Прескочи до съдържание

Турция - препоръки, дистанции и организация


goldeneyeful

Препоръчани мнения

Не съм ходила на "пълен пансион" (ха-ха, как звучи само, а?!), но си мечтая само веднъж да отида, да се размажа от мързел и това ще е във възможно най-скъпия турски курорт. Не съм проучвала още, но все някак Бодрум ми се върти в главата. 

"Пълния пансион"е супер особено в хотели от "затворен тип"В Египет бях в 5+ звезди(доколкото там може да се вярва на категоризацията)ол-инклузива беше невероятен.В Турция бях в 3 звезден хотел пак беше много добре от към ол-инклузив.А ако си в хотел от типа на тези в Анталия(огромни комплекси с по 5 звезди)съм сигурен,че ол-инклузива ще е на извън земно ниво.

А за Бодрум мисля,че е едно от най-приятните места за почивка.Страшно много исторически и културни забележителности,освен това най-добрия нощен живот в Турция,а според някой и не само там.Бодрум е перфектният избор.

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По Коледа и Нова година си направихме страхотна екскурзия в Турция с колата. Вярно много път, но какво от това. Обиколихме цялото им крайбрежие от Анталия до Чанаккале. Плаж не правихме,   :) но видяхме доста. Общо 4000 км само в Турция.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Един малко известен факт. От Анталия може да се "отскочи" до Израел и Палестина със самолет за почти никакви пари (Пегасиус). Полета е към 45 мин-1 час до Тел Авив.Аз лично избрах за нас организирана есксурзия, защото посещението в Палестинските територии не ми звучеше разумно без "гид" с 2 малки деца (едното тогава на 2 и половина). Пълен пансион за ден и половина (4 хранения), нощувка в 4 звезди хотел във Витлеем, посещение на Църквата на рождеството, Божи гроб, Стената на плача, Мъртво море, екскурзовод, автобус за целия трип и самолетен билет се върза 1350 лева за 4ма. Покрай тези основни забележителности разбира се видяхме и не малко други, "по-дребни" неща. За тази цена няма как да видя това ако го организирам от БГ.

В Анталия има доста развлечения - кораби с пирати, представления с делфини, зоо градини , аквапаркове и т.н. подходящи за деца неща извън каманяци и история. Аз съм била и в Ефес, Къщата на Дева Мария, Храма на Ертемида, Памукале и нямам желание да ги повтарям. А Кушадасъ и Анталия нямат нищо общо ако става въпрос за почивка. Аз лично в Анталия бих препоръчала Белек - според мен там е най-хубавия пясък и най-добрите хотели.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Има нещо друго - цената ви е била отлична, защото сте 4-ма :) Това е таргет групата на туроператорите и за двама възрастни с едно или с две деца винаги излиза доста евтино. :)

Връзка към мнение

По Коледа и Нова година си направихме страхотна екскурзия в Турция с колата. Вярно много път, но какво от това. Обиколихме цялото им крайбрежие от Анталия до Чанаккале. Плаж не правихме,   :) но видяхме доста. Общо 4000 км само в Турция.

Тебе съм те признала, че си много смела ( още в темата за циганските сватби) :D С кола да минеш през Турция специално за мен е равно на естремно преживяване.Толкова луди шофьори не бях виждала.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ох... май не се изразих достатъчно правилно. Т.е. до турция ол инклузив има съществена разлика дали пътуват 2ма възрастни или 2ма възрастни + 2 деца. Обща стая, децата ядат по-малко.... бля-бля... измислили са го и обикновено едно семейство с 2 деца пътува на цената на 3ма възрастни, че понякога и по-малко. Т.е. ние с удоволствие се възползваме от по-изгодните семейни пакети. Аз говорех за екскурзията, която си направихме до Израел и Палестина. За там примерно пакета за възрастен ако е бил 180 долара, за дете е бил 165 или нещо такова. Т-е. там си калкулират друго - самолетния билет няма съществена разлика дали са детски или за вързастни, децата имат място в автобуса, понеже храненето е странно организирано няма време да следят кой е с детска порция, кой с нормална и всички получават еднакво като количество храна и така нататък... Т.е. разходите се се намаляват съществено заради факта, че има деца. Единствено може би нощувката е по-евтина и съответно за това правят и малка отбивка в цената, но това май е единственото.

Връзка към мнение

Тебе съм те признала, че си много смела ( още в темата за циганските сватби) :D С кола да минеш през Турция специално за мен е равно на естремно преживяване.Толкова луди шофьори не бях виждала.

Ели, шофирането през Турция не беше никакъв проблем. Почти целия път беше магистрала и с изключение на 2, 3 участъка въобще не беше натоварено. Останах с впечатление, че тези хора не пътуват така масово като нас.Луди шофьори пък въобще не видях. В България е къде по-екстемно с нашите тесни и пробити пътчета.  :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ели, шофирането през Турция не беше никакъв проблем. Почти целия път беше магистрала и с изключение на 2, 3 участъка въобще не беше натоварено. Останах с впечатление, че тези хора не пътуват така масово като нас.Луди шофьори пък въобще не видях. В България е къде по-екстемно с нашите тесни и пробити пътчета.  :)

Препоръчвам ти Истанбул що се отнася за лудите шофьори. Там мигачите ги нямат за нищо, да не казвам, че ги използваха основно камионите. Поне спомените са ми още пресни-пресни.. 2ч обикаляш Истанбул и пак неможеш да излезеш от него и задръстванията (23ч), ограничението е 120км и няма отстъпване от лентата в която си :).  Няма такъв трафик, признала съм ги!Но пък всичко това им е организирано добре.. е лошо е, ако не знаеш пътя и нямаш gps, но както съм казвала и преди от опит глава не боли

Вие сте минали през Чанаккале и сте се отделили от магистралата за Истанбул по-рано, затова и наблюденията са ти такива. :)

 

ПС. под "обикаляш Истанбул" имам предвид околовръстно им шосе, а не самия град. В самия град е друга работа, макар и подобна на описаната.

Редактирано от Polina
Връзка към мнение

Имах впредид - движението в самият Истанбул. Клаксоните ги използват за всичко - от това такси да ти даде сигнал, че е свободен до заместител на псуването. Капака беше когато на еднопосочна улица полицейски джип направи обратен завой, спря, блокира движението и полицая отиде да си говори с един продавач.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Полина, минахме по маршрут София - Истанбул - Анкара - Кападокия - Коня - Анталия и оттам по крайбрежието. В Истанбул не спирахме и го пресякохме за 1 час, което за мен си беше бързо предвид размерите му. Пътят до Анкара си е само магистрала и според мен се пътува леко. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Полина, минахме по маршрут София - Истанбул - Анкара - Кападокия - Коня - Анталия и оттам по крайбрежието. В Истанбул не спирахме и го пресякохме за 1 час, което за мен си беше бързо предвид размерите му. Пътят до Анкара си е само магистрала и според мен се пътува леко. 

Съгласна съм, че по магистрала се пътува леко. В нашия случай след летището вечерта бяхме изненадани от трафика, който имат 23ч. Може би просто е въпрос на късмет.

Връзка към мнение

Тебе съм те признала, че си много смела ( още в темата за циганските сватби) :D С кола да минеш през Турция специално за мен е равно на естремно преживяване.Толкова луди шофьори не бях виждала.

Нямам никакъв проблем с шофьорите в Турция. В Истанбул трафика е грандиозен и не бих се разкарвал с кола из града, но все пак е 15 млн. град. А пътищата са прекрасни.

Връзка към мнение

Нямам идея какво ви пречи трафикът в Истанбул. Бил съм с кола в града, не помня да е било нещо кой знае какво. Само че аз си знам, че не съм мерило... Просто обожавам да карам и лично за мен напрегнатите ситуации влизат в графата "кеф". Най-напрегнатите ситуации, които съм имал зад волана в чужбина са на аутобана между Грац и Виена в планината, когато едната лента беше в ремонт и цялото движение беше пуснато двупосочно в другата. Валеше пороен дъжд, намалена видимост, завои и наклон, аз в лявата лента на милиметри от едни бетонни блокчета, които разделяха движението, със скорост над 130 км/ч. Няма как да не се изкефиш максимално. Има и вариант да караш бавно в дясната лента, но там е пълно с ТИР-ове и в това време не е много гот... Друг подобен случай имах в амалфийското крайбрежие, но там проблемът беше, че пътят е уникално тесен и на места трудно се разминаваш с насрещното движение, а аз не исках да пропускам гледките и това доведе до някои по-тегави ситуации, но домашните си ме знаят и приемат всичко без да роптаят... Карал съм в почти всички големи градове в Европа, включително Париж и Лондон и лично мен трафик не ме плаши, по-скоро се кефя на лумпениадата в София и се чудя как чужденците се оправят в нашето брауново движение...

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Как беше времето, предвид сезонът?

В Кападокия първите дни беше облачно и  леко ръмеше, Т около 3, 4 градуса. На нас ни се видя топло, защото от София тръгнахме на -3. После пекна едно слънце и стана от раз 15 и до края все толкова. В Анталия даже беше около 20. Сравнено с температурите в България по същото време си беше много топло. На някои места леко преваляваше дъжд, но като цяло беше ок.

Истанбул съм го замислила като отделна екскурзия, защото има много за гледане и вероятно без кола. Да не я мисля къде да я паркираме. Самият град се гледа много по-удобно пеша или с градски транспорт то е ясно.

За пътищата в Турция какво да кажа, в малкото участъци, където нямаше магистрала се строи такава. Много са напред в сравнение с нас. И като изключим участъка Истанбул-Анкара-езеро Туз, където имаше тирове, като цяло междуградският им трафик не е много натоварен, поне не беше по времето, когато ние бяхме там.

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Истанбул съм го замислила като отделна екскурзия, защото има много за гледане и вероятно без кола. Да не я мисля къде да я паркираме. Самият град се гледа много по-удобно пеша или с градски транспорт то е ясно.

Ние ползвахме паркинг на много удобно място - 10 мин от Синята джамия, 10 мин от КапалъЧаршия-та. 24ч - 17тл. Като цяло имахме късмет защото пристигнахме към 4:30-5ч сутринта и беше празен. А паркингите, които успяхме да видим  по пътя ни бяха между 20-25тл за 12-24ч. 

А трафика в Истанбул с непрекъснатите задръствания е по-скоро изнервящ отколкото доставящ удоволствие, а смея да твърдя, че сме хора, които обичаме да пътуваме и возим на кола. 

Връзка към мнение

За пътуване до Истанбул с кола, горещо препоръчвам този хотел. Намира се на 100 м. от спирката на трамвая, има включен безплатен и охраняем паркинг, като наистина отговаря на категорията от 4*.

 

http://www.interistanbulhotel.com/

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Тази готина тема ме върна няколко месеца назад и си спомних прекрасната ни почивка в Мармарис през месец май..Мога да кажа, че това беше най-релаксиращата и невероятна почивка за мен и съпруга ми. Хотела беше невероятен - нови стаи, които се чистят всеки ден и се сменят кърпи и чаршафи, персонала много сърдечен и до края на престоя ни се държаха топло и дружелюбно. Храната - уникална, сервираха по 60 различни десерта на хранене, като за обяд и вечеря не се дублираха (съпруга ми каза, че ще аварира самолета на връщане от претоварване smile.gif Има и детско меню, на всяко хранене риба и много плодове. Басейните на хотела са много чисти, за всички имаше шезлонги, шалтета и кърпи. Това е хотела:.... Искам пак да се върна скоро там, аниматорите ни прегръщаха на тръгване smile.gif Уникално място, препоръчвам го горещо!
Града има неповторима атмосфера, красива крепост и пристанище, което вечер е приказно осветено. Транспорта е много удобен, евтин и бърз - 1.40 лв. от единия край на града до другия. Безмислено е да се пазарува отКапалъ чарши - марковите магазини в центъра са по-евтини smile.gif Исках още тази есен да се върна там - толкова много ни хареса във всяко едно отношение този град...Но ще се наложи да изчакам чак до пролетта icon_lol.gif След PASA BEACH сигурно всички хотели по нашето Черноморие ще ни бледнеят

Редактирано от Георги
премахнат линк към бг агенция
Връзка към мнение

Нямам идея какво ви пречи трафикът в Истанбул. Бил съм с кола в града, не помня да е било нещо кой знае какво...

 

Съзнателно съм се подлагал на това изпитание два пъти - да обикалям Истанбул с кола. И двата пъти ми беше адски забавно, въпреки всички негативи, които носи със себе си подобно приключение. Ако трябва да съм честен, особено е когато:

- си сред море от автомобили, движещи се или стоящи поради задръстване в 8 ленти около теб  - 3 в едната посока, 3 в другата и две локални;

- освен тях, по средата на пътя, в отделена с високи мрежи лента профучават транзитните автобуси;

- движейки се по пътя си, преминаваш под надлези, по които в момента "пълзят" стотина пешеходци;

- вместо обичайния мигач виждаш пред теб да се стрелва поредния автомобил и да заема място в твоята лента, а ти се чудиш как не сте се ударили още;

- слизаш от мост с 3 ленти, който се разклонява на 2 пак с по 3 ленти и поради грешка или забавяне на указанията от GPS-a трябва да преминеш от крайна лява на левия път в крайна дясна или поне лява на десния;

- отвсякъде се чуват клаксони, които там, в Турция, наистина могат да означават много сигнали и не непременно негативни (например ти дават път);

- пак поради неяснота в направлението завиеш и тръгнеш по т.н. бързи ленти, които те извеждат почти извън Истанбул, тъй като с километри нямат достъп до локалните платна :);

- когато за n-ти път минаваш по калдъръмената уличка някъде точно около малката "Света София" и според навигацията си на 40 метра до хотела си, а не можеш да намериш място да паркираш и дори да спреш пред него поради спряла кола, заела цялата улица, или еднопосочна улица;

 

В началото се чудиш как е възможен такъв хаос и натоварване, после обаче разбираш, че:

- главните пътни артерии всъщност са доста широки и с гладък асфалт без дупки, а и имат много ясна маркировка;

- табелите над тях, които са с големината на футболна врата и без олющени букви, ако се гледат от време на време, ще ти спестят доста главоболия и ще ти помогнат да стигнеш за където си се запътил;

- май доста добре си се разбират шофьорите и пред теб няма купчини от огънати ламарини, както си очаквал;

- ако караш мааалко (по нашите стандарти) по-бързо от допустимото, дори и "смирената" туркиня ще ти извика от тротоара: "Яваш!", за да го видиш това "яваш", че е изписано и на асфалта пред теб;

- ако си подадеш лявата ръка през прозореца само с един вдигнат пръст (не среден!), колегата ти от съседната лента веднага ще ти отстъпи мястото си - просто това е неписано правило, по-важно и от законите по пътищата им;

- все пак се придвижваш доста безпроблемно до точката, която си набелязал.

 

Има и друго, което може и не всеки да усеща. Част си от големия град и дишаш и се движиш с неговото темпо и в неговия въздух. Това не е същото като да го гледаш през автобуса на туристическата агенция.

 

А ако ви се случи пък да влизате надвечер в Истанбул, на смрачаване, вероятно ще е да попаднете в наистина огромно задръстване в посока към центъра (по пътя D-100) и ще имате време да се поогледате. Погледнете право напред и ще видите невероятна гледка - целият Истанбул, разстлан пред вас като на тепсия с низините и хълмовете си и разрязан от ярко светеща змия - на километри напред е пътят, осеян със стотиците мигащи в далечината светлини на автомобилите. Не казвам, че това е вашият път към Истанбул. Но това е един от моите пътища към Истанбул и една от най-ярките картини, която май няма да забравя никога!

 

И аз като Duke обичам да шофирам и има много малко неща, които могат да ме откажат да преживея това удоволствие отново! Опитайте, не е трудно!

Редактирано от rik4o
  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 4 години по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.