Прескочи до съдържание

1 седмица в Емилия-Романя


Spqr

Препоръчани мнения

А дали някой може да сподели координати на такива места?

Ние ходихме с местен водач в една малка мандра до Виньола, но не мога да открия точното място в google maps. След това посетихме Acetaia Sereni (https://www.google.bg/maps/place/Acetaia+Sereni/@44.468873,10.944217,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x132ab529140decd3:0xcbddc58c5bfe8387) и един малък цех (?) за прошуто крудо, също край Виньола. От тези посещения разбрах, че има консорциум на производителите на пармиджано, както и такъв на производителите на прошуто крудо и тези консорциуми задължават производителите да посрещат туристи като един вид реклама на продуктите. Вероятно имат сайтове, в които са посочени местата и часовете, отворени за посещения на туристи. За нас специално посещението в мандрата беше най-впечатляващо, защото видяхме целия процес на правене на пармиджано.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Процесът, амичи, по пармиджано реджано, грана падано и проч. най-добре се вижда по Виа Пескерие Векие в Болоня. Как да стигнем до нея? Обръщаме се към Палацо дей банки (Piazza Maggiore), оттам почва прочутата горепосочена улица, и виждаме туй - сводката е от преди 168 часа.

 

Хм, хм, центърът е бая разкопан, имаме из-по-на-пред-вид via Rizzoli.

 

Господ да си вземе вересиите и да накаже родните търговски вериги дето пускат сиренцето на баснословни цени.

 

 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Eloena, колко дни трябва да "запълниш"? :)

И къде си ходила из двете области?

Благодаря за предложенията! Мари, в Емилия Романа не съм била. Само половин ден в Болоня. Бях и за ден до Чинкуе Терре. Из Тоскана бяхме 10 дни миналия октомври, видяхме доста, но има още какво. Бяхме в Пиза, Лука, Флоренция, Волтера, Сиена, Сан Джиминяно, Colle di Val d'Elsa (видях, че някой го е планирал за посещение-не си заслужава) и разни други неща, пътьом. Времето за запълване е седмица, като ни се иска и някой плаж да направим (ще се възползвам от предложението на cck). Мисля да включа и Сан Марино.

Редактирано от eloena
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря за предложенията! Мари, в Емилия Романа не съм била. Само половин ден в Болоня. Бях и за ден до Чинкуе Терре. Из Тоскана бяхме 10 дни миналия октомври, видяхме доста, но има още какво. Бяхме в Пиза, Лука, Флоренция, Волтера, Сиена, Сан Джиминяно, Colle di Val d'Elsa (видях, че някой го е планирал за посещение-не си заслужава) и разни други неща, пътьом. Времето за запълване е седмица, като ни се иска и някой плаж да направим (ще се възползвам от предложението на cck). Мисля да включа и Сан Марино.

Аз също имам една седмица.

Резервирала съм хотел в Римини и ще съчетаем плажа с обиколки в околността.

Засега плановете ми включват: Сан Марино, Равена, Римини и Урбино. Понеже до Урбино вероятно ще минем през Пезаро, та ако имаме време ще го погледнем и него.

Аз ще пътувам този месец и после ще кажа дали успях да свърша заплануването. :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Mary, очаквам отзиви за Урбино. Много добре, че си го включила. Макар че не попада в Емилия-Романя, градът на Рафаело и Браманте е удобен за еднодневно посещение от Римини.

Връзка към мнение

Mary, очаквам отзиви за Урбино. Много добре, че си го включила. Макар че не попада в Емилия-Романя, градът на Рафаело и Браманте е удобен за еднодневно посещение от Римини.

А докато очакваш, няма ли да пуснеш нещо информацийка за там. :lol:

Връзка към мнение

Урбино е съществено място за Ренесанса.

 

Rafaelo Sanzio da Urbino

 

Популярната картина на Тициан в Уфици е Venere di Urbino https://www.youtube.com/watch?v=qD6ct0VS15c

 

Пак в Уфици на Пиеро дела Франческа https://www.youtube.com/watch?v=XIkryXkz8a4

 

Мисълта ми е щом като се споменава от "еди къде си" не е въобще случайно. За тогавашните възприятия родното място е нещо като националността в днешно време. Нямало е Италия, но е имало Урбино и очевидно е било доста престижно да се "кичиш", че си от Урбино. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Хайде да ви предложа и една карта с основните забележителности на Урбино, която направих.

 

Като ми остане време ще пусна отделна тема(за Римини и околността), защото не е точно тук мястото на Урбино. :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
Публикувано: (редактирано)

Къде и коя точно е спирката на автобус 4 от Класе в посока Равена? Чета в интернет, че има разминавания между спирките на отиване и връщане. Билетите от будките или шофьора?

 

Сант Аполинаре ин Класе с отделен билет или комбиниран? Защото комбинираният е Теодорих + националния музей + Класе. За съжаление не спада към другия комбиниран билет Витале, Нуово, Гала Плацидия, баптистерия и архиепископския музей. 

Редактирано от Spqr
Връзка към мнение

Къде и коя точно е спирката на автобус 4 от Класе в посока Равена? Чета в интернет, че има разминавания между спирките на отиване и връщане. Билетите от будките или шофьора?

 

Сант Аполинаре ин Класе с отделен билет или комбиниран? Защото комбинираният е Теодорих + националния музей + Класе. За съжаление не спада към другия комбиниран билет Витале, Нуово, Гала Плацидия, баптистерия и архиепископския музей. 

Аз ползвах тази спирка в посока от Класе към Равена.

 

Klasse.png

 

Цената на билета продаван от шофьора е 2 евро. Купен предварително, мисля, че е по-евтин.

Ние ползавхме Romagna Visit Card  за входа. Може да се купи от много места, но ние я купихме от Инфо-центъра в близост до

Сант Аполинаре ин Класе.

 

ПП Редактирах, че не ми излизаше спирката.

Редактирано от Mary
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Аз ползвах тази спирка в посока от Класе към Равена. Цената на билета продаван от шофьора е 2 евро. Купен предварително, мисля, че е по-евтин.

Ние ползавхме Romagna Visit Card  за входа. Може да се купи от много места, но ние я купихме от Инфо-центъра в близост до

Сант Аполинаре ин Класе.

 

Пасторалната спирка :). Добре, а на отиване къде слезе в Класе?  

 

Ама в тази Romagna card не виждам Сан Витале, Плацидия и др. Прави впечатление, че някои от обектите като Класе, Теодорих са безплатни в първата неделя на месеца. Други като Витале, Плацидия, Нуово не са. Тези последните не попадат в Романя кард. Допускам, че се стопансват от различни дружества. Самият факт, че няма общ комбиниран билет за всички забележителности, е доста странен за град с размерите на Равена.

Редактирано от Spqr
Връзка към мнение

Пасторалната спирка :). Добре, а на отиване къде слезе в Класе?  

 

Ама в тази Romagna card не виждам Сан Витале, Плацидия и др. Прави впечатление, че някои от обектите като Класе, Теодорих са безплатни в първата неделя на месеца. Други като Витале, Плацидия, Нуово не са. Тези последните не попадат в Романя кард. Допускам, че се стопансват от различни дружества. Самият факт, че няма общ комбиниран билет за всички забележителности, е доста странен за град с размерите на Равена.

Слезнах на гарата в Класе. :)

Да, освен Романя кард си купихме и другия билет - 9,50 евро за другите 5 забележителности.

Понеже не бяхме в първа неделя на месеца, не съм чела подробно информацията, но е логично да се стопанисват от различни институции.

Връзка към мнение

Така, така покрай организационните въпроси, не питах за по-важното. Впечатленията ти. Ама не само за Равена, но и за другите. Отчет, пътепис да очакваме ли? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Така, така покрай организационните въпроси, не питах за по-важното. Впечатленията ти. Ама не само за Равена, но и за другите. Отчет, пътепис да очакваме ли? 

Предвид, че се прибрах преди няколко часа, а утре пътувам отново...

Много ми се иска да опиша всичко, защото бързо забравям, но да видим дали ще имам време. :)

Ще се опитам в началото на другата седмица да напиша нещо.

 

Ти смело питай - докато още ми е пред очите ще отговарям.

 

Много съм доволна от седмицата в Италия. Не ми се прибираше. :(

Още повече, че се видях и с приятелка, която живее там и с която рядко се виждаме.

А колко ядене изядохме и колко пиене изпихме там ... :lol:

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
Публикувано: (редактирано)

Ехоо, прибрах се. Ама какво да кажа? Стопроцентовата ми представа за Италия. Това е моята Италия. Елегантна, изумителна архитектура и класна храна. А в Болоня, ах Болоня, какъв град само. Надмина всичките ми очаквания. Има страхотна атмосфера, декадентска. Превърна се в един от любимите ми градове. Ето как класирам градовете в две категории

 

Естетика - красотата на града, атмосферата, природен фактор.

1. Болоня - една класа над Парма, Ферара, Равена, Модена; две класи над другите; 

2. Ферара - страхотна симбиоза между средновековие и ренесанс;

3. Парма - различен град спрямо останалите, много елегантен, с по-френско влияние;

4. Модена - подобен на Парма, топли фасади;

5. Равена - отстъпва на горните по красота, силата е в интериора й с неземните мозайки;

6. Сан Марино - разположението и съхранения облик;

7. Римини - хареса ми, но в историческата си част и другите обекти покрай Фелини;

8. Имола - по-скромен град с италиански дух.

 

Стойност - вътрешната част на града, културното наследство.

1. Равена - несравнимите мозайки, раннохристиянското наследство;

2. Болоня - портиците, църквите, дворците, Анатомичния театър, двайсетината кули; 

3. Ферара - градоустройственият план на града; Диамантеният дворец; дворците с градините;

4. Парма - катедралата в Парма направо чупи ченета; театър Фарнезе също е "уау";

5. Модена - романското дуомо, палацо Дукале;

6. Римини - арката на Август, мостът на Тиберий, площад Кавур;

7. Сан Марино - способността да устои своята независимост, което се усеща на площада;

8. Имола - Леонардо е участвал в планирането на града.

 

А за храната. :rolleyes: В Модена е остерия Франческана - един от трите топ ресторанта в света и най-реномирания в Италия. Ако някой очаква барокова фасада, лъже се. Изчистено и семпло. Снимах го отвън, но дотам.  :)

Най ми хареса кулатело, което е различно от прошуто ди Парма. В Болоня като главен град на региона може всичко да се пробва. Но Парма е меката. Комбинацията: пармиджано с балсамов оцет, кулатело и пармският хляб, който е нещо като мекица/бухтичка е божествена. За сладоледите ми направи впечатление, че джелатериите с най-добри отзиви и наистина с по-високо качество са тези "с похлупак" и не много вкусове. Мисля, че се досещате. С други думи джелатериите, в които не се вижда съдържанието. Толкоз засега...

 

П.С. Сетих се нещо. Когато собственичката на апартамента помоли да напишем няколко изречения в книгата й за гости, освен по-стандартните любезности, завършека бе, че е щастливка да живее в един от най-прекрасните градове в най-красивата страна в света.

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 11
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Когато подготвях пътеводителя, се сетих за важна информация (поне за мен), а именно по колко време  да се отдели на всеки град. Но приемам, че е твърде субективно, така че ще го пусна като мнение в тази тема. Всичките изчисления са фокусирани върху историческите центрове с планиран маршрут и не губите време тепърва да се ориентирате.

 

Болоня - 2 дни. Много стойностни забележителности има в града. Има и интересни, по-непопулярни места. За да се усети специфичната болонска атмосфера, се изисква обикаляне из различните квартали.

 

Равена - 1.5/2 дни. Ако не се посетят някои обекти (като Сан Аполинаре ин Класе и мавзолея на Теодорих), и при отлична организация, един ден е достатъчен.

 

Ферара - 1 ден. Историческият център по-широко се разпростира. Ако се включат и входовете за дворците, музеите, се запълва цялостно деня. Без тях и без обикаляне по стените, 7-8 часа са достатъчни с консумиране на ферарски продукти.

 

Парма - по-малко от ден. 6-7 часа с включено хапване в града. По-близки са разстоянията.

 

Модена - в общи линии подобно като Парма.

 

Римини - исторически център с борго Сан Джулиано 4-5 часа. За курортната част е въпрос на предпочитание.

 

Сан Марино - 3-4 часа.

 

Имола - 2 часа.

 

Доста условности има в тези часове. Включват и паузи, не е само неспирно ходене. :) Но Болоня и Равена изискват най-много подготовка.

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Започвам с представянето на градовете. Първи е Имола.

 

Какви са асоциациите, които изникват в съзнанието ви, при споменаването на Имола? Най-логичната да е свързана с пистата. На аутодромо "Енцо и Дино Ферари" преди години се провеждаше Голямата награда на... Сан Марино; лобното място на Аертон Сена. 

 

Но всъщност в коя държава се намира града? А щом е в Италия, в богатия на исторически събития регион Емилия-Романя, следва да има нещо отличително, нали? 

 

Най-дългогодишната градска карта от ренесансови времена. Автор: Леонардо. Тя е сред първите постижения на модерната картография. Когато видял иновативната му концепция, Чезаре Борджия (тогавашния управител на града) назначил Леонардо за военен инженер и архитект. Прецизността и техническата реализация силно се различава от примитивните средновековни методи на изобразяване. Нещо повече, счита се за най-стария образец за съществуваща градска карта въобще. В днешно време е част от най-голямата колекция от скици на да Вични в Кралската библиотека в Уиндзор.

 

Map.jpg

 

Разхождайки се из Имола, може да установим 500 години по-късно след делото на Леонардо, че няма почти никаква промяна в историческия център. Ключовата пътна артерия Виа Емилия, свързваща Римини с Пиаченца и изградена II в. сл. Хр. от римския консул Марк Емилий Лепид, е все така сърцето на града.

 

WP_20150709_039-001.jpg

 

Градското планиране е непроменено още от античността. Класически пример за римска организираност и практичност.

 

WP_20150709_006-001.jpg

 

Продължението може да прочетете на http://spqr753.blogspot.com/2015/07/blog-post.html

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 7
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Днес е ред на Сан Марино.

 

Любопитно е да спомене, че президентът Линкълн през 1861 г. става почетен гражданин заради съпричастността му Сан Марино да бъде република, форма на управление далеч по-непопулярна спрямо монархията през 19 век. Независимо от несъвършенствата експериментът е будел възхищение в САЩ и в части от Европа. "Въпреки че Вашата суверенна власт е неголяма, държавата Ви е една от най-почитаните в цялата история" са думите на Линкълн.

 

Белите кули, издигащи се върху трите санмарински върха, с надпис на латински: LIBERTAS са ключовите елементи от флага. Каменната пластика е с фокус върху отстояването на свободата и независимостта - гордостта на републиката.

 

P1011410-001.JPG

 

Сан Марино не е град-държава. Състои се от девет замъци с църковните им енории, които са формалния заместител на градско селище. Едноименната столица не е най-голямата по площ от общините, но пък е основната причина за туристическия поток.

 

P1011371-001.JPG

 

Откриващите се изгледи оставят моментален паметен белег. Но при планиране на посещение е важно да се съобразим с атмосферните условия. Сан Марино без гледка доста разочарования би причинил.

 

P1011420-001.JPG

 

В Европа има две държави, които се водят анклав (земя, обкръжена с граници на една-единствена чужда територия): Ватикан и Сан Марино.

 

P1011422-001.JPG

 

Лично аз намирам прилики между статуята на свободата в Сан Марино и по-известния монумент в Ню Йорк. И двете представят римската богиня Либертас, облечена в тога. В санмаринската версия на главата носи венец с трите кули и знаме в ръка. В допъление е издигната 1876 г. или предхожда с 10 години американската. Като се сетим и за историята с Линкълн, дали може някакъв извод да си извадим, всеки сам си преценява. За мен не е случайно съвпадение. 

 

P1011387-001.JPG

 

Цялата статия може да прочетете на http://spqr753.blogspot.com/2015/07/blog-post_30.html

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Здравейте,

преди да ви открия (голяяяям пропуск :blush: ), си купих билети за Болоня чааак за октомври... Ще ходим двамата с мъж ми на разходка.

И отново - преди да ви открия си резервирах 4 нощувки във Флоренция, една в Пиза и две в Болоня. 
Всичките ми резервации са през Booking. Та исках да попитам - до Равена дали ще успеем да отидем за един ден и от къде е по-удачно - от Флоренция, или от Болоня??

Благодаря ви предварително!  :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Та исках да попитам - до Равена дали ще успеем да отидем за един ден и от къде е по-удачно - от Флоренция, или от Болоня??

 

Привет, от Болоня с влак за около час и 20 минути е по-близкият вариант. В Равена има много повече неща от Пиза например, така че моята препоръка е поне един ден. В деня на Пиза може да добавите и Лука. 

Редактирано от Spqr
Връзка към мнение

Привет, от Болоня с влак за около час и 20 минути е по-близкият вариант. В Равена има много повече неща от Пиза например, така че моята препоръка е поне един ден. В деня на Пиза може да добавите и Лука. 

Привет и благодаря,

значи е трябвало да си запазя нощувка в Равена, не в Пиза... нищо за другият път! :)

Връзка към мнение

Пиза го разглеждате за около 2, максимум 3ч.

Центъра на Болоня в момента е целия разкопан, но пък това непречи да видите основните забележителности 

Връзка към мнение

 

И отново - преди да ви открия си резервирах 4 нощувки във Флоренция, една в Пиза и две в Болоня. 

Всичките ми резервации са през Booking. 

 

Привет и благодаря,

значи е трябвало да си запазя нощувка в Равена, не в Пиза... нищо за другият път! :)

 

 Жени, я си погледни резервациите. Може да ти позволяват отмяна и тогава ще го нагласиш, както ти е по-удобно.

Връзка към мнение

След около седмица и ние занимаваме за Болоня. От толкова много време искам да отидем там, че вече я сънувам, хаха. :)) Мислим да отскочим до музеите на Ферари, както и до Венеция. 

Осъзнах, чак едва сега, че август месец при италианците е отпускарски, ама кой да знае като е купувал билетите, хаха. Малко ме притеснява, че някои музеи, ресторанти и т.н. ще бъдат затворени..

Другото което е, на 15ти август е национален празник, трябва ли да се притеснявам, че е възможно да има голям пътникопоток на летището, защото следобед летим? 

 

ах, тази Италия, толкова я обикнах, че нямам търпение да я срещна пак :)))  - личи си, че съм изтрещяла и ми трябва отпуска вече :) 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.