Прескочи до съдържание

1 седмица в Емилия-Романя


Spqr

Препоръчани мнения

 Жени, я си погледни резервациите. Може да ти позволяват отмяна и тогава ще го нагласиш, както ти е по-удобно.

 Здравей,

едната (точно в Пиза), вече дори е платена.

Притеснявам се, че ако ги откажа, няма да мога да ги резервирам отново. Във Флоренция е на топ място и в момента няма свободни места за целия сезон.... В Болоня е по същия начин - приятен апартамент на хубаво място, на добра цена, но там може и да поогледам още малко.

Благодаря, със сигурност ще се възползвам за следващият път... :)

Пиза го разглеждате за около 2, максимум 3ч.

Центъра на Болоня в момента е целия разкопан, но пък това непречи да видите основните забележителности 

Мхм,

тогва ще поискам съвет.  :rolleyes:

Живот и здраве в Пиза ще пристигнем сутринта (няма проблем за ранно настаняване) и там имаме една нощувка.

Как е добре да си организирам времето там, като на следващият ден отиваме към Болоня, където имаме две нощувки...

Като пристигнем да се настаним и да отидем до ЛУКА, пък Пиза да я оставим за преди Болоня, или? 

Като ми се иска от Болоня да отскочим и до Равена.... (май много искам...) :biggrin:  :sungum:  :imsohappy:

Връзка към мнение

На мен обиколката на Пиза ми отне 2.5ч,, видях повечето неща, които могат да бъдат видяни.

След това от Пиза пътувах за Флоренция, където също останах няколко часа , и след това в Болоня.

Не съм ходил в Лука, но мисля, че може да ги съчетаете и двата града (и Пиза и Лука), и след това да отидете в Болоня.

Поне аз така бих направил :)

за всеки случай проверете цените на билетите за влаковете, така че да си изберете от една страна евтини билети и естествено удобни часове ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Пиза и Лука са за един ден, като Лука заслужава повече време за лежерна разходка около крепостните стени:

 

IMGP0125.JPG

 

и на стъргалото Пиаца Амфитеатро:

 

IMGP0117.JPG

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

....за всеки случай проверете цените на билетите за влаковете, така че да си изберете от една страна евтини билети и естествено удобни часове ;)

 

Живи и здрави ще пътуваме началото на октомври, не съм на ясно много, но не е ли рано за резервация за билети за влаковете...  :scratchhead:

Пиза и Лука са за един ден, като Лука заслужава повече време за лежерна разходка около крепостните стени:

 

 

 

Благодаря, значи ще успеем, щом имаме и нощувка в Пиза!!!  :lol:

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Късчета от Римини

 

Символ на града е най-старата от оцелелите древноримски арки, разположена на кръстопътя между виа Фламиния (свързваща Римини и Рим) и виа Емилия (Римини с Пиаченца). Построена е 27 г. пр.Хр. в чест на първия римски император Гай Октавий, наричан с обръщението "принцепс" (пръв гражданин) или "пръв сред равни". Сенатът го удостоява с почетната титла Август (за "Възвишения").

 

P1011291-001.JPG

 

Хералдическият символ на Малатеста: S и I, инициалите на Сигисмондо и Изота, преплетени от слонски хоботи. Да наподобява нещо друго. Ама кое беше? Ааа, долар. Случайност?

 

P1011244-002.JPG

 

Площадът е еклектичен. Съвместява различни сгради от културното напластяване в Римини. Само като видим романо-готическите Palazzo del Podesta (1334 г.) и Palazzo dell'Arengo (1204 г.) - помещението на градската управа от средновековието и застиваме на място моментално.

 

P1011260-001.JPG

 

Стенописите (или по-скоро уличните рисунки) в Сан Джулиано са тенденция от 80-те години на XX век на различна тематика. Разбира се, че в родния му град преобладават мотиви от творчеството или живота на легендата в интелектуалното кино Федерико Фелини. Джулиета Мазина, La Strada, въможно ли е да не ни обземе духовно благосъстояние?

 

P1011333-002.JPG

 

В края на гореспоменатата улица в парка Федерико Фелини ни посреща символът на Ривиерата на Римини. Фонтанът на четирите коня, изхвърляйки вода от ноздрите си с изправени глави. Италия е съвършена във фонтано-строителството.

 

P1011447-002.JPG

 

Ако ви е интересно, знаете, че тук може да прочетете http://spqr753.blogspot.com/2015/08/blog-post.html

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Октъси от Модена

 

Уханието на Емилия-Романя е осезаемо в Модена чрез най-отличителния архитектурен елемент за региона: аркадите.

 

P1011173-001.JPG

 

В Италия да паркираш в скулптурна обстановка не е сред изненадите.

 

P1011134-001.JPG

 

На фона на пъстрите фасади островърхата романска кула на Дуомото невъздържано белее.

 

P1011057-002.JPG

 

Но кое на Piazza Grande ще надделее? Мащабът на площада, Дуомото с обаянието си или архитектурния ансамбъл?

 

P1011113-001.JPG

 

Модена е италианската провинция с най-много контролирани наименования за произход и качество на продуктите: DOP и IGP. С други думи, изкуството на добрата храна.

 

P1011139-001.JPG

 

 

Модена в пълен обем тук http://spqr753.blogspot.com/2015/08/blog-post_20.html

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

За Болоня - природонаучния музей също е много интересен, имаше доста запазени скелети на динозаври и на всичкото отгоре входът беше безплатен доколкото си спомням, старият университет , а също и покрай новия по виа де беле арти е доста забавно, има и приятно ресторантче там.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Равена и Сан Марино лично аз ги усетих много близки до нашата история и сякаш видях това, което при нас е безвъзвратно унищожено. От дете ходя често на Царевец и Сан Марино е много сходно. Преди да тръгна четох много неща, но никой не е написал колко е красиво. Имахме няколко часа да го разгледаме, но си струва да му се отдели и цял един ден. В първата кула изкачването до втория етаж си е приключение, а във втората има много интересна и богата експозиция на оръжия от различни епохи. Отбихме се и в музея на мъченията и честна казано тръпки ме побиха, а има и още много какво да се види. Ако се реставрират Царевец и Трапезица си мисля , че биха изглеждали по подобен начин.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Чудих се къде и дали тук точно да питам нещо, ама викам айде :) ,  що да не питам, най-много да ме насмотате набързо. Та, реших по стара семейна традиция /много, много стара - от далечната 2014г./ да отидем предколедно /в случая 11.12-13.12/ някъде в стара Европа за един уикенд. Тъй като гадовете от Райън и по-скоро от летище Пловдив ми отрязоха предпочитания вариант - Хан, и след справка с цените на билетите за местата, за където е най-добре да отидем /Прага, Будапеща или Виена/, все пак реших да идем в стара Европа, ама не толкова за коледен базар, таааа резервирах и утре ще платя билетчета точно до Болоня, устройваше ме много пътуване точно след работа в петък и неделя вечер връщане. Та, имам цели два дни. Въпроса е следния - да прекараме и двата дни в Болоня, или в събота да си разглеждаме Болоня, а в неделя да отидем до Равена или Сан Марино. Какво смятате, че е най-добре? Самолета в неделя излита вечерта към 20.30, тоест ще трябва да сме на летището към 19 часа, което ми дава спокойно целия ден до към 18 да отида някъде и да се върна. Разбира се, на място мога да променям в движение, ако много много ни хареса, да не ходим другаде. Благодаря :)

Редактирано от luba_rizova
Връзка към мнение

Чудих се къде и дали тук точно да питам нещо, ама викам айде :) ,  що да не питам, най-много да ме насмотате набързо. Та, реших по стара семейна традиция /много, много стара - от далечната 2014г./ да отидем предколедно /в случая 11.12-13.12/ някъде в стара Европа за един уикенд. Тъй като гадовете от Райън и по-скоро от летище Пловдив ми отрязоха предпочитания вариант - Хан, и след справка с цените на билетите за местата, за където е най-добре да отидем /Прага, Будапеща или Виена/, все пак реших да идем в стара Европа, ама не толкова за коледен базар, таааа резервирах и утре ще платя билетчета точно до Болоня, устройваше ме много пътуване точно след работа в петък и неделя вечер връщане. Та, имам цели два дни. Въпроса е следния - да прекараме и двата дни в Болоня, или в събота да си разглеждаме Болоня, а в неделя да отидем до Равена или Сан Марино. Какво смятате, че е най-добре? Самолета в неделя излита вечерта към 20.30, тоест ще трябва да сме на летището към 19 часа, което ми дава спокойно целия ден до към 18 да отида някъде и да се върна. Разбира се, на място мога да променям в движение, ако много много ни хареса, да не ходим другаде. Благодаря :)

 

Лично аз бих седял в Болоня!!!Това е кулинарната столица на Италия!!А това означава МНОГО.Отделно има и какво да се гледа:1.Университета ,библиотеката към Университета,Юридическия факултет,Фонтана на Нептун,Дуомо-то с 3те платени параклиса,музея и фабриката на Дукати,музея на Ламборгини(на 10км от Болоня в селцето Санта Агата).За квартала с типичните италиански кръчми няма какво да ви говоря,трябва да ги посетите(по-евтини сравнение в тези в РИМ,Флоренция,Модена,Верона,Тренто или Милано.Малките бакалнички и магазини за подправки в кривите улички на средновековна Болоня.Аз съм бил в Болоня 3 пъти и все нещо ново ме грабва в този град.

Ако ви се гледат мозайки,византийски църкви посетете Равена.Но,ако сте с влак не ми се струва възможно да видите всичко.

Ако сте с кола до Сан Марино става за един ден.И там е мнооого хубаво.Но ,ако сте с влак не знам дали си заслужава да се бие път до там за един ден.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Въпроса е следния - да прекараме и двата дни в Болоня, или в събота да си разглеждаме Болоня, а в неделя да отидем до Равена или Сан Марино. Какво смятате, че е най-добре?

 

Добър е въпросът. За мен Болоня, както съм писал по-нагоре, е град за повече от един ден. Парма, Ферара или Модена са логистично по-удобни за неделя. Сан Марино може да не е подходящо времето и е по-далече (поне четири часа сумарно отиване и връщане). Равена е "на кантар" дали ще има време, но и дотам е два часа и половина отиване - връщане. 

 

По-реалистично е Парма или Модена. Във Ферара има с една идея повече забележителности и си е за цял ден.  

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много благодаря! Така и ще направим,ще си седим на д-то в Болоня. В Парма мъжо е бил много пъти,в Модена е бил също, Сан Марино явно ще ми е маалко далеч, а Равена пък ще претупаме така... Супер,а това за кулинарията е ясно, то и за това отиваме. Срам,не срам, така си е. Благодаря пак, олекна ми.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Темата се появи тъкмо на време :) . В края на месеца и аз имам един уикенд там. В плана е мързелуване само в Болония.

Приятели от там ми препоръчаха като топ забележителност Santuario della Madonna di San Luca. Гледайки го на картата ще изисква доста ходене до там и обратно. Накой ходил ли е до него, за да каже заслужавали ли цялата тази разходка. Вярно, че може и с градски транспорт, но идеята е ако ще ходя да е пеша.

 

Бояне, според теб кои три неща задължително да се посетят там? Препоръчаха ми да не си губя времето из галерии и музеи, та ми е необходимо и второ мнение.  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Прочети Брокерът на Гришъм. После ще ти е готино да се сещаш,да търсиш места от книгата, тъй като голяма част от действието се развива там и точно тая базилика се споменава многократно.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
mililia, ние ходихме пеш до Santuario della Madonna di San Luca през пролетта, времето беше слънчево и приятно, така че макар ходенето да е много, за нас бе много хубава разходка. Ние бяхме там почивен ден - имаше много хора, семейства с деца, спортуващи (тичащи) групи, така че това не е само туристическа атракция, а място, на което местните прекарват почивните дни, така че за мен бе възможност да усетя как пулсират местните. Определено препоръчвам.

Друго за разлгеждане са двете наклонени кули в центъра (разрешено е качване на по-високата и по-леко наклонената, от която се откриват хубави гледки), площадът със статуята на Нептун (където с удоволствие пихме капучино и се наслаждавахме на нищоправене под слънчевите лъчи), тесните улички из центъра, забележителност сама по себе си са и арките porticoes, които покриват около 40 км. Не на последно място и друга важна забележителност - нейно величество храната. За мен бе задължително да опитам спагети болонезе, но ресторантите и магазините имат и много други вкусни предложения (имената на конкретни заведения обаче не помня).

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Тони, чудесно предложение. :)  Дано само да ми остане време да прочета книгата ;) . Иначе идеята е супер.

 

Masmya, разбирам, че сантуариото наистина трябва да се види. Според Гугъл си иска около 2.30 ч. ходене в една посока, така ли е? В км е 8 км. 

Иначе за портиците, фонтана, сградите и т.н. знам. Мен по скоро ме интересуваше къде да влизам специално в музеи, галерии, палаци и т.н., за да разгледам нещо и къде просто да обикалям само отвън. Тогава ще има и някакъв празник на шоколада, та може и да убия време и с него. 

Иначе храната е тази, заради която купих билетите до там. Няма да я пропусна. Вече набелязах едно-две заведения.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И в моя случай италианци препоръчваха Santuario della Madonna di San Luca, но в крайна сметка не беше посетен. В Болоня ми се струва, че има по-интересни забележителности. Виж отзиви и снимки от tripadvisor. При мен там наклониха нещата да не го посещавам.

 

В пътеводителя съм споменал топ 5, но ако трябва да е топ 3 ще е следното:

 

1. Аркадите на Болоня - според мен забележителност номер едно. Няма друг град на земята с толкова километри аркади/портици. Усещането да се разхождаш под тях придава монументалност и аристократичност, която иначе по снимки и видеоклипчета не се усеща. 

 

2. Архигимназията - само като човек влезне във вътрешния двор и му пада ченето. Защо ли? Най-големият комплекс от хералдически стенопис в света (над 7000 герба). Свят ти се завива. Невероятна сграда. А Анатомичният театър!

 

3. Пиаца Маджоре - ако няма ремонти, е супер класа. Фонтанът Нептун е страхотия. Само човек като го види ще си каже: "А, да, в Италия съм". Фасадите са изтънчени и в симбиоза. Няма шарении и излишни декорации, разбира се. 

 

Не помня дали е писано в темата, но Сан Петронио е шестата по големина църква в Европа. Нужен ли е коментар? В първата шестица - четири са в Италия. В Париж, Берлин или Виена нямат здание с такъв мащаб, а те са имперски столици. Болоня е град, който има дух на столица/център, но е спрял развитието си по някое време.

 

Тази тема ме подсеща, че трябва най-после да си довърша градовете, ама...

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Милилиа, мисля че се разходихме до горе и обратно с почивките в рамките на три часа, но ние ходим сравнително бързо. Качването отнема повече време и може да е изморителнало, ако не си във форма, слизането е лесно.

За това дали е задължително, зависи от интересите - аз обичам освен да се запозная с историята и културното наследство на посетения град, да усетя как пулсира и днес. Та по тази пътека ми бе интересно да се срещна с жителите на Болоня.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

... Тогава ще има и някакъв празник на шоколада, та може и да убия време и с него. 

...

Аз при едно от ходенията ми там попаднах точно по време на този празник. :)

На целия площад имаше разположени шатрички с шоколадови изделия!

Ммммм...аромат на шоколад се носеше навсякъде!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние не стигнахме до хълма защото след 16 дни обикаляне бяхме изтощени емоционално, но знам че до горе ходи автобус. Аз лично предпочетох да се разхождаме из града лежерно. На самия площад няма ремонти в момента(само на едната входна улица), но пред кулите има. 

Сан Петронио е интересна с недовършената си фасада. Там слушахме орган. 

Тук хапнахме  Препоръчвам. Беше пълно предимно с италианци и това винаги ми е атестат. 

 

Наистина Архигимназията е задължителна, както и библиотеката в делничен ден. 

Но и едно НО... не съм расист, но бъдете готови за много "емигранти" (нови и стари). Попаднахме в събота в Болоня. Бяхме набелязали паркинг до хотела извън ZTL зоната за да оставим багажа. Оказа се че паркинга и целия парк са превърнати в огромен битак, по гнусен от Илиенци на Н - степен. На следващия ден всичко беше излизано разбира се, но беше доста неприятен първи сблъсък с града. 

 

Иначе Болоня страшно ми хареса. Доста по-голям град е от Флоренция и това се усеща. Имайте предвид, че събота в центъра е фраш от народ. Всичко живо е наизлязло на шопинг, разходка и шляй пазар.

Редактирано от Bliss
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

аз също харесвам Болоня, има страхотна атмосфера, приятно е за разходки, хапване, пийване,  но като забележителности няма какво толкова да се види

та ако имате време отскочете до Равена, мозайките там ще ви вземат дъха гарантирано 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тук хапнахме  Препоръчвам. Беше пълно предимно с италианци и това винаги ми е атестат. 

 

 

 

 

И ние хапнахме там, наистина е вкусно, а и се намира на ъгъла с  уличката, наречена "Малката Венеция". Има едно малко прозорче, откъде се вижда  "водна" улица, много е красиво....

 

 

http://www.bolognawelcome.com/en/places-to-see/suggested-itineraries/params/Percorso_8/Luoghi_335/ref/Finestrella%20di%20Via%20Piella

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 

Тук хапнахме  Препоръчвам. Беше пълно предимно с италианци и това винаги ми е атестат.

 

Потвърждавам за мястото. Яденето беше страхотно, с лека уговорка за десертите. Имаше почти през цялото време опашка чакащи "пациенти".

 

В момента вода във водната улица няма....

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Тук хапнахме  Препоръчвам. Беше пълно предимно с италианци и това винаги ми е атестат. 

 

 

 

 

И ние хапнахме там, наистина е вкусно, а и се намира на ъгъла с  уличката, наречена "Малката Венеция". Има едно малко прозорче, откъде се вижда  "водна" улица, много е красиво....

 

 

http://www.bolognawelcome.com/en/places-to-see/suggested-itineraries/params/Percorso_8/Luoghi_335/ref/Finestrella%20di%20Via%20Piella

 

 

 

Която сега е сухата улица!  :lol:

 

Zaro по наше време десертите бяха великолепни.

Редактирано от Bliss
Връзка към мнение

Бояне, благодаря. Аз видях твоето топ 5 и всичко ми е в плана. Чудех се дали няма да препоръчаш някоя пинакотека, ама явно този път ще съм пас за тях.

 

Масмия, изкачването на хълма по стълби ли е или самата пътека е кофти? Аз не съм тренирана, но все ще го изкача в някакъв момент. :lol:

 

Благодаря и за препоръчаното заведение. Оставам с впечатление, че на същата улица са всички читави заведения, защото и другите набелязани тратории са там.

 

Мари, очаквам да ми писне от шоколад ;) . Иначе аз никога не стигам до десерта в италиански ресторант.

 

Иначе за емигрантите стари и нови съм подготвена. От местни хора знам, че това е най-отворения за странници град, което произтича от това, че събира хиляди студенти всяка година. Те значително надхвърлят броя на местните жители.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.