Прескочи до съдържание

Езикова бариера...Как сте с чуждите езици?


Препоръчани мнения

Хaх, по този повод се сетих. Минaлaтa седмицa, докaто вечеряхме си пуснaхме някaкво предaвaне пееш или лъжеш по новa. Учaствaше някaкъв мaкедонец и тия дебили, докaто говореше пуснaхa субтитри отдолу. Много ми пaднaхa в очите. Не че с предaвaния кaто вип биг и друго брaдъри сa ми топтелевизия де.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Хaх, по този повод се сетих. Минaлaтa седмицa, докaто вечеряхме си пуснaхме някaкво предaвaне пееш или лъжеш по новa. Учaствaше някaкъв мaкедонец и тия дебили, докaто говореше пуснaхa субтитри отдолу. Много ми пaднaхa в очите. Не че с предaвaния кaто вип биг и друго брaдъри сa ми топтелевизия де.

Всъщност е напълно нормално, кагато някой говори на диалект да има субтитри. Неведнъж съм го виждал по новини и други предавания в немскоезичния свят и не само там.

Връзка към мнение

Нaпълно възможно е и зaрaди товa дa е, но aз зa първи път го виждaм в тaкъв формaт. A и по тaя логикa дa слaгaт винaги субтитри, зa дa могaт и в петричкия крaй дa рaзбирaт. Aз кaто цяло не съм от тези които оплювaт диaлектите, a ги смятaм зa богaтство нa езикa, но дa се слaгaт избирaтелно субтитри е мaлко тъпо.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
  • 2 месеца по-късно ...

От стената във ФБ на една позната:

 

" на наша близка приятелка мъжът и е исландец и бил силно смутен защо на мач на България сме викали

" българи ю наци" "

 

Което ми напомня за онзи французин, който попаднал случайно на някакъв мач от българското първенство и бил очарован как едната агитка джентълменски поздравила другата с възгласи "СЕ-ЛА-ВИ, СЕ-ЛА-ВИ"   :lol:

  • Харесвам 3
  • Смея се 2
Връзка към мнение

93c3342a8386e262aea52f2a26c3824e.jpg

 

:lol:  :lol:

 

:) Smith нали е Ковачев, аз съм Ковачев, ама как да нося тънки дрехи в този студ?? :)) Иначе добре го произнасям, хаха 

Връзка към мнение

От стената във ФБ на една позната:

 

" на наша близка приятелка мъжът и е исландец и бил силно смутен защо на мач на България сме викали

" българи ю наци" "

 

А представяш ли си дойчовците как са се чувствали по време на мач с нас....

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Като сме заговорили за различните езикови методики, интересно ми е някой дали е изучавал чужд език по метода на сугестопедията? Преди време се бях заинтригувал от този метод и въпреки че ненавиждам езиковите курсове почти толкова колкото туристическите агенции, бях се вдъхновил за един сугестопедичен курс по испански, ама високите такси ми охладиха ентусиазма. Сега ми се е завъртяла мухата да приложа основните сугестопедични принципи в самостоятелното обучение, ако въобще е възможно подобно нещо :) 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Много любопитна тема. Аз в Европа се оправям без проблеми. Като съм на изток им говоря на руски, с поляците се оправям на английски или на българо-полски да не им обиждам чувствата с руски. Така правя и със словаците и чехите. Със сърбите и скопските българи е ясно как се разбираме. На португалците им говоря бавно на испански, а на повечето останали места или прибягвам до английски, който ми е основният чужд език или до разговорен френски и италиански. Но, честно казано, това, което ме плаши е да ида на място с йероглифи като Китай или Япония и местните да не знаят нищо освен своя си език. Именно затова засега избягвам тези дестинации. Но, някога ще си преодолея страховете и ще стигна и до Япония!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Но, честно казано, това, което ме плаши е да ида на място с йероглифи като Китай или Япония и местните да не знаят нищо освен своя си език. Именно затова засега избягвам тези дестинации. Но, някога ще си преодолея страховете и ще стигна и до Япония!

Когато попаднеш на такова място започва приключението. Попадаш в странни и непредвидени ситуации, но винаги се оправяш. Просто няма начин да не се оправиш. Ако не могат да ти обяснят, те водят, ако ти не можеш да обясниш - рисуваш, мучиш, подскачаш и накрая се разбирате.

После си спомняш с усмивка случилото се. Заслужава си да опиташ.

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

 Но, честно казано, това, което ме плаши е да ида на място с йероглифи като Китай или Япония и местните да не знаят нищо освен своя си език. Именно затова засега избягвам тези дестинации. 

Докато не са ти сложени белезници на ръцете, винаги има шанс  :lol:

  • Харесвам 7
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Някои прости правила кога се използва "tu (ти)" и кога "vous (вие)" на френски    :lol: 

 

Фичо, разцвилих се, като стигнах до Жак Ширак :lol:

 

По въпроса за французите и английския:

  • Харесвам 6
  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Аз не знам НИКАКЪВ език, ама грам! Което хич не ми пречи да си джиткам по света и обратно. Йес, ноу - това е. И само ще споделя, че изживяването,  емоцията и спомените без да знаеш език е  в ПЪТИ по яко, заклевам се!  Толкова емоции, дивотии, простотии съм преживял- книга мога да напиша.

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
преди 8 минути , kakadu каза:

  Толкова емоции, дивотии, простотии съм преживял- книга мога да напиша.

Ще чакам да излезе книгата 🙂, а дотогава - предполагам ще е интересно за всички да споделиш във форума някои от най-интересните истории. 😉 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Фил каза:

Трябва да се внимава, че ... 😀

 

image.png.a4ea91719f31a35f6f63ccd8f546da1c.png

 

Да,това ме подсеща:

Дами,ако сърбин ви сваля в заведение и каже 'Платичу пиченье',не бързайте да му удряте шамар.Човека просто иска да плати питиетата:)

  • Смея се 3
Връзка към мнение

Някъде там в югозападна Франция... 

Моя френски (2 години  в основното училище) се изчерпва с двете култови фрази "Vous voulez coucher avec moi ce soir ?" и " je suis Bulgare."

 

Рано сутрин тръгвам за летището в Бордо за да оставя дъщеря ми да си хваща полета и бързо да се върна обратно до 10:30 че сме на едно състезание на писта Ногаро.

Рента кар-а е налице, навигацията на телефона-също ..... пристигаме в Бордо.  Оставям детето, тръгвам на обратно, задала най-краткия и бърз път ,  и .... около 20-30 км преди въпросното селце в което е хотела ни ( а аз трябва да взема мъжа ми от там ) .... телефона ме изоставя. Пада му батерията .

А аз съм на средата на нищото , буквално ( нося си последиците от най-краткия и бърз път),  на едно малко, почти еднолентово пътче , между китни къщички. Ни табели, ни чудо.

Не си спомням името на селцето с хотела , нямам батерия за да го видя от телефона. Хлъц 😓.

 

Спирам уверено до първата къщичка в чиято градинка виждам признаци на живот- двама мъже закусват . 

- English ?

- Френско Тц !

Ами сега ?

Започвам да сглобявам френско-английско изречение в главата си, което звучи нещо като "Vous voulez help me please " и се надявам после с жестове да обясня че ми трябва и кабел за iPhone.

Започвам с  Vous voulez... и преди да мина натам следва бурен смях и "oui, oui"  ( май и те се сетиха за същата фраза ). Смях..

 

Така де, и без френския се разбрахме, дадоха ми кабел , почерпиха с кафе и кроасани докато телефона ми успее да зареди малко за да видя адреса .

 

 

 

 

 

  • Харесвам 7
  • Браво 1
  • Смея се 11
Връзка към мнение

Да разкажа и аз една история. Действието се развива преди много, много години през 1984 в Будапеща и по специално улица Ракоши. Моя милост - 17 годишен красавец, убеден, че единственото, което му липсва да бъде неотразим сред другия пол са дънки и дънкова ризка. Дънки купихме, но ризка, няма... Та обикалям си аз магазинчетата, и в едно я виждам ... Ризката ... оная ... която е капан за всички мацки. Ухилвам се на продавача, посочвам към ризката и показвам с пръст, че искам една. Продавача ми се ухилва и показва два реда под ризката. Правя отрицателен жест с пръст и пак посочвам, този път резултата е три дрехи в ляво. След около четири неуспешни опита да се разберем какво искам, българското в мен заговаря, поглеждам продавача и му казвам на чист български: " Тъй ли не разбра, че оная ризка искам бе, да та е... у главата проста" Следва около минута тишина, продавача ме поглежда, ухилва се и казва: " А бе ти що не казваш, че си българин" 

В крайна сметка се оказа, че господина е българин, женен за унгарка и аз получих Ризката. 

  • Харесвам 9
  • Смея се 17
Връзка към мнение
преди 1 час, funny каза:

 

Започвам с  Vous voulez... и преди да мина натам следва бурен смях и "oui, oui"  ( май и те се сетиха за същата фраза ). Смях..

 

Малко като в оня виц за грузинеца 😀 :
Млада французойка заговаря грузинец:
- Парле ву франсе?
Грузинецът засуква мустак и гърлено отвръща:
- Ну, конечно, хочу!
 

  • Харесвам 4
  • Смея се 9
Връзка към мнение
Дани Магелани
На 4.02.2017 г. в 19:14, Crazy Horse каза:

това, което ме плаши е да ида на място с йероглифи като Китай или Япония и местните да не знаят нищо освен своя си език. Именно затова засега избягвам тези дестинации. Но, някога ще си преодолея страховете и ще стигна и до Япония!

И мен ме плашеше, но се справяш без проблеми, дори и когато си оф лайн.

Транспортът е обозначен перфектно на двата езика - японски и английски. Трябва само да знаеш къде искаш да отидеш.

На рецепцията, когато не знаят английски, пишат на компютъра и ползват преводача на Гугъл.

Всички адреси си ги разпечатвам предватително на английски и японски.

Във всеки град се старая да имам добрата стара хартиена карта, или предварително разпечатана карта на търсеното място. Важно ми е да се позиционирам. Когато зная къде точно съм и къде искам да отида, няма проблем.

Ако не знам точно?

Показвам на минувач адреса и карта, намираме къде съм и ме упътва.

В краен случай, хващат те за ръка и те завеждат.

Е, случва се да търсиш магазин, в който продават кимона, а да те пратят в такъв, в който само се наемат. Или искаш да дегустираш чашка саке, а те изпращат в магазин да си купиш бутилка. 😀 Но това не е голям проблем.

Япония е невероятна и езиковата бариера не е причина да не се посети!

 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 11 часа, iMari каза:

Да,това ме подсеща:

Дами,ако сърбин ви сваля в заведение и каже 'Платичу пиченье',не бързайте да му удряте шамар.Човека просто иска да плати питиетата:)

-

И в тоя ред на мисли ,

в слънчев ден русенец би казал :

- Как пичье !

, и веднага бива контриран с въпрос от сорта на :

- Къде виждаш пиче ?

 

______________________________________________________________

 

Редактирано от theo
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.