прав Duke, там трябва да се ходи до края на юни /коет обаче според мен пак е много/ и след 15-20.09.

Друг е въпроса, че аз  лично като почивка бих предпочела някой турски курорт, вместо гръцки, но това е въпрос на виждане!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

За Турция на мен ми харесва с кола (ако имаш време де). По пътя се отбиваш в Истанбул (или Памуккале например) за почивка от карането и става точно. Така ходихме до Кападокия (страхотно място, особено се накефих на разходката с балон). 1300 км, ама двама шофьори и спирки, не сме видели зор.

000010.JPG

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

За Турция на мен ми харесва с кола (ако имаш време де). По пътя се отбиваш в Истанбул (или Памуккале например) за почивка от карането и става точно. Така ходихме до Кападокия (страхотно място, особено се накефих на разходката с балон). 1300 км, ама двама шофьори и спирки, не сме видели зор.

000010.JPG

Еха, страхотно изглежда! Разходка с балон ... Размечтах се ... :wub:

Редактирано от goldeneyeful
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.